23.5.2022 | Svátek má Vladimír


SPOLEČNOST: Kdo lže, ten krade a může i zabít…

21.7.2012

Tak toto bylo oblíbené úsloví babičky mé druhé manželky, ale z jejích úst jsme ho slyšeli vlastně jen velmi zřídka. Žena si ho pamatovala z dětství, kdy asi babička své vnoučata tímto způsobem kárala.

Věc má ostatně svoji hlubokou logiku, protože lež je s krádeží spojena opravdu organicky. Logicky ten, kdo krade, nemůže nikdy mluvit pravdu, ale platí to velice dobře i naopak. Kdo třeba nemluví pravdu o své manželské nevěře, ten také samozřejmě okrádá svoji rodinu nejen o čas, který by s ní měl strávit, ale tráví ho obvykle s milenkou, která ho samozřejmě také stojí nějaké peníze, že?

Někdo může říci, pchá, co je dneska nevěra? Každý to dělá s každým, lidi pěstují výměnu partnerů a podobně. Ale pozor, výměna partnerů není nevěra, to je sexuální zábava. Nevěrou se stává až tehdy, když se nějací dva začnou scházet soukromě, mimo ten úzký kroužek. Vrcholem pikantnosti je pak to, když v sobě najdou zalíbení dva muži nebo dvě ženy a léty potlačované a skryté touhy propuknou naplno.

Ale to jsem, jak je mým dobrým zvykem, hrubě zabrousil do nesouvisejících témat. Tématem dnešního článku má totiž být (násilné) odebírání vzorku DNA pachatelů úmyslných trestných činů. A samozřejmě proti tomu protestují "ochránci lidských práv", kterým jsou práva zločinců nadřazena nad práva normálních občanů.

Upřímně řečeno absolutně nechápu, jaké příkoří utrpí pachatel trestného činu tím, že mu bude odebrán vzorek DNA. Otisky prstů se snad odebírají už asi sto let a nikoho to k žádným výlevům vášně neinspirovalo. Prostě se pro objasnění trestného činu hledalo a hledá v databázi otisků prstů a pokud nastane "match", a tedy oba otisky se shodují, pak má policie pachatele.

Na tomto odkazu je autorizované znění rozhovoru genetika Kriminalistického ústavu Praha plk. Ing. Roman Hradila, z kterého ocituji část. Jde o odhalení vraha malé Anny Janatové:

- Bez testů DNA by tedy údajný vrah Aničky pořád běhal po svobodě?
Kdybychom biologické stopy na batohu nenašli a neporovnali stanovený profil DNA s profily uloženými v databázi, stal by se případ Aničky zřejmě pomníčkem navěky. Tělo se nemuselo najít a nikdo by si Tomka s případem nespojil. Třebaže se v okolí pohyboval.

- Byli policisté překvapeni, když genetika ukázala právě na něj?
Věděli, že v minulosti jen kradl.

Jinými slovy, my jakýmsi dodržováním lidských práv zločinců nahráváme tomu, aby některé závažné trestné činy zůstaly nepotrestané. Když policie odebrala asi 16 000 vězňů vzorky DNA, tak bylo objasněno asi 1000 trestných činů včetně vražd. A tohoto mocného nástroje k potírání kriminality se chceme vzdát? Ono asi skutečně bude něco pravdy na tom, že si každá civilizace, jakmile dosáhne určitého stupně vývoje, začne sama kopat svůj hrob.

A my jsem asi někde na té hraně a pomalu, ale jistě si nadržováním kriminálníkům pod sebou řežeme větev.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!