19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jsme ještě občané. Nebo už lidé?

Ještě před dvaceti, třiceti léty panovala přinejmenším ve středoevropské politice jedna jistota. Sdíleli jsme pocit, že potřebujeme demokracii nejen jako systém dělby moci, nýbrž také v její druhé funkci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 16.10.2019 17:35

Presny nazev: "Nezasluhova demokracie". Ekonomicky, nelegalni migrant z rovnikove Afriky ma stejna prava na lekarskou peci, bezplatne studium a duchod, jako obcan, ktery cely zivot prispval svoji praci do spolecne narodni pokladny. Vysledek-ekonomicky bankrot.

V. Petr 16.10.2019 10:30

NESMYSL!

Právo jednoho se střetává s povinností jiného. A tak se celý systém nakonec mění v OBROVSKÉ BEZPRÁVÍ, nebývalé třeba i za Husákova komunismu, kdy člověk v západní Evropě nakonec nemůže ani bezpečně vyjít na ulici.

Např., občané jsou v nebývalé míře okrádáni o majetek, aby bylo možno živit práci se vyhýbající gesindel, nesmí se bránit napadení aby útočníkovi neublížili atd atd!

A tak je možné, aby slovy Machiavelliho, vynesli nakonec k moci "důvěryhodného muže," aby zavedl pořádek!

Mimochodem, existují případy, kdy se vláda diktátora ukázala blahodárná, nejznámějším případem je turecký president Kemal Ataturk. NEEXISTUJE ale případ, kdy by se blahodárným ukázal socialismus v jakékoliv variantě!

R. Gramblička 16.10.2019 10:09

Chápu, co tím chtěl autor říci, ale snad by to šlo napsat i srozumitelněji

B. Rameš 16.10.2019 9:23

Demokracie je pouze metoda řízení nějakého lidského společenství prosazením vůle většiny na základě hlasování. Tato metoda má různé aplikace (namátkou: omezení hlasovacích práv na základě nějakého parametru (pohlaví, majetek, bezúhonnost...), hlasování tajné či veřejné, přerozdělování hlasů, respektive mandátů z nich vzešlých (např. D ́Hondtova metoda) atd.). Na základě těchto aplikací vznikají tu více, tu méně demokratické systémy, paradoxně mnohdy od ideálu, jak se jej snaží prezentovat liberální demokraté, hodně vzdálené - kupříkladu taková Československá lidově demokratická republika, dnešní KLDR a podobně. Sečteno: demokracie není posvátná kráva, záleží na jejím aplikování.