15.5.2021 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Jací jsme

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Minutus 26.11.2009 16:49

Pokud není nic lepšího na výběr

stačil by mi ten králík na smetaně.

Schumacher 26.11.2009 15:32

Znalost díla Nietzscheho v originále

Například takováto znalost indikuje komplex schopností a dovedností umožňujících opatřit si směnou své pracovní síly králíka na smetaně daleko efektivněji než přímým vynaložením pracovní síly k jeho výkrmu a předkonzumační přípravě.

Wotan 26.11.2009 10:13

Hlava

Co dodat? RYBA smrdí od HLAVY!

delilah 26.11.2009 10:10

On pan Hubalek nerika lez

jen to nekteri nedovedou pochopit , jako pan autor a ti patri mezi ty, kteri maji IQ pod 100 bodu.

pro vsechny neverici Tpmase jsem nasel viz link:

http://translate.google.com/translate?langpair=en|cs&u=http%3A%2F%2Fwww.abelard.org%2Fburt%2Fburt-ie.asp

Minutus 26.11.2009 16:45

IQ je profláknutá věc,

každý seriózní psychiatr nebo psycholog vám řekne, že osobnost člověka popisuje dost nedostatečně.

bb 26.11.2009 9:31

Abychom s vaničkou nevylili dítě

Myslím, že Hubálek to řekl trochu tvrdě, ale jeho závěry bychom neměli posunovat do roviny, kde nejsou. Jádro pravdivé je.

1. nemyslím, že jsme pitomější než jiné národy 2. přiznejme, že většina národa si v listopadu 89 myslila, že nám budou padat za chvilku holubi do huby, jenom když nám v tom mistr až ministr nebude bránit 3. přiznejme, že většině vůbec nešlo o osobní svobodu, ale o ty holuby do huby a do dneška si myslí, že to je svinstvo, že ti holubi padají do huby sousedovi a ne mi 4. přiznejme, že stále se málo hovoří o tom, že v prvé řadě je každý svého štěstí strůjcem a listopad 89 nám k tomu dal předpoklady, ale to ještě neznamená, že každý to štěstí má a bude mít  5. přiznejme, že naše politická reprezentace , kterou si volíme (resp. její hlasitější a médií zviditelňovaná část) zdůrazňuje právě ty hmotné aspekty života a nikoliv ty morální 6. a k tomu jim vydatně pomáhají plytké články novinářů, kteří musí psát tak, aby to četla většina ,bez ohledu zda je to Blesk nebo LN (jde jen o míru) 7. nejsme věřící a máme v sobě opravdu málo morálních principů, ale nevolám po náboženské víře, která napáchala a páchá v historii hodně špatného 8. a teď to nejhorší - jak z toho? Poraďte! Souhlasím s Havlem, ale jen souhlasit - to je asi málo.

lucinapes 26.11.2009 10:43

Re: Abychom s vaničkou nevylili dítě

je to tím, že je všeobecné volební právo, volit by se mělo až od jistého IQ a majetku. Pokud je většina voličů v těch nižších patrech IQ, na podpoře nebo závidí sousedovi prase, je třeba dělat volební vějičky pro ně srozumitelné. Takový volič jen nerad slyší, že by se měl starat sám o sebe - to by to dopadlo, to tuší i on sám. Morální principy stejně jako zákony se dodržují ze strachu (před trestem pekla nebo kriminálu). I když nejsem příznivcem žvanivého kazatele, věřím, že (volně, jen co paměť dovolí) Co potřebuju, jsem se naučil v mateřské školce- t.j. ty nejzákladnější banaální mravní zásady, které se dnes asi moc neučí - nebrat hračky, nerozhazovat písek, nehulákat, slušně pozdravit, pustit dědečka sednout - převedeno do světa dospělých by to mělo stačit. Už to by byl ráj na zemi, bez samozvaných filosofů, kteří udělují hraběcí rady, aniž sami okusili, co je realita.

RomanL 26.11.2009 13:55

Re: Abychom s vaničkou nevylili dítě

Volit by měl ten, kdo platí daně, a za právo volit by se měl platit poplatek cca 1000,-Kč. Ten by se mohl buď vyplatit každému před volbami, nebo by se mohl odečíst z daní...

A hned by se vidělo, komu stojí za to volit!

