18.1.2021 | Svátek má Vladislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Milan Jansa 1.12.2005 17:35

Danovi Ohnesorgovi

No, myslím, Dane, máte pravdu. , jen si myslím, že situaci vidíte ještě příliš optimisticky. Moje maminka, která v minulém století už zažila jak období nástupu Hitlera, tak období krátce před rokem 48 to vidí jasně. Zlo se jenom převléklo do jiného kabátu a lumpenproletariát opět jásá. A ta jedna pojišťovna se všemi dramaty, co se v ní poslední týdny odehrávají je jen momentální  malou epizodou na cestě k nástupu lumpů do funkcí. Až se za pár let národ opět probere z kocoviny, bude , jako již tmu je tradičně zase pozdě. A omluvy , že my nic, my jsme k volbám nechodili,  Paroubka (či Ratha )  nevolili budou na nic...
pavel 99 30.11.2005 20:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

nemyslel jsem, kdo je vážně churav, nýbrž sociálně potřebný - ten rozhodně pobírá nějaké dávky, se kterými by to šlo provázat. Jinak existují kritéria pro chronické choroby, pokračující choroby, opakované choroby či komplikace. Vše je ve statistikách a skoro vždy vykazováno v tzv. dávkách pojišťovně. I tohoto by šlo využít. Navíc by tímto byli postiženi ti, kdo si obíhají vícenásobná vyšetření aniž by o tom lékaře informovali.
jonáš 30.11.2005 20:35

A ještě ke Slovensku, jsou i jiné

třeba na http://www.blisty.cz/2005/4/15/art22948.html -- aby vás pak Středočech nesprdnul, až průměrnej věk ne stagnovat, ale třeba nedejbože i klesat. Jinak co se týče tý stagnace, to neni nic vyjímečnýho, ono je třeba i dost obtížný zvyšovat koncentraci nasycenýho roztoku.
jonáš 30.11.2005 20:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

Hmm -- jenže vy byste musel patrně někde rozhodovat, komu to proplatíte, neboť je vážně churav, a kdo si to platí z kapesného, neboť je simulant. To jsem zvědav, na tu komis co již shání budovu. A kterej podnik to bude proplácet penzistům, hřbitovní správa?
pavel 99 30.11.2005 19:52

Re: Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

no určité náznaky račte vidět na Slovensku - populace takřka "zázračně" ozdravěla. My totiž nejspíše nebudeme "násobně nemocnější" oproti jiným evropským státům, jak by se mohlo zdát podle statistik nemocnosti. Jinak proplácet ústřižky od doktora či lékárny nevidím jako "admnistrativně náročnej systém". Dělá to mimo běžnou práci účetní v každém podniku.
jonáš 30.11.2005 19:29

Re: Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

No a pak musíte vymtslet složitej a administrativně náročnej systém, kterej to bude kompemzovat těm, co musej kvůli svýmu zdravotnímu stavu k doktorovi doopravdy obden. Jinak nemam námitek, ale račte si taky spočítat, kolik to při dvacetikoruně a pěti návštěvách u doktora do systému hodí -- nestačí to málem ani na ten IZIP.
jonáš 30.11.2005 19:26

Re: Re: Re: Trochu vychladněte,

Co běžná, dokonce erárem zaručená -- to už v jinym odvětví vůbec nemá obdoby. Na druhou stranu, málokterej svobodnej hokynář si může dovolit držet zásoby v podobným sortimentním rozsahu.
jonáš 30.11.2005 19:24

Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

Jo, vy mi někdy zas vykládejte, že můžem utratit jen tolik, kolik jsme vydělali -- připomenu.
Andy 30.11.2005 18:43

Re: Jen nechápu

copak Julínek, ale proč to neuděli socani za těch takřka osm let, to je otázka:))) Proč to neudělali aspoň v létě, v době, kdy jste se tady mohli obhajobou VZP přetrhnout a hájili její hospodaření s tím, že za dluhy můžou neplatiči pojistného.
 
