27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Když je umělec sám sobě lhářem

Teď nevím, jestli to chci úvodem na sebe prásknout (těším se na odezvu těch o pár desetiletí později narozených, a tedy dnes chytřejších, morálnějších a charakternějších), nebo jestli se chci chlubit. Bylo mně ani ne deset, když jsem skládal pionýrský slib. Nepřemýšlel jsem v tomhle věku nad tím, proč mám být najednou pionýr, když ještě včera jsem byl vlče, nadále s šátkem na krku, leč již jiné barvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 9.11.2019 21:12

Ironie náhody. Odeslal jsem vám reakci a na odkazu na Lidovky napravo od diskuze vidím titulek: "

Policistu, který se podílel na zatčení syna mexického mafiána Prcka, zavraždili 155 střelami"

J. Anděl 9.11.2019 21:11

To je skvělá formulace :-)

P. Grigar 9.11.2019 17:07

..jste občan podvědomě dbalý zákona. Obrana může, dokonce by měla převyšovat intenzitu útoku, aby byla účinná, neměla by však být zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Tak jsem si vzpomněl.. na vojně nás učili, že v případě použití zbraně máme střílet tak, aby mohla být protokolována pouze naše výpověď. ;-D

P. Grigar 9.11.2019 9:35

.. modrá knížka byla snem téměř každého, kdo podléhal branné povinnosti, nikomu se nechtělo tratit dva roky mládí, ale když to nešlo, tak se prostě šlo a přežilo. Další možností byla náhradní vojenská služba, zájemce podepsal závazek práce(19 měsíců) u konkrétního oprávněného zaměstnavatele a stal se tzv. pětimetrem - odsloužil si pět měsíců v zeleném mundůru. Ovšem jenom tehdy, pokud žádost posvětila příslušná OVS! Ročně cca.7000 osob, ale ani za pět let se mi něco takového nepodařilo, kádrováci v podnicích(doly, hutě, stavby..) vždy nakonec pokrčili rameny.. vás OVS neuvolní, dokonce ani pro práci u ČSD(paradox..), kde jsem byl v tu dobu kmenovým zaměstnancem! Takže o "modrácích" si myslím svoje.

J. Anděl 9.11.2019 9:03

Vyjadřuju se košatě a mám sklony k filosofickým úvahám, tohle je ale čistě praktické. Když se mi kdosi na ulici pokusil vyrvat z ruky mobil, došlo ke krátkému boji, telefon jsem uhájil a toho člověka naštěstí nemusel zabít.

P. Grigar 9.11.2019 8:57

..dobře tedy, idealistu beru zpět. Ovšem pokud očekáváte odpověď na svou otázku, jste naiva. Jestliže odpověď neočekáváte, máte v oblibě kladení řečnických otázek a s tím bývá pro mě spojeno i plané filosofování. Svým založením jsem praktik života.

V. Čermák 9.11.2019 0:03

Ale Pěkný dne, to jste si teď vymyslel a tu "Dělnickou třídu" jste tam zasadil jak vidle do hnoje, že? Oni žijí, a to velmi dobře, z Dotací, že? Ovšem je pravda, že něteří z nich, tedy značná Mešina z nich, by se i bez těh Dotací uživila;-O. Toš tak....

V. Čermák 8.11.2019 23:55

Pan Macků napsal velmi dobrý článek o jednom zbabělém človíčkovi, který se vykroutil z tehdy povinné vojenské služby a nyní se tím ještě hloupě chlubí.Rv A pokud vím, tak my jsme neměli vyhrávat válku s Německými soudruhy, jak tady naznačujete, ale pouze Německým soudruhům zabránit ve vniknutí k nám, což bychom jistě zvládli, zvláště když těm Německým soudruhům se k nám vnikat ani nechtělo, že? No a ti Němečtí soudruzi byli cvičeni ke stejnému účelu jako my Ćeští soudruzi. Toš tak soudruhu...

J. Stejskal 8.11.2019 22:21

To je pravda. Naučit se to nedá na žádné střelnici a teprve v reálné situaci člověk zjistí, jak na tom je. Ostatně je známa řada příběhů vojáků nebo policistů se všemi předpoklady, kteří v rozhodující chvíli selhali. O civilistech s vlastní zbraní nemluvě.

Jestli bych to já sám dokázal, nevím. A nechci se do takové situace ani dostat. Ovšem u člověka, co Vás nějakým způsobem dlouhodobě týrá, ono lidství časem začne vyprchávat. Na první místo se dostane úsilí, aby to trápení konečně skončilo. A přitom stačí tak málo... Je to trochu jako vyskočit z letadla. Nemusí být ani nutné tyrana zabít, stačí zranit nebo jen vystrašit. Oni jsou to zpravidla zbabělci a stát proti střílející hlavni některé z nich může přivést k rozumu.

