4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Je nejlepším bojem s epidemií celostátní vězení?

Nechci nijak zlehčovat současný vážný stav ani zpochybňovat nutnost s epidemií COVID-19 bojovat. Ostatně každý si může zjistit, jak to vypadá v Itálii nebo Španělsku. Ve zlých dobách se projeví soudržnost, když všichni jsou ochotni „táhnout za jeden provaz“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vavrochová 31.3.2020 15:36

Bylo DOPORUČENO nikoliv ZAKÁZÁNO jezdit na chaty a chalupy! Kdo CHTĚL, tak jel! Ale ta drobná nuance asi není některým lidem jasná. jiná věc je, jak místní obyvatelé budou "radostně" vítat lufťáky, kteří možná vezou s sebou též korovir z velkoměsta.

L. Novák 31.3.2020 16:54

Byly zveřejněny zákazy, ale mají jen váhu doporučení.

No a jaké jsou dopady takových zákazů v Kocourkově? Nudisté si vyrazili na nudistickou pláž k řece nachytat trochu jarního sluníčka a ejhle! Iniciativní kolemjdoucí je napráskali policii, že nemají na ústech roušky! I přišla Policie ČR zkontrolovat "doporučení vlády"... druhý den už tam nudisti nepřišli...

J. Fridrich 31.3.2020 15:20

" Je nejlepším bojem s epidemií celostátní vězení?" Jistě to jde jinak - chodit do kin, divadel, hospod, na fotbal, hokej - ale musíte rozjet sluně velkou výrobu rakví a uren..

A je to - řekl Pat a Mat..

J. Jurax 31.3.2020 21:49

I výroba rakví a uren zvýší HDP.

L. Kubeš 31.3.2020 13:59

Ideologický blábol, který nestojí za čtení.

P. Bauer 31.3.2020 13:27

S článkem souhlasím. Kolik myslíte, že bude zapotřebí týdnů nebo měsíců, aby virus vymizel? Jak dlouho chcete tento stav jako zmanipulované stádečko vydržet? Je už prokázané, že nás onemocní opravdu hodně, ale naprostá většina to zvládne bez vážnějších následků. Strach a stres oslabují imunitní systém, takže co raději začít myslet více optimisticky? Mám takový pocit, že se desítky let v totalitě dostaly do podvědomí lidí. A nyní při vydávání všech možných zákazů vědomí naprosté většiny poslušně a bez velkého přemýšlení reaguje jako tehdy.

P. Zinga 31.3.2020 13:50

Pane Bauere, abyste si nepřisadil bojovníku za individuální svobodu.

Podepište, že se zříkáte medicínské péče v případě, onemocníte-li coronou. Podepište, a pak budu věřit, že jenom neplníte zadání tzv. evropských hodnot.

Ale i tak-ideologický blábol. to Vaše psaní.

R. Benýšek 31.3.2020 14:03

Já bych takovéhle prohlášení (že se zříkám) podepsal raz-dva hned. Stejně jako se obejdu bez lékařské pomoci v případě jiných obdobně ́závažných ́ nákaz.

Ale lidi jako Vy, pane Zingo, by mne nenechali léčit se a vyléčit se po svém. Obvinili byste mě z nezodpovědnsoti vůči ostatním, zavřeli do karantény anebo rovnou odvezli proti mé vůli do nemocnice, kde bych se mohl nakazit nějakou opravdu závažnou chorobou. A pak byste říkali: Vidíte, to je proto, že byl tak lehkomyslný a nezodpovědný. Proto jsme ho začali léčit pozdě, a už jsme ho nestačili zachránit.

J. Jurax 31.3.2020 22:03

Ale kuš - nechali by Vás léčit se po svém. To můžete teď a hned, cítíte-li se respiračně churav.

Pakliže ale pociťujete třeba náhlé bolesti břicha doprovázené pocity malátnosti, zvýšenou teplotou a zvracením s břichem velmi citlivým na dotek, obzvlášť v pravé části podbřišku, a navíc vám dělá obtíže být ve vzpřímené poloze, raději se nelečte po svém. Jsou to příznaky apendicity, která nejsouc léčena má potenciál Vás usmrtit rychlejí a spolehlivěji než koronavirus.

Při prokázané nákaze koronavirem dostanete domácí vězení a paralen - to by Vám mohlo vyhovovat. Když se vyléčite, po karanténě budete zdráv a volný jako pták.

