18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ještě k tomu, co jsem na Hradě nemohl říci

Za pomoci mých kolegů jsem prošel komentáře a připomínky k mému postu u příležitosti 28. října. Všem pisatelům, kteří reagovali konstruktivně - a to byla drtivá většina –, srdečně děkuji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hejmala 6.11.2016 17:52

Netova nula

Pako J. Vlček se ozval

J. Kanioková 6.11.2016 17:54

Re: Netova nula

http://jdem.cz/b8tse9

V. Vaclavik 6.11.2016 14:36

Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

- mince zvule, zvule aristokraticke mensiny vs zvule demokraticke vetsiny. V obou pripadech jde o minci zvule a je nepodstatne, jestli ta zvule je mensinova, ci vetsinova. Prijde nastejno, upi-li clovek pod zvuli tou, ci onou.

Demokracie ve svete a jak jinak, v polistopadovem ctvrtstoleti i u nas, speje, mirne receno, ke spatnemu vyvoji, jak jsme toho dnes, vice a vice vymluvne, svedky. A vina se univerzalne svaluje na 'ne-demokracii', tak aby demokracie z toho vysla neposkvrnena, jako beranci roucho. Je to presne jako v pripade naseho minuleho rezimu, o kterem se univerzalne rika, ze idea komunismu byla dobra, ale zli, sobecti a tedy ne-komunisticti lide ji neprali a zkazili ji - podobne jako dnesni ne-demokrati nam kazi tu tak dobrou ideu demokracie.

Obavam se, ze jak idea komunismu, tak ta nase dnesni idea demokracie nemohly dopadnout jinak, nez jak jsme tomu v obou pripadech byli, ci dnes jsme, svedky. Troufam si argumentovat, ze dnesni ne-demokracie, napriklad jak nam vyrostla v EU, logicky a neodvratne vyrostla z te nasi demokracie zalozene na lidove libovuli. Rikame sice, ze ta nase demokracie je zalozena na pravech, ale ta prava vychazi z vetsinove libovule lidu a proto v posledku jde o demokracii libovule.

K tomu Robejskovu vyroku, ze "diktatura dobrých a vzdelaných, ve jménu dobra a spásy všech je porád ješte diktatura." bych dodal, ze prave tak je ji z pohledu kazdeho obcana jednotlive i ta jeho tak vzyvana demokracie, omezena jen lidovou libovuli.

Tento Robejskuv boj za demokracii neni v principu jiny, nez by byl byval boj za zachranu te 'dobre' ideje komunismu - a je stejne v samem svem zakladu pomyleny a odsouzeny k nezdaru. Dokud si bude lidstvo zahravat s nasilim na lidech, a je uplne jedno, jestli nasilim pachanem demokraticky, ci nedemokraticky, sejde nasilim presne podle toho lidoveho moudra, ktere nam rika, ze 'kdo s cim zachazi...'

Byt na miste pana Robejska, ci jeho priznivcu, zeptal bych se sam sebe - proc, kdyz je ta demokracie to nejlepsi ze vsech moz

V. Vaclavik 6.11.2016 14:37

Re: Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

... to nejlepsi ze vsech moznosti, proc to tak lide, ve sve vetsine, dlouhodobe nevidi - ti sami lide, kteri dle vlastnich slov pana Robejska "demokratická volba [...] delá nejméne chyb". Tady zrejme lid cini dokonce kradinalni chybu, takovou vaznou chybu, ktera bez nejakeho revolucniho zvratu neni napravitelna. Jako treba nas vstup do EU, lidem demokraticky odsouhlaseny a dodnes vetsinove podporovany (to vyplyva z nasich vlastnich vlad, ktere si dodnes volime - a hlava statu v tom neni vyjimkou, protoze byla zvolena i s tim, ze kdyz se dostane do funkce, vyvesi na hrade vlaku EU, coz se take stalo!).

"Na Pražském hrade už visí i vlajka Evropské unie, kterou tam predchozí prezident Václav Klaus odmítal. Na prvním nádvorí ji nechal vyvesit nový prezident Miloš Zeman, který ke slavnostnímu aktu prizval i predsedu Evropské komise José Barrosa. Poté Zeman podepsal evropský stabilizacní mechanismus, takzvaný euroval.

Na Hrade ale nešlo ve stredu jen o evropskou vlajku. Prezident Zeman se rozhodl udelat i další vec, kterou Klaus odmítal - podepsat novelu Lisabonské smlouvy umožnující vznik takzvaného eurovalu, tedy záchranného systému pro zeme eurozóny.

