25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kam zapadli vlastenci?

Nejrůznější projevy slovní i písemné se přímo hemží slovem demokracie a jejími tvary. Zato slovo vlastenec najdete zřídka, je ho jako šafránu. Proč asi? Odpověď je nasnadě, naší vlastí budiž Evropa, vlastenectví je pasé, už se nenosí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 18.1.2017 14:31

Zrovna tím Švejkem bych se moc neoháněl,

vlastenče! On soudruh rudý komisař Hašek to nejspíš myslel hodně ironicky. Vlastně jsem četl Švejka několikrát. Myslím, že až po několikátém přečtení si lze mezi řádky dost domyslet. Ano, pral do zpuchřelého Rakouska, ale neméně i do českého národa a českého člověka. Jaká pozitivní, chcete-li skutečně "vlastenecká" česká postava se v jeho románu vyskytuje? Jen ožralové, k.revníci, vychtsánkové, patolízalové režimu, senilové a primitivní chrapouni.

J. Jurax 18.1.2017 0:16

Hm

"Vždyť ani náš prezident, když ve vánočním projevu ocenil dobré hospodářské výsledky minulého roku, nepochválil za ně nás, Čechy, jako lid této země, tím méně nějaké české vlastence.".

A dobře udělal - kdyby pochválil jen Vás, Čechy, dost mne naséře, bo su Moravák a počítám se též k lidu této země. A Slezany by jistě nakrkl taky.

A včil mudrujte :-)

J. Farda 17.1.2017 18:06

Jsme vážně

hrozná země, přímo k pláči! http://forum24.cz/cesky-pas-je-sedmy-nejsilnejsi-na-svete-nemecky-prvni-afghansky-posledni/

M. Bílý 17.1.2017 15:57

Autor uvádí,že se (my Čechové) ve své vlasti necítíme dobře.

Autor uvádí, že se (my Čechové) ve své vlasti necítíme dobře.To pro mne neplatí a bude nás jistě víc. Mám pro to několik důvodů. Například je to citová vazba na mé předky, kteří se v této zemi uplatnili a vytvořili podmínky i pro mé uplatnění. Byli to převážně mlynáři na zápodočeských potocích a říčkách, hamerníci a naposled můj otec, který vybudoval jednu z pěti kontinentálních výroben armatur pro dálková elektrická vedení vn a vvn a vybavil mě do života mnoha cennými radami, včetně odborných. Důležité je, že mlynáři nemuseli chodit na robotu, což se projevilo v jejich sebevědomí i pracovitosti. Z toho jsem profitoval i já a oboje jsem (genetickou vazbou i výchovou) soustavně uplatňovat ve svém životě. Nezabránili mi v tom ani bolševíci, kteří se mi mstili za můj buržoazní původ jak to jen šlo. Když se teď ve stáří pohybuji českou krajinou vidím výsleky práce jak jejich, tak své. Jako projektant mám podíl (se slušným výdělkem) na mnoha stavbách liniových, obytných, obchodních i průmyslových a několika vojenských.

Citová vazba na krásnou českou krajinu je dalším důvodem mé spokojenosti. Mám prochozeno pražské okolí i mnohé jiné oblasti a to jak rekreačně tak pracovně. Při projektování dálkových vedení jsem pracoval též jako geodet a mnohé linky byly i přes 100 km dlouhé. Ty kratší jsem prošel i třikrát za sebou - vytýčení trasy, měření profilu a kolíkování stožárů, takže vztah ke krajině mi zůstal "hluboko pod kůží".

Na těchto základech stojí i můj důchodcovský život.Mám sice jen mírně nadprůměrný důchod, ale vyjdu s ním a rodina (dvě děti a čtyři dospělá vnoučata) jsou jistotou se kterou mohu počítat v případě potřeby.

Takže, já se ve své vlasti cítím dobře a hlavně neužírám se domněnkami který politik rozkradl republiku.

J. Farda 17.1.2017 15:25

Marie Terezie

údajně po ztrátě Slezska prohlásila "Zahrádku mi sebrali, plot (Opavské Slezsko) mi zůstal. Bez Čech (českých zemí) bych ale byla jen chudá kněžna."

A. Alda 17.1.2017 14:46

Píšete hlouposti, pane.

Náš národ nevznikal v 19. století, ale o tisíc let dříve.

Čeština byla v roce 1628 zrovnoprávněna s němčinou - do té doby musela být všechna úřední jednání a zápisy v zemských deskách jen v češtině nebo latině.

