29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jiný rozměr

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Lubomír Vejražka 13.1.2008 14:30

Děkuji...

Děkuji panu Benešovi za příspěvek... Jeden ze zmíněných (Ctibor Trager) byl můj prastrýc a zmiňovaná Marie Vančurová mu byla velmi blízká. Jeijch skupina, jedna ze stovek působících v protektorátu, jen dokazuje, že český národ není zbabělý, jak se snaží někdy namluvit lidé, kteříé neví nic o odboji a osobní statečnosti. Prosím redakci aby panu Benešovi dala mé poděkování. Lubomír Vejražka lvejrazka@seznam.cz

Mirek od lesa 18.3.2007 12:05

Panu Benešovi dík,

za připomínku lidí, kteří by asi dnes s Republikou Českou prožili dost zklamání. Zda je to dnes opravdu to, za co ti jmenovaní ztratili životy? Já osobně mám pocit, že jsme jim zůstali mnoho dlužni.

Jinak s tou češtinou zápasím občas na netu, nesnáším ty novodobé anglicismy, jako jsem dříve nesnášel importy z ruštiny. Obávám se ale, že pouze my všichni, kdož jsme žili desetiletí v cizině, jsme si zachovali češtinu takovou, jakou bývala třeba v Českém Slově nebo Svědectví. Vliv soudruhů tam byl zanedbatelný. Ta obecná čeština byla po roce 1990 důvodem šoku, připadalo mi tehdy, že jsem v jakési cizí zemi. Ale už jsem si na ty celebrity, harašení, dehonestaci a podobné perličky češtiny zvykl. Za zdroj těchto zmšených výrazů považuji současnou žurnalistiku a její styl, kterým nám takové výplody přibližuje.

F.Vízek 17.3.2007 18:36

Statečnému anonymu P.M.

I za totality bylo několik občanů, ba i komunistů, kteří se nebáli a ve straně i mimo ni hlásili věci, které jim vynesli parádní  "odměnu":  někomu kotelnu, někomu kamenolom, někomu kriminál.  Málokdo z nich je nyní agresivním antikomunistou, těmi se stali spíše tehdejší "kejvalové".

Chcete příklady? Za všechny: kotelna - Jiří Dienstbier, kamenolom - František Vízek,  zeměměřič - Emil Zátopek,  kriminálník - Petr Uhl a další a další. Bylo jich tak O,O1% z poluplace. 99,9 procenta lidí komunisty volilo a utvrzovalo v tezi, jak "šťastný úděl máme dnes".   

F.Vízek 17.3.2007 18:40

Re: Statečnému anonymu P.M.

KDO JE STATEČNÝ, BYL STATEČNÝ VŽDYCKY, řekl by asi Karel Čapek, že ?  Pro mnohé lidi - totalita netotalita - byla pravda a svoboda důležitější než osudy vlastní i osudy jejich nejbližších, že?  Být nyní antikomunistou? To máte DVACET LET zpoždění, pane P.M.  ! 

lucina 17.3.2007 11:08

zapomenuté oběti a příběhy

Vyslechla jsem velmi zvláštní příběh od jedné staré paní z Panenských Břežan (tamodtud -kdo to neví - jezdil Heydrich do Prahy známou -dnes neexistující Heydrichovou zatáčkou (to není místní jméno). Rodina té paní v P.B. žila, ona byla mladá, její manžel taky, a měli nepříhlášený náklaďák, se kterým s kamarády občas tajně vyjeli na výlet nebo na fotbal. Při jednom tomhle výletu přejeli asi desetiletého synka říšského protektora, jediné jeho dítě. Chlapec byl viníkem nehody a oni tehdy nebyli nijak potrestáni, ani za ten náklaďák. V bouřlivých dnech v květnu 45 manžel té paní s tím náklaďákem vyjel do Prahy na pomoc rozhlasu a už ho, ani ten náklaďák, nikdo nespatřil. To je story, co?

Brunner 16.3.2007 23:35

Vyborne pane Benesi,

pro mne je vzdy dulezity obsah clanku, zejmena v teto kategorii.  Pan Filipek pomahal exilove cinnosti, usilujici svrhnout komunisticky rezim ve vychodni Evrope, velmi obetave.  Podporoval i ceske umelce v exilu (Jara Kohout a jine).  Cest jeho pamatce!

