20.11.2019 | Svátek má NikolaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Jak udělat z VZP nejlepší pojišťovnuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 36, poslední: 1.12.2005 17:35, přehled diskusí

Danovi Ohnesorgovi:
Autor: Milan Jansa Datum: 1.12.2005 17:35

No, myslím, Dane, máte pravdu. , jen si myslím, že situaci vidíte ještě příliš optimisticky. Moje maminka, která v minulém století už zažila jak období nástupu Hitlera, tak období krátce před rokem 48 to vidí jasně. Zlo se jenom převléklo do jiného kabátu a lumpenproletariát opět jásá. A ta jedna pojišťovna se všemi dramaty, co se v ní poslední týdny odehrávají je jen momentální  malou epizodou na cestě k nástupu lumpů do funkcí. Až se za pár let národ opět probere z kocoviny, bude , jako již tmu je tradičně zase pozdě. A omluvy , že my nic, my jsme k volbám nechodili,  Paroubka (či Ratha )  nevolili budou na nic...

Středočechovi ::
Autor: Šedovous Datum: 30.11.2005 13:58

hochu já ti nějak nevím, zdravotníci ve státních zdravotnických zařízeních (ergo zřizuje je ministerstvo,magistrát nebo hejtmanství) nejsou státní zaměstnanci z toho hlediska, že by je platil státní rozpočet.
Jsou ale státními zaměstnanci z toho hlediska, že se na ně vztahuje zákon o platu a jedna mzdová tabulka pro státní zaměstnace.
Jo a taky katalog prací.Pitevní preparátor je lahůdka.
Blbý nebo ne !:
Jinak zdravím.

Re: Středočechovi ::
Autor: Šedovousi, znám i jiné lahůdky Datum: 30.11.2005 14:13

možná i výživnější, bohužel.
Ale pořád nevím, jak je to s průměrným platem 38000 Kč měsíčně. Nevylučuji, že to není pravda, ale tady se to opakovalo několikrát a nikdo to nezpochybnil.

Jen nechápu:
Autor: franta Datum: 30.11.2005 11:22

když je ta VZP tak špatná a v podstatě to ani není pojišťovna, proč nenavrhl Julinek ve svých modrých brněnských vizích její zrušení. A těm ,kteří rádi zapomínají, bych jen připomenul, že i sám velký Klaus před více než deseti lety, tehdy jako premiér, zastával názor, že zdravotní pojišťpvna by měla být jenom jedna. Ale kdo si to dnes pamatuje, že ? A hlavně kdo si to chce pamatovat ?   

Franto,:
Autor: Mirek Šejna Datum: 30.11.2005 11:31

říká se tomu selektivní pamět. Já jsem se s ní setkal naposledy minulý týden, když jsem tvrdil, že povinné pojištění je vlastně daň, a protože to stát nařizuje, tak jeho povinností je za tyto peníze ručit. No a jistý pravicový soudruh mi napsal, že to není pravda, protože zdravotní pojištění je pojištění a nikoli daň. Do té doby ale vždy, když se psalo o daňovém zatížení práce v Česku, tak pravicoví soudruzi počítali povinné zdravotní a sociální pojištění mezi daně.

Pane Šejno:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 11:55

povinné autorské poplatky z kopií, kopírek ... jsou dle Vaší definice rovněž daň "...protože to stát nařizuje,..." - můžete Vaši myšlenku rozvést i pro tuto oblast?

Re: Jen nechápu:
Autor: Andy Datum: 30.11.2005 18:43

copak Julínek, ale proč to neuděli socani za těch takřka osm let, to je otázka:))) Proč to neudělali aspoň v létě, v době, kdy jste se tady mohli obhajobou VZP přetrhnout a hájili její hospodaření s tím, že za dluhy můžou neplatiči pojistného.
 
O selektivní paměti by mohl pan Šejna napsat vědeckou práci. Vzorek mu drží na krku.

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
Autor: Saša Datum: 30.11.2005 10:44

