15.5.2021 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak to vidí důchodce

Tento týden mi přišlo oznámení od Správy sociálního zabezpečení, že mi zvyšují důchod o 343 Kč, což dá v letošním roce 4116 Kč. Jak napsal Aston v jednom úvodníku z konce loňského roku, navýšení důchodu o 300 Kč představuje celostátně až několik miliard korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 11.1.2017 0:24

Re: Potraviny zdražují všem stejnou měrou.

No, spravedlivé ... ono se to dá brát ze dvou stran - my důchodcové máme stejné žaludky i potřeby, takže přidat všem stejně, nebo přidat podle zásluh - kdo do systému kdysi vkládal víc, měl by taky víc dostávat zpátky (stejně je díky algoritmu výpočtu důchodu zcela nekompromisně ve jménu solidarity obrán).

No a každý z těchto přístupů bude mít příznivce i odpůrce s dobře vyfutrovanými argumenty.

Nyní se přidává kompromisně, částečně podle zásluh - základní výměra se zdvihne všem stejně o 110 Kč, procentní výměra se zvedá o 2,2%.

Mně stát přidal celých 408 Kč.

Z. Frys 10.1.2017 22:47

Bez možnosti opt-outu

je státní důchodový systém nevolnictví.

M. Bílý 10.1.2017 18:32

Dobrý večer, pane Brožku ! (14:17) hned to vysvětlím.

Mé zvýšení důchodu o 375 Kč sestává (cituji z oznámení ) 216 Kč procentní ze starobního, 110 Kč základní ze starobního a 49 Kč procentní z vdoveckého.

ad 2). není co vysvětlovat, pokud Vám dobře rozumím

ad 3). stranou jsem si dával, jenže já beru důchod už 30 let a snad dá Bůh, že budu ještě chvíli brát. Jinak dávat si stranou za bolšánů byl vždycky risk, nikdy jste nevěděl, jestli vám to nějakou peněžní reformou neukradnou, to ve Švýcarsku nepřichází v úvahu.

J. Schwarz 10.1.2017 17:55

Re: To v BBC šli ještě dál: vévodu z Yorku

A pak že Putin potřebuje nějakou "proruskou propagandu". Kulový! Stačí mu občas prohodit, že takovou pakárnu jaká se děje na "vyspělém západě" v Rusku nedopustí a má vystaráno. Pornoherec z "evropských hodnot" se může jít bodnout.

J. Schwarz 10.1.2017 17:52

Re: Potraviny zdražují všem stejnou měrou.

Pokud by všichni odváděli na důchod stejnou měrou, pak ať se jim i stejnou měrou přidává. nebo nechť existuje možnost státního důchodového systému se nezúčastnit.

P. Khail 10.1.2017 17:37

Re: Buďte rád, že z přijaté

V Kanadě dokonce 25%.

P. Khail 10.1.2017 17:35

Re: I maličko je lépe než nic!

Ono je rozumnější konzumovat želatinu třeba v tlačence nebo bonbonech a vitamíny v ovoci, zabijete tak 2 mouchy jednou ranou a ještě ušetříte. Pokud kupujete tzv. doplňky stravy jen vyhazujete zbytečně peníze a pak si nestěžujte, je to vaše nesmyslná volba. A pravidelná fyzická aktivita je zdarma a ještě vám zlepší náladu.

V. Petřík 10.1.2017 17:29

..."Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý jenom ten, kdo zná jen malý cíl!"...

V. Novák 10.1.2017 15:52

Té Agátě by to ani tak nevadilo.

Ona sice použila anglickou básničku Ten little Niggers, ale v USA to klidně vydali (s jejím souhlasme a dávno před politickou korektností - ba před přiznáním volebních práv černochům i v Alabamě a před integrací škol) jako "And Then There Were None" (Až nezbyl žádný), a další vydání byla "Ten Little Indians", překládat netřeba.

A pokud si vzpomínám, viděl jsem i představení, kde hlavní hrdina s hlavní hrdinkou nekončí jako v románu, ale v duchu alternativního konce básničky "ten si malou černošku vzal, a brzo jich bylo zase deset" se věnovali populační explozi...

