25.10.2020 | Svátek má Beáta


SPOLEČNOST: Jsi lhostejný, jsi náš

15.8.2008

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Nové koště dobře mete. S novým ředitelem Služby dopravní policie Policejního prezídia ČR Martinem Červíčkem dostali policisté nový impuls a tah na branku. Přepadávání řidičů orgánem vyskakujícím zpoza křoví se už jevilo jako metoda zastaralá. Nově tedy policisté pokutují řidiče za tzv. světelnou houkačku – probliknutí dálkových světel. Řidiči se tak upozorňují na hlídky číhající za bukem, a projevují tak vzájemnou kolegialitu.

Za takový projev solidarity můžete dostat pokutu až dva tisíce. A opora v zákoně? Pouze ta, že je zakázáno používat dálková světla v případě plného a souvislého osvětlení vozovky. Můžete jimi sice bliknout, ale jen v případě, že upozorňujete na možné nebezpečí. A to prý hlídka dopravní policie není. Což může být značně diskutabilní – praktiky Berdychova gangu jsou toho dostatečným důkazem. Hodnocení konkrétní situace na silnici je také věc velmi individuální a sporně prokazatelná – vyjíždím-li například z lesa, kde sice byla hlídka, ale také stádo srnek a dám-li výstrahu, kdo mi prokáže, že jsem varovala pouze před zvěří lesní? A kdo mi prokáže, zdali tam zvěř byla či nebyla? Ona bývá dost pohyblivá… A navíc, k dojmu zablikání dochází i v případě, že auto přejede hrbol a to je, jak všichni řidiči vědí, na našich rozmlácených a neudržovaných silnicích jev více než častý.

Tento postup dopravní policie prý zvolila proto, že řidiči tak pomáhají pirátům silnic. Ti se musejí chechtat, až se za břicho popadají – jako by je nějaké radary a hlídky mohly rozházet. Pokuty jim nic neříkají, peněz mají dost a trestné body už jim někdo také vymaže. Stačí jen znát správné hladové lidi na správných místech. Takže kasičku plní zase jen ti, kteří jsou slušní a chtěli jen pomoct.

Každý dobrý skutek má být ale po zásluze potrestán. Ostatně tak je přece nastaven celý náš systém státní správy, aby vychovával lidi k vzájemné netoleranci, závisti, nevšímavosti, lhostejnosti. Do ničeho se nemíchej a nic se ti nestane. Znali jsme to za nadvlády fašismu, komunismu a známe to i dnes, za nadvlády samozvaných a do sebe uzavřených politických rádoby elit. Oni nás totiž takové potřebují. Protože bezezbytku platí „rozděl a panuj!“ Je v zájmu klientelisticky provázaných oligarchů, abychom si sebe vzájemně nevšímali a neuměli a nechtěli si pomáhat. Jen stát a jeho orgány tu je od toho, aby „pomáhal a chránil“. Samozřejmě po svém. Proto když na radar upozorňuje značka, kterou tam umístil někdo z úřední moci, je to v pořádku. Pokud to udělá občan, který chce druhému ušetřit trable, dostane flastr.

Situace na našich silnicích je jedna z nejhorších v Evropě. A pravidelné prázdninové pondělní tiskovky šéfa dopravní policie po víkendových dopravně bezpečnostních akcích na tom nic nezmění. Zkonstatuje, kolik lidí se zase pozabíjelo a jede se dál. Utahují se šrouby represe a hlásá se osvěta. Jenomže to, co by jako jediné mohlo situaci zlepšit a co nám nejen na silnicích chybí nejvíc, tedy právě vzájemná solidarita a schopnost si vyhovět, to se u nás netrpí.

Převzato z www.bobosikova.cz

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.