6.3.2021 | Svátek má Miroslav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kdo tu šíří fake news?

Tak jsme prý mediálně negramotní. Jsme prý snadnou obětí fake news. Říká se to. Lidé to říkají, protože to slyší od jiných lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 4.11.2019 20:39

Co chcete ve světě kde vás jako prezidenta USA, práskne novinářům ,maník z vlastní rozvědky ;-O bez možnosti mu položit otázky , jestli je to vůbec pravda!!8-o

D. Polanský 4.11.2019 18:12

Kritické myšlení se dobře trénuje na fyzice, ale koho ta baví?! Pokud jde o politiku, tam je každý automaticky kritický. Proč asi?

O. Prokop 4.11.2019 20:06

Jak to myslíte? Že pořád kritizuje určitého politika, nebo obecně, nebo kriticky myslí a nevěří všemu, co politici říkají.

Š. Hašek 4.11.2019 20:15

Myšlení (kritické, selské, normální, ..... ) se trénuje od malička, i s babičkou v lese, četbou B. Němcové, vláčkama PIKO, mytím nádobí, maturitou, ......

Na ksichtknize a u Jelínka se to už nedožene, dovolím si poznamenat.

Politika je "výše". Nejsem k ní kritický. Jsem smířen. Nejsem Minářovec.

Zkráceno.

V. Petr 4.11.2019 17:18

No, výrok o jehož pravdivosti se lze přesvědčit zní "Vlak č. XX dojel na nástupiště 3 ve 20:24, tedy s tříminutovým zpožděním." Lze odpovědět ano/ne!

Ovšem postoj našich sluníčkářům ke zprávám a informacím je téměř přesnou analogií komunistického "Pravda ano, soudruzi, jenže se musíme ptát, KOMU slouží."

Dokonce lze trestně stíhat naprosto pravdivou zprávu, třeba fotografii!!!, která se někomu politicky nehodí...

M. Pivoda 4.11.2019 16:22

Americké problémy

Amid reports the whistleblower holds a political animus against the president, President Donald Trump is calling for the whistleblower to be revealed to expose that bias.

"The whistleblower should be revealed," Trump told reporters Sunday. "Because the whistleblower gave false information." ...

Uprostřed zpráv se oznamuje, že whistleblower (udavač) má proti prezidentovi politický animus, prezident Donald Trump požaduje, aby byl whistleblower odhalen, aby odhalil tuto zaujatost.

„Whistleblower by měl být odhalen,“ řekl Trump novinářům v neděli. "Protože oznamovatel poskytl nepravdivé informace." ...

M. Pivoda 4.11.2019 16:29

Republicans on the Senate Intelligence Committee are divided over whether they need to hear from the whistleblower at the center of the House impeachment inquiry.

Republikáni ve zpravodajském výboru Senátu jsou rozděleni ohledně toho, zda potřebují slyšet (výpověd) od oznamovatele v Centru vyšetřovacího řízení sněmovny (tj. ohledně Trumpova impíčmentu).

B. Hamal 4.11.2019 15:58

Proti fejk ňůs má smysl bojovat jen pokud vedou jiné k fejk názorům, tj. opačným než mám já,

M. Pivoda 4.11.2019 15:47

Fake news z dob českého reálného socialismu, kterému i dnes stále podléhají dskutující na Neviditelném psovi. Zveřejněno v diskuzi pod včerejším článkem "Americký zelený socialismus po evropsku", diskutující P. Aron 3.11.2019 20:35,

Z časopisu ABC - rok 1960:Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru. To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd. --- To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě!

-----------------------

Zde je moje dnešní odpověď diskutujícímu P. Aronovi: M. Pivoda 4.11.2019 12:33: P. Aron je postižen českým reálným socialismem více, než si sám sobě připouští. Jinak by se totiž dnes jen pousmál nad socialistickými fake news.

