30.11.2022 | Svátek má Ondřej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jitka Mothejzíková 6.6.2007 13:16

Založme celorepublikový orgán odporu proti VE

Vážení,

jsem místopředcedkyní OS Meluzína, které vzniklo k ochraně přírody a krajiny, a to zejména v oblasti Krušných hor, kde se především snažíme o zamezení výstavby VE. Máme řadu písemných materiálů a za 7 let působení i množství zkušeností včetně účasti ve správních a soudních řízeních. Máme k dispozici seznam odpůrců VE z různých koutů naší republiky. Myslíme si, že s s ohledem na stoupající agresivitu a bezohlednost větrníkářů a nesmyslnost celé této pseudoekologie nastal čas založit celorepublikový orgán odporu, koordinovat činnost jednotlivých iniciativ a vzájemně si pomáhat v naší činnosti.

Pokud máte zájem, pošlete nám následující údaje a budete zařazeni do seznamu odpůrců VE, který Vám poté zašleme: jméno, příjmení, občanská iniciativa - název a adresa sídla, e-mailové spojení, telefon.

S pozdravem všem spřízněným duším

JUDr. Jitka Mothejzíková, OS Meluzína se sídlem v Praze 10, Hostýnská 516/12, e-mail: jitka@akmothejzikova.cz

Jitka Mothejzíková 6.6.2007 13:05

Re: stop větrníkům

Vážení pánové,

jsem místopředsedkyní občanského sdružení MELUZÍNA, které vzniklo k ochraně přírody a krajiny, a to zejména v oblasti Krušných hor, kde se především snažíme o zamezení výstavby VE. Máme řadu písemných materiálů a za 7 ket působení i množství zkušeností včetně účasti ve správních a soudních řízeních. Máme k dispozici seznam odpůrců VE v podmínkách naší republiky a říkali jsme si, že s ohledem na "nájezdy" větrníkářů v různých částech republiky zřejmě nastal čas ustavení nějakého společného orgánu všech odpůrců VE na republikové úrovni, abychom mohli naše snažení koordinovat. Pokud máte zájem, pošlete mi tyto údaje: jméno a příjmení, název občasnké iniciativy a adresu jejího sídla,  Vaši e-mailovou adresu a telefonické spojení. S pozdravem

JUDr. Jitka  Mothejzíková, OS MELUZÍNA, e-mail: jitka@akmothejzikova.cz   

stop větrníkům 2.2.2007 20:54

stop větrníkům

nahrazení Temelína (2000 MW) pomocí 2MW větrných elektráren:

nutno započítat životnost (60 kontra 20let) a účinnost (90% kontra 15%)

- bylo by nutno postavit  3x 6000 větrných elektráren

- stálo by to okolo 1400 mld.,spotřebovalo by se přitom 16x více tun betonu a oceli

www.stop-vetrnikum.webz.cz

stop větrníkům 2.2.2007 20:47

Re: No, všichni tady omílají elektřinu ve všech podobách,

nahrazení Temelína (2000 MW) pomocí 2MW větrných elektráren:

nutno započítat životnost (60 kontra 20let) a účinnost (90% kontra 15%)

- bylo by nutno postavit  3x 6000 větrných elektráren

- stálo by to okolo 1400 mld.,spotřebovalo by se přitom 16x více tun betonu a oceli

www.stop-vetrnikum.webz.cz

honzak 28.12.2006 18:12

Re: Re: Re: Severni Nemecko

podle mé dedukce to Pávek típnul, aby nebylo "střelivo" proti jeho volební kampani. Díkybohu nebyl zvolen.

MS 28.12.2006 17:12

Re: Re: Re: Severni Nemecko

Doplnění: Za rok 2005 byla účinnost jindřichovických větrných elektráren 10,3%, celkový průměr je 10,34%, takže Jindřichovice jsou prakticky na průměru.

(Zdroj ERÚ)

Delfín 28.12.2006 11:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

Provozovatele vetrniku zajima ta garantovana navratnost investice nikoliv stabilita site. Je to proste desne zarucene vyhodna investice - takove novodobe zlatokopectvi.

Milan 28.12.2006 11:01

Re: Re: Re: Severni Nemecko

Drobná oprava: Ta využitelnost v lednu 2006 byla 5,56, tj. zaokrouhleně 6%, abych nebyl obviněn ze zásadního překrucování faktů ...

Milan 28.12.2006 10:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

Pokud jim za destabilizaci sítě slušně platí, proč by to nedělali. Tito zelení vykukové si to dokoncě ošetřili i v zákoně. Že na to doplácí celá společnost i příroda, to je nemusí zajímat, hlavně když to nese ...