Řekl bych, že šikanují zbabělí s pokřiveným charakterem. Sám o sobě nemám valné mínění, a přitom jsem nikdy neměl potřebu nikoho šikanovat. S odstupem času ani tyrany, co jsem v životě potkal. Nemám potřebu jim to vracet, necítím, že by mi to pomohlo. Jen je nechci už nikdy vidět.

Jenže ono to vypadá, že právě na vojně se z nějakého důvodu většinou sešlo těch zbabělců poměrně velké procento.

D. Mach 8.11.2019 21:56

Jo jo, Zeman s Becherovkou, to fakt musel bejt mejdan.

D. Mach 8.11.2019 21:54

Nechtěl jste to náhodou zveřejnit v Rudém právu, ale ani oni vám to nevzali? ;-)

J. Anděl 8.11.2019 21:52

Ani ne a není nutné mi psát ve třetí osobě. Kolik už jste zabil lidí?

D. Mach 8.11.2019 21:51

Pan Macků je zdá se úplně mimo. Jakým způsobem získal právo hodnotit druhé? Petr Filala se zachoval jako každý druhý za socíku. Touha bránit socialistickou vlast jsme prostě tehdy neměli. Já na vojně byl, ale se soudruhy velitely bychom válku se soudruhy z NSR opravdu nevyhráli. Ale Podle Macků budou asi i Černí baroni pseudouměleckým paskvilem.

P. Grigar 8.11.2019 21:37

..no já zírám, takovou odbočku od tématu jsem tady ještě nezažil. Gratuluji. Kam se na vás hrabe úsloví: Já o koze, on o voze.

L. Zach 8.11.2019 21:33

Tak aspoň se nemontuje do politiky, nezakládá hnutí, nečerpá dotace po stamilionech a neposílá synka na Krym...

P. Grigar 8.11.2019 21:31

..členství vEK je politická trafika (Špidla,Füle, Jourová..) a kariéra může skončit odstoupením na výzvu předsedy EK se souhlasem sboru komisařů. Babišův výtah Teličku vyvezl do jiných sfér a k jiným jistotám. No vím..

L. Zach 8.11.2019 21:28

..."velikáni" jako Černocký, Jakl či Chrastina...

Dovolil bych si mezi zdejší velikány přidat pana Štěpánka, Vlka staršího a mého asi "nejoblíbenějšího" - pana Holáska.

L. Zach 8.11.2019 21:23

"Oni žili a žijí v jiném světě. Život je pro ně jeden nepřetržitý mejdan. Přitom jsou rozervaní, mají problémy sami se sebou. Mají v oblibě komunitní život. OK, člověk by to bral jako zajímavou sondu do života bohémy, pokud by se nejednalo o lidi, kteří se po Listopadu 1989 stali představiteli nových elit a řada z nich i elit politických a vládnoucích."

Úplně vidím Klause, Dlouhého, Zemana...

P. Grigar 8.11.2019 21:13

..zásadní otázkou při ovládání zbraně je, zda dokážete vystřelit na člověka s pocitem, že ukončíte jeho existenci. Ne každý je toho schopen.

Pocit bezmoci vede k šikanování slabších jen ty slabé, lidi, kteří si necení ani sebe sama.

L. Zach 8.11.2019 21:00

No nevím.... Já čtu, že Telička byl členem Evropské komise (2004) už v dobách, kdy AB ještě rázně prohlašoval, že do politiky nikdy nepůjde a ANO bylo zatím "na houbách".

Pavel Telička je český politik, bývalý diplomat a lobbista. V letech 1991 až 1995 pracoval ve Stálé misi České republiky při EU. V roce 1998 se stal náměstkem ministra zahraničí a v roce 1999 1. náměstkem ministra a státním tajemníkem pro evropské záležitosti. Od května do listopadu 2004 člen Evropské komise.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Pavel_Teli%C4%8Dka

J. Stejskal 8.11.2019 20:50

Jsem možná kripl po stránce fyzické, nikoli však duševní, kterých na takové vojně člověk potká celou řadu. Rád si takovou zkušenost odpustím. Především proto nepovažuji ZVS za přínosnou věc. Ti lidé tam byli proti své vůli, a protože nemohli vracet šikanu těm nahoře, vylévali si s chutí vztek na těch dole.

Jinak proti výcviku v ovládání zbraně nemám nic, jsem rád, že ve škole jsem se v Branné výchově naučil střílet aspoň ze vzduchovky a vůbec něco obecného o tom, jak při střelbě něco trefit.

J. Stejskal 8.11.2019 20:42

Děkuji za upřímnou odpověď. Tak trochu překvapivě koresponduje s mým názorem na ZVS, přestože se v konečném hodnocení rozcházíme.

