31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak za komunistů nebylo pivo

Dokážete si představit svět, ze kterého zmizí pivo, jakmile venkovní teplota stoupne nad 25 stupňů? Některým z nás stačí zapátrat v paměti. V takovém světě jsme totiž žili do listopadu 1989.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 17.7.2014 17:06

Zrovna jsme na to

včera s manželkou vzpomínali jak ve Zruči v řeznictví bylo maso jen ve čtvrtek. Tedy maso, sem tam nějaké přední, bůček a občas nějaká krkovička. Fronta byla až k Lapáčkovi, takže se stejně dostalo jen tak na třetinu, a to ještě musel řezník podělit známé a potřebné. No prostě hrůza. Sehnat barevnou televizi, to bylo unikum a o nějakých hadrech ani nemluvě. Řekněte svým potomkům, že džíny mě stály tři platy, které jsem musel vyvekslovat za bony. Budou vás považovat za blázna. Tak to byla ta socialistická spotřeba. Jen mě trochu zlobí, když vidím Jakeše v Hrádku. Pak si ti mladí myslí, že komunizmus byla jen taková šaškárna - trapárna, ale jinak to šlo. Tu dusnou, bezvýchodnou atmosféru to jim nikdo nevysvětlí. Také si pamatuji na jednoho vedoucího, který v těch vychvalovaných šedesátých letech chytal imperialistické špióny v tramvaji. Zavolal na ně VB a pak se chlubil na dílně jaky je frajer. Psát by se daly celé romány a tak, když někdo řekne zlatý komunizmus, zvedne se mně žaludek.

J. Vlasák 17.7.2014 17:20

Re: Zrovna jsme na to

Nic proti, ale mnoho jste z té doby asi nezažil. Komunismu jsme nikdy, zaplaťbůh nedosáhli, dohrabali jsme se jenom k socialismu.

Mně spíš udivuje to, že stejně jako ještě dnes narazíte na šedesátileté účastníky odboje proti nacistům, na druhou stranu nenarazíte na nikoho, kdo by si přiznal vlastní přičinění na stavu republiky. Všichni ví, co bylo na vládě komunistů špatně, co v té době všechno nefungovalo, proloží to vtípky o socialistické morálce včetně té pracovní, něco o tom, že kdo nekradl, okrádal rodinu.

Vážení, to ne ONI, oni komunisti za to mohli, to my všichni, Vaši rodiče a prarodiče 100% volili, flákali se v práci ( nebo spíš v zaměstnání, až dnes se někde chodí do práce), kradli a byli spokojeni s tím, na co byl hrdý kolektiv, netušili nic o vraždách a zavírání politických odpůrců. Vládnoucí strana a vláda činila jenom to, co se jim dovolilo. Tristní je pomyšlení na to, že za dvacet let se v této položce nezměnilo vůbec nic, generace, které dorostly až po 90. se vůči vládnoucí garnituře chovají úplně stejně.

Počítám, že do dvaadvacáté se tu vyrojí opět stovka šedesátiletých protinacistických odbojářů.

M. Prokop 17.7.2014 20:32

Re: Zrovna jsme na to

Za jiné mluvit nemohu, ale osobně jsem ani nejásal, nekradl a nevolil.

A bylo to obráceně, lidé dělali jen co se jim dovolilo, ne strana a vláda. Kdo ne, měl problémy nebo rovnou šel bručet.

J. Vintr 18.7.2014 1:57

Re: Zrovna jsme na to

Nevim, kolik je vám let. Pokud méně než 40, tak se dá vás stupidní výrok, že "strana a vláda dělala jen to, co jí občané dovolili" omluvit neznalostí reálií té doby. Pokud jste starší, tak jste pravděpodobně padlý na hlavu ...

J. Klepal 17.7.2014 19:10

Džíny

Americké džíny v Tuzexu stály 40 bonů a ty se vyvexlovaly po 5 korunách za 200 korun. Kde máte prosím vás ty tři platy?

M. Prokop 17.7.2014 20:29

Re: Džíny

Ke konci už kolem 80ti bonů a za bůra byl skoro pořád.

O. Prochazka 17.7.2014 21:11

Re: Džíny

Levisky staly 110 bonu.

A proč se vlastně musely kupovat v Tuzexu?

M. Prokop 17.7.2014 21:44

Re: Džíny

Protože komouši .....

M. Pavlíček 17.7.2014 15:18

jak které...

