25.2.2021 | Svátek má Liliana


SPOLEČNOST: Kdo podá žalobu na Jandáka?

1.9.2009

Uvažování vrcholných představitelů socialistických, komunistických či muslimských politických stran a států má jeden společný rys. Pokaždé, když se najde uskupení, které se postaví proti jejich zvrácenému vidění světa, vždy jsou to zaručeně zaplacení agenti. V případě Sovětského svazu šlo v minulosti o buržoazní živly placené strýčkem Samem a všemi imperialisty světa vůbec. Dnešní Rusko se v těchto ohledech také příliš neliší. Slovník současných kremelských vůdců má sice poněkud modernější fasádu, ale obsah je stejný. Veškerá politická uskupení protestující proti směřování dnešního Ruska, jsou finančně podporována ze „západu“. Takový Kasparov by mohl vyprávět své.

Dále od Evropy jsme se o takovém zhoubném a paranoidním myšlenkovém zkratu mohli přesvědčit v souvislosti s Íránem. Nedávné nepokoje byly podle vůdců tohoto státu samozřejmě také řízeny z Evropy a Ameriky. Jak také jinak, že?

Představitelé nedemokratických či rovnou totalitárních států nejsou nikdy schopni pochopit, že by se „prostý lid“ sám o sobě odvážil pochybovat o svých bohem pomazaných vůdcích. Socialismus, komunismus ani islamismus nepředpokládají, že by jedinec mohl uvažovat samostatně. Je tedy logické, že je vždy infikován zvenčí.

Odpůrci těchto režimů jsou prohlášeni buď za duševně nemocná individua, jako se tomu stávalo třeba v případě disidentů v Sovětském svazu v posledních letech trvání impéria. Nebo jsou nazýváni placenými agenty a přisluhovači Západu, kteří za mrzký peníz prodali svoji vlast. Trestáni jsou různě. Mučením, smrtí, doživotní ztrátou všech práv, nucenou emigrací nebo dlouholetými žaláři. V Íránu v poslední době vynalezli ještě znásilňování, které údajně schvaluje i samotný Alláh. Tak trochu by se mi chtělo dodat, že v tomto případě bych jim i věřil, ale nebudu jízlivý....natož politicky nekorektní.

Ale dost bylo Sovětského svazu a Íránu. Bohužel, podobné paranoidní uvažování plné spikleneckých teorií se objevuje i v hlavách členů ČSSD. Sám vím, o čem mluvím. Když jsme před pár týdny spustili projekt www.oranzada.cz zaměřený proti primitivní populistické politice ČSSD, také jsme na našem diskusním fóru zaznamenali řadu názorů, že naše akce je placená ODS. Jak podobné výpady vyvracet? Jedině s humorem. Není šance přesvědčit podobně uvažující jedince, jak hluboce se pletou ve svém příklonu k socialismu, který je zcela mylně považován některými z nás za humanistickou filozofii zastávající se chudých a slabých.

Před pár týdny, kdy se skupině mladých lidí protivilo dál poslouchat strašidelné populistické sliby ČSSD, vše vyústilo v házení vajíček. Jde o nejjemnější způsob, jak dát politikům najevo svůj nesouhlas. Žádný politik na světě nemůže čekat, že v tváří v tvář evidentním nesmyslům bude každý mlčet. Populismus je přítomen ve slovníku každého politika, o tom není sporu. V České republice se ale socialističtí politici naprosto utrhli ze řetězu. Přesto je v naší zemi stále dost snílků, kteří se domnívají, že demokracie znamená pouze brát. Zodpovědnost by měl podle jejich mínění převzít vždy jenom stát. Oni v žádném případě. Mají přeci právo dostat vše zdarma. Tak to chodilo před rokem 1989, tak proč ne teď?

Tito lidé jsou si podobní jako vejce vejci. Dnešní doba je pro ně neúnosná. Všude je prý nepořádek, každý krade a nikde nejsou žádné jistoty. Jako červená barva na býka na ně působí zmínka o podnikatelích. To jsou přeci zloději, korupčníci a vůbec špatní lidé. Jak je možné, že si někdo dokáže vydělat tolik peněz? Když si nejsem schopen vydělat já, tak nikdo! Takové myšlenkové pochody jsou bohužel vlastní mnohému z nás i dvacet let po revoluci.