Můj bratr byl vždycky pořízek a nikdy si nenechal nic líbit. Na vojně byl v malé posádce a zpočátku si to tam pochvaloval. Za pár měsíců mu začaly vypadávat vlasy, ve Vojenské nemocnici prohlásili, že to je psychického původu a vytrhli mu tři zdravé zuby takovým způsobem, že se nemohl ani pořádně najíst. Po tomto sama převzala iniciativu maminka a stav svého syna a svůj názor na celou věc podrobně vylíčila v dopise na Ministerstvo obrany. Kupodivu se pochlapili a rovnou z nemocnici šel bratr do jiných kasáren. Vlasy časem začaly dorůstat, ovšem bílé (místo černých), ale za dalších pár měsíců se novým vlasům vrátila i barva.

Dodnes nevím, co se v té první posádce odehrálo. Jen jsem si říkal, že když to takto zamávalo s bratrem, co by to teprve udělalo se mnou. Dlouho jsem o všem přemýšlel a došel víceméně ke stejnému řešení jako Vy. Akorát já bych, prostě střílel do jiného terče, až už by to nešlo snést. Stejně by mi nějakou výhružku nikdo nevěřil. Rozhodně bych neobrátil zbraň proti sobě, jako někteří, aby z toho unikli.

Zachránil mě nejprve odklad kvůli alergii na prach a pyly, co mám od malička a během toho mi diagnostikovali epilepsii, takže bylo vymalováno.

P. Grigar 8.11.2019 20:24

..tož vás si nechávám na konec. K PS chodili pouze vybraní a dobrovolníci, byli pod velením Ministerstva vnitra.

Technický personál ILS služby, obzvláště v TO, na tom byl s užitečností získaných vědomostí a schopností velmi dobře(specialista třídy M, 500Kčs/měsíc) a hodnost ve sporu proti třídnosti málo znamenala. Nějaký vojenský ouřada náhle zjistil, že technici mají nedostatečný vojenský výcvik, tož se u vybraných exemplářů přecvičovalo či docvičovalo, TO bylo určeno ke zpětnému odřadu, t.j. zajištění jednotky při přesunech(vpřed i vzad..), což znamenalo: výsadek do prostoru záložního letiště(OVP ), orientaci, rekognoskaci a zajištění terénu s likvidací případných cílů(SVD), chemická příprava včetně detekce BChL. V opačném gardu zajištění bezpečného odsunu jednotky(na zdrženou..). Certifikát promítače 35mm filmu(600Kčs/ měsíc) platný i v civilu(hodil se..), zdravotnický kurs(hodil se opakovaně..) a celkově směrování k samostatnosti, nikoli polehávání na kavalci v pivním oparu. Když už jsem tam musel být, tož ať si odnesu i něco jiného, než výstrojní součástky.

Jinak ovšem ZVS v ČSLA obecně stála za starou belu, vždy zásluhou některých exemplářů důstojnického sboru(tzv.darmožrouti), přičemž jim zdatně sekundovali i někteří vojáci ZVS, v civilu vynikající jako zakomplexované nuly. ;-D

Dobrou noc.

V. Klepetko 8.11.2019 20:14

P. S. Jako nadporučík v záloze to vím jistě :-)

P. Grigar 8.11.2019 19:43

.. no jo, přiznávám. Sranda musí bejt i kdyby hořelo.

P. Grigar 8.11.2019 19:40

.. odmítl jsem ty mazácké opičky a navrhl jim, že při nejbližších ostrých střelbách se jim připomenu.. oni budou mít pohřeb s poctami a já ten Sabinov. Volili dobře pro obě strany. Zastal jsem se i jiných, kupodivu někteří si to nepřáli, jejich argument, že to budou mít o to horší, až odejdu, mi připadal hodně chucpe a máte pravdu, těšili se, až budou oplácet. Lůzři k lůzrům... a nejen na vojně.

P. Grigar 8.11.2019 19:28

.. ovšem názor pologramota zde nenajdete. Ten totiž neumí psát.

Pěkný den.... atd.

J. Svoboda 8.11.2019 19:26

Moji výhradu k článku jste nepochopil nebo jste možná jen takový žertéř.

Pěkný den.

J. Stejskal 8.11.2019 19:25

Chápu, že takovou zkušenost považujete za přínos. Ale určitě víte, že to tak nebylo všude a pro každého. Když je řezníků přesila a jsou mstiví, i bejk rychle narazí, když je sám.

Mimochodem, jak se s šikanou, odehrávala-li se u Vás nějaká, popasovali ostatní? Taky to ocenili? A opláceli to další rok bažantům? A Vy osobně jste se někdy někoho zastal, první či druhý rok, nebo jste si hleděl svého, aby se postaral každý sám o sebe?

P. Grigar 8.11.2019 19:24

.. ono to bude asi tím, že se týká naší reality, kterou prožil mnohý z nás. I já děkuji, v diskusi jsem se pobavil výtečně.

Paličkování vamberecké krajky by mě tak nezaujalo. ;-D