1.4.2020 | Svátek má Hugo


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak je to vlastně s tím peklem?

Jako blesk z čistého nebe přišlo nedávno prohlášení římskokatolického papeže Františka zpochybňující existenci pekla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 84, poslední: 5.4. 2018 18:14, přehled diskusí

O. Zuckerová 4.4.2018 0:39

Už nevím, který teolog to řekl,

ale zdá se mi to logické: Největším úspěchem ďábla je to, když přesvědčí člověka, že není. Papež ovšem nemluvil o ďáblovi, ale když popřel jeho "bydliště", jako by popřel zčásti i jeho: přece ten, kdo je "vládcem tohoto světa" a Ježíšovi slibuje "toto vše ti dám" (kdo to má??!!) nebude nějaký bezďák! Ostatně mám jisté pochybnosti o tom, koho vlastně ten Franta zastupuje...

J. Vintr 4.4.2018 1:09

Pan doktor se pošklebuje sice hezky

ale je vesměs dost mimo. Zvláště v jeho hodnocení toho co "drží tu šarádu pohromadě". Myslím, že strach z pekla není ani v nejmenším důvodem, proč se dnes lidé ztotožňují s učením Ježíše Krista. Jinak papež Frantisek, pokud není jen blázen, bude nejspíš zástupcem Satana s úkolem co nejvíce uškodit katolické církvi.

J. Jurax 4.4.2018 3:12

Re: Pan doktor se pošklebuje sice hezky

No, strach z pekla asi opravdu nebude důvodem, proč se ještě dnes lidé ztotožňují s učením Ježíše Krista.

Neboť ti, kdo se tímto učením neztotožňují, nemohou mít strach z pekla, neboť tomuto učení, jež si peklo vymyslelo, nevěří - a pak stěží strach z něho by je eventuálně vehnal do náruče zmíněného učení.

Leda snad ti, kdož se s tímto učením kdysi ztotožnili a teď jej chtějí opustit, bojí se tak učinit kvůli strachu z pekla, neboť jsou přece jen indoktrinováni a jeden nikdy neví.

Anebo jak pravil moudrý rabín - všechno je jinak ...

V. Student 4.4.2018 9:14

Re: Pan doktor se pošklebuje sice hezky

Papež to pravděpodobně neřekl, resp. mohl v rámci neformálního hovoru na to téma pohovořit, a neuvědomil si, že mluví nikoli s přítelem, ale s novinářem. Teologové problematiku pekla zvažují v obou pólech - věčný oheň, pálení hříšníků atd. Ale začaly se objevovat hlasy, že to bude naopak - chlad a samota! Ale jsou to jen obrazy toho, co čeká duši, která Boha odmítne. Bůh totiž lidskou svobodu respektuje, takže kdo Boha odmítne, půjde prostě jinam.

Ale tvrdit, že duše "zmizí", je teologický nesmysl, protože duše je věčná. To by se papež dopustil hereze, banálního přehmatu, něco jako spočítat, že 2x2 je pět. Za mnohem pravděpodobnější proto považuji mnohem pragmatičtější jev - že se novinář, pozvaný k papeži jako přítel, dopustil sviňárny. Obdobné, jako Uzel.

J. Sinnreich 4.4.2018 1:17

Peklo nebude

Nic noveho. Jiz V & W zpivali."... hej rup, Peklo nebude Raj se vraci, hej rup, s nami kdo pujde najde praci...".Pia Frantiska lze si predstavit v kutne se samopalem v ruce v jihoamericke dzungli, jak bojuje za prava utlacenych bezzemku.

J. Jurax 4.4.2018 3:03

Re: Peklo nebude

Už je na to starej ... Che Guevara byl mladší a víte jak dopadl ...

M. Krátký 4.4.2018 1:44

A ČT o tom zase mlčí a furt řeší Nikulina a novičok

a my se na tu zblblou ČT furt musíme koukat a platit si ji - to je to pravé peklo - Halík - nehalík

P. Dvořák 4.4.2018 2:03

Re: A ČT o tom zase mlčí a furt řeší Nikulina a novičok

Koukat nemusíme, já už dva roky. Blaho!

Platit musíme. O tom rozhodli Nejchytřejší, z nichž většina rozum nabrala den po zvolení.

