24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 8.11.2010 19:32

Jen fakta

Můj otec a všichni jeho vrtevníci z jeho rodné vesnice, kteří se vrátili z 1. světové války nebyli legionáři a nebyli diskriminováni(otec až za komunistů ) Jeden můj strýc padl jako legionář v Rusku, druhý také legionář se vrátil a dostal místo četníka. Asi pro někoho velká protekce, když  syn ze dvanácti dětí vdovy(jeden už se nevrátil, jak jsem uvedl) byl takto zaopatřen. Byl jsem na dušičky na hřbitově kde leží moji předkové a položil kytičku k pomníku padlým v 1. světové válce. Na pomníku jsou uvedena jména z okolních vesnic, včetně mého strýce aniž by bylo uvedeno kdo bojoval za Rakousko a kdo padl jako legionář. Pan autor uvádí jak statečně naši vojáci bojovali v Italii. Vzpomněl jsem si na úvahu Remarka o pocitech vojáka na frontě, že kdydy na druhé straně bojoval můj bratr budu střílet abych ho zabil, aby nemohl on střílet na mne. (Uvádím jen smysl ne přesnou citaci)

A. Hrbek 8.11.2010 14:22

Málokdy se uvádí,

že někteří Češi bojovali i na západní frontě po boku Němců proti Francouzům. Po pomoci německých pluků při průlomu u Caporeta (byl tam například i Rommel, který dostal za dobytí vrcholu Matajuru nejvyšší německé vyznamenání) posla císař Karel některé pluky na pomoc Němcům na západní frontu.

Jinak českých "snů" a "mýtů" je nepřeberné množství, a to nejen v posledních stoletích.

Se sibiřskými legionáři byl za první republiky velký problém, protože byli navyklí určité rovnosti a svobodě, tedy, podle tehdejší frazeologie, "nakažení bolševismem".

V. Vlk 8.11.2010 14:47

Re: Málokdy se uvádí,

také byli Češi i u Kriegsmarine a to nejen v Boce Kotorské,ale byli i u ponorek a jeden z nich byl -už nevím jméno- velice dobře hodnocen jako kapitán ,který potopil značné množství spojeneckých lodí. Na hřbitovech u El Alameinu a Tobruku najdete české jména na hřbitovech obou válčících stran. Na německé to byli sudetští Němci s českými jmény a pak také Vídeňáci, kteří do války museli. ?Mnozí z nich přešli k partyzánům v Jugoslávii, někteří skončili dokonce u maquis ve Francii.

P. Vandas 8.11.2010 19:32

Re: Málokdy se uvádí,

 U maquistů skončila moje teta. Dnes je jí 94 let a je to super babka. Za první republiky závodila na motocyklech Indian.

S. Rehulka 9.11.2010 10:15

Re: Málokdy se uvádí,

Mezi nejúspěšnější velitele rakousko-uherského ponorkového lodstva náležel i poručík řadové lodi Rudolf von Singule narozený 1883 v Pule, rytíř Vojenského řádu Marie Terezie a dalších vyznamenání.

Na ponorce S.M. U4 poškodil britský křižník Dublin, potopil italský křižník Giuseppe Garibaldi a mnoho dalších lodí Dohody. Po skončení 1.svěové války žil v Brně, jako soukromá, civilní osoba. Tragicky zahynul výstřelem z pistole sovětského vojáka, dne 2.května 1945.,když před svým domem chránil vlastním tělem mladou ženu před znásilněním !

Je pohřben bez označení na brněnském hřbitově, u své ženy.

