19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jak je to s drahým bydlením

O vlivu sociální politiky státu na bydlení se 18. července v Právu rozepsal europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 8.8.2019 16:47

Re: Pozdrav Pán Bůh!

:-D

R. Hanuš 8.8.2019 14:11

Re: Byt je zboží

No, nevím, co je zač pan Zdobinský, ale vy zjevně o pronajímání bytů nevíte vůbec nic.

Jistě, v Praze, v exponovaných lokalitách, v domě zrekonstruovaném do původního secesního stylu, v stometrových bytech s čtyřmetrovými stropy, s prvky jako dobové kliky od dveří a oken, původní keramické dlažby a obklady, bronzové chodbové výlevky a originální vitráže, vše dodané z mobiliářů památkového ústavu, může nájem přesáhnout i sto tisíc měsíčně.

Nicméně, padesátimetrový byt na sídlišti, či periferii přijde cca na 15 000/ měsíc + 3 000 služby.

Vzhledem k tomu, že nástupní plat vysokoškoláka v Praze je kolem 35 000 (dle oboru) tak si takový byt může dovolit i jedinec. Pro pár to již není žádný problém. A také je většina nájemních bytů v Praze obsazená a na každý inzerát se hlásí desítky zájemců.

M. Zdobinský 8.8.2019 14:36

Re: Byt je zboží

Pane Hanuši, položil jste si někdy otázku, proč to tak je? Proč je bytů v některých lokalitách málo (Praha) a v některých dost (např.Plzeň nebo Most)? Až na ni odpovíte, zkuste druhou. Pomůžou tomu nějaké regulace, zdanění nebo to co navrhují Piráti? Jak to pomůže a komu? A pak poslední. Jak se liší byt a např.obchod jako zboží?

Děkuji za odborné odpovědi.

R. Hanuš 8.8.2019 14:44

Re: Byt je zboží

Vy jste se pane Zdobinský asi přehlédl. Já jsem na vás nereagoval a ani jsem s vašim názorem nepolemizoval. Reagoval jsem na jakéhosi pana Harabasku.

M. Zdobinský 8.8.2019 14:54

Re: Byt je zboží

ok, omlouvám se.

J. Kanioková 8.8.2019 20:38

Byt JE zboží !

Proč je někde bytů dost ? Protože ty lokality byly kdysi velmi průmyslové, tudíž průmyslové podniky se o výstavbu velmi staraly, jestliže chtěly mít dost zaměstnanců. A že v Praze nejsou ? Logické, byrokracie narůstá šíleným tempem, tudíž se tam tito zaměstnanci sestěhovávají a roste jejich počet.

U nás, když se k nám rozšiřovaly doly, šla výstavba bytů obrovským tempem.

M. Zdobinský 8.8.2019 14:28

Re: Byt je zboží

Jsem rád, že jste mě hned zařadil jako "polozloděje", který odírá nějaké chudáky o svůj hanebný a přemrštěný zisk. Už mi chybí jen ten židovský frňák. Takže vážený soudruhu Harabasko, neexistuje nic jako nepřiměřený zisk při prodeji zboží. To jenom na VUMLu možná učili,že to tak je. Neexistuje dokonce ani slušné nebo neslušné podnikání,i v tom se mýlíte. Existuje jen podnikání zákonné a nezákonné. Stavba,prodej a pronájem bytů je zákonné.(Tedy pro vás možná ne a chtěl byste zase nějaký přídělový systém.) Mýlíte se i v tom,že to že někdo nemá dost peněz na bydlení v Praze je nepřiměřená nouze. Ta by to byla jen v případě např.živelné pohromy. Chápu,že by se vám líbili nějaké paragrafy, jak někomu něco sebrat nebo vyvlastnit. Možná zkuste víc a lépe pracovat. Pozdrav Pán Bůh nebo radši Čest práci.

F. Kusák 8.8.2019 15:33

Re: Byt je zboží

Ano,sdílím Váš názor, ale někomu se to těžko vysvětluje. Jen bych poopravil: ono i to podnikání občas trochu koliduje se zákony, protože je právě těch zákonů tolik, že už se v to nevyznají ani právníci. Každý, kdo podniká, my jistě dá za pravdu. Ale samozřejmě to neznamená, že je to nějaký vyvrhel, který prvoplánovitě porušuje zákony, jen to prostě jinak nejde (nebo o tom dost často ani neví)

Z. Lapil 8.8.2019 14:30

Re: Byt je zboží

Jaký je přiměřený zisk developera, který koupí pozemek určený k bytové výstavbě, a pak několik let běhá od čerta k ďáblu, aby dostal povolení postavit na něm byty?