"To, co se stalo, se stalo ponekud opoždene, ale díky Bohu, že se to stalo. Je to naše prihlášení k evropské integraci," rekl ceský prezident Zeman po vyvešení vlajky a podpisu eurovalu.

Prezident poznamenal, že vlajka EU visí napríklad v Ríme ci v Elysejském paláci v Paríži. "Sice není v Buckinghamském paláci, ale já nejsem anglická královna," dodal.

Cesko, jak Zeman pripomnel, bylo poslední zemí sedmadvacítky, kde euroval nebyl ratifikován. Uvedl, že pomoc poskytovaná eurovalem je vázána na jednomyslný souhlas ministru financí sedmadvacítky. "Pevne verím, že v budoucnu, až CR vstoupí do eurozóny, již nebudou problémy typu Recka a Kypru a že pomoc EU bude poskytována racionálním zpusobem," dodal Zeman. "

V. Vaclavik 6.11.2016 15:01

Re: Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

Pan Robejsek nas nyni nabada, abychom respektovali hlavu statu (a s ni vsechny ostatni statni slozky), ktera narodu nasadila ten evropsky ne-demokraticky chomout! A neobstoji tu zadny argument, ze jeji nazory (te hlavy) se zmenily, jako lidovy smer vetru ve kterem vlajou ty cervene trenky vyvesene nad hradem.

Ta vase demokracie, ktera "dela nejmene chyb", ovsem kdyz tu svoji chybu udela, pak jde o chybu kardinalni. Je prece tak ironicke, ze prave do te polisabonske EU, ktera je paragonem ne-demokracie, nas pomahala ukovat ta hlava statu, pred kterou mame nyni ve jmenu demokracie, tedy aby bylo zachovano demokraticke dekorum, poslusne srazit podpatky - uznavat ji, a to vse ve jmenu, abychom nepodryvali demokracii. Kam takova demokraticka poslusnost vede netreba rikat. A opakuji - do te ne-demokracie nas nedovedli nejaci nepratele demokracie, ale fatalni chyba te nasi demokracie - ze si dle sve libovule zahrava s nasilim demokraticky posvecenym. Nasili volenych, ci nevolenych, pak uz jedno jest.

V. Vaclavik 6.11.2016 16:06

Re: Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

Na rozdil od pana Robejska, podle ktereho "demokratická volba je lepší než jakákoliv jiná forma výberu, protože delá nejméne chyb" - historie poslednich par set let zna jinou, radikalne lepsi, jinou formu demokracie, a to demokracii omezenou objektivne urcenymi pravy cloveka, jak ji ustavili Otcove zakladatele Spojenych statu americkych.

Lide, vcetne tech (udajne) sectelych, jako zde napriklad pan Robejsek, jsou k teto jiz vyzkousene demokracii slepi, vubec ji nerozpoznali, protoze jinak by se tolik nebrali za tu dnesni demokracii omezenou pouze lidskou libovuli. Ameriku ta ustavne omezena demokracie vynesla do pozice svetove velmoci a s tim, jak ta ustavni omezenost jejich demokracie postupne upadala, upadala i ta jeji velmocenska pozice az na dnesni nevalny stav. S tim, jak se za posledni cirka stoleti Amerika evropeizovala, zapocal jeji upadek.

Takto omezena demokracie ovsem panu Robejskovi zrejme nevoni, nemohl by k ni totiz jinak byt tak slepy. Jeho cilem je nicim nerusena demokracie lidove libovule, postupne zmasirovane salamovou metodou, jinak tez zvane demokracie mekkeho socialismu, ze ktere se ale postupne nemuze nez stat ne-demokracie tvrdeho socialismu a v posledku nejaka totalita. A vystoupit z tohoto vlaku lze pouze zatahnutim za nouzovou brzdu demokracie - tedy verejnymi neporadky.

J. Vlček 6.11.2016 16:55

Re: Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

Pane Václavíku, číst takovéto litánie, notabene bez háčků a čárek, každého na první pohled odradí. Pište méně a správně.

V. Vaclavik 7.11.2016 14:44

Re: Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

Einsteinova prace z roku 1905 o Specialni teorii relativity nenalezla odezvu mezi mnohymi radovymi fyziky, protoze v ni temer nebyly zadne matematicke rovnice, ale jen odstavec za odstavcem plnych jen textu - a to mnohe, prumerne vedce odradilo, protoze prumerna prace se uz tenkrat rovnicemi jen jezily, zatimco textu v nich jako i dnes, bylo jako safranu.

Ja zas nemam tu diakritiku a tak u mnohych radovych intelektualu holt neuspeji. Jsem s tim smireny. Dobry den preji.