F. Netopil 10.1.2017 15:44

Re: U mne činilo zvýšení důchodu 375 Kč/měs.

Bohužel, co se týče t.zv. druhého pilíře, myslím si, pane Brožku, že to byl druhý největší polistopadový tunel, hned po Klausově privatizaci a je dobře, že byl zrušen. Dovolím si vysvětlit proč. Druhý pilíř se týkal těchto subjektů: státu, pojištěnců a důchodových fondů.

1) Stát: Ze skutečnosti, že na počátku se spoření v tomto pilíři mohli účastnit pouze osoby mladší 35 let, to pro stát znamenalo, že dalších cca třicet let bude vybírat na důchodovém pojištění méně (o ta dvě procenta, které pojištěnci převedou do druhého pilíře) a přitom bude důchodcům, kteří v této době odejdou do důchodu, vyplácet důchody ve stejné výši jako by se nic nezměnilo. Takže PRO STÁT NEVÝHODNÉ !!!

2) Pojištěnci: Budou "spořit" celkové (stát + 2.pilíř) vyšší částku, ale bez jakékoliv záruky, že budou v budoucnu také pobírat větší důchod ! Jejich důchod by sestával ze dvou částí. Státní podíl by byl logicky nižší, než kdyby do 2. pilíře nevstoupili, protože státu odváděli o ta 2 % méně a podíl plynoucí z 2. pilíře nebyl v zákoně nikde definován a měl záležet na hospodaření konkrétního fondu. Přitom nebyla vyloučena ani možnost, že fond zkrachuje a pojištěnec "utře hubu". A v tomto našem bordelu bych tuto možnost rozhodně nebral na lehkou váhu. Mohlo se tudíž stát, že 30 let budete spořit na důchod více a nakonec budete mít méně,než kdybyste do 2. pilíře nevstoupili. Takže PRO POJIŠTĚNCE NEVÝHODNÉ !!!

3) Důchodové fondy: Zlatý důl ! Minimálně 30 let vybíráte peníze a nikomu nic neplatíte a kdo ví co bude za 30 let, když nikdo dnes neví co bude za rok !

Ještě pořád se Vám zdá 2. pilíř výhodný ? Kolik asi poslanců do něj vstoupilo ?

I. Procházková 10.1.2017 15:40

Re: To v BBC šli ještě dál: vévodu z Yorku

Naštěstí ještě zůstala cikánská omáčka v lahvi, běžně se prodává v potravinách (super-hyper-mini marketech). Doufám, že se nedožiju chvíle, kdy pro ni sáhnu do regálu a uvidím nápis romská omáčka...:-))))

I. Procházková 10.1.2017 15:33

Re: Potraviny zdražují všem stejnou měrou.

Já už mám na pohřeb nastřádáno,žádná velká částka to ale není, je to jen na nejlevnější rakev a jeden malý věnec bez řečníka v krematoriu...:-)))Jo a přidali mi 266,-; ovšem na to, že jsem samoživitelka, to není nic moc.

I. Procházková 10.1.2017 15:19

Každý důchodce to vidí jinak :-))))

Těch 343,- Kč autorovi docela závidím, mě přidali 266,- a to není nic moc. Jediná útěcha je, že zatím neumírám hlady a mám střechu nad hlavou (garsonku na sídlišti); takže bezdomovectví mi zatím nehrozí...:-))))

E. Pavel 10.1.2017 15:15

Ze zlejch rukou...

...každá koruna dobrá.

D. Stirský 10.1.2017 15:13

Re: Ono je to tak:

Z vyplaceného podílu na zisku, nemýlím-li se, je srážková daň 15 %. Sociální a zdravotní je nula (pokud to ovšem není mzda).

J. Brožek 10.1.2017 14:19

Re: Potraviny zdražují všem stejnou měrou.

Aha, takže ten kdo odvádí 30 tisíc měsíčně má dostat tolik, jako ten, kdo neodvádí nic nebo 300 Kč?????

Včetně toho přidávání. Každý podle svých zásluh, pane.

J. Brožek 10.1.2017 14:17

Re: U mne činilo zvýšení důchodu 375 Kč/měs.