J. Valhová 8.11.2010 11:21

Malý národ

Problém legionářů a vojáků bojujících" za císaře pána a jeho rodinu", to je bohužel problém malého národa, který se stal "malým" hlavně v období tuhé pobělohorské germanizace ! Proto také za I.svět války byli legionáři, kteří se domnívali (a právem), že bojují za svou, spravedlivější a lepší novou vlast a myslím, že jim nelze nic vyčítat! Za II. svět. války, to bylo ještě složitější a naši legionáři se bohužel dělili na "východní" a "západní"! Jak to s nimi dopadlo víme ! Velké národy ve své kontinuální samostatnosti, při obraně svých zemí neměly zapotřebí dělit své obránce (vojáky) na "domácí" a legionáře!!!

V. Vlk 8.11.2010 12:51

Re: Malý národ

Trochu bych vás poopravil vážená paní. I velké národy měly s touto věcí-tedy bojem vlastních lidí na frontách proti sobě značné problémy. Jen se u nich jaksi nevyskytují houfy nenávistníků, jejichž programem je pomlouvat a špinit . Ale k věci: Jen v II světové válce bojovali na různých stranách například Italové- nejprve s Němci, pak proti nim. Francouzi na to  byli ještě hůře. Část armády byla věrna režimu ve Vichy a bojovali třeba v Sýrii i proti našim jednotkám. Loďstvo –velká část -ujelo do Alžíru a nevyužilo možnost jet na Madeiru, kde by byli v neutrální zóně. Spojenci pak museli Alžír dobývat . Nakonec přešly tyto jednotky ke Spojencům. Zůstaly však jednotky z obsazené části Francie, které bojovaly až do konce na straně Hitlera. Likvidovali třeba spolu s SS výsadky spojenců a partyzány v Alpách. Také Dánové měli jednotky na obou stranách a byl též jednotky SS Holandské . Ve skutečnosti jediný Evropský stát-mimo neutrálů- ,který neměl jednotky které by bojovaly  na straně nacistů byl Protektorát. Ale velké jednotky bojující proti spojencům a pak na jejich straně byly i v Indii a dále a dále. Někteří diskutující , evidentně vůbec neví o čem mluví.

J. Valhová 8.11.2010 16:58

Re: Malý národ

Pane Vlku, já s Vámi v celku souhlasím! Chtěla jsem jen poukázat na   ne možnost malého , ovládaného, nesamostatného národa začleněného do velké říše, bojovat za své, ale opravdu za své zájmy jinak, než formou tzv. zahraničních légií. Nemám nic proti vojákům, kteří ať již z jakýchkoliv důvodů bojovali až do konce války "za císaře pána". Ale vzhledem postavení Čechů v Rakousko- Uherské monarchii, rozhodně nebojovali za naše národní zájmy. Dále co píšete je pravda, chtěla bych jen dodat, že takových "malých národů" bylo ve II. světové válce , kteří obrátily své zbraně, ještě více např. Slováci, Rumuni nu a konec konců vámi zmiňovaní Dánové a Holanďané patří přece také mezi "malé národy". Chtěla bych nakonec ještě zmínit "vládní vojsko" v Italii, ale to opravdu nebojovalo na straně fašistů proti spojencům !!

P. Sulc 8.11.2010 19:49

Re: Malý národ

A co bylo protektoratni Vladni vojsko ? Nejak jste zapomel.

S. Rehulka 9.11.2010 10:20

Re: Malý národ

Pane Vlku, zatraceně jste zapomněl na statečné POLÁKY !

Ti bojovali od začátku až do konce na správné, protinacistické straně a na protikomunistické také !