§ 11
 (1) Pojištěnec má právo a) na výběr zdravotní pojišťovny, nestanoví-li tento zákon jinak. Zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. dni kalendářního čtvrtletí. Ode dne vstupu zdravotní pojišťovny do likvidace nebo ode dne zavedení nucené správy nad zdravotní pojišťovnou nebo ode dne, který Ministerstvo zdravotnictví na základě zjištění nerovnováhy v hospodaření zdravotní pojišťovny vyhlásí ve sdělovacích prostředcích, jsou pojištěnci takové zdravotní pojišťovny oprávněni změnit zdravotní pojišťovnu i ve lhůtě kratší, a to vždy k 1. dni kalendářního měsíce, nejdříve však k 1. dni následujícího kalendářního měsíce. Změnu zdravotní pojišťovny provádí za osoby nezletilé a osoby bez způsobilosti k právním úkonům jejich zákonný zástupce. Při narození dítěte se právo na výběr zdravotní pojišťovny nepoužije. Dnem narození se dítě stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Změnu zdravotní pojišťovny dítěte může jeho zákonný zástupce provést až po přidělení rodného čísla dítěti, a to ke dni stanovenému ve větě druhé nebo třetí. Žádá-li pojištěnec nebo zákonný zástupce pojištěnce zdravotní pojišťovnu v souladu s tímto ustanovením, je zdravotní pojišťovna povinna jeho žádosti vyhovět bez průtahů. Zdravotní pojišťovna není oprávněna stanovit pojištěnci dobu, po kterou u ní bude pojištěn, nebo vztah pojištěnce ke zdravotní pojišťovně sama ukončit. Zdravotní pojišťovna není oprávněna přijmout pojištěnce v jiných lhůtách, než je uvedeno v tomto ustanovení, b) na výběr lékaře či jiného odborného pracovníka ve zdravotnictví a zdravotnického zařízení s výjimkou závodní zdravotní služby, kteří jsou ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně; toto právo může uplatnit jednou za tři měsíce. Zvolený lékař může odmítnout přijetí pojištěnce do své péče

Uz to psali mnozi i nakonec ja...:
Autor: zalozak Datum: 30.11.2005 6:27

Jo clankek je dobry... ano velmi presne.
 
Jinak k tematu VZP. Opet opakuji, VZP je ve skutecnosti nesmyslne nazvana instituce protoze nemuze byt skutecnou fungujici pojistovnou organizace kde je uredne nadiktovano kolik se smi vybrat a kolik se musi vyplatit.  VZP nema vliv na vysi pojistneho ani nemuze strukturovat pojisteni formou kterou to dela jakakoliv pojistovna, ani nemuze odmitnou klienta, ani nemuze nezaplatit za klienta ktery neplati pojistne a hlavne uhrada jde proti abstraktnim bodum nikoliv realne cene zakroku ci leciv. VZP nemam moznost hospodarit s fondy zpusobem kterym to delaji pojistovny ani nema moznost definovat ramec toho co hradi pro jednotilive klienty neb toto vse je stanoveno "shora".   Platci si dale nemohou volit formu a vysi pojisneho pouze mohou v omezene mire jej platit jinam.
 
VZP neni nic jineho nez glorigikovana statni agentura pro rozdelovane penez... Nakonec proc ne, takova instituce je potrebna protoze nekdo musi vytvaret ten zaklad aby se urcita nezbytna zdravotni pece dostala kazdemu. Nad touto agenturou pak by mely teprve fungovat Zdravotni pojistovny ktere budou formou nadstandartu poskytovat skutecne zdravotni pojisteni s mnoha variacemi.
 
Zakladnim nestestim celeho systemu cehokoliv co propaguje Socialisticka vlada je to ze zadny z jejich planu na cokoliv neposkytuje motivaci pro ty kterych se to tyka aby neco delali. V zemich ktere socialismem netrpi si totiz pojistenec muze vybrat z mnoha variant ktere nejsou nezajimave:
a) byt jen na zakladu ale pak nemit sanci si nic vybrat a v pripade ze prijem presahuje urcitou castu tak byt pokutovan za to ze neplati zdrav.pojisteni
b) platit si jen zakladni pripojisteni (pro pripade spitalu) za minimalni castku a zbytek komepenzovat z uspor a hlavne tim ze se bude starat o zdravi - v nejmene 50-ti variantach
c) platit si luxus a mit vse proplaceno za vyssi pojistne

Re: Uz to psali mnozi i nakonec ja...:
Autor: zalozak Datum: 30.11.2005 6:28

d) hradit si vsechno sam do urcite vyse a za minimalni pojistne byt pojisten proti velkym vydajum (obvykle nad $10K ci vice)   (jsou lide kteri udrzuji vlastni fond pro tyto ucely ktery je jejich a v pripade ze jej nevycerpaji tak jim zustava. Navic muzou jej pouzit k investicnim zameru v ramci pravidel)
Kazdemu vyhovuje neco a kazdy potrebuje neco vzhledem ke svemu zdravi. Zadny z techto systemu nenechava cloveka ktery vydelava alespon minimum bez zaplaceni uctu za nemocnice ci drahe leceni a  nenechava ani bez pomoci ty kteri prijem nemaji. Ale dava moznost volby a je na kazdem jak se rozhodne s penezi hospodarit...  A vsechny motivuji.. k tomu se a) starat o zdravi a b) premyslet o sobe a svych financich

Zdravotní daň.:
Autor: R Datum: 30.11.2005 2:47

Mně se to zdá logické. Neboť dnešní zdravotní pojištění není zdravotní pojištění, ale zdravotní daň a daň má vybírat stát a spravovat ministerstvo a ne nějaká pojišťovna. Jó, až si bude moct každý svobodně zvolit, kolik na zdravotní  pojištění zaplatí, pak to teprve bude pojištění a bude to pro pojišťovny.

