25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
. 29.11.2009 2:29

pro jirku s.

ten David je teda pěkný prase. Ty lidi už nemají žádnou naději?

jirka.s. 29.11.2009 11:02

Re: pro jirku s.

Mají, pokud se tu najde nějaký druhý Pinochet!!! :-/

P 28.11.2009 23:12

Možná by stačilo

kdyby restituce byla omezena na 20 let. Pokud by se nevypořádala do tohoto termínu, automaticky by nevypořádané majetky dostali jejich majitelé. Škody, které by přitom vznikly, by hradil stát.

jirka.s. 29.11.2009 2:05

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

Dobrá víra zpěváka Michala Davida

Luboš Vydra

Stavěli, nevěděli vlastně pro koho

Manželé Pávkovi, on taxikář, ona učitelka v mateřské školce, stavěli koncem se dmdesátých let rodiný domek v Praze 10 Křeslicích. Základy a přízemí: společen skou místnost s krbem, černou kuchyní, dílnu, garáž pro tři auta to měli za pě t let. Smontovat nad tím okál, to již naopak byla hračka, kterou uskutečnili b ěhem několika dnů. A pak tu byla ještě zahrada, tisíc metrů čtverečních a v ní malý domek pro domácí zvířectvo. Slušný plat taxikáře, pěkná nemovitost co ví ce se v tehdejším socialismu přát. A přesto jednoho dne v roce 1985 Pávkovi vš echno opustili a zůstali v SRN i s dvěma malými dětmi, protože jim chtěli zaji stit život ve svobodné společnosti.

Tři dny poté, co se nevrátili z dovolené, dostavili se k jejich rodičům Sojkov ým příslušníci SNB, kteří odjeli s nimi dům zapečetit. Následovalo několik výs lechů v Uhřiněvsi, v Bartolomějské ulici a na Finančním odboru. Žádosti Sojkov ých, zda by si mohli vyzvednout po dětech, alespoň špinavé prádlo bylo po průt azích vyhověno. Při návštěvě domu babička s dědečkem neodolali, aby si po vnou čatech nevzali na památku alespoň botičky a sáňky. Vzápětí na to však od JUDr. Filipa přišla pozvánka, aby se pan Sojka dostavil na Finanční odbor, kde mu b ylo sděleno, že tyto věci se v domě podle seznamu ztratily a že je musí neprod leně vrátit. Na prosby pana Sojky, že tyto věci odkoupí nebyl brán zřetel. Pro to museli Sojkovi sáňky a botičky vrátit.

jirka.s. 29.11.2009 2:06

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

(pokr.)

Spartakiada, to je estráda...

V jednom nadšení tleská národ strana i vláda V průběhu jednoho roku konfiskovaný dům koupili od státu miláček komunistickéh o režimu zpěvák Michal David a teniska Marcela Skuherská. Tedy lidé hodící se do každé společnosti, kde rozhoduje moc a peníze. Proto se i dnes Michal David všude tlačí, kamarádí s kdejakým hercem a ministrem, hraje s nimi tenis, zatí mco manželka pana premiéra chová na klíně jeho dítka... Přestože dům přišel do roku 1980 manžele Pávkovi na více jak milion Kčs, v kupní smlouvě sepsané 25. 6. 1996 je uvedena cena 540 537 Kčs (skutečný odhad na ONV se údajně ztratil! ). Michal David nemusel tedy čekat ani povinný rok. Když uvážíme, že za Davido vu pochvalnou písničku o spartakiádě 1985, kvůli níž jsme vypínali rádia, získ al její interpret jistě slušný balík peněz a další finanční prebendy od tehdej šího ÚV KSČ, nemovitost dohozená jak jinak, než tehdejším primátorem hlavního města Prahy soudruhem Štafou, mu spadla do klína prakticky zadarmo. Miláček strany klidně spí

Michal David vůbec nepočítá s tím, že by měl konfiskát původním majitelům jedn ou také vrátit. Spí klidně. Nedávno si přistavěl k okálu garáž a další místnos ti.

Sojkovi napsali před časem panu Davidovi dopis, na který se jim neozval. Proto celou záležitost předávají k soudu.

jirka.s. 29.11.2009 2:07

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

jirka.s. 29.11.2009 2:09

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

(pokr.)