V. Vlk 8.11.2010 10:00

vlamování do otevřených dveří

Autor správně upozornil, že čs.elita upozadila statečné vojáky třeba z Piávy. Na které se  zapomíná.Jenže s tím zapomínáním není tak přesné. Vítězná strana jistě vychvalovala hlavně svoje hrdiny .Ale také přispívala na všechny ty pomníky padlým, co jich jsou tisíce dodnes udržovány v celé ČR. A , což nejde nějak do noty některým známým čechožroutům na NP, dodnes stojí a jsou udržovány i památníky padlým sudetským Němcům a tam,kde je v pohraničí bolševik či lidská blbost zničila, jsou opět obnovovány. Časti totiž byly jen schovány . Urážky Masaryka jsou ukázkou duševní úrovně autora. Když jakýsi novopečený čs.nacionalista začal napadat soupeře , že je „rakušák“ pravil Masaryk, že on je také „starý rakušák“. Ostatně s rakouskými vojáky se zacházelo slušně, byli přijímáni, protože měli často kvalifikaci, do státních služeb, i když přednost na vyšší místa měli legionáři. ČSR řešila podobný problém ,jako USA po válce severu proti jihu , Francie v otázce De Gaulle-ových vojáků a armády která zachovala věrnost Vichy , stejný pohrblém i když v menším řešili Němci ve vztahu Wehrmacht a německými vojáky co přišli se sověty viz maršál Paulus .

Možná to milý kněz myslel dobře ,ale narazil na klaku lidí dštících nenávist . Včetně Hedvička,který už má zákaz do většiny českých novin-včetně těch co patří německému kapitálu. A problém byl tak, že stateční česko-rakouští vojáci na jižní frontě popravovali –třeba na Lago di Grada  zajaté legionáře. To se pak bratříkům nesmíte divit že bylo určité napětí. A ty nenávistné řeči o českých nacionalistech si odpusťte. Nejdřív se podívejte do zrcadla

 

 

T. Krystlík 8.11.2010 9:28

Skvělý článek

Báječnost cs-generality, kam se vecpali legionáři bez vojenského vzdělání a praxe, vypudili tzv. rakušáky (Čechy s vojenským vzděláním a praxí) potvrzuje i statistika: většina z nich byli účetnáí a učitelé.

J. Kočí 8.11.2010 8:26

Pohled sice z jiné strany, ale chybný

Nejlépe vynikne primární omyl autora, když si aplikujeme jeho metody na třetí odboj. Mašínové vs. pravidelná armáda pod vedením ruských generálů. Potom je každému jasné, že jsme vlastně všichni byli k..vy komunistický. Za rakouska jsem nežil a nemohu soudit, ale za komunismu jo, a dobře vím, jak to bylo. A po přečtení Švejka je snad každému jasné, jak to naši pradědové tehdy prožívali a mysleli.

A. Ruščák 8.11.2010 8:35

Re: Pohled sice z jiné strany, ale chybný

Nemůžete srovnávat konstituční monarchii, která uznávala lidské svobody a totalitní diktaturu, to se na mě nezlobte.

A. Ruščák 8.11.2010 8:04

Vynikající článek

víc takových na NP, nejlépe místo šovinisticko-nacionalistických výplodů takových, jako je Vlk starší nebo Matějka...

T. Krystlík 8.11.2010 9:30

Re: Vynikající článek

Redaktor NevPsa, který je sám zarytý cz-nacionalista, články, které nejsou v souladu s cz-lživou oficiální historiografií, nepřipustí.

M. Prokop 8.11.2010 14:57

Re: Vynikající článek

Ale neblbněte, vy bruselní internacionalisto.

A. Ruščák 8.11.2010 15:06

Re: Vynikající článek

Lepší být bruselský internacionalista, který prostě bere lidi každého jako individuum, a ne jako sprostý nacionalista, který je bere kolektivně jako skupinu a dští nenávistí na všechny strany... tu vůči Němcům, tu vůči Židům, tam vůči zase někomu dalšímu.

P. Sulc 8.11.2010 2:24

V yborny clanek, jakych je malo.