Teprve když domácí léčení nebude stačit, když se budete dusit, tak Vás šoupnou do špitálu na plicní ventilaci nebo tak něco; řekl bych, že to proti Vaší vůli ani moc nebude.

R. Benýšek 1.4.2020 14:18

Myslím, že nenechali.

Dnes se totiž rozlišuje mezi rýmou způsobenou některým z předchozích koronavirů (s tou se do karantény nemuší) a tou, způsobenou SARS-CoV-2, resp. získanou při souběžné nákaze tímto koronavirem (s tou se do karantény muší). Jinak, já, zjevně na rozdíl od mnohých, nevím, jak lze při tak člověk od člověka individuálních obrazech nemoci rozlišit, zda tento virus konkrétní příznak (rýmu, kašel, bolest hlavy, horečku) způsobil, či tyto jsou na něm zcela nezávislé, a způsobené něčím jiným.

Dále jsme asi ve sporu v tom, že já tvrdím, že při takovéto viróze plicní ventilaci potřebovat nebudu, jako ji nepotřebuji ani při chřipce, zatímco ti, co ji rádi využijí nyní, ji pravděpodobně rádi využijí i při chřipce. Ale až mi bude 85, nebo budu po transplantaci, anebo budu oslaben třeba malárií, tak se k tomu postavím nejspíše jinak.

Srovnání s apendicitidou jsem nepochopil. Nevybavuji si, že bych někde tvrdil, že i tu léčím jen podomácku svépomocí.

Doufám tedy, že jste se na stará kolena nezačal uchylovat k ́argumentaci ́ typu, že druhému vložíte do úst, co neřekl, pak to nemilosrdně vytrženě z kontextu rozcupejete na cucky, a prohlásíte se za vítěze debaty. Dříve jste se totiž k takovýmto podlostem neuchyloval.

P. Bauer 31.3.2020 14:22

Podepisuji- zříkám se. Nejsem cynik, ale každý jednou musí umřít. Na tohoto malého šmejdíka ale určitě neumřu,to Vám také podepíšu.

J. Kraus 31.3.2020 11:19

Taky bych jel na chalupu, ale příbuzná z takřka ještě nezasaženého okresního města poblíž chalupy říká, abych se raději u nich s pražskou SPZ neukazoval. Jednak by mně někdo mohl auto obtáhnout pětikorunou, jednak časem dojde na hledání viníků. Kdo ten virus zavlekl do naší vesnice? Potom běda takovému.

M. Hoblík 31.3.2020 9:47

No teda! Určitě nesouhlasím, že bychom měli držet pospolu jako Španělé a Italové! A Němci jako náš vzor? Ten člověk asi mluví z horečky...

P. Zinga 31.3.2020 9:38

Pane Uhlíři: zásada č. 1: když chci o něčem psát, musím se informovat. Informovat, ne podívat se na TV. Takže: v Německu je běžné, že se neprovádí posmrtné zjišťování příčiny. Němečtí kriminalisté tvrdí, že velké procento úmrtí starších lidí či úmrtí v domácnosti jsou ve skutečnosti vraždy. Pitvu lze provést jen se souhlasem pozůstalých či na příkaz soudu. Takže i dnes řada úmrtí, ač v přímé souvislosti s koronou, je ve statistice vedena v jiné kolonce. Tolik k tomu německému" zázraku.

L. Novák 31.3.2020 16:56

Jak na to přišli? Mají podezření nebo důkazy?

K. Salajka 31.3.2020 8:59

Příkladné Německé zdravotnictví se opírá o nejsilnější ekonomiku v Evropě a trvalé loupeže doktorů a sestřiček od Volhy až k Labi.

"Za peníze v Praze dům"

I. Pávek 31.3.2020 8:22

Článek netřeba číst, stačí přečíst ten ohromující nadpis, který svědčí o úplné duševní otupělosti která nemá daleko ke kretenismu. Doporučuji autorovi článku v této době striktně dodržovat nařízení vlády a povinnosti z toho vyplývající.

P. Neubauer 31.3.2020 7:12

Filozofická úvaha k ničemu. Jo a co se týká Německa. Dobrý je údaj v přepočtu mrtvých na ,milion obyvatel, tam je Německo kde ? V troubě. Navíc, Německu po tom co předvádí za zelenorudé šílenství s pokračujícím zeleným údělem nelze věřit.