Upřímně se bojím snahy svázat trh do paragrafů. Na Ukrajině a v KLDR z toho byl hladomor, u nás jenom z těch obtížnějších bytomor a vložkomor, o celkem nepodstatných banánomorech a podobných nedostatcích nemluvě.

J. Jurax 8.8.2019 19:16

Řešení je prosté.

Vezměte si úvěr a postavte levné byty tak, aby se do řekněme 40 let zaplatily. Zisku se zřekněte, neboť je nemravný.

Jenom jsem zvědav, jak vysoký určíte nájem, aby se to za těch 40 let zaplatilo, a zároveň aby to nájemné vyhovovalo Vašemu sociálnímu cítění a abyste nezanechal potomkům dluhy.

A taky jsem zvědav, jak dlouho Vám potrvá, než se probojujete byrokratickou džunglí, abyste mohl vůbec začít stavět, a co Vás to bude stát.

Protože nikdy nic není zadarmo, vždycky to někdo zaplatit musí. A ideálně nejlépe ti, kdož službu či tovar konzumují.

K. Salajka 8.8.2019 19:05

Re: Byt je zboží

Zrovna pro developery představuje stavební úřad tu nejmenší překážku.

V. Petr 8.8.2019 12:28

No, takže jeden příklad.

Představte si, že stát vydá předpis, že se smějí vyrábět pouze automobily kategorie mercedes. Takže si buď koupíte mercedes, nebo nebudete jezdit.

To je také případ současné bytové situace s tím rozdílem, že cena "ojetého bytu" výrazně neklesá!

Z. Lapil 8.8.2019 14:21

Re: No, takže jeden příklad.

HODNĚ dobrá analogie. Děkuji.

J. Chaloupka 8.8.2019 11:14

Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

A přitom by stačilo přijmout zákon, že při nezaplacení nájemného má majitel právo nájemce vyhodit. A ne jen se dívat, jak tři měsíce bydlí zadarmo, pak to dát k soudu a při "rychlosti" naší justice, může ještě několik let platit údržbu bytu ze svého, protože nájemce si pořídil děti a těmi vydírá. Ostatně zde trh funguje výborně. Je-li něčeho málo, tak cena stoupá. Je-li toho hodně, cena klesá. To je dost jednoduché, to by mohl pochopit i socialista Křeček.

P. Harabaska 8.8.2019 14:05

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

Nositelé vašeho názoru se vymlouvají na neřádné chování desítek, možná stovek lidí, aby mohli zneužívat tuto výmluvu na úkor milionu slušných, kteří řádně nájemné atd. platí, ale sami jsou zneužíváni domácími, kteří jim sprostě - s odvoláním na trh - zvyšují pravidelně nájemné, aniž cokoli udělali pro zajištění řádného stavu bytové nemovitosti. A tak vzniká společnost vzájemného okrádání, kde všichni jenom zvyšují ceny vymlouvajíce se na zvyšování cen těmi druhými. Jak zjednodušeně říkám: Již brzy bude stát rohlík dvacet korun.

Z. Lapil 8.8.2019 14:17

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

V tom zvyšování cen rozhodně nejsou majitelé bytů sami. Koukněte na jídlo, koukněte na odboráře ze Škodovky, na policajty, doktory, učitele, železničáře, řidiče... Každý z nich měl v minulých pěti(?) letech aspoň nějakou stávkovou pohotovost..

P. Harabaska 8.8.2019 14:27

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

O ničem jiném nemluvím. Je ton jen kolotoč zdražování, za nímž zvyšování příjmů jen pokulhává. Zajděte do konzumu, de lékárny, ... Maso, zelenina, brambory, benzin, byty. Zjednodušeně řečeno zdražuje se F - fšecko.

Z. Lapil 8.8.2019 14:47

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

JENŽE!!! Víc peněz chtějí nejen podnikatelé, ale i bezprostřední výrobci, od oráčů přes sekretářky až po projektanty co já vím superpočítačů.

Uniká mi, jak někdo může nakupovat "jedině ve slevě" a zároveň demonstrovat za zvýšení platů. Vždyť přece NELZE mít obojí zároveň.

P. Harabaska 8.8.2019 17:18

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

On je sice ten tatíček Marx (u nás) všeobecně odsuzován (zatímco jinde i na Západě přesto studován), nicméně jeho vynález nadhodnoty (Mehrwert, added value) přesto je existujícím faktem. Problém spočívá v tom, kolik si kdo z té (nad)hodnoty odloupne. Vy byste chtěl dickensovské poměry?