Je to stejné, jako bych provozoval zelenou pekárnu, která si sama uzákoní ceny na trojnásobku cen ostatních pekáren, přičemž zákazník si musí podle zákona odebrat tolik předražených rohlíků, kolik určím já. Někdy celou dodávku, pak třeba tři týdny ani rohlík. Samozřejmě, mně, jako majiteli pekárny, by se to také líbilo. Že je to nesmysl? Je, ale stejný, jako v případě děch větrníků ...

pavel 99 28.12.2006 8:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

nezlobte se, ale abych zjistil, že nesmyslná dotační politika nese své "plody" hlavně v posledních letech, není třeba nikam jezdit, stačí sledovat zprávy. S obdobnou dynamikou jako větrníky se totiž množí "blackouty" a to skutečné i hrozící, kterým se (aktivováním nejdražších záloh či regulačních stupňů - vypínáním spotřebitelů) podařilo zabránit. Prostudujte si zprávy o příčinách posledních rozsáhlých výpadků - řekne Vám to víc, než kulisy Potěmkinových vesnic. (Zvláště když jste "z oboru".)

"....když je to takový kolosální nesmysl, tak mi potom uniká smysl jejich počínání..." - toť obrat hodný skutečného "pfilozófa" - jak praví místní klasik. Smyslem jejich počínání mohou úplně klidně být "dobré úmysly", jimiž bývají dlážděny ony cesty do pekel.

"...Oni si buď chtějí destabilizovat síť, nebo jsou chytřejší než my..." - asi bych oddělil roviny "co chtěji" a "co reálně dělají". A to co reálně dělají je skutečná destabilizace sítě - bez ohledu na to, co vlastně chtějí. Viz předchozí odstavec.

pavel 99 28.12.2006 8:43

Re: Re: Re: Severni Nemecko

Což ostatně není divu. "Chlubit" se takovým zoufalstvím ......

MIlan 28.12.2006 8:29

Re: Re: Severni Nemecko

Opravdu, moc rád bych viděl ty ekoignoranty, jak si "užívají" plodů své práce, své milované obnovitelné energie, kterou tak snaživě vnucují všem, ať to (lidi i přírodu) stojí cokoliv. Zajímalo by mě, kolik v jindřichovicích "nafoukali" letos v prosinci, Pávek se tím už přestává chlubit.

Pro ukázku využitelnosti větrných elektráren doporučuji tento odkaz:

http://www.resec.cz/doc/54_1.pdf

Využitelnost jindřichovických větrných elektráren v lednu 2006: 5%. Slovy: pět procent. V únoru stoupla využitelnost na neuvěřitelných 14%, v březnu  klesla na 7%. Další čísla už nejsou k dohledání ...

ladik53 28.12.2006 7:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

Kdybyste tam totiž jezdil častěji, tak byste viděl, že nejvíc těch větrníků se postavilo v poslední době a že se připravují stavby dalších. No a když je to takový kolosální nesmysl, tak mi potom uniká smysl jejich počínání. Oni si buď chtějí destabilizovat síť, nebo jsou chytřejší než my.

Větrník 27.12.2006 21:14

Re: Severni Nemecko

Ony se nemusejí točit z prostého důvodu - nefouká ten "správný" vítr. To je obený problém větrných elektráren.

Tady (v ČR) je zavedeno, že když fouká a větrná elektrárna vyrábí elektřinu, pak je ČEZ nucen vykupovat jejich elektřinu - tzv. zelenou elektřinu. Což je trochu komické, protože to v rozvodné síti nepoznáte (ČEZu a ČEPSu). Když nefouká, pak nic nedodáváte a současní distributoři to musí nahradit.

Je to tak trochu jako kdyby měl někdo pekárnu a obchody byly nuceny vám to vykupovat. když zrovna nevyrobíte, tak nic nedodáte, ale když ano, výkup máte zajištěn - proto v Jindřichovicích dokáží "nafoukat" ty peníze, protože odbyt mají zajištěn.

V severním Německu je právě ten problém, že je to takové množství elektřiny, která buď najede do sítě či naopak, že to vyhazovalo celou soustavu. Pak by museli mít větrníkoví výrobci zároveň svoji distribuční síť.

Prostě milovníci zelené energie by si topili a svítili pouze když fouká. Když jim ta z hnědého uhlí a jádra tolik vadí - jo a z vodních elektráren taky.

pavel 99 27.12.2006 20:11

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

vážně věříte, že dotyčný pochopí, o čem jste psal?

