29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak se vám líbí moskevský zimní čas?

Jaro už je více než týden a naše vláda nám nařídila používat moskevský zimní čas. A hrozí, že u tohoto nesmyslu zůstaneme. Měli bychom se usilovně bránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 2.4.2019 22:02

zaveďte klidně čas UTC +/- 6 hodin, to mi vadit

nebude, zvyknu si, ale nechte to tak po celý rok, a neměňte to po půlroce sem, nebo tam. Nic se tím neušetří. Pokud jde o zaměstnání, dohodněte se se zaměstnavatelem a choďte do práce třeba ve 4 ráno, ale neposouvejte čas jiným po půlroce jinam, kvůli vašim kvetoucím maceškám.

V. Církva 2.4.2019 19:23

Letní čas, žena jako muž, bezdětnost pro záchranu ekologie

Jaou přírodě nepřirozené modernistické konstrukty. Dost mne mrzí že lidé nechápou, že harmonie znamená věci nekomplikovat a držet se přirozeného.

Homosexuální rodiče můžou vychovávat děti. Afrika se může přestěhovat do Evropy a přežít tu. A letní čas můžete nastavit natrvalo. Ale nějak v podvědomí cítím, že je to proti přírodě. A salámovou metodou to vyhraduje tak, dobře nedopadne.

Takže já určitě socialismus zpátky neberu ani letní čas.

J. Poláček 2.4.2019 18:16

Astronomické argumenty tu nejsou podle mě podstatné.

A snaha prosadit pomocí nich, že já vím nejlíp, jak to má být, protože odpůrci tomu nerozumí, není fér. Ve skutečnosti jde o to, jak si chceme zorganizovat pracovní a společenský život ve vztahu k dennímu světlu. A na to má každý právo mít svůj názor a pokusit se ho prosadit v rámci demokratické diskuse, případně hlasování. Mně se třeba líbilo dosavadní střídání "zimního" a letního času, protože se mi nechce v zimě vstávat do tmy a v létě trávím volný čas po práci rád venku. Přitom ještě nejsem v důchodu, abych mohl oficiální čas ignorovat, jak doporučují někteří diskutující :).

M. Prokop 2.4.2019 18:31

Re: Astronomické argumenty tu nejsou podle mě podstatné.

Jo, souhlas.

V. Církva 2.4.2019 19:11

Re: Astronomické argumenty tu nejsou podle mě podstatné.

Naprostý nesmysl typu poručíme větru dešti.

Není problém říct že od 1 dubna budou všichni chodit do práce o hodinu dřív a stejně tak doprava a všechno bude o hodinu dřív. A pak přitom nechat ten logický astronomický čas.

Dál už se vše utřepe.

A nechat vše tak jak je. V každém případě letní čas je nelogický konstrukt. Vasí mne na něm právě už ta nepřirozenost poručíme větru dešti.

B. Carina 3.4.2019 22:45

Promiňte Pane Církvo, to myslíte vážně, že není problém začít od 1. dubna chodit do práce o hodinu dřív? Dovedete si představit, co to udělá v informačních systémech? Jaký je rozdíl mezi tím, posunout systémové hodiny o 60 minut nebo přepracovat algoritmy, aby "start time" byl v jedné polovině roku o půlnoci a v druhé v jednu hodinu?

B. Carina 3.4.2019 23:08

Třeba spouštět automatizované procesy tři hodiny před příchodem ranní směny. Nebo umožnit vstup zaměstnancům prostřednitvím docházkového systému maximálně třicet minut před začátkem pracovní doby. V databázích nezohledňovat o hodinu posunutý příchod jako přesčas.

P. Urban 2.4.2019 17:46

Odpověď : líbí

Víc se k tomu napsat nedá.

J. Vavruška 2.4.2019 13:22

Hezky napsáno, malý detail

V Moskvě nemají "letní" ani "zimní" čas. Asi chápu, jak to autor myslel, ale moskevský čas je UTC+3 po celý rok, stejně jako Čína má po celý rok UTC+8 (a to přesto, že astronomicky to jsou pásma asi tři). Pohodové prostředí, až na to, že když tam lítáte z cáklé E.U., mění se vám pochopitelně během roku letové řády, což je pro změnu opruz, ale ten samozřejmě souvisí s E.U.

Ještě větší pakárna je komunikace s firmou, pokud pracujete např. v Praze a firma sídlí v Austrálii. Tam mají léto v prosinci a "čas" se mění opačně a o jiných víkendech než v Praze, takže máte za rok několik různých časových rozdílů a věci, které by měly pokud možno být stabilní (jako například status meetingy přes Skype) se musejí neustále posouvat - jednou je moc pozdě a Australani už by chtěli jít domů z práce, nebo je zase moc brzo a musíte čekat až do večera, než přijdou do kanceláře a zapnou si Skype.

Zkrátka, posouvání hodinek je nesmysl non plus ultra. Je to test blbosti národa - komu to nevadí, ten žije jak to zviřátko ve chlívku a nechá sebou volně postrkovat sem a tam, jak je třeba. Jen pozor, až vás jednou popostrčí na korbu náklaďáku a povezou na jatka...

V. Novák 2.4.2019 13:54

Re: Hezky napsáno, malý detail

S USA jsme sice ve fázi - ale "daylight savings time" tam zavádějí taky o jiných víkendech, což je podobně matoucí.

Jen marně přemýšlím, který komunista jim ho tam nařídil...

F. Houžňák 2.4.2019 14:10

Ale zase to přepočítávání na Austrálii

je dobré cvičení proti Alchajmrovi ...

P. Urban 2.4.2019 17:49

Jak prasátko ve chlívku

žije každý, kdo se řídí hodinkami.