J. Jurax 8.8.2019 19:40

No, ono to zvýšení příjmů pokulhává jak kde.

A jinak to co popisujete je inflace. Prý mírná inflace je zdravá ... :-)

R. Hanuš 8.8.2019 14:19

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

Člověče, co to tu melete. Nikdo nemůže nikomu svévolně zvedat nájemné. Mezi nájemcem a pronajímatelem je smlouva, která se dnes uzavírá, převážně na dobu určitou, jejíž součástí jsou i výpovědní lhůty, z důvodů dle zákona. Po celou dobu platnosti smlouvy nelze jednostranně zvýšit nájemné.

P. Harabaska 8.8.2019 14:25

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

Melete vy. Každý domácí si najde podle potřeby tisíc důvodů, jak nájemníka natáhnout. Třeba i s využitím výpovědní lhůty.

R. Hanuš 8.8.2019 14:46

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš mnoho lidí

No právě. Pokud se nájemce pokusí při podpisu nové smlouvy nepřiměřeně zvednout nájem, tak nájemník prostě zamává a najde si byt s nájmem přiměřeným. Co na tom nechápete?

Z. Lapil 8.8.2019 14:19

Re: Drahé bydlení v Praze je proto, že sem jde příliš...

Na to nepotřebujete přijímat zákon. Jednostranné neplnění smlouvy je přece legitimní důvod k jejímu vypovězení.

M. Prokop 8.8.2019 10:41

Jak přijde řeč na bydlení

je pan Křeček mimo realitu.

Jeho socanská podstata vykoukne.

Bytů je málo (v Praze), kvůli tomu, že vinou špatných zákonů a vyhlášek se nestaví. Od toho se odvíjí cena a žádné netržní optření to nezmění, leda zhorší.

J. Kratochvíl 8.8.2019 17:20

Re: Jak přijde řeč na bydlení

a nějakou jinou pohádku neznáte. Melete stále stejné dokola a totéž

J. Jurax 8.8.2019 19:27

Tak nemelte a tu pohádku vyvraťte! Utlučte ho čísly, odkazy a argumenty!

V. Student 8.8.2019 9:56

Pražští radní zvažují zvýšení

daně z nemovitosti. Jestliže se zvýší daň, pronajímatelé zvýší ceny. Nepřijde vám to, že se tady vytlouká klín klínem? Když se koukám na baráky z počátků 20. století, mají krásné štuky, výzdobu, precizně zpracovaný detail... tahali to tam tehdy na tragačích, materiál tahali do pater ručně, a tohle zvládli. Byly z toho třeba nádherné činžáky, kde lidé platili rozumné nájmy. Jak to, do prčic, že dneska se staví krabice, uvnitř to zní dutě, samý sádrokarton, a drahé je to tak, že na nájem už normální lidi ani nemají?! Lítat na Mars? Pokrok je jinde - stavět laciněji, činit bydlení dostupnějším! V čem je problém?

Z. Lapil 8.8.2019 13:07

Re: Pražští radní zvažují zvýšení

Až se mi chce napsat, že tehdy nebyla minimální mzda. A není to úplně od věci.

Hlavně ale máte v úvaze tu chybu, že dnes vidíte těch pár ulic na Vinohradech, zatímco chudé bydlení té doby (jeden pokoj pro rodinu se záchodem a vodovodním kohoutkem na pavlači) dávno neexistuje.

A když tak o tom dumám: on ten jeřáb taky není levná sranda, ten si můžeme dovolit v bohaté Evropě. V chudých zemích je horda "otroků" tahajících cihly na příčky do 30. patra seriózní alternativou. A nepochybně občas podmínkou povolení - dát vydělat negramotným živitelům rodin je lepší než dát ty samé peníze jeřábníkovi a skrze nájem jeřábu nějakým svářečům kdoví odkud.

Onehdy jsem utrpěl šok: Brněnská přehrada z 30. let je z podobných důvodů (krize a nezaměstnanost) víceméně ruční práce: https://www.brnenskaprehrada.cz/p_hist.html.

"Stavba přehradní hráze probíhala v době hospodářské krize. Cílem proto bylo, zaměstnat na ní co nejvíce dělníků za použití minimálního množství mechanizace. Součástí stavby byl pouze jeden kompresor, malý parní jeřáb a dvě větší míchačky na beton, který se rozvážel v ručních dvoukolových vozících a také se ručně pěchoval"

P. Harabaska 8.8.2019 14:11

Re: Pražští radní zvažují zvýšení

Jak jste pokrokový! Že byste také zorganizoval nějaký ten New Deal?