J. Jurax 4.4.2018 3:02

Re: A ČT o tom zase mlčí a furt řeší Nikulina a novičok

Nenabrala. Spíš o něj v téže době přišla ...

P. Dvořák 4.4.2018 3:17

Re: A ČT o tom zase mlčí a furt řeší Nikulina a novičok

Vlastně ano. Ale chovají se tak, jak jsem napsal. Se všemi pro nás tragickými důsledky.

P. Dvořák 4.4.2018 2:06

Peklo zcela určitě není!

Protože kdyby bylo, jistě by se našel alespoň jeden doložitelný příklad, kdy nějaký člověk upsal svoji duši čertu.

J. Jurax 4.4.2018 3:00

Re: Peklo zcela určitě není!

Doktor Faust! :-)

Ovšem není ani nebe - nenašel se alespoň jeden doložitelný příklad, že by se tam někdo dostal.

P. Dvořák 4.4.2018 3:14

Re: Peklo zcela určitě není!

Faust je doložitelný? V tom případě bych se rád setkal s Mulisákem z knihy Josefa Lady Bubáci a hastrmani. Již v dětství mi byl velice sympatický. Myslím Mulisák :-))

Nedoložitelnost, resp. neexistence nebe je celkem pochopitelná, protože jak víme, vesmír má tendenci vyrovnávat směr. A když není peklo, existencí nebe by se vychýlil jedním směrem.

J. Jurax 4.4.2018 3:24

Re: Peklo zcela určitě není!

No Faust - kdesito ukazují flek na stropě, kde prý byla díra, kterou pekelník doktora odnesl. A Johann Georg Faust co mág, alchymista a astrolog je postava historicky doložená aspoň natolik, že má heslo na Wiki ... :-)

A vesmír má tendenci vyrovnávat směr? Aby byl správný a šlo se kam se má/smí/musí? Teď ještě jestli vyrovnává opravdu správně ... :-)

P. Dvořák 4.4.2018 3:34

Re: Peklo zcela určitě není!

Špinavý strop bych přece jenom jaksi nepovažoval za důkaz pekla. Faust mohl klidně žít, ovšem je to důkaz existence pekla stejně pádný, jako že Mulisák existoval, neboť Josef Lada zemřel cca dva roky po mém narození.

Vyrovnávání směru neznamená, že se jedná v té chvíli vždy o správný, přímý směr. Jde jen o to, že se natrvalo nepřeklopí, ať už by to bylo kamkoliv.

V. Student 4.4.2018 10:25

Re: Peklo zcela určitě není!

Pane Dvořáku, máte ruku, hlavu, zadek, nohy... Taky mozek, dnes existují takové zobrazovací metody, které vám ho ukážou. Nervy a šlachy, které pohybují vašimi prsty, když píšete. To všechno máte. Kde jste ale vy sám? Vás žádná zobrazovací metoda zobrazit nedokáže. Přesto o vaší existenci nepochybuji.

Patříte také k lidem, kteří si myslí, že jejich (sebe)vědomí, jejich život, to že jsou milováni a sami milují, je pouhou výslednicí, jakýmsi přidruženým efektem všeho toho, co se v jejich těle nachází?

Hlavním argumentem proti stvořitelskému aktu je ten, že život vznikl náhodně. Po objevení prvků a vzájemných vztahů mezi nimi, rozvoji chemie a fyziky, nepřátelé víry proto roztočili své mixéry (ano, ty různé přístroje, které mísily různé prvky, aminokyseliny a všechno to, z čeho měl vzniknout život, se tak opravdu dají nazvat) s jedinou myšlenkou - stvořit náhodným mísením život a nadobro tak vyvrátit myšlenku stvoření. Míchají dodnes, ačkoli už o tom nekřičí, protože se jim poněkud nedaří.

Věřte, že kdybyste dal stokrát k sobě kosti a šlachy, mozek a nervy, a všechno to v libovolném poměru a množství míchal, neožilo by to...