Jonáši, ale přece celý ten článek je o tom, proč je ten plán dětinský. :
Autor: jura-p Datum: 30.11.2005 1:11

Každý problém má spoustu jednoduchých, zjevně nesprávných řešení. Foukáním kouře do vody zlato nevyrobíš. Ale je to jednoduchá, kontrolovatelná a všeobecně použitelná metoda.

No tak sem to dám taky :
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 0:27

O tomhle: http://www.lkcr.cz/detail.php?id=1651 chtěla ČLK ještě s Musílkovou jednat -- asi to nešlo. Některý body mi tam přijdou z hlediska racionalizace nákladů docela reálný.

Re: No tak sem to dám taky :
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 10:25

někteří pamatují, jak "... z hlediska racionalizace nákladů..." soudruzi zrušili konkurenci a zavedli "plánované hospodářství". Oné "racionalizace" chtěli dosáhnout nařízeními a vyhláškami - což se jaksi nepovedlo. (A jak vidno - někteří dodnes nepochopili, že se to povést nemůže.) Zákazy a nařízeními lze "zařídit" akorát nedostatek - a Vámi uvedený materiál vlastně nic jiného neobsahuje. Nuže "vzhůru" do éry vlastních injekčních jehel, v zahraniči nakupovaných léků a v případě potřeby sanitky vlastní kanystr s benzínem (naftou) - doporučuje se zjistit na dispečinku, na co dotyčná sanita jezdí.

Trochu vychladněte,:
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 11:31

vesměs tam jde o různé formy kontroly a omezení narůstajících nákladů. Modří už vědí -- vždyť tady furt školí, že nemůžem prožrat víc než na co si vyděláme. A taky ohled na zdraví některých těch chudáků, co musej pracovat ve svý ambulanci víc než 25 hodin denně, dyť by to dlouho nevydrželi a sami by se stali nákladnými pacienty.

Jo a na tu kontrolu :
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 11:37

má VZP nejen právo, ale dokonce je to její povinnost -- akorát ji za minulé ředitelky uplatňovala dost selektivně, tady bych rovněž očekával modré vytí směrem k nehospodárnosti státní instituce, a ono zní naopak proti novému koštěti -- proč?

Re: Jo a na tu kontrolu :
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 12:13

Jinak můžete vysvětlit KOLIK odebírají ze systému ti, kdo "pracují 25 hodin denně"? Naprosto drtivá většina lékařů (a nemocnic) je totiž placena "kapitací" - tedy je jedno, zda pracují 25 nebo 50 hodin denně. A docela úsměvná je představa, že tito lékaři "odsáli" z VZP oněch 12 miliard. Člověk, který by opravdu chtěl ŘEŠIT problém zdravotnictví, tak začne tam, kde odtéká NEJVÍCE peněz - tomu, kdo začne marginalitami jde evidentně o něco úplně jiného. Kdyby nový ředitel v bance, se stomilionovými ztrátami začal "řešit" situaci úsporami na propiskách pro zaměstnance - byl by nejspíše k smíchu. Ovšem když se to "správně ideologicky podá", jsou i jedinci, kteří jsou ochotní takovému "řešení" i tleskat.

Ovšem rozpočet je přes stovku,:
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 13:06

a deficit nabíhal několik let, takže jde opravdu o "ztráty" v řádu procent -- a kde tedy dle vás odtéká nejvíce peněz?

Re: Ovšem rozpočet je přes stovku,:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 13:44

pokud pamatuji, tak deficit začal vznikat před pár lety po vydání nových úhradových pravidel a VZP jeho nezbytný vznik DOPŘEDU avizovala a zdůvodňovala. Jinak struktury výdajů (tedy kde odtéká najvíce peněz) byly mnohokráte vysvětlovány - jenomže lidé s nasazenými ideologickými brýlemi je NEMOHOU vidět.

Re: Trochu vychladněte,:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 12:04

omezit narůstající náklady lze více způsoby - např. omezením poskytovaných služeb (viz. uvedené příklady z doby socialismu - a představte si, jak to bylo účinné). Tento způsob (zvláště pokud jde o omezení týkající se těch nejpotřebnějších) se mně osobně jeví jako nejhorší, ale je možné, že Vám vyhovuje. Jinak můžete mi vysvětlit jediný důvod, proč by VŠECHNY nové přístroje a nová zařízení (paušálně) měly být neefektivní či nepotřebné? Jak to Vy (nebo ČLK) víte?