Mimochodem - typická je skromnost technika. Vy jako slaboproudař si netroufáte, zatímco učitelka Kuchtová (která nerozliší kilo vaty a kilowatty) si bez mrknutí oka troufá. (nick JURAX píše obecněji o "pfilozófech").

honzak 27.12.2006 19:52

Re: Re: za vším vězí

souhlas - i v Dánsku je několik surfařských lokalit. Párkrát jsem tam jel a viděl i ty větrníky. Další výhodu bych spatřoval v tom, že se tam (podobně jako na švédském pobřeží) ten vítr dá předpovědět. Což je u nás kromě pohraničních hor a několika lokalit ve vnitrozemí PROBLÉM.

honzak 27.12.2006 19:43

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

ty jsi ale KOLOSÁLNÍ V*L!!!!Pro informaci - výkon VE je úměrný ploše vrtule a TŘETÍ MOCNINĚ rychlosti větru, jmenovitá rychlost 10 - 12 m/s (krát nějaké konstanty). Velké větráky mají opravdu synchronní generátory, nicméně k síti jsou připojeny přes AC/AC měniče (data se dají sehnat na stránkách výrobců, např. http://www.ewcz.cz/md70.html.  Stabilita rozvodné sítě je věda a jako slaboproudař si netroufnu nijak razantně ji popisovat. Vím ale spolehlivě, že nedostatek zdrojů je stejný průšvih, jako jejich přebytek, stejně jako u spotřeby - červená faktura! Ostatně poslední blackout zavinil přebytek výkonu německých větráků, tedy energie, kterou nikdo v tu chvíli nepotřeboval.

honzak 27.12.2006 19:28

Re: Re: Nejsem nadšený

jako že by reaktorovou nádobu vyrobilo ELKO Nový Knín, nebo Agrostroj Prostějov? Proč se lidi montují do něčeho, čemu VŮBEC nerozumí?

honzak 27.12.2006 19:23

Re: Re: Re: Zlaté časy klepáčů!

pán je humanitního zaměření, že? Takovou hovadinu by technik nemohl napsat. Jen pro představu - vzaly by vodárny vnucený zdroj, který by dodával vodu v době kdy není třeba a naopak, nedodával, kdy třeba je? A ještě by za to platily trojnásobek ceny?

Po stopadesátéosmé - větrná energetika je v podmínkách České kotliny BLBOST A ŠVINDL!!!!

dragon 27.12.2006 19:15

Re: Na trase do Vídně

trochu ulítly řády, ne? jeden blok normální elektrárny má ca 200 MW.

dragon 27.12.2006 19:12

Re: Re: Re: POVAŽUJI

skvělé, takže když si člověk na něco zvykne, tak je to v pořádku. Jedno přísloví říká, že si lze zvyknout i na šibanici.

Delfín 27.12.2006 18:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: POVAŽUJI

Ano, ano, jen doplnim, ze v letosnim lete z duvodu snizeni vyrobnich kapacit (temer nulova vyroba z vetrniku a snizeni vykonu bloku z duvodu nedostatecneho chlazeni v parnem lete) dr cena vysplhala az na 52.000Kc/MWh

Delfín 27.12.2006 18:22

Re: Re: Nejsem nadšený

A jakepak prosim bylo to vyberove rizeni na reaktor u JETE?

pavel 99 27.12.2006 17:58

Re: Re: Re: větrné parky

no v případě, že splníme, tak dostaneme pochvalu a závazek ještě vyší.

I.L. 27.12.2006 17:55

Re: Re: větrné parky

Muzete prosim specifikovat co ten "zavazek, co vyjednala CSSD"

presne obnasi, jake sankce (miliardy pokut apod.) jsou za jeho neplneni?

Krome obecnych deklaraci o dosazeni urciteho dilu

energie vyrabene z "obnovitelnych zdroju"?

energetik 27.12.2006 17:47

Re: Severni Nemecko pokračování

Pokud instalace větrníků překročí 6% produkce elektrické energie, tak elektrizační soustava se stane neregulovatelnou.

Pokud si s tímto někdo chce zahrávat, tak to je cesta do pekla.

energetik 27.12.2006 17:46

Re: Severni Nemecko

 Vizuální pohled na větrníky mně nevadí, ale spíš mně vadí narušení bezpečnosti elektrizační soustavy a potenciální katastrofické důsledky.