Když se k moci v Rakouském arcivévodství, Uherské království, Českém království atd. dostal Josef II., zakázal češtinu a zrušil většinu středních škol. Na zbývajích školách se povinně vyučovalo jen německy. Rovněž nařídil, že všechny úřady musí úřadovat jen německy. Dokonce i ve výhradně českých městech museli všichni městští úředníci složit zkoušku z němčiny a nadále museli nejen s vrchností, ale i mezi sebou a samozřejmě i měšťany jednat výhradně německy. Čeština prostě byla zakázána. Jen církev (katolická) dokázala ubránit latinu a tím i její překlady a výklady do češtiny, ale jen při mších.

J. Jurax 18.1.2017 0:21

Re: Píšete hlouposti, pane.

No, hloupostí tam má víc - "Dnes máme my Čechové celosvětově uznávaný stát" - ale nejste v něm, čehůni sami, tentýž stát mají i Moravané a Slezané ... :-(

V. Vaclavik 18.1.2017 13:56

Re: Píšete hlouposti, pane.

A tak si rikam, kopnout je nekam, az vyleti jako cert kominem, uz me ten blbe chapany vychodnarsky narodovecky primitivismus prestava bavit.

T. Krystlík 17.1.2017 14:09

Článek je založena na dvou mylných předpopkladech

Vzdělanci v 19. století mluvili německy, ne ti, kteří se považovali za něco lepšího, protože vyšší školství v češtině na začátku 19. století nebylo a vyvíjelo se prakticky po celé jedno století.

Po WW I bylo 76 % průmyslu českých zemí v rukách německy mluvících, tedy ne jazykových Čechů. tedy i před WW I.

Když pan autor toto neví, ať raději nepíše bláboly!

A. Alda 17.1.2017 14:36

Autor píše blbosti z neznalosti,

ale Vy ze zlého úmyslu.

D. Stirský 17.1.2017 10:56

To se mně líbí, když je někdo přímo odněkud:

Nevím, že by něco takového Švejk kdy řekl. A já se naší republice cítím dobře. Nestěžuji si, byť je to móda.

V. Kotas 17.1.2017 11:34

Re: To se mně líbí, když je někdo přímo odněkud:

Zřejmě jsi patriot, ctíš předky, jejich práci, odkaz. V tom případě jsme na tom stejně.

J. Kombercová 17.1.2017 13:18

Re: To se mně líbí, když je někdo přímo odněkud:

"Já mám rád, když je někdo přímo odněkud."

Lepší?

J. Kombercová 17.1.2017 13:39

Re: To se mně líbí, když je někdo přímo odněkud:

Tak jsem to pro jistotu vyhledala. Takže "celou větou":

"Vodkuď vlastně jseš? Přímo z Budějovic? To chválím, když je někdo přímo odněkud."

V. Heidlerová 17.1.2017 14:24

Re: To se mně líbí, když je někdo přímo odněkud:

Já bych taky zemi původu neměnila. Je mi tu dobře a cítím i hrdost a vděk, že jsem se tady narodila. Obce obnovují původní kroje, každá obec má svůj prapor, hledáme a udržujeme své tradice - to se mi líbí. Škola by mohla a měla vykonat pro pocit vlastenectví hodně, ale to by na školách nesměly být takové leklé ryby, které si nechtějí přidělávat aktivitu. Teď je pro ně bližší téma výše platů.

J. Chaloupka 17.1.2017 10:56

Je dobře, že jsme chudí a Německa jsme nedosáhli.

I z toho důvodu migranti odcházejí do Německa. A vlastenectví nás liší od Lužických Srbů, kteří se v německém živlu rozpustili. Už ani dopis nemůžete nadepsat srbským jménem, musíte použít německou variantu, aby došel.

A. Alda 17.1.2017 14:39

Takhle to Němci chtěli udělat i s námi.

Poněmčit jako poněmčili Polabské Slovany, Pobaltské Slovany, Lužické Srby, Slezany...

J. Lancik 17.1.2017 17:49

Re: Takhle to Němci chtěli udělat i s námi.

Presne tak si pocinali v Cechach ceske kmeny a na Morave kmeny moravske s puvdnimi Kelty a Markomany. Kdo neposlouchal byl prodan do otroctvi. Neverim, ze zeme kam slovanske kmeny prisly byla uplne prazdna mlekem a strdim oplyvajici.

J. Jurax 18.1.2017 0:38

Re: Takhle to Němci chtěli udělat i s námi.