J. Brunner 8.11.2016 2:59

Re: Aristokracie, demokracie - dve strany jedne a teze mincec

Já se pane Václavík obávám, že máte hodně pravdy. Jen si myslím, že p. Robejšek a nakonec i prezident nejsou momentálně těmi správnými terči.

J. Kanioková 6.11.2016 17:47

A proč jste neprosazoval a neprosadil

takovou demokracii, o které píšete ?

Proč máte potřebu shazovat jiného člověka, kterému jde především o kulturu demokracie (která v současnosti je), o slušné jednání i kritiku v mezích alespoň trochu solidní etiky?

Já s formou demokracie, kterou chválíte, souhlasím. Ale kde vidíte jedince, kteří by byli schopni toto prosadit? Ani v Americe je nevidím. A když už by se pár takových nadšenců našlo... to by byl úkol nejspíš na generace..

Tak proč shazujete racionální lidi, kteří mluví či píší o současné době, o problémech pro naši budoucnost, co preferovat.. připadá mi to od vás nefér..

M. Bílý 6.11.2016 18:30

Přesně tak, Jaruško (17:47). Plně souhlasím. A zdravím.

J. Kanioková 6.11.2016 20:12

Nazdárek :)))

V. Vaclavik 7.11.2016 14:37

Re: A proč jste neprosazoval a neprosadil

Nazory pana Robejska znam dlouhodobe a nemyslim, ze je radno se s nim spojovat v boji (ted predevsim intelektualnim) za lepsi budoucnost. Je to dost podobne me intelektualni averzi k panu Klausovi, s nim to take nevyhrajeme. S temito lidmi jsme totiz jiz jednou prohrali! A ta prohra byla naprosto logicka, jen lide jako vy jsou k tomu slepi, chytate se kazdeho stebla, s vami by dabel mel snadne porizeni (jako je to v bibli, jak dabel lakal Jezise na kralovstvi pozemske, co vsechno bude jeho, kdyz...)

Neprosadil, ale prosazuji v mezich moznosti, na intelektualni fronte, ktera musi predchazet frontu praktickou. Co myslite ze tu jineho timto a svymi predeslymi prispevky do diskuzi, cinim?

Az nas bude vice, kteri budeme souhlasit, bude tu nejaky nukleus k pocatku nejakych zmen. Vsechno takhle vzdy zacinalo. Me uz nezajima politikareni, ktere muze jen vyustit k houpackove politice - jednou je nahore pravice, pak zase levice... to nema zadnou budoucnost. Potrebujeme nikoli solichani, ci perestrojkovani stavajici politiky, ale zmenu paradigmatu, nahledu na vec. A ti zmineni panove a s nimi prakticky vsichni dalsi, se (uz) nezmeni.

Pisete o "člověk, kterému jde především o kulturu demokracie (která v současnosti je), o slušné jednání i kritiku v mezích alespoň trochu solidní etiky?"

Ja to jeho volani, v dnesni dobe, po te 'demokraticke poslusnosti' vidim jako proradne, jako neco, co stavajici rozkladny rezim presne potrebuje jako sul. Aby si obcane dal hrali na demokracii, aby tato mohla v klidu a legitimne, s sirokou obcanskou podporou dal prosazovat salamovou metodou svou levicovou ideologii.

Volani po nejake demokraticke (po)slusnosti nas pred tim nezachrani a nezachrani nas to ani pred upadnutim do nejakych obcanskych robroju, neklidu, ktere by mohly vyustit do neceho jeste horsiho. To by snad mohlo fungovat jedine kdyby to bylo doprovazene nejakou politickou vizi, ve kterou by aspon nejaka cast obcanu uverila. Ale nevim nic o tom, ze by tu nekdo s necim neotrelym, n

V. Vaclavik 7.11.2016 14:38

Re: A proč jste neprosazoval a neprosadil

...nezprofanovanym prisel.

L. Kolman 6.11.2016 9:40

Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Kulturní a intelektuální elity národa měly před sametovkou plnou hubu demokracie a svobody slova, dnes by nejraději svým názorovým oponentům demokraticky zavřely huby. Demokracii prý rozhodně jo, ale jen vocaď pocaď, všeho moc škodí. A demokracie je jen to, za co ji považují oni.

P. Rudolf 6.11.2016 10:27

Re: Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Ono je to pravda, že mnozí z demokracie vystřízlivěli, neb zjistili, nejspíš jako i vy, že na ni memají. V kleci, ve které byli drženi za minulého režimu, jim bylo líp. Je to vidět i na naprosté většině zdejších "diskutérů".