 Když někdo v dobré víře si myslí, že větrníky přispívají energií k elektrizační soustavě, tak ve skutečnosti jsou její velkou zátěží, která se musí hradit z jiných zdrojů. Při neplánovaném přebytku nebo nedostatku dochází k rozfázování přenosových soustav následkem změn kmitočtů, vytváření asynchronních ostrovů a když dojde k překročení disponibilních regulačních kapacit, dojde ke kaskádovému kolapsu. Jako ukázku uvedu poslední šetření UCTE (Union for Co-ordination of transmission of Electricity...), jak to proběhlo v Německu(Evropě).

Výsledky a předběžné závěry UCTE k událostem 4. listopadu 2006 v západní Evropě ke dni 6.12.2006 po měsíčním šetření.

V oblasti „nadfrekvence“ (SV) došlo nejprve k rozsáhlému výpadku převážně větrných výrobních zdrojů, což mělo za následek snížení frekvence v oblasti. Přestože se přenosové soustavy v této oblasti snažily snižováním výroby v konvenčních elektrárnách dostat frekvenci na úroveň blízkou běžným provozním hodnotám, automatické opětovné připojování převážně větrných výrobních zdrojů přispělo k tomu, že vysoká frekvence se v této oblasti udržela poměrně po dlouhou dobu. Opětovné připojování větrných elektráren také vedlo k silnému zatížení a místy i přetížením přenosových vedení v této oblasti. Nekontrolované chování výroby (zejména větrných farem a zdrojů kombinované výroby elektřiny a tepla) v průběhu poruchy komplikovalo proces opětného nastavení normálních provozních podmínek.

Automatické restarty velké větrné výroby na severu Německa nebyly okamžitě kompensovány odpovídajícím snížením výroby v tepelných a vodních zdrojích. Během události byl zvyšující se přebytek výroby v Německu vyvažován poklesem výroby ve zbývajících zemích severovýchodní zóny ( hlavně v Polsku a Česku). Tento přebytek výroby zapříčinil další vážné problémy v přenosové síti (přetížení některých linek).

N.A. 27.12.2006 17:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Na trase do Vídně

proc by Rakousko delalo nesmyslne kroky? Svata prostoto. Protoze Rakousko neni zadna entita nadana vlastni inteligenci. Volby v Rakousku jsou stejny kseft jako volby v Nemecku ci v Cesku. Vy  podporite nase vetrniky a my podporime vasi koalici...

pavel 99 27.12.2006 17:36

Re: Re: Re: Re: Re: POVAŽUJI

Ještě jsem zapomněl na neočíslovanou otázku: tedy VE jsou jaké jsou - mají svá fyzikální omezení a ta je nutno respektovat. Dále je třeba brát ohled na bezpečnost a stabilitu sítě - tedy procento neřiditelných zdrojů "držet na uzdě" tak, aby bylo možné celou síť udržet v chodu (něco takového se nyní nesmí skoro vyslovit).

Ohledně "práva na život" - nemám takovéto paušální odsudky rád a není k nim ani důvod. V žádném případě bych je ovšem nepreferoval "nadevšechny meze", jako se to děje nyní. Existují určité lokální spotřeby a dokonce druhy spotřeby, kde je poměrně volitelné, v jakém časovém průběhu budou "uspokojeny" a zde by pomocí dálkového řízení mohla být přizpůsobována i spotřeba, tudíž soustava by se s náhodnými dodávkami lépe "vypořádala".

pavel 99 27.12.2006 17:15

Re: Re: Re: Re: Re: POVAŽUJI

Ad1 ) nemluvme v budoucím čase. Již nyní probíhají v přenosové síti naprosto nekontrolované přenosy, které PŘETĚŽUJÍ důležité páteřní linky. Na zprávu ČEPSu, která upozorňuje na náhodné přelévání cca 2GW přes naši síť (z Německa) zde byly mnohokrát dávány odkazy - pokud máte zájem pohledám to znovu.

Ad 2) minulou zimu trvalo téměř naprosté (celoevropské) bezvětří cca měsíc. (Ceny energií na volném trhu přesáhly desetinásobek obvyklých cen.)

Ad 3) dovolím si upozornit, že značná část záloh slouží spíše k bezpečnému "povypínání" sítě či překlenutí pár minutových výpadků (navíc neopakovaných). Na výpadky v řádu hodin či dnů není dimenzováno téměř nic - a to ani vetšina starších zálohovacích agregátů. Investuje se do "aktuálnějších" potřeb, než jsou prácvě agregáty - bohužel.