Michal David v časopisu Vlasta se po převratu zviditelňoval tím, že zveřejnil kýč o sobě, v němž se chválí, jaká jsou rodinka, jak vaří a jak se věnují děte m a současně se svěřuje, že koupil na okraji Prahy domek, který byl ve špatném stavu. Paní Sojková mu proto okamžitě napsala rozhořčený dopis jak si může do volit tvrdit, že tento dům je ve špatném stavu, když je starý teprve pět let. Michal David jí suverenně odpověděl: "Nejenom špatný, ale přímo v dezolátním s tavu." Zdá se, že tímto zlehčováním si přeci jenom hojí svědomí. Sojkovi napsa li na ředitelství OPBH Praha 10, protože je zajímalo, kdo dům do dezolátního s tavu uvedl, když to nebyli Pávkovi.

Natahovací pan Jíša

Protože žádný ohlas jím na jejích dopis nedošel, navštívili tentokrát OPBH oso bně a zde se v podatelně dozvěděli, že ředitel byl odvolán a místo něho jeho d opis převzal JUDr. Jíša. Tedy člověk, který paní Sojkové po telefonu, před tím řekl: "Dům byl jednou prodán. Nemusí vás to zajímat." Protože si paní Sojková v dopise řediteli na něho stěžovala, tak tento dopis zahodil. Šli za jeho nám ěstkem a ten si nechal dr. Jíšu, který byl v oné době ještě "maličký" oproti t omu, jak dnes zase "vyrostl", předvolat. Předložil doporučení, že se vila má M ichalu Davidovi prodat, od vysokých soudruhů Himla, Jenerála a Štafy. A schlíp le dodal: "Nedalo se tehdy nic jiného dělat. Podle těchto doporučení měl pan D avid jediný zelenou tento dům dostat." Když pan JUDr. Jíša později "vyrostl", stal se soukromým poradcem OPBH a Sojkovi potřebovali tuto informaci k soudním u řízení, ono doporučení dvou supersoudruhů již nebyl sto předložit. Řekl, že je tu pouze doporučení Himlovo, ale to již k ničemu stejně nebylo, protože ten to další supersoudruh již zemřel. Místo toho se jim pan Jíša "pochlubil", že j iž soukromničí a každá taková jeho porada stojí 400 Kč za hodinu. Věřili, že žijeme v právním státě

jirka.s. 29.11.2009 2:11

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

(pokr.) 

V roce 1990 se Pávkovi vrátili z Německa a protože podlehli euforii, že je u n ás demokracie, doufali, že to nebude trvat ani půl roku a získají dům nazpět. Paní Pávková napsala JUDr. Rychetskému s dotazem, kde mají emigranti bydlet, j estli nemají jít pod most. Protože její dopis zůstal bez odpovědi vydala se za ním osobně. Pan Rychetský jí nepříjmul a jednal s ní pouze jeho zástupce JUDr . Liška a ten jí uklidňoval: "Paní Sojková, vždyť jsme se na Václavském náměst í řekli, když jsme cinkali klíči, že nebudeme jako oni." Paní Sojková mu odpov ěděla: "To jsme si sice slíbili, že nechceme mučit a zabíjet, ale co nám bylo ukradeno, musí nám být i vráceno."

Pan Pávek si mezitím zařídil u nás živnost, protože měl zato, že bude v okálu podnikat. Stání u soudu za čas sice proběhlo, ale nikam stejně nevedlo. V prvé řadě vyslýchali především jako zločince Pávkovi, zatímco Michala Davida pouze jen tak letmo. Po rozsudku, který dal za pravdu státu a zpěvácké hvězdě, se P ávkovi odvolali proti zaujatosti soudkyně JUDr. Chvojové, ale mimo to, že je t o stálo další peníze, jim to nebylo nic platné. Vrchní soud rozhodl, že jejich odvolání je bezdůvodné a vrátil žalobu k projednávání paní doktorce zpět. Pro tože se Pávkovi dostali do beznadějné situace, měli v Německu byt a děti, kter é zde chodily do školy, zde museli bydlet s rodiči pouze v malém bytě, stáhli žalobu a řekli: "Mami byli jsme naivní, že jsme si mysleli, že v této zemi je demokracie." Pan advokát JUDr. Chalupa jim na rozloučenou řekl: "Do třech let jednání můžete obnovit."

