24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jeho jméno ne

V Brněnci na Svitavsku, kde Schindler zaměstnával stovky Židů stíhaných za druhé světové války nacistickým režimem, chtějí postavit muzeum obětem. Ale ne Schindlerovi. Starosta Brněnce Blahoslav Kašpar tam jeho jméno nechce. Má

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.3.2014 19:57

Prostě vnikla poptávka

Poptávka po Němci ušlechtilém, "schovaném" mezi aktivními podporovateli nacismu a po filmovém "Oscaru" bažící režisér ji cynicky "uspokojil" (nebyl ani první ani poslední, protože nová socialistické říše národa německého to potřebuje).

J. Urban 11.3.2014 22:04

Nevěřím filmu, ovšem

nevěřím ani autorce. Ono zpochybnit se dá úplně všechno, i vlastní početí. Její článek - zvláště vzhledem k té silně tendenční a emocionálně zabarvené "argumentaci" - klidně mohl vyjít v Rudém právu L.P. 89, podepsaný Kojzar - Boudová.

J. Anděl 10.3.2014 16:07

o čem je vlastně ten článek?

Základní teze článku, jak jsem pochopil, je sdělení, že Schindler byl v jiném postavení, než jiné oběti holocaustu, takže se nehodí, aby byl pomníkem stavěn na stejnou úroveň. Budiž, ten názor beru a je relevantním příspěvkem do diskuze.

Bohužel článek obsahuje řadu dalších subjektivních sdělení, která znesnadňují přijetí té základní zprávy. Působí to na mě, jako když autorka řeší něco jiného, než co je deklarovaným obsahem. Jen pár poznámek:

Autorka filosofuje o tom, že kdo zaměstnává ve své továrně lidi, nedělá to z lásky, snad s výjimkou pana Nečase a jemu podobných lumpů (na teplých místečkách ve státní správě). Zaměstnanecký poměr obecně pak nazývá smlouvou s ďáblem.

Zaměstnání je však prostě jeden ze způsobů obživy. Zaměstnavatel není ďábel. Je to člověk, jednou slušnější, jednou méně slušný, jednou se svědomím, jednou bez něj. Žádný člověk s funkčním svědomím není ve vztahu ke svým zaměstnancům bezcitným vykořisťovatelem. Ano, zaměstnání člověka stojí spoustu sil a nakonec je propuštěn. Život sám člověka stojí spoustu sil a nakonec umře.Všechny pomníky a památníky jsou produktem lidských představ o minulosti a jejich současného postoje. Podle mého názoru by člověk, který chce s vědeckou důsledností a maximální objektivitou referovat o minulosti, nesměl nikdy žádný pomník vybudovat. Pomník není geologická usazenina, kterou lze objektivně měřit minulost.

Film sám už si tolik nepamatuji, ale nepřipadal mi zidealizovaný natolik, aby zásadně zakrýval fakta, kým Schindler byl, v jaké byl straně a jaké byly jeho motivy. Z článku to vypadá, jako by byl ve filmu vykreslen jako Krishna, který rozdával židům koše plné mang. Zaujala mě také myšlenka, že film byl židem Spielbergem natočen na objednávku Schindlerových potomků, aby vylepšil obraz jednoho nacistického zločince.

M. Zavala 10.3.2014 19:45

Re: o čem je vlastně ten článek?

film byl natocen spise na objednavku zidu kteri diky Schindlerovi prezili. Do jeho smrti o nej pecovali, a pak pecovali o jeho vdovu. Takze si tu lasku od zidu asi zaslouzil, a to je nutno brat jako smerodatne. Dokonce na konci filmu ti co jeste zili se objevi jak kladou kaminky na jeho hrob. Je uznavan Israelem jako spravedlivy. A pani autorka ma holt patent na moralku.

D. Nowodny 10.3.2014 13:32

Lidé

raději uvěří pohádkám o dobru a nezištností člověka !! Tak stavíme pomníky ! Jiní je zase bourají !

I. Fencl 10.3.2014 9:06

chybí tu

Z článku bohužel vysvítá, že autorka ani neprolistovala třísetstránkovou knihu Thomase Keneallyho Schindlerův seznam (1982, česky 1994). Film viděl každý, rovněž není přímo zavádějící, ale v onom čase šlo o tak propastný rozdíl (mezi smrtí a prací u OS), že věřím, že to po něm pojmenují.

T. Kočí 10.3.2014 9:11

Re: chybí tu

Máte pravdu. Ta kniha (jiné zdroje neznám)je o trochu více proschindlerovská, než film.Je-li pravdivá , byl |Schindler obdivuhodný. Autorka příspěvku a starosta se mohou stydět.

Š. Hašek 10.3.2014 9:39

Re: chybí tu

Takových je (těch starostů a novinářů)! To se to plká! A "filosofuje", když nejde o kejhák.