Bohuzel,, tomu mnozstvi sovinistickych Cechacku to nerekne nic. A kolik je rozumnych Cechu kteri se zajimaji o historii ? Buh vi, podle mnozstvi sovinistu v techto diskusich si nedelam iluse On uz "Taticek"  ty vojaky a dustojniky, co nezradili prisahu by nejradeji utopil na lzici vody. Rikal jim "Rakusaci", pes by od nich kurku nevzal. Viz Josef Fucik: "General Podhajsky"

M. Bílý 8.11.2010 7:32

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Jen stručně, bez šovinismu:

Vynucená přísaha není přísahou, takže není povinnost ji dodržovat. Znal jsem ještě dost lidí, kteří byli v 1. světové válce a nepřešli na druhou stranu (i můj otec). Nikdo z nich nebral Rakousko-Uhersko jako svou zemi, na frontě byli z donucení, jejich jediná snaha byla přežít a vrátit se domů. Císař Pán (přes všechny jeho nesporné kvality) jim byl t.zv. volný.

Zato u většiny legionářů to byla vůle žít v jiném (snad lepším) státě a to jejich počet sice nezvětšuje, ale staví ho na vyšší morální úroveň, čímž převažují. A všechno to završuje osobnost TGM. Na té "k Rakousku-Uhersku loajální straně" nikdo takový nebyl, takže to asi s tím vztahem k monarchii nebylo zřejmě tak horké.

Rozpadání vícenárodnostních států je logický vývoj, i když ekonomicky to není nejšťastnější řešení.  Na tomto přirozeném vývoji nevidím nic šovinistického..

V. Heidlerová 8.11.2010 8:52

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Je mi líto všech padlých, těch pomníčků je spousta po všech obcích. Ne všichni měli možnost zběhnout, ne všichni - většinou obyčejní synci z vesnic a městeček - věděli, o co v té válce jde a proč bojují a kam se bude vývoj ubírat. Válka je strašný chaos a málokdo rozpozná tu "správnou" stranu. To snad věděli jen  komunisté (chachachacha), kteří vytvořili teorii o válkách spravedlivých a  imperialistických. Monarchie se přežila, hlavně mladí se s ní neidentifikovali. Nevím, proč by měl být dehonestován Masaryk, který jasnou vizi měl a díky níž máme svůj stát. Všem našim padlým z 1. světové válce má být vzdána úcta, přeživší podali svědectví a mělo jim být nasloucháno. Dnes už pamětníci nežijí, tak aspoň my, ještě živí, mějme rozum, a nedštěme síru ani na jednu ani na druhou stranu. To zas bude útoků na TGM, co měl a neměl udělat, ach jo. A že by R-U mělo být zachováno. Jenže realita je jiná, neměnná, snažme se aspoň z dědictví předků udělat něco pozitivního. Nazdar.

K. Filek 8.11.2010 9:34

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Kolik asi vojáků nejde do války z donucení?On se vás nikdy nikdo neptá jestli se vám chce.Vždy je to menšina která narukuje dobrovolně.

T. Kočí 8.11.2010 9:49

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Dobrý a potřebný článek.Pokud by vypukla 3.světová v 70 tých letech tak jsme podobně jako tehdy bojovali na nesprávné straně a jen málo se proti tomu dalo dělat.

L. Severa 8.11.2010 10:28

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Zdravím Vás, pane Bílý, nějak jste se odmlčel. Autor článku uvádí, že převážně přebíhali naši vojáci na ruské frontě. Podle mého názoru to bylo pro jazykovou příbuznost. Moji 3 strýcové byli ve válce všichni na ruské frontě a přeběhli. Jeden z nich mi vyprávěl, že to udělal proto, aby  unikl z té válečné vřavy. Ten také do legií nevstoupil. Pro zajímavost dodávám, že převzal po dědovi mlýn, který prohospodařil, aby se potom stal celoživotním komunistou. Ti dva vstoupili do legií, vrátil se jeden, druhý padl 26.října 1918. Psal si deník jehož část dosud mám.  Podle vyprávění strýce byli mezi českými  vojáky v rakouské armádě rusofilové a austrofilové, nevím už kteří převažovali. Ty prorakouské nelze odsuzoval vždyť byli k lásce k monarchii vedeni ve škole  i v církvi . Autorův článek patří do okruhu příspěvků ve kterých je snaha degradovat naši minulost, i když tento patří k těm vcelku slušnějším.