No, nevím, ale mne kdysi učili napřed Keltové, jmenovitě Bójové, pak přitáhli od severovýchodu Germáni (Markomani a Kvádové) a po nich z téže světové strany přišli Slované, obsazujíce ale zemi takměř od Germánů vyklizenou. Před Kelty tu byl čertvíkdo - tak daleko (římské) písemné prameny nesahají.

Ale dnes se to asi učí jinak. :-)

P. Sulc 18.1.2017 6:42

Re: Je dobře, že jsme chudí a Německa jsme nedosáhli.

A vadi to jejich potomkum? Myslite ze by radeji brebentili nejakou slovanskou hatmatilkou, se ktero se nikde nedomluvi, nez by mluvili nemcinou, se kterou se domluvi vsude po svete a ve ktere najdete ohromnou spousu vedeckych publikaci. A o to jste prisel, diky pitomim buditelum, budete li studovat vysokou vedu ci orientalni jazyky, byla potreba nemcina, poslednich 50 let anglictina, ale jen z ceskou brblaninou, to muzete tak na cukrare nebo zamecnika, do sveta, jako chodili predkove na vandr, to nemuzete.

M. Marek 17.1.2017 9:03

Jednoho vlastence

tady máme. Pana Sulce.

J. Štrobl 17.1.2017 9:02

Ale vlastenci vůbec nezapadli.

Jen se jim dnes říká xenofobové, islamofobové, náckové a fašisti.

A. Alda 17.1.2017 14:39

Tak jest.

Být vlastencem je dnes zločin větší než za Rakouska.

A. Bocek 17.1.2017 7:39

Dle Rašína jsou 3 necnosti Českého národa.

1. Ač jsme nejpracovitější slované , přec jen jsme lenivější než Němci. 2. Jakýkoliv zákon a předpis je vydán, dopředu je známo jak ho obejít . 3. Věříme v omnipotenci státu. Z důvodu těchto tří nikdy nedosáhneme blahobytu Německa , nicméně jsem Čechem rád !

V. Kopta 17.1.2017 9:06

Re: Dle Rašína jsou 3 necnosti Českého národa.

no za první republiky jsme rozhodně blahobytu německa dosahovali a přesahovali, že by se tedy Rašín mýlil? Nevidím důvodu proř by to zase tak nemohlo být.

V. Kotas 17.1.2017 9:57

Re: Dle Rašína jsou 3 necnosti Českého národa.

Na každém šprochu, pravdy trochu. Aby tomu tak bylo, musel by se zřejmě Rašín objevit živý v této době.

V. Heidlerová 17.1.2017 14:26

Re: Dle Rašína jsou 3 necnosti Českého národa.

Perfektní! Díky za informaci i poslední 4 slova. Souhlas.

V. Kotas 17.1.2017 7:18

Slovo vlastenectví je dnes sprosté slovo, téměř.

A největší podíl na tom mají i politici, ale především média, v čele s těmi veřejnoprávními - ČT, ČRo, i učitelé. Ti by měli udávat směr k vlastenectví, ale když nejsou příklady, pozitivní, nemohou být ani následovatelé. Ano, něco jako vlastenectví občas propuká při úspěších sportovců. Méně, nebo vůbec při úspěších ostatních kategorií společnosti. A stává se, se některé projevy vlastenectví jsou označovány za xenofobii, rasismus, atd. !

P. Sulc 17.1.2017 1:15

Jeste nam vysvetlete, proc Cesi

nemohou dohnat v zivotni urovni ani to porazene Rakousko, dokonce ani tu Italii ne, o Nemecku ani nemluve. A proc stale zadaji Zapad ale i Cinu o investice, za 27 let po padu komunismu stale pokulhavaji a statni dluh roste jako houba po desti. Tezky prumysl je temer pryc, vcetne veleslavne Poldovky, ktera pred vslkou dodavsl ocel i do Anglie na hlavne kulometu, ten lehky je kaput diky vyrobkum z Ciny a zisk z vyroby aut jde kam? Do nemecka, k VW. A plzenskou Skodovku zrejme koupi Cinane.. A komu patri slavne pivovary? Tak se ted chlubte, jak Cesi za Rakouska prosperovali a jak jim to bajecne slo.

V. Kopta 17.1.2017 9:08

Re: Jeste nam vysvetlete, proc Cesi

je to jednoduché dařilo se nám lépe než v rakousku a německu, a pak přišel jeden rakušan...