Naštěstí byl zákon 87/1991 Sb. o mimosoudních rehabilitacích již novelizován a Pávkovi jsou rozhodnuti soudit se znova.

Jejich rodiče Sojkovi po odchodu dětí do exilu podali žádost, aby jejich dům v Křeslicích mohli odkoupit. Jejich žádost se však ztratila. V roce 1990, když si podali stížnost na hospodářskou kriminálku, dostali odpověď, že se s tím ne dá nic dělat.

jirka.s. 29.11.2009 2:13

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

(dokončení)

Protože Sojkovi dělali Pávkům ručitele, zůstal jim po jejich odchodu na spláce ní dluh 50 tisíc. Michal David to za ně zaplatil. Je jasné proč. Kdyby jim dlu h ponechal, měli by tak i podle bolševických zákonů přednostně kupní právo. Ve svém dopisu Sojkovým Michal David píše, že dům jejich dětí koupil v dobré víř e. Ano, v dobré víře, že komunističtí zločinci v této zemi nikdy neodejdou. Že u nás budou vládnout navěčné časy.

Omlouvám se za tu délku, ale článek je z Necenzurovaných novin a zdejší cenzor takový odkaz nepouští. ;-(

P 29.11.2009 20:25

Re: To jako myslíte, že bych měl přispět na odškodnění manželům Pávkovým a to prase davidovo by si dál válelo koule v jejich baráku???

To co píšete, se liší od toho, k čemu se vyjadřuji já. Já vyjadřuji nelibost nad neochotou dořešit restituce, Vy se vyjadřujete ke konkrétnímu případu, na který mohou být různé pohledy - Vy tvrdíte jedno, druhá strana něco jiného. Já to nerozsoudím, ani nikomu nepomohu.

jirka.s. 28.11.2009 10:39

Slovo restituce bylo před rokem 1989 takřka neznámé.

Ale bylo! Jenže pouze poměrně velmi úzkému okruhu občanů, většinou se zabývajících fotografováním ! ;-)

Restituce sbíhajících se liniíPro zachování rovnoběžnosti linií při snímání směrem vzhůru, dolů nebo do boku, musíme respektovat rovnoběžnost roviny citlivého materiálu a hlavních linií předlohy.

Postup práce může být individuální. Jeden z možných je nejprve hrubě zaostřit na rovinu hlavního motivu, potom posunem objektivové standarty, zakomponujeme motiv do zorného pole a následně přesně doostříme. Kde možnosti kamery nestačí, provedeme počáteční kompozici nasměrováním celé kamery a poté vyrovnáme nakloněním matnici a standartu do paralelní polohy – čímž dosáhneme požadované restituce. ;-D 

Han 28.11.2009 10:59

Re: Slovo restituce bylo před rokem 1989 takřka neznámé.

Restituční nárok, právní výraz = nárok na obnovení původního stavu.

např.: restituční dekret = rušící platnost některých majetkově právních jednání z doby nacistické okupace.

jirka.s. 28.11.2009 15:54

Re: Slovo restituce bylo před rokem 1989 takřka neznámé.

8-o?8-o?

Han 28.11.2009 17:27

Re: Slovo restituce bylo před rokem 1989 takřka neznámé.

Není restituce jako restituce, že?

R 28.11.2009 9:59

Vuužití restituovaného pole.

Lidi, co se zemědělstvím nemají zkušenosti a nemají k využití produktů třeba chovem toho pašíka potřebné zázemí, využijí takové navrácené pole těžko. 

Tam by bylo možná nejlepší řešení vyřídit zalesnění. Sice by se muselo investovat do nákupu sazenic a do oplocení plochy, aby mladé sazenice byly chráněné před zvěří nebo před nenechavci a vandaly, ale potom už hodně desítek let takový les skoro žádnou udržbu nepotřebuje. Případná probírka suchých a plevelných stromů by potom znamenala produkci palivového dřeva, takže potom zadarmo topení nebo penízky na přilepšenou za prodej dřeva.

Nebo by se mohlo vyřídit zalesnění biomasovými topoly, takové plochy zůstávají tuším stále jako pole. Sklízí se tak jednou za 5 let, z dvou hektarů by mohlo být méně kvalitního, ale použitelného dřeva na topení na zimu pro několik baráků a předpokládaná životnost takového biomasového pole  je 20 - 30 let. Jen by to vyžadovalo větší počáteční investice a větší starost po celou dobu životnosti topolů.

