6.7.2020 | Den upálení mistra Jana Husa


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Kelin 3.6.2020 23:59

Vážení páni redaktoři přílohy Orientace,

velice vám děkuji za zveřejnění článku „Kdo vlastně vyhrál světovou válku?“

Připomnělo mi to angažovanost pana exprezidenta v aktivitách thing-tanku „Dialog civilizací“ založeného a financovaného „generálem KGB v aktivní záloze“ Vladimírem Jakuninem, který udělal závratnou kariéru jako špion s diplomatickým krytím v OSN, v letech 1985-1991. Ten bývá v našich médiích mylně označován jako „přítel Vladimíra Putina“. Formulace a argumenty použité v článku jsou velice podobné formulacím používaných miliardářem Jakuninem. Jen mi zatím není jasné, zda se Václav Klaus ocitl ve správní radě Dialogu civilizací pro své názory, nebo zda byly jeho názory formovány Vladimírem Jakuninem. Mimořádná inteligence Jakunina a jeho schopnost využívat lidské slabosti napovídá, že je pravděpodobnější druhá varianta. Ostatně právě pro tyto schopnosti Putin odmítl nabídku premiéra Kasjanova, využít znalosti Jakunina ve vládě RF a raději mu nabídl možnost zbohatnutí mimo politiku v pozici šéfa ŘŽD. S dodatkem, že „...tento člověk si každého z nás omotá kolem prstu během čtrnácti dnů. Toho musíme držet co nejdál od politiky“. Leč ambice a IQ nelze tak snadno umlčet a tak vznikl na Rhodu zmíněný projekt Dialog civilizací, kam si Jakunin zval mj. i zahořklého „Důchodce z Vysočiny“, kterému posléze pomohl vyhrát prezidentské volby. Putin znervózněl a odstřihl Jakunina od penězovodu z RŽD. Leč pozdě. „Dialog“ je zaregistrován jako právnická osoba v Berlíně a působí na nové úrovni.

Zmíněný článek ilustruje starý poznatek, že dějiny píší vítězové a tak nejsou objektivní a pravdivé. Proto se z dějin nikdo nedokázal poučit a tragédie se opakují. Poučení je možné jen z dějin, které uvádí nejen fakta ale i příčinné souvislosti všech dějů a událostí. Takové dějiny ale zase vadí psychopatům u moci. Ilustruje to i perzekuce prof. Zubova, který spojil kolektiv 41 autorů, aby popsali tragedii Ruska XX. století z pohledu morálky a etiky. Ing Melichov je tlačen nezákonnými prostř

A. Kelin 4.6.2020 0:03

Ing Melichov je tlačen nezákonnými prostředky k likvidaci jeho muzea protikomunistického odboje. Téměř 500 soudních procesů, nezákonné věznění a ekonomická likvidace jej ale zatím nezastrašily. Putin v roce 2014 prodloužil zákaz přístupu k archivům KGB o dalších 30 let. Dědici vrahů se panicky bojí pravdy. Soudy postavené na lži nic neřeší. Čapkova povídka Poslední soud to ilustruje konstatováním, že vševědoucí Bůh nemůže nikoho soudit právě proto, že zná příčiny všech skutků a událostí. Proto nevynáší rozsudky. Pouze svědčí. Řešením je jen přiznání pravdy a poučení z dějin

A tak se v článku opět silně zjednodušuje. Hrdinové a zrádci. V závěrečném odstavci zaznělo: „Mimořádnost a výjimečnost německé viny .... je v tom, že se tehdejší genocida a vraždění staly oficiální státní politikou...“ Nějak mi tam chybí konstatování, že „mimořádnost a výjimečnost sovětské viny .... je v tom, že se tehdejší genocida a vraždění staly oficiální státní politikou“ dávno před příchodem Hitlera k moci. Že koncentrační tábory v SSSR měly násobně větší počet obětí. Už jen proto, že byly zřizovány od roku 1918 a rozpuštěny byly až reformním Gorbačovem v roce 1986. Důležité je zveřejnit, proč se miliony rudoarmějců vzdaly v prvních měsících války, proč nechtěli bránit zločinný režim a proč naivně věřili, že je Wehrmacht osvobodí z nevolnictví. V jak bezvýchodné situaci se ocitli ti, kteří se dostali do zajetí kvůli neschopnému velení, protože kvalifikované velitele nechal před začátkem války Stalin popravit. Podle jeho rozkazu se měli obklíčení vojáci sami zastřelit. Jinak se stali zrádci a jejich rodiny byly perzekvovány. Problém byl v tom, že se často ani neměli čím zastřelit, protože neschopní byli i dodavatelé střeliva. Označit je od stolu a z bezpečí 21. století jako zrádce, aniž bychom se někdy ocitli v jejich situaci mi připadá nechutné.