O selektivní paměti by mohl pan Šejna napsat vědeckou práci. Vzorek mu drží na krku.
Kikina 30.11.2005 16:12

Re: Re: Trochu vychladněte,

Myslím, že v cenách  léků by se měl udělat pořádek. Že to je zlatý důl svědčí to, že v Litoměřicích byly v roce 1988 dvě lékárny; v současné době jich je 10. Běžná marže je 25%. Ukažte mi jiný podnik, který má takový zisk  
pavel 99 30.11.2005 15:52

Re: Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

Doktore, to, že nabídka generuje (do jisté míry) poptávku platí obecně (nejen ve zdravotnictví) a nikdy jsem to nezpochybňoval. Je otázka, co s tím. Socialistické (až komunistické) direktivní omezení nabídky je pouze jedním z více řešení a má svá rizika. Nebo Vy si troufnete poznat, jestli to které omezení je PRÁVĚ to správné a není již na úkor snížení kvality? Druhou z možností je třeba mírně znevýhodnit využívání či nadužívání - například pár korunový (20 či 50) poplatek za recept či návštěvu lékaře nebo nehrazení desetikorunových léků (pro skutečně potřebné možno kompenzovat ze sociální sítě) atp. Rovněž mi není jasné, proč by ze ZDRAVOTNÍHO (tzv.) pojištění měly být kompletně hrazeny hotelové/ubytovací služby. A o tom, které nemocnice se "uživí" snad rozhodnou pacienti.
doktor 30.11.2005 14:38

Re: Re: A vy jste nikdy neslyšel,

Pane Pavle 99,pan Jonáš má pravdu.Ve zdravotnictví opravdu platí,že nabídka generuje poptávku,jinými slovy,když budete mít vedle sebe 10 nemocnic,všechny si najdou své pacienty.Všechny evropské země mají zdr.založené na solidárním systému,který má v různé míře přiřazeny tržní prvky(nejvíce Švýcarsko,nejméně ČR)Platí,čím více tržních prvků,tím je zdravotnictví dražší(Švýcarsko,USA)Solid.systém má svoje velké výhody(dostupnost,relativní levnost atd.)a také nevýhody(ekonom.nestabilita,zneužívání,velký prostor pro korupci)Solidární systém musí mít regulátora(VZP),který musí regulovat poptávku po zdr.službách.Musí mimo jiné do systému solid.pojištění vpustit pouze tolik poskytovatelů,kolik jich systém omezených prostředků uživí.A to je kámen úrazu naší VZP-smluvní politika.Už bývalý ředitel dr.ing.Němec bojoval proti uzavírání smluv s novými zdr.zařízeními.Bohužel tlak politiků a lékařské lobby(tehdy i Ratha a Kubka)nevydržel.S pozdravem doktor.
Šedovousi, znám i jiné lahůdky 30.11.2005 14:13

Re: Středočechovi :

možná i výživnější, bohužel.
Ale pořád nevím, jak je to s průměrným platem 38000 Kč měsíčně. Nevylučuji, že to není pravda, ale tady se to opakovalo několikrát a nikdo to nezpochybnil.
Šedovous 30.11.2005 13:58

Středočechovi :

hochu já ti nějak nevím, zdravotníci ve státních zdravotnických zařízeních (ergo zřizuje je ministerstvo,magistrát nebo hejtmanství) nejsou státní zaměstnanci z toho hlediska, že by je platil státní rozpočet.
Jsou ale státními zaměstnanci z toho hlediska, že se na ně vztahuje zákon o platu a jedna mzdová tabulka pro státní zaměstnace.
Jo a taky katalog prací.Pitevní preparátor je lahůdka.
Blbý nebo ne !:
Jinak zdravím.
pavel 99 30.11.2005 13:44

Re: Ovšem rozpočet je přes stovku,

pokud pamatuji, tak deficit začal vznikat před pár lety po vydání nových úhradových pravidel a VZP jeho nezbytný vznik DOPŘEDU avizovala a zdůvodňovala. Jinak struktury výdajů (tedy kde odtéká najvíce peněz) byly mnohokráte vysvětlovány - jenomže lidé s nasazenými ideologickými brýlemi je NEMOHOU vidět.
pavel 99 30.11.2005 13:33

Re: A vy jste nikdy neslyšel,

Ještě poznámka: "...že zvýšená nabídka stimuluje poptávku..." - tak tu nabídku direktivně omezíme a nejlépe od "úřednického stolu" - vskutku řešení hodné komunistů.
pavel 99 30.11.2005 13:28