Nedá mi to neragovat:

zvýšení o 375 Kč měsíčně je víc, než bude mít zvýšený důchod ten, kdo chodí do práce a platí pojištění - tedy ten kdo důchod nebere, ale bere průměrnou mzdu. Za ten odpracovaný rok mu bude důchod zvýšen méně, než kdyby už byl na důchodu a bral ho.

ad 2) - pokud jste neměl své "oficiální" melouchy započítány do pojištění, nemáte z nich ani vypočtený důchod (ne že by vám to moc pomohlo). Ale alespoň vám ty peníze zůstaly.

ad 3) - vás kamarád ve švýcarsku si na důchod připlácel sám i jeho zaměstnavatel mu přilácel. Připočtěte si tedy k důchodu také to, co jste si měl dávat stranou, tak jak si on platil sám - a když by to bylo dost, tak můžete být na těch 80% taky. Bohužel jinak než si dávat stranou sám už nejde - to šlo dokud soc.dem nezlikvidovala druhý pilíř, kam jste si mohl místo ostatním na důchody do průběžného odkládat peníze na sebe. Takhle je to samozřejmě pro lidi nevýhodné a mnohem dražší, ovšem okrást lidi to byl přece vždycky cíl socanů.

M. Malovec 10.1.2017 13:23

Černá je zakázána

na funus maximálně ve tmavo šedé. V pohádkách se černokněžníci mění na libovolnou barvu spektra.A co černosi? smějí být černí?

A je to.

M. Bílý 10.1.2017 12:12

U mne činilo zvýšení důchodu 375 Kč/měs.

U mne činilo zvýšení důchodu 375 Kč/měs. Nepřepočítávám to na piva, protože nepiji (a nekouřím). S důchodem vyjdu (zatím) jakž takž, a to pokud jde o obživu i o údržbu bytu i o nejnutnější obměnu investičního vybavení v něm, ovšem nemohu si dovolit žádnou kulturu (divadla, symfonické koncerty, návštěvu galerií a pod) a.že bych si mohl pomyslet na nějaké cestování, to mě nesmí ani napadnout. Pokud jde o auto, už dávno jsem si spočetl, že mě levněji (zejména na občasné, ne příliš, časté pojíždění po doktorech a pod) vyjde taxík. Na delší vzdálenosti mě odvezou děti, nebo vnoučata. Takže celkově nic moc, ovšem stále se to zhoršuje. To vidím podle toho, jak musím ubírat na každoročních finančních příspěvcích vnoučatům (mám čtyři).

Šel jsem do důchodu začátkem roku 1987 s 36,5% z průměrného měsíčního platu. (Můj kamarád ve Švýcarsku s 80% - na důchod si připlácel jak sám, tak jeho zaměstnavatel - banka). Kdybych do svého příjmu započítal i oficielní melouchy od zaměstnavatele (Projektový a vývojový ústavu ČVUT - tak zv. výrobně hospodářskou činnost) bylo by to asi 33%.

V. Kain 10.1.2017 12:07

Re: To v BBC šli ještě dál: vévodu z Yorku

Británie je tou multikultůrou a polit.korekností v naprostém rozvalu.Ale u nás si už také nedáte v restauraci cikánskou pečeni.Ještě že prodávají aspoň cikánský šál.

O. Zuckerová 10.1.2017 10:51

Re: Potraviny zdražují všem stejnou měrou.

A nám s manželem oběma po 110 Kč! Takhle si člověk na ten pohřeb nenastřádá...

J. Tachovský 10.1.2017 10:45

Re: Ono je to tak:

Kdyz si cely zisk spolecnosti vyplatite jako podil, tak jako spolecnost uz nedanite nic. Ale jako fyzicka osoba socialni, zdravotni a dan. A z tohjo, co zbyde pak jste DPH a spotrebni dan.