V. Wagner 31.3.2020 7:09

Jak už bylo zmíněno, tak v tom testování opravdu naše republika není tak špatně. Například 26. bylo v Německu na milión obyvatel otestováno 5800, v Česku pak 2900. Tedy v Německu jen dvakrát více. I u nás se daří denní počet testů zvyšovat. Cílem je 10 000 i 20 000 denně, což by s chytrou karanténou umožnilo (podobně jako v Korei) uvolnit restrikce na pohyb. To, že si z Evropských zemí vůbec nevedeme špatně je vidět na tvrdých statistických datech: https://nakit.cz/koronadata

O reálná data bohužel panu Uhlíři vůbec nejde. Ten je totiž ideologicky zaslepený. A zdá se, že bohužel Evropa na tu ideologickou zaslepenost nakonec hodně doplatí, viz podrobněji:https://www.blisty.cz/art/99334-kdy-se-podari-evrope-ucinne-celit-pandemii-covid-19.html

J. Krásenský 31.3.2020 6:40

"Protestovanost" máme podobnou jako němci - na počet obyvatel jsme osmkrát menší. Za minulý týden bylo u nás testováno víc než dvacet tisíc podezřelých, to znamená, že v "německém" měřítku bychom měli otestovaných asi dvě stě tisíc lidí, tedy stovky tisíc.

F. De Winter 31.3.2020 6:36

"Přestože Německo patří k nejpostiženějším zemím, bojuje s epidemií úspěšně. Na 42 000 nakažených „jen“ 250 mrtvých (informace k 28. březnu)"

Kdepak. Německo nebojuje úspěšně. Německo je teprve na začátku skluzavky.

D. Rajninec 31.3.2020 6:30

Ako sa testovaním zníži počet nakazených ?

Potom je lepší môj spôsob liečenia SARS-CoV-2 !

Vychádzam z toho , že všetci sú nakazení , okrem mňa!

A tak sa aj chovám, ruška , rukavice, nepripustím si cudzieho človeka na 2 metre. A je vidieť , že nie som sám . Podľa mapy nakzaených v je najbližší nakazený odo mňa vzdialený 15 km ! A už vôbec si neprajem , aby do našej dediny prišli možno nakazení chalupári z 50-200km vzdialenosti !

Nie je toto tá "domáca" cestovateľská anamnéza ? V čom je lepšia ako od darcov z Talianska ?

F. De Winter 31.3.2020 6:37

Souhlas.

R. Langer 31.3.2020 5:37

Reaguji jenom na nadpis, jinak se mi to už ani nechce číst - zatím pořád nikdo nic lepšího nevymyslel...

J. Cimbálník 31.3.2020 5:33

Jak dosáhnout vysokým počtem testovaných snížení poměru nemocní k zemrelym?

D. Rajninec 31.3.2020 6:45

Ale ten dobrý pocit , že to nie ja som na vine , ale niekto iný !

Stojíme v stáde ako ovce , tlačime sa na seba , kašleme si do tváre a čakáme na svojho Mengeleho aby nás selektoval na zdravých a nakazených !

J. Jurax 31.3.2020 22:08

To nevím.

Ale lze pozitivně testované zavřít do karantény, čímž se podstatně sníží pravděpodobnost, že nakazí někoho jiného. No a koronavirem nenakažený na koronavirus neumře.

Z. Vydra 31.3.2020 2:26

Fajn, Německo testuje stovky tisíc lidí, protože má zřejmě miliony testovacích souprav. My testujeme málo, protože ty testovací soupravy nemáme. No, jsme v té Unii, prodá nám Německo nějaký ten milion souprav? Ani náhodou. Nikdo nám je tady v té Unii neprodá. Akorát Čína a ty prý mají mizernou kvalitu. Takže čím máme testovat? Babo raď!

D. Rajninec 31.3.2020 6:52

A Nemecko ich má odkial ? Naozaj nie Číny , ale vlastná výroba ? Tak prečo ich nevyrába mesačne 20-30 milionov ? Pochybujem , že by firma pohrdla českými korunami, resp.€ ?

Problém je bude asi inde . Možno , keby naše vlády požiadali a spolufinacovali niekedy v decembri , ajuári . Ale dnes , už je neskoro!