To že pořád něco nebylo, byl určitý standard té doby, "nemáme" byla nejčastější hláška prodavačů. To, že pivo bylo podřadné, bych až tak negeneralizoval. Třeba tehdejší Krušovice se s dnešními naprosto nedají srovnat a nic nepomůže reklamní slogan ve smyslu, že zase vaří pivo jako tenkrát... Vařilo se klasickým způsobem, pravda, na hygienu a jiné věci se příliš nedbalo a řada lidí pracovala "po socialisticku" čili pouze do výše svého nevelkého platu. čest výjimkám, byli tací, kteří práci ošidit neuměli. Ale některá piva byla dobrá i tehdy :-)

M. Mýval 17.7.2014 15:27

krušovice byly skvělý

Bohužel jen do doby, než jim jezeďáci zničili studny, z nových studen to už nikdy nestálo za nic. To je totéž jako mostecký pivo. To bylo ještě lepší. Než starý pivovar zbourali a v novém začali vařit samoser

M. Prokop 17.7.2014 15:32

Re: jak které...

Některá ano, ale málo. Konkrétně severočeská byla nepitelná snad všechna a děčínská byla samoser ještě v roce 1992 (osobně ověřeno). Výdrž v létě prakticky žádná, pivovar kolikrát nešlo ani poznat ... taky proč, když byla desítka v krámě stejně jen jedna, prostě, je to někde úplně jinde.

R. Houška 17.7.2014 13:14

Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

modrooranžobolševiků vyvolá nevinné připomenutí faktu, že za bolševika mělo pivo lepší chuť, tedy bylo-li čerstvé a dobře ošetřené. Soudruhu Prokope, soudruhu Procházko, chováte se přesně podle bolševického hesla "Kdo nejde s námi, jde proti nám". Označit někoho, kdo řekne, že to, že nebylo za bolševika pivo, je blábol nemající nic společného s realitou, za rudocha, svědčí o vašich "ideových základech". Stejně tak strefovat se do Babiše a obratem o ostatních zbohatlících tvrdit, že jsou čistí jak lilie, nesvědčí o vaší přílišné snaze o objektivitu. Co soudruzi Soudek, Komanický, Adamec, Junek, Vostrý, Ulčák? Nebo talenty bez minulosti Bakala, Tykač, Kožený? Co Penta, investiční skupina předních komunistických rozvědčíků? Samí čestní hoši, což? Já také znám spoustu slušných milionářů, ale já psal o miliardářích! Tam znám slušné dva!

Nikdo netvrdí, jak to bylo za bolševika skvělé, ale když tvrdím, že pivo bylo pivem, lovečák lovečákem a špekáček špekáčkem, je to prostě fakt, žádná nostalgie. Stejně tak když tvrdím, že lidé okolo Klause mají na svědomí morální a ekonomický úpadek téhle země, je to prostý fakt. A nechytejte mě za slovo, nikdy bych netvrdil, že je to úpadek oproti době za bolševika. Je to úpadek oproti tomu, co tu mohlo být, kdyby se tato loupeživá banda nedostala k lizu.

J. Vlasák 17.7.2014 13:20

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Já se za nostalgii vztaženou ke smetanovému jahodovému jogurtu nestydím:D

R. Houška 17.7.2014 13:41

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

On ani ten meruňkovej nebyl špatnej. V obou stála lžíce klidně hodinu bez hnutí. A když si k tomu člověk otevřel Ovonu, nebo dal mošt v sedmičce flašce, to bylo pošušňáníčko. A šlo to i bez éček. Ježíši, to zase schytáme céres od těch, co si myslí, že jsou pravičáci a ve skutečnosti vůbec netuší, co to pravicová politika je!

J. Vlasák 17.7.2014 13:48

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Houška, přestanou mně srát, pavlov funguje a jídlo mám naplánováno až na večer po příchodu z práce:)

M. Prokop 17.7.2014 14:20

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Jste arbitrem toho, co si kdo myslí a netuší?

Velmi bolševícký styl uvažování.

O. Prochazka 17.7.2014 17:52

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

A taky Pompelu, tu jsem měl rád, byla taková přírodní z pomerančů:-)) Anebo Amara byla výborná, tu dělali v Precheze, nebo kde.

Už se těším na další ppochoutky za komunismu: Lovečák, Špekáček, Ovona a mošt....