Co se týká černého kácení lesa,  co jsem viděl, pachatelé si obvykle vybírají majitele, co se o ten les nestarají, protože bydlí kdesi v jiném kraji nebo kdovíkde. Když někdo vlastní les tam, kde bydlí nebo se tomu pozemku věnuje jako vlastník, to znamená že se účastní schůzí místního honebního společenstva neboli společenstva vlastníků případně dokonce osobně domluví s místními majiteli sousedního lesa nebo místními myslivci nějaký dozor, kdyby se tam něco nevhodného dělo, nemusí se černého kácení zas tak obávat.

-ferry- 28.11.2009 9:14

Slovo restituce ...

... bylo známé už i před rokem 1989. Moje matka,např.,byla členkou spotřebního družstva Jednota. Jako taková dostávala,tuším,jednou za rok jistou ne příliš vysokou částku.Tomu se říkalo restituce ...

Vlado Z 28.11.2009 9:12

co s pozemkem

Já jsem si na malém zrestituovaném pozemku zčásti zřídil sad a zbytek si pronajímají a za dotace z EU sečou zemědělci-ročně mi pak vyplácejí 50 Kč. Teď jen žiju v strachu-co až mi těch cca 30 stromů jednou zarodí-kdo to bude všechno zbírat! Na druhé straně-až to vykvasí a vypálí se, tak z toho třeba nějaképeníze kápnou-já piju jen velmi střídmě ;)

R 28.11.2009 9:40

Re: co s pozemkem

Není li to oplocené, je to dál od obydlených baráků a je ten sad vidět z nějaké  frekventovanějšíasfaltky, nemá cenu si dělat starosti se sbíráním,  dneska se už najde plno lidí, co to posbírají. A kupodivu ani za to nebudou nic chtít, dokonce se ani nepřihlásí. :-D

Herakleitos 77.48.237 28.11.2009 12:33

Re: co s pozemkem

Prodej vypáleného je soukr. osobám zakázán!Jedině načerno!Takže zas ho*no!;-D;-D

Han 28.11.2009 8:57

Původní restitutienti většinou prodělali.

Zvláště ti, kteří nemají přístup k těm správným informacím.

Spekulanti s pozemky mají dobře vypracovaný systém jak jejich pozemky získat, pokud jim to stojí za to. Zvláště u starých lidí to pro ně není problém.

Horší než pole je restituovaný les, zvláště když bydlíte někde jinde. Může se stát, že vám jednou zbydou jen pařezy s povinností znova pozemek zalesnit.

R 28.11.2009 10:13

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Pokud to je skutečně nějaký větší majetek, pár hektarů kvalitního lesa, ne 200 metrů čtverečních u potoka porostlých vrbami jívami a podobnými plevelnými dřevinami,  určitě se vyplatí  o takový kus lesa dobře starat.  To znamená vzít si na místním úřadě kontakt  na společenstvo vlastníků okolních pozemků neboli honební společenstvo a zařídit si pozvání na jejich schůze a případně přes ně rovnou s myslivci. A domluvit si tam s někým místním  minimálně nějaký průběžný dozor, aby nahlásil, když se na tom jeho lese bude něco provádět. Nebo rovnou za nějakou úplatu či za palivové dřevo z probírek domluvit udrbu takového lesa. Na viditelně udržovaný les zloději nejdou, je to pro ně riskantní, protože by se to provalilo příliš brzo.

R 28.11.2009 10:19

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Oprava: Údržbu takového lesa, ne údrbu.

Han 28.11.2009 10:32

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Myslím, že udržovanost lesa nemá vliv na jeho neoprávněné vykácení. Důležité bude jak vysoké je riziko "nenápadného" kácení a odvozu. Čím opuštěnější a nepřehledný přístup, tím větší riziko.

Znám Myslivecké sdružení jehož členové se snaží hlídat lesy v jejich honitbě hlavně před černými skládkami a i přes závory, (které pachatel objede přes pole) nejsou moc úspěšní, aby tomu zabránili. Vím, to kácení není jako vysypat náklaďák bordelu a odjet.