Re: A vy jste nikdy neslyšel,

a co s tím pojišťovna? Ona snad platí celé CT, nebo jenom vyšetření? Není to snad problém rozvahy nemocnice? Jinak jestlipak srovnáte cenu nového diagnostického zařízení a cenu za zvýšenou úhradu při komplikacích vzniklých díky špatně viditelnému nálezu na starém zařízení. (Konkrétně šlo o SONO vyšetření.)
Stredocech 30.11.2005 13:26

Re: A vy jste nikdy neslyšel,

Lepší diagnostika je základem léčení. Jenže NIKDO z vlády nepřizná, že jejím cílem je především ZLEVNIT zdravotní péči bez ohledu na kvalitu. Růst průměrné délky dožití za Klausových vlád a její stagnace za vlád ČSSD také o něčem vypovídá.
 
Stredocech 30.11.2005 13:11

Re: No tak sem to dám taky

Tak já dám také jeden docela reálný plán. Pokud bude jedna zdravotní pojíšťovna, budou lékaři státní zaměstnanci a mělaby se na ně vztahovat příslušná tabulka o odměňování státních zaměstnanců.
 
jonáš 30.11.2005 13:09

A vy jste nikdy neslyšel,

že zvýšená nabídka stimuluje poptávku? A víte, kolik pacientů je vhodné vyšetřit denně na jednom CT pracovišti, aby byl jeho provoz efektivní -- a potřebujete ho opravdu u každýho hypermarketu? A myslíte si, že se rozborem statistických dat nedaj vytřídit poskytovatelé hypertrofovaní?
jonáš 30.11.2005 13:06

Ovšem rozpočet je přes stovku,

a deficit nabíhal několik let, takže jde opravdu o "ztráty" v řádu procent -- a kde tedy dle vás odtéká nejvíce peněz?
pavel 99 30.11.2005 12:13

Re: Jo a na tu kontrolu

Jinak můžete vysvětlit KOLIK odebírají ze systému ti, kdo "pracují 25 hodin denně"? Naprosto drtivá většina lékařů (a nemocnic) je totiž placena "kapitací" - tedy je jedno, zda pracují 25 nebo 50 hodin denně. A docela úsměvná je představa, že tito lékaři "odsáli" z VZP oněch 12 miliard. Člověk, který by opravdu chtěl ŘEŠIT problém zdravotnictví, tak začne tam, kde odtéká NEJVÍCE peněz - tomu, kdo začne marginalitami jde evidentně o něco úplně jiného. Kdyby nový ředitel v bance, se stomilionovými ztrátami začal "řešit" situaci úsporami na propiskách pro zaměstnance - byl by nejspíše k smíchu. Ovšem když se to "správně ideologicky podá", jsou i jedinci, kteří jsou ochotní takovému "řešení" i tleskat.
pavel 99 30.11.2005 12:04

Re: Trochu vychladněte,

omezit narůstající náklady lze více způsoby - např. omezením poskytovaných služeb (viz. uvedené příklady z doby socialismu - a představte si, jak to bylo účinné). Tento způsob (zvláště pokud jde o omezení týkající se těch nejpotřebnějších) se mně osobně jeví jako nejhorší, ale je možné, že Vám vyhovuje. Jinak můžete mi vysvětlit jediný důvod, proč by VŠECHNY nové přístroje a nová zařízení (paušálně) měly být neefektivní či nepotřebné? Jak to Vy (nebo ČLK) víte?
pavel 99 30.11.2005 11:55

Pane Šejno

povinné autorské poplatky z kopií, kopírek ... jsou dle Vaší definice rovněž daň "...protože to stát nařizuje,..." - můžete Vaši myšlenku rozvést i pro tuto oblast?
jonáš 30.11.2005 11:37

Jo a na tu kontrolu

má VZP nejen právo, ale dokonce je to její povinnost -- akorát ji za minulé ředitelky uplatňovala dost selektivně, tady bych rovněž očekával modré vytí směrem k nehospodárnosti státní instituce, a ono zní naopak proti novému koštěti -- proč?
jonáš 30.11.2005 11:31

Trochu vychladněte,

vesměs tam jde o různé formy kontroly a omezení narůstajících nákladů. Modří už vědí -- vždyť tady furt školí, že nemůžem prožrat víc než na co si vyděláme. A taky ohled na zdraví některých těch chudáků, co musej pracovat ve svý ambulanci víc než 25 hodin denně, dyť by to dlouho nevydrželi a sami by se stali nákladnými pacienty.
Mirek Šejna 30.11.2005 11:31