Prvního června před 75 lety byly Brity v Lienz vydány k likvidaci či deportaci do gulagu desítky tisíc kozáckých rodin. V Judenburgu kágébáci několik dn

A. Kelin 4.6.2020 0:06

Prvního června před 75 lety byly Brity v Lienz vydány k likvidaci či deportaci do gulagu desítky tisíc kozáckých rodin. V Judenburgu kágébáci několik dnů pálili důstojníky v pecích železáren. B rity slíbený politický asyl byl odmítnut kvůli nátlaku Stalina se zdůvodněním, že život jednoho Brita má větší hodnotu než život tisíce „nějakých Slovanů“. Poučné.

Tím nejpodstatnějším je to, že denacifikace Německa proběhla, leč debolševizace Ruska, (ani jeho kolonií) se nekonala. A tak i nadále po celé zemi stojí pomníky hromadným vrahům a dědici KGB slouží novým vlastníkům země, kterou pomáhají rozkrádat. Léčení příznaků nemocné společnosti je málo účinné. Místo symptomatické léčby je nezbytná léčba kauzální. To platí i pro naši zemi. Na lži a překrucování pravdy se nic dobrého postavit nedá. A pokud peníze a zisk za každou cenu budou dál stát nad slušností, morálkou a etikou, nic dobrého nás nečeká.

Alexej Kelin

Spoluautor Dějin Ruska XX. století a účastník VII. Zasedání Valdajského klubu.

J. Zaorálek 4.6.2020 8:10

Souhlas.

Z. Mikulášek 4.6.2020 16:46

Denacifikace Německa sice proběhla, ale na papíře. Tisíce esesáckých zrůd a válečných zločinců dožilo spokojeného stáří doma, nebo ve službách CIA a nebo byli potichu "odklízeni" do Jižní Ameriky a to i přes protesty jejich obětí. Takže milej pane o nějakém vyrovnání se s minulostí nemůže být řeči.

A. Kelin 4.6.2020 17:45

Nicméně dnes nikoho v Německu nenapadne vychvalovat ideu nacionálního socializmu, omlouvat koncentrační tábory, stavět pomníky Hitlerovi a dalším nacistickým celebritám, pojmenovávat po nich ulice, náměstí a města, umisťovat na veřejných budovách a vlajkách hákové kříže atd. V RF se všechno tohle děje. A to bylo obětí bolševické ideologie mnohonásobně víc.

Z. Mikulášek 4.6.2020 19:30

To je sice smutné, ale je to čistě záležitost Ruska a Rusů. Pokud vím, tak Putin má dlouholetou podporu obyvatelstva, o které se lídrům států na západ od Ruska může jenom zdát. Stalinovy čistky v SSSR nesnesou srovnávání s řáděním Němců v Evropě právě proto, že se týkaly jenom obyvatel SSSR. Cynicky řečeno Stalin vraždil svoje na svém území a nás se sovětský bolševismus sotva dotýkal. Zatímco německý nacismus rozvrátil a zničil celou Evropu a v případě jeho vítězství bychom si tady určitě my dva tak pěkně nepovídali.

B. Carina 7.6.2020 8:45

Pane Mikulášku,

nemyslím si, že by to ("adorace "munulého Sovětského svazu a jeho doby ze strany Ruska a Rusů dnes), byla čistě jejich záležitost. Na to to bylo příliš velké zlo a příliš nedávno. Týkalo se celého postválečného světa a ten s ním vedl válku. Podivně studenou a zastupně horkou až k "podivnému" vítězství.

Podobně jako reflexe období Rudých Khmérů Kambodžany není čistě kambodžskou záležitostí. Ovšem totéž (vyrovnání se) s obdobím vysoké korupce v nějakém státě (a že jich je), již považuji za věc jeho občanů.

F. Žůrek 3.6.2020 21:20

Vy si myslíte, že většina Němců souhlasila s Hitlerem? Lidé - uvažujte! Většina nesouhlasila, ale stalo se. Většina se někdy i podřizuje i menšině... ale čím to je?

Problémy lidské i kolektivní psychiky a emocí jsou složité... to ať řeší Bůh a ne lidé.

K. Gaman 3.6.2020 22:27

Ano, většina Němců souhlasila s Hitlerem, byl pro ně spasitel. Jen se podívejte na dokumentární filmy, a je jich každý den celá fůra na Discovery, National Geografic a dalších, jak se doslova roztékají blahem, když Hitlera vidí, ženské z toho mají orgasmus. Všichni souhlasili, protože z toho měli výhody, a také to to bylo pohodlnější.

K. Gaman 3.6.2020 22:29

A ještě dodávám jedno velmi důležité hledisko, skutečně rádi podlehli přesvědčování, že jako Germáni jsou nadlidé.

J. Tolman 3.6.2020 19:48

Následuj ty, kteří hledají pravdu, ale utíkej od těch, kteří ji našli.

Charles Spencer Chaplin

P. Staronový 3.6.2020 20:46

A co ti, kdo neustále někam pěchují propagandu? Třeba vy ...

L. Severa 3.6.2020 18:09

Něco pro odlehčení. Když Rusové koncem války hnali Němce zpátky do Reichu, tak se ujala hádanka. Jaký je rozdíl mezi německou ženou a českou ženou. Německá žena neví, že je ženou a ani nemůže být ráda, že je ženou. Česká žena ví, že je ženou a je ráda, že je ženou.