AeroKarel 16.3.2007 17:48

Jsme si pane Beneši nezrušili,

alebrž Slováci z ní vystoupili. Jako už jednou před tím. Referendum na tom nemohlo nic změnit, tedy v Česku ne. Na Slovensku by v něm museli hlasovat NE proti vzniku samostatného státu. Jaká by byla taková naděje raději ani neodhaduji.

Chápu, že se Vám rozpad nelíbí, mně se také nelíbil, ale to je tak vše, co s tím mohl někdo dělat.

David Werner 16.3.2007 18:10

Re: Jsme si pane Beneši nezrušili,

Nu coz nacpali jsem do Slovaku dost penez, ne. Dvakrat zradili, to staci. Chteli stat? maji ho? ;-O(Y)

68 16.3.2007 22:19

Re: Re: Jsme si pane Beneši nezrušili,

A to se ještě navíc hodlá osamostatnit východní Slovensko a vytvořit Košicků demokraticků republiku. A mají recht.

Haf 16.3.2007 22:11

Re: Jsme si pane Beneši nezrušili,

K referendu např. ve šwajcu dostávají občani seriózní rozbory a nemasírujou je tam takoví blbci, jako ty ! Není pravda, že Slováci chtěli rozvod. NĚKTEŘÍ  ano  !

Politický grázlové, jako Mečiar a Klaus......;-€

68 16.3.2007 22:24

Re: Re: Jsme si pane Beneši nezrušili,

A kteří nechtěli? Máte taky nějaký ména?

AeroKarel 16.3.2007 22:52

Re: Re: Re: Jsme si pane Beneši nezrušili,

No asi lid nebo mlčící většina ...... Já jednoho poznal, v dvaadevadesátém před volbami. Na Desta kurzu bylo cca 10 Slováků, proti rozdělení 1, slovy jeden. Obávám se, že to byl docela průměrný vzorek středo a vysokoškoláků.

AeroKarel 16.3.2007 22:54

Re: Re: Jsme si pane Beneši nezrušili,

Jinak, tykáte-li si se svými přáteli blbci, vaše věc, ale nevím, kde jsem se v tom vzal já.

V Klaus 1.prez KSČM 16.3.2007 15:19

Nepřehánět to s antikomunismem: Buďte úspěšní a populární, za každého režimua situace, když budete flexibilními pragmatiky jako já

Jako český národ, maloměšťáci já taky nikdy nerad disidenty: Za Husáká zbytečně dráždili režim, ohrožovali naše cestování za sluníčkem na Jadran, na odborné konference nebo stáže na Západ.

Já, po Špalíčku "liberál", nemám problém s KSČM spolupracovat: Jen KSˇVCM mě stačila v konzistentním odporu proti restitucím, KSČM a moje ODS, bok po boku (ikdyž marně) bojovaly proti vracení občanství zrádným emigrantům a proti volbám v zahraničí. Stále hlavně díky KSČM a ODS není možno volit korespondenčně.

S KSČM, počínaje soudruhem kosmonautem Remkem, bojujeme proti Bruselu, proti zavádění našim tradicím a praktikám cizího evropského právního prostředí. KSČM jako já a ODS, ikdyž jsme údajně "ideologické protipóly" společně hájíme nrodní zájmy a hrdost.

Já odborně kážu, že horší než komunismus je europeismus a ngoismus, šablonovitý antikomunismus. Budovat hráz proti komunismu je vhodný trik před volbami, ale KSČM ví, proč si mě dosadila na Hrad, ví, proč mě nekritizuje (natožpak tak, jak Gottwaldovci prali TGM).

David Werner 16.3.2007 15:36

Re: Nepřehánět to s antikomunismem: Buďte úspěšní a populární, za každého režimua situace, když budete flexibilními pragmatiky jako já

;-PR^;-DVV

AeroKarel 16.3.2007 17:49

Re: Nepřehánět to s antikomunismem: Buďte úspěšní a populární, za každého režimua situace, když budete flexibilními pragmatiky jako já

Volééééééééé, nejste nějak mimo téma?

F.Vízek 16.3.2007 14:44

Poučit se, ale DOOPRAVDY !

