9.8.2022 | Svátek má Roman


SPOLEČNOST: Jeďte do Benátek

20.8.2018

Nejsou daleko, 40 km od Prahy po boleslavské dálnici. Krásné náměstí s podloubím i s funkcionalistickou záložnou, kaple uprostřed, moderní fontána po straně. Opravený zámek se sgrafity, citlivě rekonstruovaný park s lavičkami, fontánou a zajímavými dřevinami, nad městem pilon na paměť obětí 1. světové války, připomenutí prezidenta TGM, busta Bedřicha Smetany. V samotném zámku galerijní prostor a sídlo radnice. V bývalých hospodářských budovách zámku informační centrum, dětský klub i ordinace lékaře. V podzámčí dětská hřiště, tenisový kurt. Kompletní využití. Opravená škola je jaksi samozřejmostí.

Když nahlédnete do Benátského zpravodaje najdete popis a fotodokumentaci nově realizovaných investic města, jejich pouhý seznam zabere list papíru formátu A4. Protože je poslední rok volebního období 2014-18, je to logické. Radní skládají účty ze svého volebního programu. Zde je ale skládají nejen na konci volebního období, ale našla jsem i každoroční zprávu o jeho dílčím plnění.

Na internetových stránkách se dozvíte ještě víc. Nejen o kulturních akcích, které jsou většinou pořádány ve spolupráci s místními spolky, ale i pozvánky na setkání se starostou, aby zpětná vazba byla pro vedení města co nejkratší.

Pozvánka na to červnové setkání byla poslední. Pan starosta Jaroslav Král zemřel. Zemřel člověk, který stál v čele tohoto města od roku 1990, tedy sedm volebních období, tj. dvacet osm roků.

Jaroslav Král

Stál v čele většinově modré radnice a ta modrá barva je na směřování jeho města znát. Žádné populistické, předvolebně-hysterické snažení o přízeň voličů, jak to - zvláště v poslední době - vidíme napříč republikou, od velkých měst až po malé obce.

Klidně, rozvážně, systematicky vedl svoje město. Na vnějších znacích, které jsem popsala výše - opravené náměstí, zámek, park, škola, vydlážděné chodníky až na předměstí, díry v silnicích nenajdete - je to znát.

Ale bylo to znát i na symbolickém rozloučení s panem starostou 17. srpna na nádvoří benátského zámku. Množství lidí města, jeho kolegové-starostové současní i bývalí z jiných měst, zástupci spolků, zástupci modré strany. Všech těch lidí bylo plné nádvoří. Pod pódiem s jeho fotografií koberec kytic i jednotlivých květů. Svoji květinu přinesl každý.

Osobnost starosty, jeho schopnost vybrat si dobré spolupracovníky, dlouhodobost, koncepčnost a důslednost vedení je na některých městech naší země znát. Tam, kde se starostové nestřídají jako apoštolové na orloji, tam, kde jsou schopni svým rozvážným, ale pevným způsobem vést město více volebních období, se města ze šedé, zakouřené minulosti vyloupla jako kytka. Podívejte se do Litoměřic, Kadaně, Slaného, Lázní Mšené, Boleslavi, samozřejmě do Benátek, ale i do dalších.

Pan starosta Král byl starostou s velkým S. On nejen pracoval pro svoje město do posledních dnů - byl z té pracovité generace starých poctivých odsáků, on se o své město opravdu staral. A to není činnost na osm hodin denně. To je na dvacet čtyři hodin denně, na sedm dní v týdnu a na padesát dva týdnů v roce. Pan starosta Král stihl těch roků dvacet osm.

Jeďte do Benátek nad Jizerou, opravdu stojí za to tak krásné město poznat!