Kulturní a intelektuální elity (jak píšete) mají "plnou hubu" demokracie pořád, což se vám, nesvéprávným postbolševikům vůbec nelíbí a tu "hubu" byste jim naopak nejraději zavřeli vy.

J. Vlček 6.11.2016 14:02

Re: Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Pane Rudolfe, mluví-li pan Kolman o kulturní a intelektuální elitě, má na mysli tuto skupinu v uvozovkách, což je skupina samozvanců, kteří se za takovouto elitu sami považují. K těm se samozřejmě počítáte i vy sám. Každý přece nemůže být intelecí jako vy, že.

P. Rudolf 6.11.2016 14:59

Re: Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Vy tam u pana Kolmana vidíte nějaké uvozovky? A ty stíny, co jdou po vás, taky vidíte?

J. Vlček 6.11.2016 15:18

Re: Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Pane Rudolfe, jestliže se banda kavárečníků začne považovat za elitu národa, není nikde napsáno, že touto elitou opravdu je, Nebo ji snad někdo vyjmenoval? On existuje seznam těch, kteří do elity patří a kdo ne? Nevím o ničem takovém. Takže s elitami je to podobné jako s celebritami. Kdejaká zmalovaná fuchtle se hned považuje za celebritu.

M. Prokop 6.11.2016 16:11

Re: Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Pan Kolman prostě kecá (dtto agent Rudolf).

J. Kanioková 6.11.2016 16:10

Re:

Samozřejmě pseudoliberál/pravdoláskař je člověk, který je kdykoliv hotov porovnat čistotu a velikost svých ideálů s tou tristní špínou okolo.

Holt pravdoláskař si krach svého intelektuálního snu - úplně

nedomyšlené iluze o světě - pak vždy s neúprosnou pravidelností vysvětluje jako důsledek intrik těch zlých, nemravných a podlých, zatímco oni a ti jejich světci to mysleli přeci tak čistě a poctivě!..

T. Marný 6.11.2016 11:33

Re: Mnozí z té demokracie rychle vystřízlivěli

Měli plnou hubu demokracie a přitom ji viděli " rychlíku ". Nikdy jí nezažili na vlastní kůži, nežili v ní alespoň 1rok. A tak je se téměř se vším, v ČR.

K. Janyška 6.11.2016 9:03

Jste divnej člověk, Robejšku.

Chováte se vždy podle toho, jak se říká... Dzp.

P. Hlosta 6.11.2016 9:08

Re: Jste divnej člověk, Robejšku.

Na vás nemá! Vy přečetl jednu knihu a máte vystaráno. On čte knih hromady a sbírá informace ze světa a pak si dělá názor, což vy rozhodně nemusíte. Vám stačí jeden(!) spis Hayeka.

V. Vaclavik 6.11.2016 10:21

Re: Jste divnej člověk, Robejšku.

Historie oplyva sectelymi a zaroven zlymi lidmi, az zlocinci. Kdyby vsichni cetli jen Hayeka a dali na nej, bylo by na svete blaze.

R. Morava 6.11.2016 21:54

Re: Jste divnej člověk, Robejšku.

Hayek promine, ale stejně se psalo kdyby četli Kapitál (Marxe), Main Kampf (Hitlera)... Takže jsem k podobným "bohům" velmi skeptický. A to nění namířené proti Hayekovi ale proti jedinému "guru" a nejlepšímu světovému názoru.

M. Bílý 6.11.2016 10:31

Dobrý den, pane Janyško (9:03)! Běžně na Vás nereaguji ...

Běžně na Vás nereaguji, i když F. A. Hayek je i mým oblíbeným autorem (forma Vašich příspěvků mi nevyhovuje). Ale tentokrát udělám vyjímku. Nepřipadá mi, že pan Dr. Robejšek je divný člověk, naopak považuji ho za jednoho z mála možných pro nastartování obnovy společnosti. To nejhlavnější je, že není nevychovanec, je chytrý a s jeho názory se mohu, jakožto pravicově orientovaný člověk, ztotožnit. Pochopitelně to nikdy nemůže být na 100%, ale tak už to na světě chodí.

Š. Hašek 6.11.2016 12:54

Re: Dobrý den, pane Janyško (9:03)! Běžně na Vás nereaguji ...

Možno souhlasit, pane Bílý.

J. Kanioková 6.11.2016 13:12

Souzním..

V. Vaclavik 6.11.2016 8:30

A co takhle muj puvod...

jestlize je delnicky, ci burzoazni?

"mlouvám se, pane Václavíku (10:50) jaké máte vzdelání?:

Autor: M. Bílý Datum: 5.11.2016 11:08

Ptám se proto, abych mohl lépe pochopit Vaše stanoviska."