1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je sčítání lidu 2021 ohledně víry a církví sčítáním?

Kolik je vlastně (římských) katolíků? Otázka, kterou si mnozí v těchto dnech pokládají. Dává o tom přehled sociologická sonda o dobrovolném přihlášení se k církvi? Odpověď hledejme spíše v dokumentech a matrikách. Víte například, že jsou u nás 4 miliony pokřtěných?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 25.1.2022 11:21

Desatero je v současnosti prakticky nesplnitelné. Dodržovat zásady křesťanství je mnohem snadnější. Kdo tvrdí, že plní desatero, je lhář a pokrytec. Křesťanství je spíše než o skutcích, o snaze stát se lepším člověkem, o odpouštění druhým i sobě, o svědomí a neodsuzování druhých, atd. atd...;-D

J. Vlček 25.1.2022 11:19

Pane Církvo, zapomněl jsem dodat, že ačkoli bezvěrec, vůči věřícím nemám ani to nejmenší. Dokonce i křesťanské hodnoty věřících, jako například desatero a podobně, považuji za své jako oni. R^

V. Čermák 25.1.2022 11:12

Podle mě jste "Křesťanem" podvědomým, po rodičích, ale i po předcích, kteří byli křesťané už od 7. století. Křesťanské zásady máte ve svém podvědomí uložené aniž byste věděl, že jsou v souladu s tím, co hlásal Ježíš, kterého ani vědomě znát nemusíte. Podobně je to u velké většiny slušných lidí. A mnozí odmítají náboženství, protože prostě nemají rádi z různých důvodů Církve..;-D

V. Čermák 25.1.2022 11:03

Tak kardinál není na rozdíl od Fialy mrtvý brouk...;-D

J. Moravec 25.1.2022 10:58

Tak to je velmi moudrá myšlenka. Možná je to to nejpodstatnější.

V. Církva 25.1.2022 10:50

Me křesťanství Vás asi nedovedu. Nicméně s tím že jsou různé církve a víry problém nemám. Každý máme nějakou historii a něco je nám bližší. Úplně s Bohem a všemi jeho aspekty není a nemůže žádné náboženství. Katolické křesťanství jsem si vybral i proto, že Budhismus se u nás tak snadno praktikovat nedá (je tu málo skutečných mistrů) a kvůli Ježíšovi.

Když dnes vidím jak se z protestantských náboženství stávají svazáci bez Boha co koketují s Islámem jsem rád že jsem katolík.

S tím katolictvím a islámem bych tak s vámi tolik nesouhlasil. Protestanté jsou mnohem ohebnější. papež František a Halík nejsou typičtí katolíci, jakkoliv jsou ve veřejném prostoru nejvíc slyšet, především u Halíka, Bohu navzdory.

J. Plzák 25.1.2022 10:50

No, to je dost drzost. I když jim ty drobáky jsou dost k ničemu, to si mohli odpustit.

Dal bych i víc, ale takhle dám raději na cvičení doprovodných psů.

J. Plzák 25.1.2022 10:46

Má to ten pan kardinál starosti. Přitom Fiala musí řešit otázky genderu v republice Myanmar.

J. Vlček 25.1.2022 10:27

Zbožnost našich prarodičů ovlivnila svým způsobem každého z nás, řekl bych kladně.

Ačkoli v současné době hledím na náboženství pouze z hlediska historie, a nepovažuji se za věřícího, přesto k vám, pane kardinále, chovám sympatie, pro vaše názory, které si nenechám nikdy ujít.

Vaše projevy považuji za závažnější a upřímnější, než projevy většiny politiků, což jsem například nikdy nemohl říci o vašem předchůdci.

Na náboženství mi vadí to, že je tolik druhů náboženského vyznání, tolik církví a tolik různých sekt, kde každý vyznává jiného boha, respektive každý toho svého. A ve jménu svých bohů jejich vyznavači po celou dobu historie sváděli a svádí mezi sebou rozbroje a války.

Nejvíce mi vadí tolerance a bratříčkování katolické církve s islámem, jehož vyznavači se netají svými úmysly vyhubit jimi nenáviděné etnikum Židů, a stejný poměr mají i k bezvěrcům, nebo jinak smýšlejícím, či kritikům islámu, vůči nimž jsou schopni těch největších zvěrstev.

Možná i z tohoto důvodu, že je těch bohů a jejich proroků tolik, nevěřím na žádného z nich.

Vám ale k vašemu poslání přeji hodně sil a pevné zdraví. R^

V. Iii 25.1.2022 10:26

Statistiky jsou jedna věc. Druhou, podstatnou věcí však je, že 90% Čechů "sympatizuje" s Desaterem, respektive s "devaterem", první bod z Desatera navíc, uznává jen ta "statistická hodnota",

D. Polanský 25.1.2022 10:14

Prosím vás, při dnešní inflaci, pod stovku urážíte církev. Přitom Ježíš byl vděčný i za sklenici čerstvé vody.

J. Nevrkla 25.1.2022 10:12

Duky si vážím, Halíka nesnáším, předchozí papež Benedikt byl slušný katolický konzervativec, dnešní papež politický pokrokar.

Do kostela už chodím spíš jen na pohřby, ale upřednostňuji ty civilní, tam se přece jenom více mluví o nebožtíkovi...

