14.8.2022 | Svátek má Alan


SPOLEČNOST: Kdo z koho

7.12.2009

"No to bude zase úroveň, když už v titulku je gramatická chyba!" říkáte si asi, ale to není chyba. Nejde o to, kdo s koho, tedy kdo vyhraje, ale o to, kdo z koho si dělá legraci, ba, nebojím se říci, dokonce srandu.

Ministerstvo financí zřídilo speciální účet 123-3328001/0710 u České národní banky, kam mohou občané a firmy dobrovolně zasílat dary na umoření státního dluhu. Informaci o tom přinesla například MF DNES a další servery. Koukal jsem na to nevěřícně, div jsem si hlavu nevykroutil. To snad není možné! Že je mezi 10 miliony našich občanů nezanedbatelné množství pitomců, kteří naletí různým podvodníkům, to je všeobecně známo. Jinak by ti podvodníci už dávno přestěhovali svou "živnost" do jiné země s více důvěřivci. Ale že se k praktice oblbování uchýlí i stát, to jsem vážně nečekal. Každý ví, že nemalá část jakýchkoliv veřejných peněz se využije nehospodárně, zašantročí nebo přímo rozkrade. Uvádí to Transparency International, dokonce to připouští i sami naši politici, ale stát zřídí účet pro dary a čeká, že si lidé utrhnou od huby a s planoucím pohledem vlastence tam budou posílat peníze. Někdo se asi zbláznil nebo si z nás dělá srandu. Údajně vyšel i nějaký inzerát, to ale ministerstvo dementovalo.

Požádal jsem tedy mailem Ministerstvo financí, jako občan, samozřejmě, o informaci o stavu toho účtu a dosavadním počtu dárců.

Dobrý den. Hodlám napsat krátký článek (do blogu) o pokusu MF snížit státní dluh pomocí darů od občanů. Proto Vás žádám o sdělení, jaká celková suma je v současné době na účtu 123-3328001/0710 a od kolika dárců. Děkuji.

Byl jsem docela mile překvapen, ze odpověď z MF dorazila už po několika dnech a obsahovala vyžádané informace.

Věc: Sdělení celkové sumy na účtu rezervního účtu

Vážený pane,
k Vašemu požadavku čj. 10/92 978/2009 sdělujeme, že ve dnech 18. 11. 2009 až 2. 12. 2009 bylo celkem připsáno na účet rezervního fondu MF 27 349,24 Kč, a to ve 153 položkách.

S pozdravem

Věra Krylová
Ministerstvo financí
odd. Komunikace
tel. 257 042 719
fax 257 049 273

Čísla jsou to zajímavá, zejména to první. Moc by mě zajímalo, jak se tam ocitlo těch 24 haléřů. Vzal jsem tedy kalkulačku a vypočetl průměr. 27 349,24 Kč děleno 153 položek to máme průměr 178,75 Kč na jednoho dárce. Je téměř jisté, že někdo daroval pár tisíc, ale potom je také velmi pravděpodobné, že mnozí darovali jen pár korun, či dokonce haléřů. A tak jsem se rozhodl, že také přispěji. Poslal jsem státu 1 Kč se sdělením pro příjemce "Nepromrhat" a vyzývám všechny, kdo to myslí s naším rozpočtem stejně dobře jako náš šetrný a starostlivý stát, udělejte totéž. Pošlete nějakou směšnou částku dle vlastního uvážení a připojte svůj komentář do zprávy pro příjemce. Ale slušně, prosím, slušně! Přestože si asi myslíte cosi nepublikovatelného, nepoužívejte vulgárních výrazů. Jak to bylo ve filmu Císařův pekař? "Nenechte prchlivost cloumat svým majestátem!" Třeba nakonec někomu "tam nahoře" dojde, že neradno žádat občany o dary, když se rozhazuje plnými hrstmi, defrauduje a přihrávají státní zakázky kamarádíčkům.

www.practisoft.cz