T. Hraj 3.6.2020 18:44

Teda, to mi to trvalo. Asi stárnu.

D. Dostál 5.6.2020 22:04

Taky mi to dalo.Ale je to dobrý

Z. Mikulášek 3.6.2020 17:55

Němci by měli každý den povinně padnout na kolena, prosit za odpuštění a děkovat bohu, že tak dobře dopadli za ta strašlivá zvěrstva, která na lidech, zvláště na židech a na Slovanech napáchali.

T. Hraj 3.6.2020 18:52

Přesně tak. Historik Viktor Davis Hanson říká, že měla-li by se ww2 shrnout do jedné věty, bylo by to něco ve smyslu: "Obrovský masakr převážně civilního obyvatelstva (asiatů, slovanů, židů) Japonci a Němci.". Je to neuvěřitelné, ale oběti v této válce (resp. válkách) byli z 80% na straně vítězů!

V. Kučer 3.6.2020 19:36

Současná německá generace se narodila po válce a je mezi nimi mnoho potomků spojeneckých vojáků. Kdysi jsem byl s otcem na služební cestě v DDR. Tam o jednom říkali že je to zapomenutý Angličan, choval psi, měl podobu Angličana. Dále tam byl zapomenutý Rus, oba se narodili roku 1946.

P. Brich 3.6.2020 17:21

Souhlasím s jednou výjimkou. Že SSSR s Německem skutečně spolupracoval, Kominterna (Stalinova pátá kolona) vydala všem komunistům příkaz spolupracovat s nacisty proti sociálfašistům (jak nazývali sociální demokraty) a poslední vlak s dodávkou materiálu a potravin do Německa překročil novou hranici Německo-SSSR v Polsku (o něž se bratrsky rozdělili a územní zisk SSSR zůstal i po válce) v noci před překročením sovětské hranice wehrmachtem.

M. Panter 3.6.2020 17:33

Víte, ono s Německem tehdy spolupracovali všichni . Západní země Německo dost financovaly, Sověti jim za ty finance zas rádi poskytli nerostné suroviny . A Mnichovská dohoda a obětování ČR to byl vyloženě dar na zlatém podnosu západních zemí Německu . Vždyť jim tím poskytli ocelárny, zbrojovky, pracovní sílu, finance . Ono by to mohlo být klidně nazývano jako tiché spojenectví tajdejsich západních zemí s Německem, že...

P. Brich 3.6.2020 17:39

Řekněme, že s tím tehdy nebyla zkušenost (ale proto si dějiny nemusíme znovu opakovat).

Masaryk např. obdaroval Mussoliniho Řádem českého lva.

T. Hraj 3.6.2020 18:55

SSSR měl dohody se všemi. Ironií je, že zatímco všechny dohody se spojenci porušil, tak tu s Německem dodržel. A Německo ho pak napadlo.

P. Aron 3.6.2020 17:06

K tomu nemám co dodat. Jen se pod to podepisuji. A díky za článek a připomenutí skutečné historie !

Š. Hašek 3.6.2020 17:33

Já rovněž.

A. Jaroš 3.6.2020 19:09

Já taky, já taky!

A. Jaroš 3.6.2020 19:10

U nás se rovněž neříká

P. Urban 3.6.2020 16:38

V roce 1941 se Němci během půl roku dostali od hranic až na předměstí Moskvy. O rok později až do Stalingradu a na Seberní Kavkaz.

Nebylo to náhodou proto, že Stalin nechtěl bojovat? A do války se dal až poté, když útočit začali (v severní Africe) Američané a hrozilo, že Evropu dobudou bez něj?

Kupodivu, tahle blbost zatím nikoho nenapadla.

Zato o motivaci západních Spojenců mají mnozí jasno.

P. Aron 3.6.2020 17:15

Tak velkou hloupost už jsem opravdu dlouho nečetl. Tak Stalin nechtěl bojovat a schválně Němce pustil k Moskvě a Kavkazu. To se mi snad jen zdá.

F. Navrátil 3.6.2020 18:14

S takovou interpretací začátku operace Barbarossa jsem se ještě nesetkal. Patrně proto, že nikoho taková absurdní myšlenka nenapadla. O zoufalství Stalina při vpádu německých vojsk jsou záznamy: "Lenin nám odkázal socialistický stát a my jsme ho prosrali!" Hodně zjednodušeně by se dalo říci, že úvodní porážky byly způsobeny chaotickým velením nezkušených velitelů (zkušené nechal Stalin vystřílet), strategickými chybami Stalina a nekvalifikovanými zásahy politruků. Poučení z úvodních porážek vedlo ke změně války z obrany socialismu na národní Velkou vlasteneckou válku, Stalin předal velení operací Žukovovi a Vasiljevskému a politruci byli odkázáni do patřičných mezí zavedením nedělitelné velitelské pravomoci. Velkou podporou byly i dodávky válečného materiálu z USA. Porážky Německa před Moskvou a Stalingradem byly také důsledkem toho, že německá logistika nebyla schopna zvládnout zvláštnosti zimní války.