A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 13:09

že zvýšená nabídka stimuluje poptávku? A víte, kolik pacientů je vhodné vyšetřit denně na jednom CT pracovišti, aby byl jeho provoz efektivní -- a potřebujete ho opravdu u každýho hypermarketu? A myslíte si, že se rozborem statistických dat nedaj vytřídit poskytovatelé hypertrofovaní?

Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: Stredocech Datum: 30.11.2005 13:26

Lepší diagnostika je základem léčení. Jenže NIKDO z vlády nepřizná, že jejím cílem je především ZLEVNIT zdravotní péči bez ohledu na kvalitu. Růst průměrné délky dožití za Klausových vlád a její stagnace za vlád ČSSD také o něčem vypovídá.
 

Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 19:24

Jo, vy mi někdy zas vykládejte, že můžem utratit jen tolik, kolik jsme vydělali -- připomenu.

Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 13:28

a co s tím pojišťovna? Ona snad platí celé CT, nebo jenom vyšetření? Není to snad problém rozvahy nemocnice? Jinak jestlipak srovnáte cenu nového diagnostického zařízení a cenu za zvýšenou úhradu při komplikacích vzniklých díky špatně viditelnému nálezu na starém zařízení. (Konkrétně šlo o SONO vyšetření.)

Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 13:33

Ještě poznámka: "...že zvýšená nabídka stimuluje poptávku..." - tak tu nabídku direktivně omezíme a nejlépe od "úřednického stolu" - vskutku řešení hodné komunistů.

Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: doktor Datum: 30.11.2005 14:38

Pane Pavle 99,pan Jonáš má pravdu.Ve zdravotnictví opravdu platí,že nabídka generuje poptávku,jinými slovy,když budete mít vedle sebe 10 nemocnic,všechny si najdou své pacienty.Všechny evropské země mají zdr.založené na solidárním systému,který má v různé míře přiřazeny tržní prvky(nejvíce Švýcarsko,nejméně ČR)Platí,čím více tržních prvků,tím je zdravotnictví dražší(Švýcarsko,USA)Solid.systém má svoje velké výhody(dostupnost,relativní levnost atd.)a také nevýhody(ekonom.nestabilita,zneužívání,velký prostor pro korupci)Solidární systém musí mít regulátora(VZP),který musí regulovat poptávku po zdr.službách.Musí mimo jiné do systému solid.pojištění vpustit pouze tolik poskytovatelů,kolik jich systém omezených prostředků uživí.A to je kámen úrazu naší VZP-smluvní politika.Už bývalý ředitel dr.ing.Němec bojoval proti uzavírání smluv s novými zdr.zařízeními.Bohužel tlak politiků a lékařské lobby(tehdy i Ratha a Kubka)nevydržel.S pozdravem doktor.

Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 15:52

Doktore, to, že nabídka generuje (do jisté míry) poptávku platí obecně (nejen ve zdravotnictví) a nikdy jsem to nezpochybňoval. Je otázka, co s tím. Socialistické (až komunistické) direktivní omezení nabídky je pouze jedním z více řešení a má svá rizika. Nebo Vy si troufnete poznat, jestli to které omezení je PRÁVĚ to správné a není již na úkor snížení kvality? Druhou z možností je třeba mírně znevýhodnit využívání či nadužívání - například pár korunový (20 či 50) poplatek za recept či návštěvu lékaře nebo nehrazení desetikorunových léků (pro skutečně potřebné možno kompenzovat ze sociální sítě) atp. Rovněž mi není jasné, proč by ze ZDRAVOTNÍHO (tzv.) pojištění měly být kompletně hrazeny hotelové/ubytovací služby. A o tom, které nemocnice se "uživí" snad rozhodnou pacienti.

Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 19:29

No a pak musíte vymtslet složitej a administrativně náročnej systém, kterej to bude kompemzovat těm, co musej kvůli svýmu zdravotnímu stavu k doktorovi doopravdy obden. Jinak nemam námitek, ale račte si taky spočítat, kolik to při dvacetikoruně a pěti návštěvách u doktora do systému hodí -- nestačí to málem ani na ten IZIP.

Re: Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: pavel 99 Datum: 30.11.2005 19:52

no určité náznaky račte vidět na Slovensku - populace takřka "zázračně" ozdravěla. My totiž nejspíše nebudeme "násobně nemocnější" oproti jiným evropským státům, jak by se mohlo zdát podle statistik nemocnosti. Jinak proplácet ústřižky od doktora či lékárny nevidím jako "admnistrativně náročnej systém". Dělá to mimo běžnou práci účetní v každém podniku.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,:
Autor: jonáš Datum: 30.11.2005 20:25

Hmm -- jenže vy byste musel patrně někde rozhodovat, komu to proplatíte, neboť je vážně churav, a kdo si to platí z kapesného, neboť je simulant. To jsem zvědav, na tu komis co již shání budovu. A kterej podnik to bude proplácet penzistům, hřbitovní správa?