Co trenčanský párek nebo vepřové ve vlastní a k tomu sovětské šproty?:-)

Vy dnes neseženete mošt? A neseženete ani jogurt? Já tedy nevím, když přijdu do obchodu, mám deset metrů regálu z jogurty, dokonce s německými. Že by soudruzi z Německa neuměli vyrobit jogurt, kde stojí šest hodin lžička?:-)

J. Vlasák 17.7.2014 23:19

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

To všechno seženete, o tom není celou dobu řeč. Řeč je o tom, kolik bylo v salámu masa, vody a kolik je v něm dnes. Tenkrát byl jogurt smetanový, dnes je se smetanovou příchutí. Šlehačka, zmrzliny byly ze smetany, o rostlinném tuku si mohli nechat jenom zdát. Zkuste srovnat normy potravin tehdy a normy tradičních potravin dnes. Nikdo tenkrát nemusel řešit éčka, glutamáty apod. Znovu opakuji, je to stav napříč kontinenty, ne pouze naší hroudy.

M. Prokop 17.7.2014 14:19

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Jste zřejmě potrefeným houserem, nebudu dle vašeho mustru uvažovat, zda rudobolševíkem, zelenobolševíkem, černobolševíkem nebo jen obyčejným popletou.

Autor napsal velmi reálný článek. Pokud vám patoky za bolševíka chutnaly, vaše věc, mně ne.

Já si dnes kvalitu koupím , tehdy to spíše nešlo.

Vaše nápady o "lidech kolem Klause" tradičně komunistickým (ne)způsobem háží vinu na pár vybraných a nenáviděných jedinců, zřejmě bez schopnosti pochopit, že ti jsou jen obraz svých voličů. Pokud je zde bordel (jakožto že trochu je), můžete za to stejně jako já nebo Klaus.

R. Houška 17.7.2014 14:56

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Ponechám stranou vaše vývody o potrefených houserech. I já si dnes kupuji kvalitu. Tu dnes představují malé pivovary, a světe div se, vrátili se k nepasterizovaným, mnohdy nefiltrovaným živým pivům, tedy přesně k těm, jaké za bolševika produkoval Gambrinus nebo Kozel. Jestliže považujete za normální, když má pivo roční trvanlivost, tak vás musím politovat. Jak jsem již napsal, pijete "mrtvou vodu", vyráběnou na kšeft. Všechno, co je v pivu zdraví prospěšné, je tam zabito. V přeneseném slova smyslu, chováte se jako někdo, kdo do sebe tlačí kus gumy, aromatizovaný jako řízek.

Za obraz voličů, se schovávají většinou ti, kteří na zlodějnách velmi participují. Já Klause, ČSSD nebo Kalouska, nikdy nevolil, i když jsem doposud, až na poslední Evropské, žádné volby nevynechal.

M. Prokop 17.7.2014 15:35

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Prd víte co piju, takže se namáháte zbytečně.

Teď si mohu vybrat, tehdy ne a to jsem pražák, kde to přece jenom bylo lepší.

Netřeba se schovávat, i když, vy se asi za Klause a Kalouska schováváte rád.

O. Prochazka 17.7.2014 17:53

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

A kohopak jste tedy volil, ať víme kdo formuje vás...?

P. Vaňura 17.7.2014 15:30

Nedostatek piva za komunistů

si skutečně snad ani nepamatuji, mohl být jen místní. Zato PERMANENTNÍ byl nedostatek masa, prakticky veškerého ovoce (a samozřejmě častý toho tolikrát omílaného toaletního papíru, což je opravdu detail), a občas i celostátní nedostatek brambor, rýže a cukru. Podpultovka existovala skoro ve všech obchodech, ale např. i v LÉKÁRNÁCH! U těch brambor, když nebyly, dokonce nabízeli lidem (i přes televizi), že si mohou přijet ručně nakopat brambory, co zbyly na polích po sklizni kombajnem (či jak se ten stroj jmenoval).

Opravdu člověk mohl přijít do obchodu Ovoce zelenina a k dostání tam nebylo ŽÁDNÉ ovoce).

Ta "loupežná banda" se ale MUSELA po r. 1989 dostat k lizu, protože přirozená vedoucí podnikatelská vrstva byla komunisty totálně zlikvidována. Ukažte mě Čecha, na libovolném místě, který by odolal úplatku ve výši 100 milionů, dokonce i lidé, kteří tak nadávají na tuneláře by ho považovali za blbce...

M. Prokop 17.7.2014 15:41

Re: Nedostatek piva za komunistů

Jo, místní, hlavně když bylo horko. S tehdejší výdrží piv to ani jinak být nemohlo. A žádný výběr.

Maso nic moc, rozhodně nešlo jít pro jedno určité. Taktéž žádný výběr. Telecí, skopové, jehněčí ani náhodou.

Ale úplně prázdný krám jsem viděl jen v Polsku.

