16.8.2022 | Svátek má Jáchym


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jiný rozměr

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
David Werner 16.3.2007 9:38

Jan Benes

Jan Benes na hrad! R^R^R^R^R^R^R^R^

figura 16.3.2007 12:57

Re: Jan Benes

Tak...

oakman 16.3.2007 8:42

Doba historická, doba předhistorická.

Jistě, paní Šiklová, stejně jako ostatní "oduševnělí a prozřelí bolševici" má dvě paměti, dvě historie - jednu, co nechce slyšet a pak tu druhou, která je vlastním historickým konstruktem, sloužícím k the justification of crime. Oni jsou tolik soustředění na svůj akt prozření, že nechápou, že předtím aktivně podporovali zločin. Vysvětlit takovému Kohoutovi, že není noblesní intelektuál, ale komunistický kanál, je těžké, ona "ta příkoří", vytrpěná v disentu jsou totiž více, než mladistvé zločiny za Zápotockého a Novotného. Oni prostě nepochopí, že přiznání je jen polehčující okolnost, rozsudek se tím nepromíjí!! Tato společnost je stále intoxikována salónními bolševiky typu Bělohradský, Pehe, jako býval Mlynář st. To jsou lidé, kteří utekli před Husákem a dosáhli pravého komunismu - konečně je někdo za výklad zločinné ideologie platil v tvrdých - lirách:-P. Mají v celkově levicové české společnosti velkou oporu. On našinec dobře ví, jak mlčel či tleskal při pozorování jejich zločinů a nechce o nich slyšet. Vždyť u nás skončí v kriminále nebo lágru jen ti, kteří zaslouží!! Teda pokud to nejsou komouši - ti vždy trpí nespravedlivě. To je pravidlo.

dany 16.3.2007 8:47

Re: Doba historická, doba předhistorická.

 Tragické je to, že to nové generace ani nepostřehnou a zkreslený pohled na minulost přejde snad i do učebnic.:-/

oakman 16.3.2007 9:37

Re: Re: Doba historická, doba předhistorická.

To si piš, o to se tu soustružky učitelky a Buzková vehementně snažily osm let. Oni jinak než Nejedle neumí!!

miki 16.3.2007 9:42

Re: Doba historická, doba předhistorická.

dobře napsáno, chválímR^. Jenže takoví jsme byli a jsme a nic s tím nenaděláme. Zbývá nám jen rozlišovat na ty, co se jen vezli, od těch aktivních, co opravdu škodili.

V Klaus 1.prez KSČM 16.3.2007 15:18

Nepřehánět to s antikomunismem, být vždy pragmatik, jako já

Jako český národ, maloměšťáci já taky nikdy nerad disidenty: Za Husáká zbytečně dráždili režim, ohrožovali naše cestování za sluníčkem na Jadran, na odborné konference nebo stáže na Západ.

Já, po Špalíčku "liberál", nemám problém s KSČM spolupracovat: Jen KSˇVCM mě stačila v konzistentním odporu proti restitucím, KSČM a moje ODS, bok po boku (ikdyž marně) bojovaly proti vracení občanství zrádným emigrantům a proti volbám v zahraničí. Stále hlavně díky KSČM a ODS není možno volit korespondenčně.

S KSČM, počínaje soudruhem kosmonautem Remkem, bojujeme proti Bruselu, proti zavádění našim tradicím a praktikám cizího evropského právního prostředí. KSČM jako já a ODS, ikdyž jsme údajně "ideologické protipóly" společně hájíme nrodní zájmy a hrdost.

Já odborně kážu, že horší než komunismus je europeismus a ngoismus, šablonovitý antikomunismus. Budovat hráz proti komunismu je vhodný trik před volbami, ale KSČM ví, proč si mě dosadila na Hrad, ví, proč mě nekritizuje (natožpak tak, jak Gottwaldovci prali TGM).

Rokyta 16.3.2007 8:14

Ještě ke zmiňované Šiklové

Jiřina

Šiklová je typickou představitelkou „osmašedesátníků“.  V disentu byli proto, že je vyhodili z KSČ. Je jasné, proč nechce vzpomínat na popravenou Miladu Horákovou a další oběti, na tisíce ve vězení kde byli proto, že bránili své majetky, názory a

politické přesvědčení, na tisíce dětí politických vězňů bylo diskriminováno ve

školách a bylo pro ně nedostupné vzdělání, na ty které společenská degradaci vedla k sebevraždě. Zatímco s nadšením reformovala Stranu,

političtí vězni padesátých let a jejich rodiny měli co dělat aby přežili. Je jasné, proč by byla raději, aby to byla už odbytá věc. A kdo ji znají osobně, je jim pochopitelné i to její feministické třeštění. Ona musí pořád bojovat za "štěstí" jiných, kdyby je zabít měla....