M. Prokop 4.11.2019 16:29

Pan Aron za to nemůže, že mu to vaše výplody připomněly. Podobnost je značná.

Tak se vám takhle pousmál.

P. Grigar 4.11.2019 16:36

..inu, při troše dobré vůle jste mohl pro výňatek z ABC let šedesátých použít termín vadná predikce, proč hned soudruhy podezírat z oblbování/fake news. Podobnou "vadnou predikci" jsme ještě v 70. letech slýchali na střední od jednoho profesora... zlaté kliky na veřejných WC, které nikdo neodcizí, každému podle jeho potřeb a zadarmo, a.j. Prostě tomu věřili, i když nám se to zdá neuvěřitelné.

Přiznám, raději bych ten technický socialismus, než druhou a dle mého pravděpodobnější variantu vývoje. Ta by mohla být navíc levnější a dlouhodobě stabilní. Na to určitě někdo skočí.

M. Pivoda 4.11.2019 16:57

Vážený pane Grigare: já jsem ten ABC článek (celý) z roku 1960 dal před třemi lety studentům jednoho gymnázia prostudovat, aby v něm našli, co tam bylo chybné a proč. A pk jsme o tom diskutovali.

Je smutné, když čeští stařešinové, kteří by dnes měli představovat radu moudrých, působí v roce 2019 jako techničtí Magoři a mluvčího jim musí dělat diskutující nick "M. Prokop" (na kterého nikdy nereaguji).

P. Grigar 4.11.2019 17:03

..posuzovat chybovost textu s odstupem 50 let umí kde kdo. Ale diskuse musela být zajímavá.

J. Jurax 4.11.2019 20:02

Jojo, tehdy neměli Kurzweila ... :-)

Přesto nechápu, jak Váš citát z ABC souvisí s fake news? Jde toliko o chybnou prognózu. Stejně jako bylo v knize dr. Codra "Cesta ke hvězdám" někdy v roce cca 1962 předpokládány pro rok 2000 základny na Marsu.

Co myslíte, je Vernův román Paříž ve dvacátém století (Paris au XXe siècle) taky fake news?

P. Juránek 4.11.2019 11:22

Náboženství je relikt středověku. Tzv. náboženská svoboda je jen možnost volby jakým podvodníkům sednou na špek.

Pokud bychom chtěli ze středověkých poměrů vybřednout, pak je třeba postavit mimo zákon veškeré náboženské instituce jakožto formu zločinného spiknutí, podobně jako jiné organizované podvodníky, kterým říkáme šmejdi. Pokud by se nechtěli imigranti integrovat do takového prostředí, pak by měl být vyloučeno uvažovat o nějakém azylu.

J. Tachovský 4.11.2019 11:30

A tuhle blbost jste vymyslel sam nebo vam to nekdo poradil ?

J. Jurax 4.11.2019 20:09

No, ono to až tak úplná blbost není, ovšem je nereálna a i já neznaboh, ateista a bezvěrec považuji svobodu náboženské víry za dobrou.

Kromě islámu - to je militantní ideologie nám smrtelně nepřátelská toliko se kryjící rouškou náboženství. Islám by měl být zakázán bez ohledu na lidská práva - muslimských zemí, kam se pravověrní mohou uchýlit, nechtějí-li se asimilovat, je na světě dostatek.

J. Svoboda 4.11.2019 11:38

Tohohle si BISka všimne.

R. Brzák 4.11.2019 12:16

A to je podle Vás dobře? Pan Juránek je trouba - ale já si neplatím BISku proto, aby sledovala žblechty každého trouby.

J. Anděl 4.11.2019 12:53

No, je otázka, jestli si skutečně BISka všimne. Ale počítačové systémy na zpracovávání obrovského množství dat jeden příspěveček navíc nezruinuje :-).

P. Grigar 4.11.2019 16:39

..nás už mají zarámované, pan Juránek může být jen třešničkou na dortíku.

P. Jaroš 4.11.2019 19:05

To asi jo, když jste jej nahlásil...