Po roce 1989 se "k lizu" dostali (všeho)schopnější, tomu při zcela nezbytném přesunu majetku ze státu na lidi prostě nelze zabránit.

Zaplaťpánbůh za Klause, že to alespoň bylo relativně rychlé. Jinak by to dopadlo hůře.

P. Vaňura 17.7.2014 15:44

Když tady píšete o "nedovoleném

podnikání," měli byste si ujasnit, co to byl NEP v SSSR, to je totiž pro komunisty typické.

Oni třeba u nás už někdy r. 1970 umožňovali třeba tesařům v rámci "podnikání přes národní výbor !!!!!" montovat rekreační chaty, ale pak si to rozmysleli a nejen že to zakázali, ale rovnou ty tesaře obvinili z "nedovoleného podnikání." 

Ale ten NEP bylo přece jen něco jiného, na to Rusové NIKDY nezapomněli. Proto se nepodařilo Gorbačovovi nastartovat ekonomické reformy podle vzoru Číny. Komunisté mohli třeba vyzývat rolníky v SSSR, že mohou pěstovat a prodávat přebytky, ale nikdo jim už NEVĚŘIL!

O. Prochazka 17.7.2014 17:44

Re: Jsem naprosto fascinován tím, jaké reakce u místních

Soudruhu Houško, já jsme na rozdíl od vás soudruh nebyl, tak zde je to nazvání na místě. Já se podle žádného vašeho pitomého hesla nechovám, já jen píšu o té vaší nostalgii a uvádím ji na pravou míru. Pivo za bolševika bylo, jen někdy a málo. Ve srovnání s dneškem to bylo nepatrné a ještě mnohdy hnusné pivo. S tím nic nenaděláte, berte třeba Gingko Bilobu.

Diskuse není o čestných nebo nečestných hoších, které bez souvislosti jmenujete. Víte li něco, že přišli k penězům nepoctivě, konejte. Jinak jsou to jen hloupé žvásty. A jak to ti lidé kolem Klause zvládli, že se jim podařilo národ poctivců předělat na národ lidí bez morálky? Oni vás něco nutili dělat, co jste nechtěli?

Jestli to, co vidíte kolem, tedy opravené domy, města, chodníky, plná divadla, plná knihkupectví, plná sportoviště po tom všem marasmu z komunismu nazýváte ekonomickým úpadkem, tak jste blázen, kterému stejně není třeba nic vysvětlovat. Frustrovanému komoušovi to ani nelze. Jo, úpadek proti tomu, co by tu mohlo být, to je tak trochu utopie, to by mne zajímalo, kdo by ji zařídil a jak byste si to představoval.

Lovečák, pivo a špekáčky. Poctivá strava komunistů:-))

J. Vintr 17.7.2014 12:17

Ať už vzpomínáte na doby minulé jakkoliv

je jisté, že tehdejší stav byl neudržitelný a jen by se dále zhoršoval. Jak by odcházely generace lidi, kteří se naučili pracovat ještě za kapitalismu a nahrazovali by je mladší se socialistickou morálkou, šlo by to s ekonomikou velmi rychle z kopce.

M. Prokop 17.7.2014 12:42

"šlo by to s ekonomikou velmi rychle z kopce."

Ne "šlo by to".

Šlo to, a pěkně rychle.

Pan Hampl má pravdu, že už ani nebylo co krást.

O. Prochazka 17.7.2014 12:53

Re: "šlo by to s ekonomikou velmi rychle z kopce."

Krást je vždycky co. Komunisté si zprivatizovali vše, celou zemi a lidem podnikat nedovolili. Pak když nastala privatizace, tedy odstátnění, která se povedla (dnes jsou tisíce podniků soukromých, vyrábějí podle poptávky bez nějakého plánu a denně dokazují, jak byl komunismus neproduktivní a z ekonomického hlediska trapný. nedávno jsme potřeboval vyměnit pračku, zadal jsem si na internetu typ a do druhého dne jsem ji měl. Pamatuji si, jak naši čekali na pračku několik let a stála tři měsíční platy otce.

Je jasné, že komouši i na psu prskají, když jim někdo připomene. Ale je to marné, oni neposlouchají a ani neposlouchali svého Jakeše, který jim ty problémy takříkajíc sděloval svým neopakovatelným projevem.

J. Vlasák 17.7.2014 13:18

Re: "šlo by to s ekonomikou velmi rychle z kopce."

Máte pravdu. I v zemědělství se privatizace povedla, dnes nejsou soukromí zemědělci a podniky svazováni nesmyslnými kvotami a produkují plodiny dle společenské poptávky, již několik let je to řepka olejka:)