Když poučení z minulosti, tak propagujme to nejdůležitější: Člověk se nenarodil pro to, aby neslyšel, neviděl a – nemyslel. Člověk se neučil dlouhé roky správně mluvit, aby poté - mlčel. Takzvanou stádnost, která individualitu nectí a potlačuje, nepropagujme, ať se barví dožluta, dozelena, dohněda, doruda, domodra či dočerna.  Važme si každého, kdo se svým názorem nese „kůži na trh“ a snaží se nám oponovat. Zdokonaluje nás, protože nutí hledat nová fakta, nové souvislosti.  A otázka NEMOHLO BY TO BÝT JINAK? je na místě nad každým lidským problémem.

K pravdě nejlépe dojdeme sporem, nikoliv umlčováním, zákazy, čili mocensky a silou.  Ale dá to fušku, jak připomínal už TGM a dodával: DEMOKRACIE JE DISKUSE.   

P.M. 16.3.2007 21:00

Re: Poučit se, ale DOOPRAVDY !

Pane Vizku, jeste ted si vzpominam na Vase (ci Masarykovo?) DEMOKRACIE JE DISKUSE v dobach pred osmasedesatym. Diskutovali jste jen Vy, komunisti. My jsme mohli jen mezi zuby utrusovat sve mineni o Vas. Beda, kdyby slovicko odporujici Vam, "svobodnym diskuterum", dolehlo k uchu jednoho z Vas, ci Vasich posluhovacu! Zda se mne znacne nevkusnym, ze prave Vy, ktery byl sveho casu clenem partaje, drzici zbytek naroda na velice kratke uzde, chcete dnes urcovat pravidla svobodne debaty. Nezapominejte, ze byli i takovi, kteri se svobody nedozili a diky Vam a Vam podobnym nesmeli nikdy prijit se svymi nazory na verejnost. Nemeli nic spolecneho s dusledky rozbroje komunistu, kdy jedna cast vyhrala a porazene poslala do kamenolomu. Pripojila je jen k tem, kteri uz v kamenolomech pracovali davno predtim, poslani tam Vasi stranou, kdy jste Vy byl jejim pravoplatnym clenem.

F.Vízek 17.3.2007 17:02

Re: Re: Poučit se, ale DOOPRAVDY !

Co jste pro pád režimu udělal Vy, anonyme ?  Já jsem se od svých 29 let angažoval natolik (dokonce nějakou dobu i jako člen KSČ) že od svých 29 let, to jest od roku 1969, jsem byl podle soudu úhlavním nepřítelem režimu a skončil v kamenolomu až do svých 50 let.  Následky pro sebe i pro rodinu si dovedete spočítat sám, že ?   Za bukem bylo líp.  Nyní lze být antikomunistou bez problémů, že ?

I-Worm 16.3.2007 13:55

škoda jen, autore,

že jste se včera tak zastával Komorouse, který usiloval o angažmá u STB. Musil? Co mu hrozilo, kdyby ho nevzali? O co přišel, že ho nestačili vzít?

AeroKarel 16.3.2007 17:49

Re: škoda jen, autore,

Jo, to mne také udivilo.

David werner 16.3.2007 13:39

Pan Benes

Pan Benes mi pripomina TGM. Mozna ze to je blbost ale to co se da vycist z Rozhovozu s TGM (kdy vysly naposled? ;-O) a knizek pana Benese, tomu nasvedcuje.>->->->->->-

MAG 16.3.2007 11:39

Pane Beneš, děkuji.

Meloun 16.3.2007 11:05

15. březen

Včera bylo patnáctého března. Kolik médií si vzpomnělo? !!!!!!

jenyk 16.3.2007 13:45

Re: 15. březen

taky jsem si všiml že ani Právo(rudé),Je to ostuda!!!

Kylchap 16.3.2007 14:40

Re: 15. březen

Počkej si na 21. srpna. To bude oslav na celý měsíc

I-Worm 16.3.2007 16:42

ČRO-2

připomínali vraždu Caesara - rozhodně nejvýznamnější výročí, 2050 let!

David Werner 16.3.2007 18:15

Re: 15. březen

Od te doby muzeme nad ceskym narodem stejne jen plakat.;-P

David Werner 16.3.2007 10:52

Masini nebo Benes na hrad!

Pana Masina by zapskli ceskozlodeji prece jen nespolkli ale Pan Benes by byl konecne NAS pan president.

AeroKarel 16.3.2007 17:51

Re: Masini nebo Benes na hrad!

Neškodilo by se před tím trochu věnovat politice i prakticky ......