M. Ondráček 4.4.2018 12:49

Poznámka k odpovědi V.S. panu Dvořákovi

Pane Studente, nechci se s Vámi hádat o existenci pekla, ba ani o existenci nesmrtelné duše, ale jestli si představujete, že se někdo snaží v laboratoři stvořit život mícháním šlach a kostí v mixéru, tak asi žijete v nějaké alternativní realitě. Víra v nadpřirozené bytosti a jiné nehmotné entity pak už je jen drobnou třešničkou na dortu této alternativní reality.

V. Student 4.4.2018 13:16

Re: Poznámka k odpovědi V.S. panu Dvořákovi

Ne, dnes už to tak nedělají. Dnes se za pomoci složité výpočetní techniky míchají prvky a sloučeniny o kterých se věří (tedy jak kdo, já například tomu nevěřím)že z nich život vznikl a vědci navzdory zkušenosti nadále své víře zůstávají věrní a míchají a míchají, co kdyby náhodou... Pekařův císař to měl jednoduché, kulišáků ždímajících z něj prachy bylo pár desítek. Dnes jsou to výzkumáky, bulíkující donorům, že už jsou na nadějné stopě...

Já se tím příměrem jen snažil upovědomit p.t. čtenářstvo, že ač život všude kolem nás, člověku není dáno vdechnout jej hmotě, neumí to. Takže bych doporučoval opovrhovat názorem, že jsme stvoření, s větší pokorou, toť vše. Příklad asi nebyl z nejdokonalejších, ale pracoval jsem na něm asi čtvrt hodiny, za takovou dobu nic komplikovanějšího nevymyslím.

O. Zuckerová 4.4.2018 9:35

Re: Peklo zcela určitě není!

Neexistence čehokoliv se nedá dokázat.

T. Šmilauer 4.4.2018 2:33

Ševče, drž se svého kopyta

Pan docent je uznávaným odborníkem ve své branži. Ať se tedy raději vyjadřuje k problematice, které rozumí, t.j. vztahům mezi jedním a druhým pohlavím(nebo dle neomarxistů i mezi třetím, čtvrtým, pátým a dalšími). Pokud si myslí, že křesťaňská víra je založena na strachu, pak nepochopil, co to křesťanská víra je. To, že ho rodiče posílali na náboženství, bylo zřejmě omylem. Ať se raději drží reklamy na Clavin nebo Viagru, to je jeho parketa.

L. Brázdil 4.4.2018 3:27

Re: Ševče, drž se svého kopyta

Zato vy budete zřejmě tím pravým povolaným, který nám to vysvětlí.

V. Hejdak 4.4.2018 9:01

Re: Ševče, drž se svého kopyta

Jaký další pohlaví - buď má piňďoura nebo nemá.

V. Student 4.4.2018 9:19

Re: Ševče, drž se svého kopyta

Vidno, že nejdete s dobou:-) Pohlaví už jsou četnější než jen dvě. Asi myslíte, že si dělám nějakou divnou srandu, že? Tak si trochu zagooglete!

V. Student 4.4.2018 9:06

Re: Ševče, drž se svého kopyta

Souhlas, pane Šmilauere.

J. Jurax 4.4.2018 2:57

Dobře řečeno

bez pekla by to nefungovalo ... :-)

V. Kotas 4.4.2018 5:54

Re: Dobře řečeno

Lidičky je potřeba udržovat ve strachu, jinak by zvlčili. To by bylo, aby se nebáli a nakonec neposlouchali. Kam by ten svět/manipulátoři přišli ( bylo by po mamonu ).

J. Pospíšil 4.4.2018 5:57

Re: Dobře řečeno

Na to stačí ČT.

J. Babička 4.4.2018 6:32

poznámka

"ateisté, kteří konají dobro bez slíbené odměny a vyhýbají se zlu bez strašení z trestu."

To je krásné, kdyby byli na světě samí ateisté, tak by nastalo to, čemu se říká, Království Boží na zemi

Z. Lapil 4.4.2018 9:16

Re: poznámka

:-)

Za odměnu posílám: "Děkuji ti, Bože, za tvou radu. Od té doby, co se zamyslím, než něco řeknu, jsou moje urážky prostě úžasné".

M. Drašner 4.4.2018 9:38

Re: poznámka

tím bych si nebyl jist: v Mongolsku zavedli státní ateismus jako alternativní víru k lamaistickému budhismu ;-)