26.10.2020 | Svátek má Erik


SPOLEČNOST: Kanada a hákové kříže...

16.7.2009

Nevím, je li to letní okurkovou sezónou nebo jen něčí snahou zviditelnit se, ale tvrzení o vyřezaných hákových křížích na prsou nějaké Romky považuji za klasický letní propagandistický úlet.

Pravda, článek v LN opravdu ukazuje hrudní koš nějaké osoby, na kterém jsou opravdu vidět jakési jizvy ve tvaru svastiky...

To je sice všechno hezké, ale myslím, že důvěryhodnost takového tvrzení je nízká. Předně si myslím, že to, co na fotografii vidíme, je hrudník mužský. Dost často jsem ženy a dívky svlékal, abych nevěděl, kde asi tak se nachází spodní okraj ňader. A možná by to docela dobře věděl ten osmdesátiletý stařeček, kterého tento týden navštívily dvě dobré ženy a z čiročiré mezirasové lásky mu předvedly nevyžádaný stirptýz (striptýzový SPAM), za což od něj vyinkasovaly nedobrovolný honorář ve výši šesti tisíc korun českých. To ale samozřejmě se zdejší situací ukřivděných Romů "vyháněných" do Kanady nemá vůbec nic společného.

Ale připusťme na chvíli, že hakenkrajcy jsou pravé a byly oné dobré, poctivé a mírumilovné ženě přičiněny z rasových důvodů zde v Česku. Jestliže to jsou skutečně jizvy, tak nejsou čerstvé. Šmikaly mi slepák, a tak moc dobře vím, jak vypadá čerstvá jizva. Noviny byly plné případu Romky, která před pár lety zažalovala nemocnici na Ostravsku za to, že jí možná zachránila život. Nedovedu si proto představit, že by tak mediálně výživná věc jako dva hákové kříže na prsou prošla bez mediální pozornosti a bez příšerného humbuku "ochránců lidkských práv". To mi opravdu hlava nebere a asi v tom bude něco zcela jiného, než se nám ten článek snaží namluvit.

Ostatně, kanadská logika je opravdu uchvancancující. Jejich azylový systém se snaží poskytnout azyl každému, kdo ho potřebuje. O tom, že žádosti o azyl občanů demokratických států se nepřijímají, jsem slyšel a četl již v šedesátých letech v Německu. Nejsem žádný odborník na azylové právo, ale myslím, že existuje pojem "bezpečná země". Samozřejmě, ani v té nejbezpečnější a nejdemokratičtější zemi na světě nemůže stát zabránit každé vraždě, každému napadení, třeba i z rasových pohnutek. Ale sám stát nesmí být rasistický, represivní. A to je naprostý výsměch, protože málokterý stát na světě tak štědře honoruje nicnedělání určité etnické skupiny jen proto, aby měl svatý pokoj.

Takže v podstatě to je podle principu "pro dobrotu na žebrotu", což není tak výjimečné, protože každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. A Kanada? Ta strká hlavu do písku, protože na jedné straně chce předstírat, že u ní může nalézt útočiště každý, a současně tomu staví do cesty institucionální překážky. Kanada buď může azyl poskytovat, ale pak by ho měla poskytovat každému, kdo na to podle jejích měřítek má nárok, nebo prostě říci, že Česko je demokratická země a žádosti odtud se nepřijímají. Ale takto je to tak, že o azyl mohli požádat ti rychlejší nebo ti bohatší.

A otázkou je: Má li někdo na letenky pro celou rodinu, a ty romské rodiny nebývají malé, slušné oblečení, kufry a vše, co je na takovou dalekou cestu zapotřebí, tak jak zde mohl být diskriminován? Protože myšlenka, že by ty peníze mohly pocházet z trestné činnosti, třeba z nevyžádané striptýzové podívané, je přece samozřejmě naprosto absurdní, že?

Převzato z blogu Hermanek.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.