Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Jsme naivní?

22.5.2014

Vypadá to, že ano. Držíme se české koruny zuby nehty. V koruně tkví naše národní hrdost - hned za Naganem a Jágrem.

Ale v čem tkví její výhoda? Výhoda jistě není na straně exportérů, to dokládá i průzkum mezi nimi: asi tři čtvrtiny z nich si přejí euro a je to naprosto pochopitelné. Sníží se jim totiž transakční náklady a hlavně: budou moci snáze konkurovat firmám jinde.

Kdo tudíž vlastně korunu chce?

Předně jsou to jistě importéři: importéři totiž kalkulují s tím, že přepočítávat měny je svízelné a že do zahraničí se zase tak často nejezdí. To je živné prostředí k přirážkám za dovoz. Výsledkem je skoro všechno dražší i v absolutních číslech než ve vyspělých evropských zemích, ačkoliv kupní síla tamních obyvatel je vesměs vyšší než naše. To koneckonců dokládá i Slovensko, které v kupní síle již předstihlo ČR a směřuje dál. Mají prostě euro a daří se jim.

Co nás tudíž nutí k tomu, abychom se koruny drželi? Předně je to sentimentální ladění: v koruně tuší jednotu soukmenovců a hráz proti tak opovrhovanému Bruselu. Ten může za všechno špatné: hlavně tím, že doporučuje zakřivení banánů a úsporné žárovky. Na toto téma jsme již slyšeli a četli tolik nejapných tirád a přece se to stále vrací.

V Bruselu jsou podle našich konzervativců jen tupí úředníci a ti nás vysávají. Ponechme stranou, že z Bruselu dostáváme stovky miliard a neumíme je rozumně bez korupce ani utratit. Podotýkat zde, že naši úředníci jsou daleko horší (jsme jedinou zemí, kde je korupci ponechán volný prostor díky tomu, že nám chybí zákon regulující jejich činnost), je asi již zbytečné. Případně pomlčme o tom, že v Bruselu mají či mohli by mít houfy českých úředníků (podmínku je ovšem znalost cizích jazyků a v ČR je 52 % osob neschopných domluvit se jinak než českým jazykem).

Věc je ovšem ještě daleko horší. Kromě takových naivních troubů je totiž mezi námi řada těch, kteří jsou za podkuřování Kremlu placeni. Již prosáklo na veřejnost, že Rusko sponzoruje řady komentátorů a blogerů v Německu a dalších zemích za to, že píší ve prospěch Ruska a proti EU. Unii je třeba rozdělit na malé státy a státečky tak, aby se celek dal snadněji ovládat (rozděl a panuj!). To je strategie Putina a jeho poskoků. Podrobnosti lze najít například u klíčového kremelského "mudrce" Alexandra Dugina, který ze široka informuje o svých konzervativních východiscích. Případně stačí sledovat výplody Václava Klause - ten je výtečným seismografem toho, co se v mocenském centru Ruska šustne. A zachování koruny je jedním z nástrojů sloužících k rozdrobenosti.

Namítat se jistě dá, že euro bylo zavedeno příliš chvatně, ale jde správným směrem: přispívá ke vzniku federace států. Jednota - to je něco, čeho se Putin a jeho poskokové děsí. Z těchto důvodů dochází k obrodě nacionalismu více či méně ve všech zemích. Nigel Farage, Marine LePen, Geert Wilders, Václav Klaus. Kdo je asi platí? Jejich propaganda je mistrovská a mnozí se jí nechají unést. Výsledkem je ovšem Anders Breivik (Breivik ve svých výplodech ostatně na jmenované a také například na Rogera Scrutona navazuje přímo).

A zde jsme u jádra věci. Kromě oněch naivních národovců je u nás spousta těch, kteří systematicky pracují na rozvracení. Zamysleme se nad tím, kde asi skončili přisluhovači komunistického režimu přisátí kdysi ke KSČ či dokonce StB! Že by všichni vymřeli bez potomků? Obával bych se, že křivák zůstane křivákem.

Převzato z blogu autorazpět na článek