dany 16.3.2007 8:44

Re: Ještě ke zmiňované Šiklové

 On je totiž problém s těmi osmašedesátníky. Bylo jim ublíženo ačkoliv sami byli viníci. Zkuste jim vysvětlit, že si za tu bolístku můžou sami. Ta obrovská spousta lidí, kteří od pradávna byli nepřáteli komunistických ideí a byli stíráni režimem vždy, jsou jakoby ve stínu těch, kteří kráčeli ke komunismu rázným krokem a najednou je vlastní spolubojovníci vyšachovali ze hry. Stále se dělá rovnítko mezi vždy stíhanými a po osmašedesátém stíhanými. Kudla se v kapse otvírá jaká to je nespravedlnost, ale veřejnost nějak smazala vidění toho markantního rozdílu.:-/

Martin Š. 16.3.2007 7:36

Tohle je jedn z vašich vynikajících textů,

pane Beneši. Velmi zdravím! Lepší než ten včerejší.

dany 16.3.2007 6:14

Co dodati k článku onomu?

 Pomineme-li obsahový význam článku autorova, pak veskrze jest patrno, kterak autor tento staví skladbu větnou, umně ji šroubujíc. Lidu dnešnímu však slova a vět význam takto uniká. Pochopitelna jest snaha autorova viděn být lidu prostému co literát význačný. Leč vize literáta význačného překrývá tak myšlénku samotnou v článku obsaženou. Je možno přec myšlénku srozumitelněji vyjádřiti než zdobným způsobem čtenářstvu ji komplikovati. A tak autora mi je žádati, by image své tvrdě takto neprosazoval a lidu prostému stal se srozumitelnějším. O to více zajiskří myšlénky hloubka.:-D

honzak 16.3.2007 6:19

Re: Co dodati k článku onomu?

lidu obecnému možná. Ale spoustě čtenářů nikoliv. Pakliže se ti to nelíbí, čti Blesk. Tam to všechno je!

dany 16.3.2007 7:55

Re: Re: Co dodati k článku onomu?

 Blesk to listina lidová. Sporu o tom býti nemůže. Leč myšlének poskrovnu v něm a tak lid prostý ochuzen jest nemoha se dočíst jazykem prostým jich.

zlý kukuč 16.3.2007 6:25

Re: Co dodati k článku onomu?

Velice krásně jste zde slova nakladl ve smysl ten, že jazyk český  nezbolševizovaný takovou hloubku míti může, co  každou myšlénku spolehlivě skryje..

dany 16.3.2007 7:50

Re: Re: Co dodati k článku onomu?

 Můj vděk pak mějte, že chápavosti vaši já byl hoden:-)

Jun Su 16.3.2007 7:02

..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

Milý Dany, když před několika dny pan Beneš vyzval přispěvatele, aby ho oslovoval vokativem, měl jsem za pár dní radost, že mu všichni říkají "Pane Beneši", tedy vědí co je to 5. pád.  Čtěte články pana Beneše nejen kvůli obsahu, ale taky kvůli přechodníkům, které  potřebujete zopakovat, on je p. Beneš rád používá. Jinak zdravím a hezký den.

dany 16.3.2007 7:47

Re: ..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

 Vůbec nechci tvrdit, že ovládám gramatiku. To bych si musel dostudovat hodně znalostí, které jsem zanedbal. Mně ale vždy šlo spíš o obsah, než o preciznost kladení slov a vět. Připadá mi školometské snažit se o úplnou správnost gramatiky. Ono zabývat se příliš detaily je vlastně diletantismus. Tedy drobnosti jsou důležitější, než podstatné. A o to vlastně jde. To je to co mně vyprovokovalo k diskuznímu příspěvku. Aby jste rozuměl. Já nemám rád ozdobné dečky a sošky v interiéru bytu, nemám rád okrasu, která zastiňuje samotný předmět. Ale uznávám, že jsou lidé opačného ražení, kteří radši okrasu. V případě pana Beneše je však škoda, že jeho článek obyčejné lidi odradí, protože je pro ně nečitelný. Snad jsem si vůči němu tak moc nedovolil.

Jarda 16.3.2007 9:39

Re: Re: ..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

Bez precizního kladení slov nelze precizně vyjádřit myšlenku.

Znám hodně lidí, kteří odsuzováním spisovné češtiny zakrývají vlastní neschopnost se přesně vyjádřit.

Nebezpečím je, že si přestaneme navzájem rozumět.

jeník 16.3.2007 9:57

Re: Re: Re: ..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

Jardo, vřele souhlasím !

