Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Kauza Michálek? Ne, kauza Drobil

16.3.2011

aneb Blíží se konec dlouho budovaného chrámu korupce?

Předesílám: jsem přesvědčen, že Libor Michálek, odvolaný ředitel Státního fondu životního prostředí, je čestný, pravdomluvný a statečný člověk. Nepochybuji, že jeho oznámení o chystané zlodějně na SFŽP, jejíž "výtěžek" měl sloužit pokladně ODS (a při známé provázanosti ODS a ČSSD na pražském Magistrátu jistě i oranžové pokladně), a s pravděpodobností hraničící s jistotou i ministru Drobilovi a jeho kumpánům, neřídily temné síly v pozadí snažící se poškodit ODS, případně zničit koaliční vládu. Tuto lež se snažili šířit někteří i vysoce postavení představitelé ODS a dodnes ji šíří její příznivci a spřadatelé konspiračních teorií v různých internetových diskuzích. Ne, Libor Michálek se řídil svým smyslem pro službu veřejnosti a svou občanskou odpovědností. Ještě před svým jmenováním si byl vědom, jaké tlaky na něj budou vyvíjeny, a slyšel varování svých přátel, jakému nebezpečí se vystaví, příjme-li nabízenou funkci. Přesto ji přijal s - možná naivním, ale poctivým - úmyslem čelit nátlaku a pokusit se, aby jemu svěřený úřad, kterým ročně projde víc jak 20 miliard korun, pracoval transparentně, tedy poctivě.

Jsem přesvědčen, že bývalý ministr životního prostředí Drobil lhal veřejnosti, když tvrdil, že nevěděl o "iniciativě" svého poradce Knetiga, který nabádal ředitele Michálka k jednání, které se dá interpretovat a posuzovat jako zneužití pravomoci veřejného činitele, korupce a - jak to p. Knetig nazval - loupeže za bílého dne, tedy trestným činům. Jsem přesvědčen, že se sám tehdejší ministr 1) dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, 2) nabádal ke korupci a k vyvedení finančních prostředků v řádu stamilionů ze státního rozpočtu ve prospěch Občanské demokratické strany a sebe a svých spolupracovníků osobně a 3) dopustil se korupčního jednání, když nabízel Liboru Michálkovi místo svého náměstka, zničí-li nahrávky.

Tehdejší ministr Drobil - aby nepoškozoval ODS, jak prohlásil - rezignoval na svoji funkci (ve skutečnosti byl k rezignaci donucen, protože si špičky ODS uvědomily, že čeho je moc, toho je příliš...). Předtím však, se souhlasem premiéra Nečase, odvolal ředitele SFŽP. Veřejnost, která se domnívala, že kromě nezbytného přijetí sociální, důchodové a zdravotní reformy je prioritou koaliční vlády boj s korupcí, byla odvoláním ředitele Michálka šokována. Postoj premiéra, který byl spojován se změnou politiky směrem ke slušnosti, který však veřejně podpořil Pavla Drobila a zpochybnil chování Libora Michálka a dopustil, že Pavel Drobil zůstal ve vysokých funkcích ODS, se dal jen stěží chápat. Veřejnosti se sdělilo celkem nedvojsmyslně, že člověk, ač podrobený nátlaku a vydírání, otevřeně nabádán ke krytí korupce související nejen s pražskou čističkou odpadních vod (ale i uložení finančních prostředků SFŽP ke "spřátelené" bance), který se nebál pro získání důkazů pořídit nahrávky, bez nichž by trestný čin nedokázal, a vše oznámil policii, bude vyhozen a profesně i lidsky dehonestován, a ten, kdo se provinil, bude zachráněn.

Nevím, jak se bude kauza Drobil dále vyvíjet. Zatím se zdá, jako by opět vše skončilo pod kobercem. Ale na veřejné diskuzi o korupci, kterou pořádal časopis Respekt 18. ledna, ministr vnitra Radek John řekl, že Libor Michálek informoval policii dva dny před tím, než kauzu zveřejnily noviny. Vyvrátil tak kritiku, která se snesla na Michálka, že znemožnil policii konat. Ministr John veřejně řekl, že policie měla dost času zabavit dokumenty a počítače a provést jiná potřebná opatření nutná k zajištění důkazů a že pokud tak neučinila, potrestá viníky pochybení. Tlaky těch, kteří se bojí vyšetření této kauzy a jí podobných, jsou a budou obrovské, protože vědí, že "padne-li" jeden z nich, zboří se jejich dlouho budovaný chrám korupce jako domeček z karet. Změny na Nejvyšším státním zastupitelství a v Policii ČR však dávají jistou naději. Je to naděje, že se začnou rozkrývat polistopadové zpronevěry miliardových hodnot, že budou usvědčeni a potrestáni pachatelé bez ohledu na své postavení nebo "politické" krytí. Je skutečně načase.

Vyšlo v Konzervativních listech 2/2011

Člen Generální radyKonzervativní strany



zpět na článek