Málo je těch řadových členů gaunerských stran, kteří mají na kontě přes sto zachráněných.

A kteří dokázali osobním úsilím "přetransportovat člověka z plynové komory do života"

M. Zikmund 10.3.2014 7:44

Pravda je to, co si lidé myslí, že se stalo.

A nikoliv to, co se skutečně stalo. Dávno před tím, než byl natočen film Schindlerův seznam jsem četl knížku o Himmlerovi. Pravilo se tam, že z jeho popudu a za peníze, umožnili nacisté některům skupinám židovských obyvatel utéct. Ideologie sem, ideologie tam, peníze byly prostě bližší. Že to neprováděl Himmler sám, ale měl na to své lidi,je naprosto jasné. Nakolik byl Schindler pouze prodlouženou rukou Himmlera či se změnil v idealistu, to nevím.  Každopádně film nastavil verzi idealistickou, lidem příjemnější, přitažlivější a proto ji věří raději. Film a ochota tuto příjemnější verzi akceptovat tak vytvořila (jako už mnohokrát) virtuální pravdu, která je pokládána za pravdu faktickou. Stavění schindlerovských pomníčků to dokládá.

Š. Hašek 10.3.2014 9:33

Re: Pravda je to, co si lidé myslí, že se stalo.

Domnívám se, že by se skutečně stalo, že bez Oskara Schindlera by o několik set více Židů skončilo v plynové komoře neb bylo postříleno na dvoře jedné továrničky. Berme to jako pravdu.

A samozřejmě, že Schindler byl členem NSDAP. Berme to jako pravdu.

Několik miliónů členů NSDAP neudělalo pro "zmenšení své viny" nic. Berme to jako pravdu.

 A teď to řeší starosta se zápalem spravedlivých spolu s novinářkou.

Zeptejme se raději těch zachráněných.

M. Zikmund 10.3.2014 10:04

Re: Pravda je to, co si lidé myslí, že se stalo.

Nevím, zda jste pochopil, co jsem napsal. Himmler se rozhodl naplnit peněženku (vlastní/stranickou/státní - to nevím) tím, že za odměnu umožní některým židům utéct do bezpečí. Jeho přání naplníli někteří členové NSDAP (jestli za pohlazení od Himmlera nebo za podíl na penězích, to také nevím, asi jak kdo a nejspíše za obojí). Kdyby to neudělal jeden člen NSDAP tady, udělal by to pro něj jiný člen jinde. Šlo jen o povolenou kvótu zachráněných = patřičný obnos, který tím měl být získán. Otázka 1 zní - snižuje to Himmlerovu vinu a tím i vinu jeho nohsledů, kteří to pro něj prováděli? Otázka 2 - byl Schindler nohsledem z NSDAP, který plnil toto přání nebo byl napraveným členem NSDAP, který pohopil svou spoluvinu? A někde tady začínají naše sebeklamy - my sice nevíme, která verze platí, ale raději přijmeme tu potřebnou, příjemnější, výchovnější. Schindlerovi se staví pomníky nikoliv proto, že víme, že nebyl ziskuchtívý a bezcitný nácek, ale abychom nastolili "pravdu", že to byl napravený nácek.

J. Vintr 10.3.2014 12:55

Re: Pravda je to, co si lidé myslí, že se stalo.

Vaše teorie postrádá logiku. Na čem by Himler vydělal. Ti lidé už dávno neměli žádný majetek a mohli nabídnout jen svou práci. A tu by z nich dostali za jakýchkoliv podmínek. Sice je pravda, že lidé, kteří pracují dobrovolně, odvedou asi lepší práci, ale ten rozdíl by určitě nebyl tak výrazný, aby kvůli tomu nacisté dělali nějaké ideologické ústupky.

M. Zikmund 10.3.2014 13:21

Re: Pravda je to, co si lidé myslí, že se stalo.

Ale to není moje teorie, ale fakt popsaný historiky, kteří se touto dobou zabývali. Já to pouze četl a to dříve, než bylo o nějakém Schindlerovi natočen film. To, na čem nacisté vydělávali, nebyl v tomto případě majetek těch zachráněných židů (tedy těch, kterým bylo umožněno uprchnout), ale peníze od jejich rodin a příbuzných mimo německé panství, t.j. v podstatě vydělávali na výkupném. Sebrat majetek židům byla otevřená nacistická politika, ale vydělávat na výkupném bylo v podstatě tajné i v rámci nacistického režimu a šlo to dělat jen velmi omezeně, a ti členové NSDAP, kteří to pro Himmlera prováděli, dělali (ač se to zdá paradoxní) konspirační činnost.

J. Kulišek 10.3.2014 3:53

ale

Take by jste mela protestovat, ze ho zide pohrbili v Izraeli. To si jako nacisticky valecny zlocinec nezasluhoval.