Na dřívějším režimu tito lidé nacházejí mnoho dobrého. Byla práce, měli jsme jistotu a všechno bylo tak nějak jednodušší. Tak málo let stačilo k tomu, aby zapomněli, jak ohlupujícímu a především zločinnému režimu museli sloužit.

Na minulost a historii starou jen pár desítek let zapomněl nejspíš i Vítězslav Jandák, bodrý to muž a bývalý ministr kultury za CSSD. Před třemi lety jsem s ním dělal rozhovor pro týdeník Strategie. Když o tomto setkání mluvím dnes, všichni moji známí hodnotí Jandáka jako primitiva. Vždy mi dá práci vyvrátit jim jejich omyl. Vítězslav Jandák je především herec, který svoji roli přihlouplého strýce vyšlého z lidu hraje dokonale. Není to žádný hlupák, jak se některými svými výroky v médiích snaží snad i sám prezentovat. Každopádně i on je typickým produktem socialistického uvažování.

Vaječná kampaň byla před pár týdny ústy politiků ČSSD označena za spiknutí vycházející z lůna ODS. Nyní na jakémsi mítinku socialistů mladí lidí pouštěli sirény a stříleli rachejtle. Proč, ptáte se? Protože nechtěli poslouchat nesmysly. Vítězslav Jandák skandálně přirovnal tyto mladé lidi k nacistickým oddílům SA (jestlipak tuší, ve které straně začínali budoucí nacisté?). Jeho kolegové z partaje okamžitě přispěchali s klasickou hláškou, že tito provokatéři jsou placeni ODS. Kde to jsme, pokud je každý projev nesouhlasu s politikou ČSSD považován za placenou provokaci ODS? Kdo je po dvaceti letech od revoluce ještě ochoten poslouchat podobná vyjádření, která by tak krásně zapadala do naší dávné minulosti? Ještě mnohem horší ale je, že Jandák operuje s pojmy jako SA. Jak si dovoluje přirovnávat samostatně myslící mladé Čechy k nacistickým organizacím, které vraždily po tisících? Nejsem příznivce soudních žalob za jednotlivé emotivní výroky politiků, ale v tomto případě by si Jandák zasloužil, aby ho někdo z těch mladých lidí žaloval u soudu.

Přes tyto zjevné příznaky choré mysli zcela reálně hrozí, že ve volbách vyhraje právě ČSSD a bude zde vládnou s tichou podporou KSČM, případně s „hlasitou“ podporou KDU-ČSL. Podobný výsledek by byla obrovská ostuda, i když přihlédneme k tomu, že ODS a potencionální koaliční partneři mají k dokonalosti daleko. Na rozdíl od levicových snílků však pravicový volič nemá růžové brýle (alespoň doufám) a ví, že nic není nikdy dokonalého. Žádná vláda na světě neodstraní chudobu (ano, jistě i pravicový volič by to uvítal) a nezajistí to, že i prodavačky v hypermarketech, důchodci a další slabší sociální skupiny budou snídat každý den kaviár a zapíjet ho nejlepším šampaňským.

Pokud má někdo z nás takové iluzorní vidění světa, měl by se léčit v sanatoriu. Někde hluboko v lesích, pod dohledem hodných pánů doktorů a příjemných sestřiček. Možná nás ale ČSSD po volebních vítězství přesvědčí o opaku. Však rekordní státní dluh za její vlády, který dosáhnul cca 800 miliard Kč, není zdaleka nepřekonatelný. Pak si Vítězslav Jandák bude jistě moci dovolit zaplatit ze státních peněz komanda, která se už se současnými odpůrci socialistické politiky vypořádají po svém. Jen, když nebude nikdo moc protestovat. Však brzy nastanou časy, kdy zas budeme potřebovat především „klid na práci“, co říkáte?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.