K. Babák 26.11.2009 9:24

Třetina

S. Hubálek pronesl bonmot a teď ho tady kdekdo (včetně mne) komentuje. Přísně vzato je jeho věta definicí pitomce - je to ten, kdo je součástí 33% percentilu statistického souboru obyvatel, roztříděného podle kritéria pitomosti (asi měření IQ). To je ale jeho vlastní definice, obecná definice neexistuje a dokonce ani výraz "pitomec" se v psychologii nepoužívá (nejsem psycholog, pitomci mi můžou nadávat). Pokud řekneme, že pitomec je ten, kdo má IQ pod 50 nebo ten, kdo nevěří v klimatickou katastrofu (opravuji se: katastrofa může a nemusí přijít, pokud přijde, bude asi úplně jiná. My ne/pitomci si jen myslíme, že nemůžeme řídit zeměkouli), dostaneme úplně jiná čísla.

Pan Hubálek rychleji mluví než myslí. Jeho slova by byla v hospodě u piva naprosto neškodná. Protože ale je vědec (naštěstí ne v panelu), a jeho názor otiskl pitomec novinář v seriózně vypadajícím článku, vytvořila se virtuální pravda, která bude dále rozšiřována a třeba se na ní odvolá někdo, schopný opravdu škodit.

lucinapes 26.11.2009 10:46

Re: Třetina

hlavně by bylo zajímavé, co a v jakém kontextu ten Hubálek řekl doopravdy, a ne, co si z toho autor článku prvního, tak čtenář druhého, vzal a pochopil.

Minutus 26.11.2009 16:37

Re: Třetina

Články se už neautorizují?

dulcibelka 26.11.2009 9:16

Hubálek má pravdu!

"Ti, kteří milují svobodu, rádi cestují a umějí cizí jazyk, u těch přetrvává nadšení, že jsme konečně svobodní. Ale ve společnosti jsou vždy lidi, kterým to nic neříká, kteří se jinde nedomluví, jsou to ti, co mají "ty králíci". Těm svoboda skoro nic neříká" Já bych ještě dodala, že ti s těmi králíci (které je nikdo nenutí pěstovat - mohli se místo toho taky učit cizím jazykům!) jsou nepochopitelně naštvaní na celý svět, místo aby se začli sami starat. A proto taky patří do té třetiny pitomců.

janula 26.11.2009 10:02

Re: Hubálek má pravdu!

z titulu své profese musím napsat,že nám ještě fandí

lucinapes 26.11.2009 10:47

Re: Hubálek má pravdu!

no, taky si to myslím, a to už jen z diskusí tady (a to jsou tady obvykle vzdělaní lidé).:-D

Patron Divný 26.11.2009 10:04

Re: Hubálek má pravdu!

Milá dulcibelko. Já cestuji nerad (jen když z pracovních důvodů musím, což je bohužel dost často). Též jsem slabý v cizích jazycích (jako programátor pochopitelně umím trochu anglicky, ale mělo by to být lepší - no, ve svém věku už to moc nedoženu). Originální článek Hubálka jsem četl a vytočilo mě, že svobodu omezuje na tohle. O rajzování po světě fakt nestojím, ale třeba svoboda slova je pro mě navýsost důležitá. A jsem velmi rád, že se před 20 lety stalo to, co se stalo, i když podle Hubálkovy teorie jsem pitomec. Tohle primitivní zjednodušení, to je to, co mi v jeho článku vadilo. O těch debilních kecech o "voříšcích Evropy", naprosto neopřených o realitu (ve skutečnosti je to totiž spíš naopak, ale to by byla dlouhá řeč), nemluvě.

XW 26.11.2009 10:26

Re: Hubálek má pravdu!

A vy byste jim chtěla předepisovat, zda se mají učit cizí jazyky nebo pěstovat králíky? M.j. bych si nikdy netroufl tvrdit, že znalost chovu drobného zvířectva je, ve srovnání se znalostí cizích jazyků, podřadná.

lucinapes 26.11.2009 10:55

Re: Hubálek má pravdu!

samozřejmě jsou znalosti špičkových amatérů v jakémkoli oboru ohromující (znala jsem dost šlechtitelů lilií - amatérů), stejně jako může být ohromující znalost hospodských keců (na tom se dá udělat doktorát), ale obvyklé posuzování ostatních podle sebe, které se u nás s oblibou provozuje, je fascinující ( pubescentka v tramvaji mezi záplavou vulgarit pronese ohromující zjistění, že president (nebo kdokoli jiný - od mistra po ministra /dík!/) je de.bil. Ono je těžké přijít otráveně z práce, nechat se buzerovat manželkou, přehlížet dětmi a nemít o sobě špatné mínění.Pud sebezáchovy (jinak by si musel hodit mašli) velí absurdně uvěřit, že JÁ jsem lepší než ti okolo, takže zákonitě musejí být větší hovězí kastráti než já.