M. Krčmář 2.4.2019 12:22

Znám lidi, kteří si hodinky protestně nepřeřizují,já sám to zkoušel,ale když mi ujel druhý autobus jsem to vzdal. Nevím,pravda,jak to aplikují v PC,nebo v mobilu,kde se to srovná samo. Jednu perličku na závěr;máti má starší telefon,ten se jí při každé změně času ptá,přeje li si čas přesunout,a přitom si ho už posunul sám. Jinak jsem pro pro nás přirozený "pražský čas".

K. Salajka 2.4.2019 11:18

Počítání času je spiknutí

proti životu. Ve středověku se šlechtici, jako stoupenci cyklického času proti lineárnímu, domáhali okamžitého potrestání osob, které způsobily ukřižování Ježíše. Z podobného soudku jsou omluvy za neblahou minulost, které jsme nebyli přítomni.

V dohledné budoucnosti zanikne práce a čas nebude třeba počítat. Už teď mnozí před volbami navrhují zkrátit pracovní dobu, tu o den v týdnu, tu na 6 hodin denně. Nevím jak je možné, že po tom všem zkracování, znám jen lidi, kteří místo 8 hodin, za které jsou placeni, dělají o hodinu a více déle.

Sjednocení evropského času bych viděl jako reálné, až se Evropská komise usnese, že slunce vychází spravedlivě ve stejnou hodinu nad každým členem EU a ozařuje ho stejnou intenzitou a dále vyhlásí projekt na mazání článků, které tvrdí něco jiného.

Za Váš článek pochvala, měli by Vás postavit vedle orloje jako průvodce.

M. Šejna 2.4.2019 12:13

pane Salajko

možná jednou pochopíte, že pro technickou civilizaci je důležité řídit se stejným časem na co možná největším území. Možná vám jednou dojde, že je úplně jedno, zda je pravé astronomické poledne ve 12:00, ve 12:35, ve 13:50 nebo ve 14:30.

J. Jurax 2.4.2019 12:37

Jistě.

Zaveďmež tedy na celém okršleku zemském čas greenwichský. Tím bude dosaženo žádoucí jednoty technické civilizace.

Akorát mám dojem, že někde v New Yorku, Tokiu a Novosibirsku i leckde jinde se tento nápad nesetká s naprostým souhlasem.

M. Šejna 2.4.2019 12:47

pane Juraxi

státy od Slovenska, přes Německo až do Španělska pravděpodobně zvolí jednotně letní středoevropský čas, tedy UTC+2.

A o tom píšu, že to je o výhodnosti mít stejný čas na větším území. Naopak časoví puritání trvají na přesném astronomickém poledni ve 12:00, které je ale na 15.poledníku jen někdy, ale většinou málokdy.

F. Houžňák 2.4.2019 12:49

"Časový puritán", to je takový váš výmysl,

něco jako lochneska nebo jednorožec.

M. Šejna 2.4.2019 12:51

Re: "Časový puritán", to je takový váš výmysl,

to jsem netušil, že jste jednorožec křížený s lochneskou.

R. Langer 2.4.2019 17:39

Re: "Časový puritán", to je takový váš výmysl,

Ano, něco jako vy... :-D

V. Novák 2.4.2019 14:05

Re:

NATO používá celosvětově UTC, značený jako Z = Zulu. Halt NATO je fšude, tak potřebuje jednotnou zónu.

A ruské železnice pro dálkové vlaky zase moskevský, zatímco pro místní vlaky místní čas. Proto tam mají na nádražích dvoje hodiny.

F. Houžňák 2.4.2019 11:16

Zajímavé je porovnání délky diskusí,

resp. počtu příspěvků v nich. Funguje to zhruba podle Parkinsona, postavení kůlny za pět liber rozumí každý, ale mašině za milión skoro nikdo.

L. Písařík 2.4.2019 11:40

Re: Zajímavé je porovnání délky diskusí,

To proto, že mašina za milion je moc velká na to, aby jí někdo rozuměl, snad vynálezce, ale ani to není jisté. Zato vrcholné politice rozumí každý.

F. Houžňák 2.4.2019 11:58

A

fotbalu taky.

J. Jurax 2.4.2019 12:41

Já fotbalu nerozumím. Akorát z literatury (Klapzubova jedenáctka) jsem nabyl dojmu, že to hraje jedenáct fotbalistů. Na každé straně. Není to moc?

F. Houžňák 2.4.2019 12:48

Tak to jste snad jediný

na celé zeměkouli. Tady v Německu fotbalu rozumí každý a dokonce doktorandi o fotbalu vedou zasvěcené diskuse při kafi po obědě. Člověk by řekl, že by už z toho jako nastupující vědci mohli vyrůst, ale furt je to drží. Taky mi včera jedna místní vědkyně řekla, že ona prostě Grétě s tím klimatem věří a basta, jaképak důkazy.

R. Langer 2.4.2019 17:40

Re: Tak to jste snad jediný

No vidíte, takže vědět vlastně nic nemusíte, že?

P. Grigar 2.4.2019 20:19

Re: Tak to jste snad jediný

.. no považte, k vědění se musíte propracovat. Věřit můžete šupito presto, žádná námaha, žádné dokazování.. pohoda.

M. Malovec 2.4.2019 10:49

Letní čas

obhajují hlupáci argumentem, že bude déle světlo. Nedovzdělanost mladších ročníků je trestuhodná. A odpovědní jsou, stejně jako v případě stávek za zrušení el. energie, učitelé. Proto jim přidejme. Ať hlupství kvete, ať doženeme a předeženeme Západ.

J. Kavalír 2.4.2019 10:56

Re: Letní čas

Světlo samozřejmě déle nebude, jen máme po návratu z práce delší odpoledne, než padne noc.

Minulou neděli se pro mne změnilo jen to, že mě denní světlo probudilo "o hodinu déle".