D. Polanský 25.1.2022 10:12

Pokud jde o demografický úbytek, autor si nevšiml, že nás už je 10,7 milionů. Jistě tihle občané, myslím těch cca 800 tisíc, jsou cizinci, ale takový již svět je. Osobně se považuji také za křesť'ana, ačkoliv do kostela nechodím. Ale nečiním druhým to, co nechci, aby oni činili mě. Třebaže už jsem to několikrát v životě odnesl.

J. Hajský 25.1.2022 10:08

Tak u nás jsou 4 miliony pokřtěných (já také). Ale drtivá většina těchto pokřtěných byla pokřtěna v kojeneckém věku (já také). Mohli se tito kojenci křtu nějak bránit? V dospělosti snad mohou z církve (jako spolku nebo ogranizace) vystoupit. Ale pokřtěni zůstávají.

Z. Ukolébavka 25.1.2022 10:01

Vaše Excelence, tuhle jsem spatřil na několika dveřích kostelů v pražsku i na Moravě cedulky s vyobrazením mincí. Ty v hodnotách 1, 2 a 5 Kč byly přeškrtnuty. Nejspíš proto, že o tyto příspěvky KC nestojí. Tahle neskromnost, opaky pokory jsou dalšími dílky, proč lidé odpadávají od víry, když si přečtou, že o naškudlený groš vikáři Kristovi nestojí. Pak sem můžete dávat články jaké chcete, povídat dle libosti, leč našinec vás bude mít za pohrdající. Proto se ani nedivte, že semináře zejí prázdnotou.

F. Svoboda 25.1.2022 9:56

R^!

Š. Hašek 25.1.2022 9:51

Znám "internetisty satelitní GPS", kteří nesestaví trojčlenku, ani neodhadnou plochu kruhu, nevědí k čemu visí jízdní řád tramvaje. Deváťáci neumějí násobit a dělit na papíře, pokud to má víc jak jednociferného činitele/dělitele.

Co jste chtěla dále naznačit?

Já třeba vím, že náš president Zeman nemůže dobře hrát tenis a blbout s lyžema na ledovci, ač by na to prachy měl. Toto považuje třeba nějaký Vystrčil za základní, přímo galakticky velikou informaci.

Š. Hašek 25.1.2022 9:42

No ..... hodně blbý.

Š. Hašek 25.1.2022 9:41

Potvrzuji! Na vlastní oči i uši! On přímo v chrámu Páně kádruje, jak gottwaldovec. Stále.

Je to zlý člověk, kariérista. Minimálně docela nebezpečný osobnostní neukotvenec.

Š. Hašek 25.1.2022 9:37

Stále (tak nějak) rozlišuji desatero a "vojenskou organizace se štábem ve Vatikánu".

Jsem pokřtěný, ale v kostele jsem jednou za pět let. Bohužel tam opakovaně slyším pouze oslovení těm, "kteří jsou v partě". Ostatní spoluobčané jsou "vzduch". Někdy i "vacuum".

Jednou, od "medového Halíka" to bylo fakt hnusné, drzé, nafouklé. Bylo to při křtu. Vítal nový život a zároveň velice rafinovaně poukázal na "ztracené životy bezvěrců". Inkvizitor! A jaký měl výraz v té své tvářičce!

J. Herink 25.1.2022 8:59

Srivnají také LGBT komunitu a feministky.

J. Herink 25.1.2022 8:58

Já bych měl spíše strach z Halíka.

J. Nevrkla 25.1.2022 8:54

To jsou jen vaše pomlouvačné představy.

J. Nevrkla 25.1.2022 8:53

Jsem pokřtěný, ale v Boha jsem nevěřil. Své děti jsme pokřtít nedali. Ale vnoučata už pokřtěná zase jsou a já to vítám. Tak člověk mění názory. Ono to desatero a nějaké tradiční ukotvení mají dost do sebe.

M. Valenta 25.1.2022 8:47

Duka svou pro mne nepochopitelnou vstřícností vůči lidem kolem Zemana a Okamury, kteří, kdyby mohli, tak církev okradou bez mrknutí oka i podruhé, je pro českou katolickou církev přítěží.

V. Wagenknecht 25.1.2022 8:37

Tak to se můžete radovat, že patříte k progresivnímu předvoji pokrokového lidstva. Kdo odmítá křesťanství, dostane islám. Určitě z vás bude horlivý bijec čelem o zem. Oni si vás mulláhové už srovnají.

D. Stirsky 25.1.2022 8:02

Bohužel, Duka je pro mne - pokřtěnce a nepraktikujícího věřícího - prelátem jak vystřiženým z antiklerikální brožurky či z Vávrova Husa. On si to neuvědomuje, libuje si v barokní pompě a v lísání se k mocným. Mám mezi praktikujícími katolíky kamarády a povětšinou jsou z Duky nešťastní a nemohou se dočkat výměny. RKC v Čechách a na Moravě by se měla zabývat statistikami jinými, třeba % gayů mezi kněžstvem, zneužíváním, atd.

R. Langer 25.1.2022 7:56

To asi těžko... :-P

V. Heidlerová 25.1.2022 7:18

Zeman neumí pracovat s internetem.

V. Heidlerová 25.1.2022 7:17

Pokud budou všichni duchovní pastýři střižení podle vzoru pana Duky, tak to otřese hrdým hlášením se k Církvi vítězné natolik, že už nebude co sčítávat. Zůstanou jen asi 3 věrní - Duka, Ovčáček, Zeman.;-D