JE 16.3.2007 10:50

Souhlasím

omezenec maskuje svou omezenost tím, že on vlastně spisovný jazyk ovládat nepotřebuje, neb mu stejně všichni rozumí!

rwd 16.3.2007 15:23

Re: Re: Re: ..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

Myslim, ze si mnoho pisatelu plete "spisovnost" s "archaicnosti". Jazyk se vyviji. Taktez zatim jeste nikdo nevysvetlil, co je na soucasne spisovne cestine to "zbolsevizovane". Pan Benes pise pekne a o zajimavych vecech a nedela mi problem jeho prispevky cist. Nicmene jeho prispevky neoznacene "nezbolsevizovanym razitkem" se ctou lepe a vyjadruji myslenky stejne dobre. Samozrejme az na ten s Komorousem, vyjadreno stale dobre, nicmene myslenka prinejmensim diskutabilni. Komorous, to je ten "represista", co tvrdil a vsude si uvadel, jake ma skoly, az se ukazalo, ze zadne nema? Jen abych se nepletl.

MeKu 16.3.2007 16:06

Milý pane /milá paní

vždy jsem chápal ono "psáno nezbolševizovanou češtinou", tak že autor nemá nic proti vývoji jazyka jako takového, ani proti novotvarům do jazyka přirozeně vrostlých. Co mu však proavděpodobně leze krkem (mě to po pravdě dosti s..e), jsou ony novotvary a slovní spojení vzniklá za presidentování Augustina Husáka (posléze Gustáva Husáka) a mezi novinářským stavem té doby, které přežívají do dnešních dní a zhusta znemožňují dorozumění.

rwd 16.3.2007 17:09

Re: Milý pane /milá paní

Pan je spravne. Jinak souhlasim, mne nektere novotvary a i leccos, co je nyni uznavano za spisovne, taky prilis nevoni. Nicmene jsem se snazil poukazat na to, ze autor se zjevne umi vyjadrit i jinak, stale jeste spisovnou cetinou, ktera taktez neni zbolsevizovana a k tomu vsemu je ten text jeste pak srozumitelnejsi. Samozrejme jako kazdy autor si muze psat jak chce a je na mne, jestli ho budu cist. Jen jsem porad nechapal ty mistni plamenne obhajce, kteri delali rovnitko mezi jeho "nezbolsevizovanou" a spisovnou cestinu a pomalu to vypadalo, ze je jediny ochrance cistoty jazyka a kdo tak nemluvi nebo nepise, pak samozrejme pouziva "zbolsevizovanou" cestinu. Zabavna tecka pak je, ze titiz plamenni obhajci, kdyz pak nekdo poukaze na autorovu hrubku, se na dotycneho sesypou a zacnou mu spilat, ze uprednostnuje formu pred obsahem.

Jun Su 16.3.2007 11:08

Re: Re: ..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

Zdravím Vás Dany. Jasně, že někomu může vadit starobylejší čeština a taky nemám rád cingrlátka, ale češtinu p. Beneše beru jako hru s jazykem, třeba jen proto, že jí nemohl používat ..cet let. Ono to trochu vypadalo, že Vás napomínám, tak to se omlouvám. Já ho čtu rád kvůli obsahu (včerejší článek o p.Komorousovi mne taky překvapil). Zdá se mi, že ten pán  má mnoho zkušeností a  má na věci  nadhled. Proto tu hru s jazykem beru a Vám děkuju, že jste  odpověděl korektně - o tom jsou čl. p. Beneše taky. Hezkou so+neděli. Su.

Jouda ze Lhoty 16.3.2007 13:09

Re: Re: ..kterak autor tento staví skladbu větnou, umně jí šroubujíc..

Pro Danyho:

Píše se "abyste" a nikoli "aby jste".

To jen mimochodem...

milan 16.3.2007 9:58

Re: Co dodati k článku onomu?

OH ,DANY BOY ,OH DANY BOY THE PIPE ARE CALLIN'....DOMNIVAM SE ZE KAZDEMU JEST SE VYJADROVATI ,JAKOZTO MU ZOBAK NAROSTL...PRAVE NA PANE BENESOVE ZPUSOBU PSANI SHLEDAVAM SPRIZNENI DUSI, JIMZ ME ALE NIKDY UVODNIKY RUDEHO PRAVA NENAPLNOVALY,BYT BYLY PSANY STYLEM  PROSTYM,LEC PATAGONSKY...TAKE IT EASY ,DANY BOY

David werner 16.3.2007 14:11

Re: Re: Co dodati k článku onomu?

Je to THE PIPE IS CALLING nebo THE PIPES ARE CALLING! Carry on buddy!;-P>-

jepice 16.3.2007 10:17

Re: Co dodati k článku onomu?

Hloubku hlavní autorovy myšlénky, že do chartu a chartisty je třeba kamenovat při každé příležitosti, netřeba dohlédat. Už dávno nejiskří, neb je častým používáním omletá. Vždy znovu však překvapí autorova vynalézavost při vyšívání osvědčeně ušlechtilých  hávů, do kterých  svou ideu halí.

Dag Badman 16.3.2007 10:35

Re: Co dodati k článku onomu?

:-):-) fascinující...R^

TBB 16.3.2007 14:22

Re: Co dodati k článku onomu?

...umně ji ŠROUBUJÍC? Ty přechodníky, to je dřina, že? Co takhle ŠROUBUJE?