Franto,

říká se tomu selektivní pamět. Já jsem se s ní setkal naposledy minulý týden, když jsem tvrdil, že povinné pojištění je vlastně daň, a protože to stát nařizuje, tak jeho povinností je za tyto peníze ručit. No a jistý pravicový soudruh mi napsal, že to není pravda, protože zdravotní pojištění je pojištění a nikoli daň. Do té doby ale vždy, když se psalo o daňovém zatížení práce v Česku, tak pravicoví soudruzi počítali povinné zdravotní a sociální pojištění mezi daně.
franta 30.11.2005 11:22

Jen nechápu

když je ta VZP tak špatná a v podstatě to ani není pojišťovna, proč nenavrhl Julinek ve svých modrých brněnských vizích její zrušení. A těm ,kteří rádi zapomínají, bych jen připomenul, že i sám velký Klaus před více než deseti lety, tehdy jako premiér, zastával názor, že zdravotní pojišťpvna by měla být jenom jedna. Ale kdo si to dnes pamatuje, že ? A hlavně kdo si to chce pamatovat ?   
Saša 30.11.2005 10:44

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění

§ 11
 (1) Pojištěnec má právo a) na výběr zdravotní pojišťovny, nestanoví-li tento zákon jinak. Zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. dni kalendářního čtvrtletí. Ode dne vstupu zdravotní pojišťovny do likvidace nebo ode dne zavedení nucené správy nad zdravotní pojišťovnou nebo ode dne, který Ministerstvo zdravotnictví na základě zjištění nerovnováhy v hospodaření zdravotní pojišťovny vyhlásí ve sdělovacích prostředcích, jsou pojištěnci takové zdravotní pojišťovny oprávněni změnit zdravotní pojišťovnu i ve lhůtě kratší, a to vždy k 1. dni kalendářního měsíce, nejdříve však k 1. dni následujícího kalendářního měsíce. Změnu zdravotní pojišťovny provádí za osoby nezletilé a osoby bez způsobilosti k právním úkonům jejich zákonný zástupce. Při narození dítěte se právo na výběr zdravotní pojišťovny nepoužije. Dnem narození se dítě stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození. Změnu zdravotní pojišťovny dítěte může jeho zákonný zástupce provést až po přidělení rodného čísla dítěti, a to ke dni stanovenému ve větě druhé nebo třetí. Žádá-li pojištěnec nebo zákonný zástupce pojištěnce zdravotní pojišťovnu v souladu s tímto ustanovením, je zdravotní pojišťovna povinna jeho žádosti vyhovět bez průtahů. Zdravotní pojišťovna není oprávněna stanovit pojištěnci dobu, po kterou u ní bude pojištěn, nebo vztah pojištěnce ke zdravotní pojišťovně sama ukončit. Zdravotní pojišťovna není oprávněna přijmout pojištěnce v jiných lhůtách, než je uvedeno v tomto ustanovení, b) na výběr lékaře či jiného odborného pracovníka ve zdravotnictví a zdravotnického zařízení s výjimkou závodní zdravotní služby, kteří jsou ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně; toto právo může uplatnit jednou za tři měsíce. Zvolený lékař může odmítnout přijetí pojištěnce do své péče
Stredocech 30.11.2005 10:25

Dík za odkaz

Tento bod se mi zdá pochybný,
"zastavit uzavírání nových smluv či rozšiřování stávajících smluv s nákladnými provozy"
to je to, o čem jsem psal, šetření na nejvážněji nemocných pacientech i za cenu jejich případné smrti. Je to i ten případ, který jsem tu popisoval několikrát, nasazení léku, který jediný mohl vyléčit nemocné dítě z nemoci, kterou lékař předpokládal, ale který by je zabil, pokud by příčinou obtíží byla méně pravděpodobná ale reálná možnost.
Takže ten lékař měl bez nákladného vyšetřování tyto možnosti
1) lék nenasadit, v tom případě by z dítěte byl trpaslík
2) lék nasadit a riskovat jeho život, pokud by se nejednalo o hormonální poruchu, ale rakovinu štítné žlázy, jejíž léčení v ranném stadiu bývá úspěšné.