J. Vintr 10.3.2014 2:07

Hloupost vašeho článku

svědčí o tom, že si absolutně nedovedete představit reálie té strašné doby. Pokud se někdo v Schindlerově postavení rozhodl pomáhat židům, pak se musel setsakramentsky snažit, aby to vůbec nevypadalo, že jim chce pomáhat. Jinak by rychle skončil tam, odkud vytáhl svoje zaměstnance a nikomu by už nepomohl. Zkuste použít mozek a popřemýšlet, proč vůbec Schindlerův příběh zaujal. Darebáků a zločinců, kteří zneužívali otrocké práce vězňů z nacistických lágrů, byly spousty, ale žádném z nich po válce tito neříkali, že jim zachránil život ...

L. Krajíček 10.3.2014 2:54

Re: Pokud se lze dopátrat faktů,

tak zachráněni Židé (tedy ti ze "seznamu") byli ti, které přestěhoval z bodu A do bodu B, kde mohli dále vyrábět protiletadlovou munici. Také se nakonec potvrdil důvod stěhování, totiž že mohli mnohem déle tuto munici vyrábět, než by to mu bylo v původním bodě A. Prakticky až do konce války. Nikoho jiného než Židy dát do seznamu nemohl, nikdo jiný v bodě A nepracoval, bod A nebyl žádný humanitární tábor a ani stěhování do bodu B neproběhlo z humanitárních, odbojářských ani z vlasteneckých důvodů.

P.S. Tuším, pro Rudou armádu tuto munici nevyráběl. Jinak řečeno, zachoval se jako příkladný člen NSDAP, výrobce zbraní a bývalý informátor německé rozvědky.

R. Gramblička 10.3.2014 6:45

Re: Pokud se lze dopátrat faktů,

hm, vidět, že jste páně Vintrovu poznámku nepochopil

M. Starý 10.3.2014 8:55

Tuším, pro Rudou armádu tuto munici nevyráběl.

Stejně jako ji nevyráběli miliony lidí v Protektorátu (Škodovka, Kolbenka, Wiesner...) a přesto se hlásíme k vítězům.

Š. Hašek 10.3.2014 9:51

Re: Tuším, pro Rudou armádu tuto munici nevyráběl.

Dobrá poznámka.

Prostě si to shrňme: dle starosty a autorky je Oskar Schindler velice nepříjemný problém (pro jejich černobílé vidění). Prostě by byli radši, kdyby ten "problém" neexistoval.

Několik set mrtvých Židů sem nebo tam. Schindler "do Brna" nepasuje, a proto pryč se Schindlerem. On totiž "nepříjemně" ukazuje, že není všechno tak jednoduché.  Zvláště za války (bacha na politické brožurky).

J. Vintr 10.3.2014 10:13

Re: Tuším, pro Rudou armádu tuto munici nevyráběl.

Malá nepřesnost. Nejedná se o Brno, ale o Brněnec.

Š. Hašek 12.3.2014 19:38

Re: Tuším, pro Rudou armádu tuto munici nevyráběl.

Ale jistě , děkuji.

Sami Židé si "problém" s Oskarem Schindlerem již ujasnili.

Starosta a mladší novináíři ještě ne.

Š. Hašek 10.3.2014 1:12

Výsledkem "práce" toho "gaunera" Schindlera

byly desítky zachráněných životů.

Co dokázal starosta Kašpar?

Umí si autorka článku představit sama sebe, jak zachraňuje někoho z plynové komory v Birkenau, aby pak mohla napsat, že Oskar Schindler má být zapomenut?

Snadné soudy. Snadné kecy, když o nic nejde ( "jen" o jedno jméno na památníku).

L. Krajíček 10.3.2014 2:04

Re: No to ale zcela mění situaci.

Dosud nebylo nic známo o tom, že Schidler vlastníma rukama tahal Židy přímo z plynové komory v Birkenau.

To od člena NSDAP, výrobce zbraní a bývalého informátora německé rozvědky nikdo nečekal, takže se na to jaksi zapomnělo.

B. Hampl 10.3.2014 7:30

Re: No to ale zcela mění situaci.

I vy jeden, s vámi je radost diskutovat...

B. Hampl 10.3.2014 7:29

Re: Výsledkem "práce" toho "gaunera" Schindlera

Jen malá přátelská oprava, těch životů byly stovky...

Jinak souhlasím :-)

Š. Hašek 10.3.2014 9:43

Re: Výsledkem "práce" toho "gaunera" Schindlera

Neměl jsem po ruce počet, nechtěl jsem "přehánět".

Děkuji za připomínku..

Předpokládám, že starosta i autorka článku mají v životě na kontě tisíce zachráněných lidí.