D. Stirský 10.1.2017 10:41

Ono je to tak:

Společnost, kde budu jediným společníkem, vykáže zisk 1 mil Kč. Z něj zaplatím 190 tis. Kč na dani z příjmů. Z vyplaceného podílu na zisku 810 tis. Kč odvedu srážkovou daň 15 % (teď nevím, možná je tam někdy i nějaké osvobození), nu a když zbytek utratím, v ceně zboží či služby bude zase DPH, popřípadě spotřební daň. "Nothing is sure but/than death and taxes." A nebo jak říkal jeden anglický fyzik o elektřině v první půli 19. století: "Nevím, k čemu to bude dobré, ale vezměte jed na to, že z toho jednou vlády budou vybírat daň."

J. Kraus 10.1.2017 10:41

Re: Není sama!

Díky za vysvětlení. Taky jsem se na to rakouské realisticko-naturalistické nastudování díval, zmatený z nepřítomnosti Monostata. K tomu špičkové technické efekty za těžké peníze, zastiňující hudbu i zpěv a navrch detailní záběry do tváří zpěváků, předstírajících vrcholné prožitky libreta a tvářících se přitom jako oslazené jitrnice. Ani se chudáci kvůli tomu nemohli pořádně soustředit na zpěv. Ale se zavřenýma očima se to dalo vydržet. I tak Jezerní královna za jedna, tohle za čtyři mínus.

Kdyby ty černochy nějaká stará bělošská kultura zajímala, museli by těmi dnešními bělochy strašlivě pohrdat.

F. Svoboda 10.1.2017 10:39

Potraviny zdražují všem stejnou měrou.

Proto by bylo správné přidávat všem důchodcům stejně třeba jen 250,- Kč neboť právě důchodci kupují hlavně potraviny i jiné základní potřeby v přibližně srovnatelném množství i kvalitě.

Autor je na tom poměrně dobře, neboť mně stát přidal jen 249,- Kč.

D. Stirský 10.1.2017 10:36

Buďte rád, že z přijaté

penze ještě stát nepožaduje příjmovou daň 15 %. :-)

J. Chaloupka 10.1.2017 10:29

To v BBC šli ještě dál: vévodu z Yorku

hraje černoch a francouzskou princeznu mulatka. To vše v shakespearovské sérii V kruhu koruny. Ještě že nevíme jistě, že to napsal Shakespeare.

O. Prokop 10.1.2017 9:52

obecně

ne k panu autorovi článku: V ČR je extrémní rovnostářství... a taky v důchodech. Člověk, který odevzdával x tisíc korun měsíčně více na tzv. sociálním pojištění, má důchod jenom o pár stovek vyšší. Podobné je to u tzv. zdravotního pojištění, lépe daně...

P. Kmoníček 10.1.2017 9:46

Černý vzadu.

Soudružko Šabatová,máte fungl nový námět k návrhu nové vyhlášky či dokonce zákona.Přece nemůžete snášet takovou diskriminaci!

P. Hlosta 10.1.2017 9:01

I maličko je lépe než nic!

S těmi důchody je to tak, že i maličko je lépe, než nic. Pro některé důchodce může jít za ty malé peníze o nákup zdravotních doplňků stravy. Ono léčit si klouby ve stáří není nic levného, když Geladrink stojí kolem šesti stovek, Aulin mast kolem dvou stovek a možné vyjmenovat řadu vitamínů a jejich ceny. Nemusí se tak počítat v pivech případné přidání na důchod, ale v podpůrném zdravotním léčení. Totiž důchodce už nepotřebuje potvrzení od lékaře, že je nemocný a prodělat proto mnohonásobnou návštěvu zdravotnických zařízení, kde mu zase jen doporučí to, co by si v lékárně beztak i tak koupil za své peníze. I ti důchodci, co jsou natolik nemocní, že potřebují lékařskou trvalou péči, stejně si musí dokupovat další z léčiv a zdravotních potřeb.

Autor patrně není nijak poškozený dřívější námahou v práci, že zmiňuje pivní přepočet přídavku do důchodu. Je to prostě jeden z mála šťastlivců, kterému zdraví vydrželo až do důchodového věku. Je mu to možné závidět. Být na jeho místě, potom by nejeden z důchodců utíkal hledat si pokračující zaměstnání. No a v něm by znovu přispíval tomuto málo štědrému systému ze svých skrovných přivýdělků, tak jako koneckonců to bylo celý jeho život!