Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Jsem moderní kdekoli kojící matka, kdo je víc?

4.9.2018

Paní Smutná si stěžuje na sociálních sítích – „... jsem kojila v metru našeho drobečka a to byste nevěřili, jak na nás všichni okolo blbě čuměli, chlapi i ženský strašně hloupě koukali…“

Paní Veselá si o pár dní později stěžuje kamarádkám – uživatelkám jiné sociální sítě: „... kojila jsem našeho milovaného broučka a to byste nevěřily, jak okolo mne všichni hloupě odvraceli hlavy. Kojení je normální, ne, holky? Žijeme snad přece v 21. století…“

A pak se v tom vyznejte!

Milé matky a milé bojovnice/bojovníci za práva matek, co má okolí, pro pět ran do učebnice moderního feminismu, vlastně dělat?

Veřejné kojení je jistě velkým tématem, avšak bez jednoznačného řešení.

Kojení mateřským mlékem je relevantním způsobem, jak v novorozenci vybudovat a posílit imunitu a ochránit ho před nemocemi. Déle kojené děti jsou například méně náchylné k různým chřipkám a virózám. Kojení má údajně mj. i kladný vliv na zlepšení inteligence dítěte, kterak uvádí některé vědecké práce.

Nicméně nejedněm z nás se „kojící magie“ naprosto vytrácí ve chvíli, kdy žena na veřejném prostranství se bez jakýkoliv zábran a ohledů rozhodne dát „papat“ svému děcku.

A to naprosto bez zřetele na to, kolik je kolem lidí a zejména, jak moc se při tom ta žena odhaluje.

Respekt k okolí!

Stále více módní směr – koj si, kde chceš a jak chceš – nádavkem v poslední době také posilují a popularizují různé celebrity (resp. pseudohvězdičky), které umisťují hlava nehlava na internet a sociální sítě fotografie (či dokonce videa), na kterých krmí své dítě, bez jakéhokoliv ohledu na okolí.

Jsem matka – mohu si dělat, co chci! Jsem moderní matka, kdo je víc?

Budu kojit, i kdyby dolary (či eura) z nebe padaly. Budu kojit, i kdyby vedle stála třeba anglická královna nebo třeba prezident Ruské federace Putin nebo dokonce prezident Miloš Zeman, mně je to vážně jedno! Podívejte se, já přece kojím. A je vymalováno.

Kojení je určitě zdravé, prospěšné, svým způsobem i krásné. Dozajista je to přirozené (resp. nejpřirozenější) spojení matky s dítětem.

Nicméně, mám patrně starosvětský názor, že k jeho realizaci (jako vysoce intimní věci) na veřejnosti by se mělo přistupovat opravdu rozumně. A především s vážným respektem k okolí. Ano, kojení je naprosto přirozená lidská činnost, nicméně všechno se musí dělat, a to i v dnešní ztřeštěné postmoderní době, soudně.

Kterak říká v laskavé nadsázce jeden můj kamarád – vysokoškolský pedagog v oboru veřejného práva: „Koj, ale zůstaň člověkem!“

LN, 28.8.2018

Autor je právník a publicista

SuKolman.czzpět na článek