Z. Lapil 4.11.2019 11:57

Obávám se, že ten, kdo tady sedí na špeku, jste vy. Protože - máte dojem, že žijeme ve středověkých poměrech? V jakém smyslu?

A pokud ano, jaký je cíl a jak by jeho dosažení pomohl zákaz náboženství.

Ba dokonce - základním atributem novověku je rovnost před zákonem. Jak tuto rovnost naplní vyčlenění náboženských institucí z této rovnosti?

J. Schwarz 4.11.2019 12:05

Náboženství přinášejí typické "fake news", jde tedy o státem uznávané a dokonce licencované podvodníky.

Z. Lapil 4.11.2019 12:38

Neřekl bych. "News" jsou zprávy a zprávám lze přiřadit zdůvodněnou pravdivostní hodnotu. Klíčové náboženské výroky jsou dogmaty (výrok, jehož pravdivost je brána za samozřejmou; zjevená pravda) a otevřeně to přiznávají: "je to pravda, protože je to psáno v Koránu".

Nebo zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dogma. Ne že bych wiki považoval za vševědoucí.

Ve světské praxi: "je to pravda, protože je to psáno v závěrech IPCC".

P. Juránek 4.11.2019 12:25

Žijeme ve středověku, neboť považujeme vymývání mozků náboženstvím za legální.

Místo podporování rozumného uvažování stavíme modlitebnu v parlamentu, navracime kdejaké církvi majetek získaný podvodem za nenaplniyelné přísliby. Jiné podvodníky ale trestat dovedeme. To je rovnost před zákonem? Mohamedánské instituce by se měly zakázat, ale křesťanské ne? To je rovnost před zákonem? Když přijmu dar, musí jej zdanit. Když církevní instituce přijímají peněžní částky, žádné doklady nevydávají, natož EET. To je rovnost před zákonem?

Jakékoli nábožentví bychom měli tedy odmítnout, hlavně však pro to, že je příčinou nezměrného lidského utrpení a bídy všude ve světě (Boko Haram, DAEŠ, poměry v Francii, Švédsku, v Anglii, Iránu, ... , dříve i u nás.) tam všude se podepsalo náboženství ve sví čiré podobě.

J. Lukavsky 4.11.2019 13:39

"Když přijmu dar, musí jej zdanit." No já jsem domnivatelem, že církvím byl vydán předtím ukradený majetek v restituci. A tam kde to nebylo možné místo např. budovy či lesa dostali náhradou peníze. když Vám policie najde a vrátí ukradené auto - tak také platíte darovací daň? A co ukradená a navrácená portmonka? Také ji zdaníte? J.L. end

P. Jaroš 4.11.2019 19:10

"Ukradený manetek" restituovala i církve, které před rokem 1948 neexistovaly, tak jaké právo???

J. Kanioková 4.11.2019 13:49

Vy žijete ve středověku ??? Ha, ha, ha..

Z. Lapil 4.11.2019 13:55

Nemyslím si, že by náboženství vždy a jedině vymývalo mozek. A naopak - vymývání mozků lze vidět i v mimonáboženské praxi.

Mít v parlamentu prostor, kde lze posedět v tichém zadumání, mi nepřijde jako špatný nápad. Nepodceňujte sílu podmíněného reflexu.

Pochybuju, že tvrzení "budeš souzen vyšší autoritou a podle jejího rozhodnutí s tebou bude naloženo" lze považovat za slib.

O zákazech tu mluvíte vy.

Snad se nepletu, ale přijatý dar danit nemusíte (neplést s výhrou v loterii). Darovaný dar si můžete odečíst z daňového základu.

Zajímavé, že jako zdroj utrpení zmiňujete konkrétní islámské případy, a neurčitě dva další, ale chcete zakazovat náboženství veškeré, tedy i všelijaké pohany, ale zřejmě vám nijak nevadí války skrze nenáboženské ideologie.