23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jsme za vodou, ale před námi je poušť

S totalitou máme zatím mnohem více zkušeností než se svobodou. Proto jí rozumíme víc, je nám bližší, jde nám lépe. Takže asi ještě pár let potrvá, než se to u nás doopravdy změní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 20.11.2014 1:23

Re: Kapitalismus

Souhlasím s Vámi pane Václavíku. Tam, kde existují občanské svobody a tedy i svoboda podnikání, které jsou korigovány především morálkou (loajalitou k společnosti a státu) a z ní odvozeným (přirozeným) právem, vzniká zcela spontánně liberální ekonomika ve stabilním konzervativním prostředí. Zatím se to v novověku plně zdařilo pouze v prostředí protestantském s jehož zničením zanikne i demokratický kapitalizmus (demokracie).

B. Rybák 20.11.2014 0:18

Re: Nebyl bych takový optimista...

Není nad pádný argument! Škoda, že nemáte nějaký takový, který by něco říkal k věci a ne jenom o Vás!

J. Urban 19.11.2014 12:04

Re: Nebyl bych takový optimista...

Zvlášť když si ho tady u nás Vožungr systematicky připravuje.

J. Urban 19.11.2014 12:02

Tohle by bylo na nekonečné diskuse. Už jen

ten kapitálismus vůbec definovat. Soukromé vlastnictví výrobních prostředků? No to bylo i za Adolfa - a kapitalismus to nebyl ani trochu. Rozdělení společnosti na třídy? Hmm - a teď ještě tu definici "třídy". Dnešní západoevropský kapitalismus je socialističtější, než byl ten náš lido-demo-skorokomunistický. Nechme toho. Jsou jiná kritéria, podle nichž můžeme hodnotit společnost či stát. Osobně obdivuju Švajc. Před loňskými Vánocemi jsem si tam zajel. V nějakém obchodě mi vrátili pár drobných. Na jedné minci byl letopočet 1936. No není to paráda? Kolik měn se vystřídalo v naší české kotlině od r. 1936, kolik bankovek a mincí bylo vytištěno a vyraženo a pak zase zneplatněno, roztaveno, spáleno? Tuny, vagony, vlaky. A taky je tam všude čisto, uklizeno, ani jedno "brownfields" - jak se teď u nás vznešeně říká těm opuštěným a zdemolovaným výrobně-hospodářským komplexům, zatím na zelených loukách po stovkách stavíme nové "industrial zones". Je to o lidech a je to v lidech. Tady to nebude nikdy, i když si vybudujeme kapitalismus ze všech kapitalismů ten nejkapitalističtější :-(

V. Ondys 19.11.2014 10:27

:)))))))))))) V tom to asi není,

většina u nás prostě nechce vidět jednotlivé stromy v jejich kráse i nedokonalosti a společensky příkladně preferuje smrkovej les, kterej fakticky vždycky hooovno vydrží, s našineckou poťouchlostí, že snad nikomu nedojde jejich bytostně přirozená láska k vlastní koruně i kmeni, a pak často jenom připosraně skučí i nenávistně brblá o tísnivejch poměrech v nudný nepestrosti…

P. Lenc 19.11.2014 9:03

Re: Nebyl bych takový optimista...

Prosím, neurážetejte to zvíře, je oproti Mrázkovi veskrz užitečné.

P. Kmoníček 19.11.2014 8:01

Re: Nebyl bych takový optimista...

VOLE!

V. Vaclavik 19.11.2014 7:26

Re: Kapitalismus

Randova, jejiz stezejni dilo Atlasova vzpoura u nas prave vyslo v ceskem prekladu, take v sedesatych letech vydala knizne soubor clanku nazvany Co je to kapitalismus a v nich tohle vsechno o kapitalismu systematicky popisuje. V romanu Atlasova vzpoura je princip, na kterem je system kapitalismu zalozeny, take popsany v literarni, tedy ctive forme.

V. Vaclavik 19.11.2014 7:13

Kapitalismus

je ale doopravdy od slova kapital, tedy naakumulovane (coz neni to same jako nasetrene), nebo od investoru shromazdene bohatstvi, investovane do produktivni cinnosti. Proc si cesky cimrmanovsky neco vymyslet, malovat na ruzovo?

Samozrejme ten vyraz ma negativni konotaci, uz jen proto, ze kapitalem je mineno zpravidla neco, co se nevydelava nekym primo vlastni praci a take tim neni mineny nejaky relativne maly obnos jakym disponuje bezny obcan, i kdyz v principu kazdy usetreny obnos muze predstavovat kapital, pokud je investovany do potencialniho vydelku.

Kapitalismus je ale neco mnohem vic, nez jen vyuzivani kapitalu k produktivni cinnosti, protoze neco takoveho predpoklada stabilni, predvidatelne spolecenske prostredi, kteremu lze duverovat, ze takove bude i zitra a take prostredi, ktere lidi nezotrocuje, at uz panovnikem jako pred staletimi, nebo spoluobcany, jako dnes, tedy spolecenske prostredi, ktere lidem nejen nekonfiskuje, ale naopak ochranuje jejich majetek, takze tito jej mohou coby ten zmineny kapital investovat do produktivni cinnosti...

Jinymi slovy, kapital aby mohl prinaset bohatstvi, predpoklada existenci spolecenskeho prostredi svobody obcanu, tedy prostredi, ktere opecovava jejich prirozena prava, mezi nez patri nejen svoboda vyslovit verejne sve myslenky, ale take je verejne uskutecnovat v materialni podobe, bez toho, aby jim do toho nekdo jiny strkal pracky, diktoval jim co a jak smi delat, usurpovat si pravo vydavat povoleni k podnikave cinnosti obcanu. Jednim z aspektu takoveho spolecenskeho prostredi pak je, ze obcane mohou v klidu a v bezpeci se domluvit na produktivni cinnosti a dat dohromady prostredky na tuto cinnost a stat se tak kapitalisty.

Kapitalista je tak jen tou primo viditelnou spickou ledovce, ale vskutku je doopravdy vysledkem mnohem sirsiho a hloubeji jdouciho systemu svobody cloveka, stejne jako vetsina lecovce se skryva pod hladinou more a bez toho ledu pod hladinou by ta cast nad hladinou nemohla vycnivat nad hladinu.

J. Mrázek 19.11.2014 6:58

Nebyl bych takový optimista...

Majdanů může ještě být halda....http://1url.cz/Qh8H