M. Bílý 8.11.2010 12:31

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Dobrý den pane Libore. I já Vás zdravím. Odmlčel jsem se, měl jsem trochu více práce a starostí. Ale jedním z důvodů byla i směs smutku a nenávisti k minulému režimu poté, co jsem si přečetl o utrpení Vašeho pana otce. V takovémto rozpoložení se to špatně píše.

Ale pokračujme v našem vzpomínání. Plk. ing. Hradila jsem znal ještě jako šéfa brněnských elektrikářů, to jezdil do Prahy, byl tak zv. úsekovým specialistou. To, že se pak stal náčelníkem pobočky jsem už zapomněl, ale Vy jste mi to připomenul. Já jsem se po dvou letech z toho sbližování s dělnickou třídou dostal a začal jsem zase jako projektant elektrikář.  Potom když zkrachovala pětiletka (nevím už která to byla) tak najednou utnula investiční výstavba a my jsme dostali (byla to taková hladová zeď) řešit výzkumné úkoly z oboru manipulace s materálem a se zbožím. Docela jsem si na tom rochnil (všechno nové mě vždy zajímalo, po večerech jsem si doplnil své dosavadní znalosti a dělal jsem chytrého) . Dostal jsem dokonce i nabídku přejít do výzkumáku obchodu. To ovšem nebyla moje představa o mé budoucí činnosti. Pak se zase investiční výstavba rozběhla a hitem se staly velkobchodní sklady. Na nich jsem zůročil co jsem se naučil na tom "výzkumničení" a tak to byl další krůček k polepšení si. Skončilo to (po čase) šéfováním projektového střediska. Po roce jsem dostal docela lukrativní nabídku do jiného projektového ústavu, ale o tom příště. Teď zas Vy něco o sobě. Srdečně Vás zdravím!

L. Severa 8.11.2010 19:44

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Pane Bílý, byl  jsem celé odpoledne na srazu důchodců býv. podniku  a ještě jsem stačil napsat poznámku k tématu. Protože musím něco naléhavě spravit v domě budu muset počítač opustit, takže se omlouvám a ozvu se jindy. Brou.

P. Sulc 8.11.2010 19:45

Re: V yborny clanek, jakych je malo. //Jak pro koho.

Pane Bily, kecu o vynucene prisaze jsem slysel v zivote az az.Nastesti Cesi, vcetne meho otce, /ruska a italska fronta, zraneni, zajatec v Italii, neprebehl: "jak bych mohl bojovat proti cisari, kdyz jsem mu prisahal vernost" / bojovali statecne za svou zem. /J.Fucik:"Piava", "Isonzo"/. V dobach krizackych valek dokonce knezi razili heslo "prisaha dana nevericimu neplati"..Bajecna zasada, asi jako ta vase.

Jinak ta bajecna samostatnost dlouho nevydrzela, vidte? A problemy mezi Nemci/Cechy a Slovaky/Madary.stale pretrvavaji. A jakou mate samostatnost ted? V bruseli vyjde befel o zarovkach a u vas se podle toho tancuje.Velkovyrobce "bileho zlata" ted dovazi cukr, zemedelstvi je na hunte, vurty nejsou k zradlu.Etc,etc.

Doporucuji J.Fucik : General Podhajsky. A doctete se, ze ten Taticek byl nekdy dost kriva svine, a z Gajdou take svinsky zamaval. Taktez si dejte dva dily"Boj o Hrad" . Mene fotbalu, vice cteni a premejsleni.

 

M. Bílý 9.11.2010 11:34

Pane Šulci (08.11.10 19:45) budu s Vámi diskutovat upravíte-li svůj příspěvek do slušné formy tj. bez vugárností.

Na Vámi zvolené úrovni se nebavím.