R 28.11.2009 11:42

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Já jsem nějakou dobu v honebním společenstvu působil. Máme tam taky majitele, podle kontaktu v katastru nemovitostí bydlící kdesi u Aše v druhé polovině republiky, co na pozvánky a vůbec kontakt nereagují a vůbec se neobjevují. Když někdo jejich kousek lesa začne kácet, nikdo nic neví a nejspíš si bude myslet, že to je na příkaz majitele. Pokud o tom majitelé skutečně neví, mohou se dozvědět klidně až za nějaký rok, až se někomu odpovědnému přestane líbit zarůstající paseka a bude to chtít dát do pořádku. Já myslím právě, že na takové majitele se ti zloději soustřeďují, není problém je v katastru nemovitostí najít.  Ale i ta opuštěnost a nepřehlednost je určitě pro černé kácení podstatná. 

Han 28.11.2009 12:01

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Ano, když budu vědět, že soused kácet nechtěl a uvidím, že se kácí, tak mu hned zavolám. Je dobré znát místní poměry.

Anton 28.11.2009 11:18

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Kamarád také restituoval kus lesa a byl nadšen, nadšení pominulo, když byl po něm požadován nějaký postřik proti škůdcům, za který měl, coby majitel, zaplatit. Rád se lesa zbavil.

R 28.11.2009 11:51

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Pravděpodobně na kůrovce v smrkové monokultuře. To je neblahé dědictví dřívějších let,kdy byla smrková monokultura zdaleka nejvýnosnější les. Jenže s obdobími letního a podzimního sucha v posledních letech se smrková monokultura stala extrémně náchylná na napadení kůrovcem. Tady na severní Moravě se má navíc šířit jakýsi severský kůrovec, který oproti našemu vegetuje i za chladnějšíhopočasí a tak stihne za rok  ještě o jednu generaci víc.

Han 28.11.2009 12:15

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Kůrovec je dost propírané téma, je nejvíce vidět. Mnoho nových majitelů lesa bylo nemile překvapeno, když místo zdravých stromů mají více jak 15% napadeny dřevokaznýma houbama. (Oblíbená Václavka smrková a jiné) Dřevo se pak hodí leda jako palivové.

Náklady na hektar lesa mě známý lesník kdysi vyčíslil vyčíslil na 25 tis. za rok. (Letecký postřik, vápnění atd.)  Nynější ceny neznám.

R 28.11.2009 23:06

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

No, napadení václavkou závisí na životaschopnosti takového lesa. Václavka spíše funguje tak, že napadne slabší stromy, tím prosvětlí les a zbylé stromy zesílí a václavku pak překonají.  Ale asi tím zředěním lesa způsobí škody. U smrků to jsou třeba ony typické ztluštělé kmeny u země, to by měl být typický znak napadení václavkou v mládí stromu. Jinak se ale u stromů furt něco objevuje. Třeba tady na severní Moravě místy hynou zase hromadně staré velké duby, na místech s těžkou jílovitou půdou a vyšší vlhkostí. Podle lesníků nějaká houba. Na borovice jde teď  taky nějaká houba. Grafióza jilmů , to je stará věc a nejspíš už jilmy probrala. Kdo má v lese vysázené koňské kaštany, má problémy s klíněnkou, správně by měl všechno listí na podzim spálit. Klíněnka je taky potencionálně nebezpečná javorům klenům, údajně prý jim listy javorů začínají chutnat podobně jako listí koňského kaštanu. Ale třeba javory kleny jsou u nás zase napadány v časném jaru ptáky, v dobách ronění mízy nacházím v lese tyto javory naťuknuté ďubkami asi o průměru 5 milimetrů a s kmeny mokrými od unikající mízy..... A tak to je pořád dál.

Pomalu to vypadá tak, že kdo chce mít zdravý les bez postřiků a jiných podobných zásahů, musí vybírat druhy stromů přesně podle místních mikroklimatických podmínek a půdy a ještě zkombinovat ty stromy dohromady a nasázet smíšený les.  Jinak bude věčně stříkat, odstraňovat uschlé stromy coby levné nekvalitní palivové dřevo místo kvalitního ...

Chris Kelvin 28.11.2009 11:48

Re: Původní restitutienti většinou prodělali.

Přesně tak. Tady to je ráj spekulantů, kteří ovládli zejména pozemkový restituční fond, zatímco spousta restituentů buď nedostala nic nebo na to nic stále ještě čeká. Smutné.