Minutus 26.11.2009 15:09

Re: Hubálek má pravdu!

Hmm, já mám pocit, že ten ta potřeba věřit, že "JÁ jsem lepší než ti okolo, takže zákonitě musejí být větší hovězí kastráti než já" je problémem spíše pana Hubálka a vaším. Zjevně si musíte své ego utvrzovat myšlemkami, že třetina lidí je "blbých" (čti blbějších, než já, že?) Jestli cestování po světě (nebojte, užil jsem si ho dost) je to hlavní, proč jsme dělali sametovou revoluci, pak lidi, co tomu věří je mi dost líto. Pokud podle vás pubescentka nesmí říct v tramvaji, že "prezident je debil", máte to s pojmem svobody asi taky dost popletené. Lidé v různých vrstvách společnosti mají různé zájmy, různé vnímání svobody a to nic nevypovídá o jejich inteligenci. Zrovna včera jsem viděl v TV kuchařku a ředitelku školy, která jí nesahala ani po kotníky, i když byla v Britském muzeu. Život je holt barevný.

lucinapes 26.11.2009 11:06

Re: Hubálek má pravdu!

sami se starat - oni se starají o ty králíky - to dá dost práce, na učení není čas ani hlava, denně se jim musí nasekat, poklidit atd., a navíc - sedlák nikdy není optimista, králičí mor nebo bouřka o žních, sucho nebo mokro ho naučilo těžkému pesimismu (střevíce z lýčí má - volně podle Nepila - u nás ve skříni každý, čtyři generace zpátky má skoro každá česká rodina na dvorku hnůj) a ten se dědí, navíc stejskání si a blbá nálada je díky hádejte komu pořád in. Uprchlá zvířata ze zoo se obvykle ráda vrátí do klece na krmení, dnes se sice krade ve velkém, ale krmení pro králíci už jen tak (asi) z JZD na trakaři neodvezete -zlatý bolševik! a navíc ti Pražácíí dělají na chalupě i o víkendu, stará to vidí a chce po mně, abych taky něco dělal, dyť dělám celej tenden, zatímco oni si v Praze válej šunky, to bych taky doved, a co za peníze za to berou!!! Tak nevolte Paroubka - ten jim to spočítá!!! a už si nespočítám, že MNĚ to spočítá taky.

Sumo 26.11.2009 12:09

Re: Hubálek má pravdu!

Já mám taky králící, jazyky ovládám plyně tři ( dva cizí ) a svobodu neomezuji na cestování, naopak, to je podle mě jeden z těch méně důležitých projevů.

A já bych jen dodal k Vám, že se pěstuje mrkev a celer, králíci se chovají - osobo.

Schumacher 26.11.2009 15:36

S těmi králíci a jazyky je to tak.

Vykrmit králíci a mít z nich užitek stojí méně námahy a času než se učit jazyky. Užitek z jazyků je abstraktnější než užitek z králici.

Qakk 26.11.2009 17:01

Re: S těmi králíci a jazyky je to tak.

Asi nemáte správné informace, kolik práce dají králicí. Naučit se další tři jazyky mi dalo rozhodně méně práce naž pěstovat králíky!!

Mgr. Milda 26.11.2009 9:10

Stav mysli našich presidentů je typický pro postkomunismus

oba se starali především o své objednané a někdy prý i zaplacené čestné doktoráty, tak okolo 40 na osobu. K tomu oslavné filmy a knížky, psané lokaji presidentské kanceláře.

Jinak měl každý svůj okruh lobbystů, který jej podporoval a přispíval na různé zájmy pana presidenta. Slyšeli jste snad, že by si třeba některý, i minulý US president nechal od nějaké firmy financovat vydání neprodejné knížky, podporující jeho ego?

lucinapes 26.11.2009 11:09

Re: Stav mysli našich presidentů je typický pro postkomunismus

vy jste zřejmě jen hovnoris causa. Co vy o těch amerických presidentech víte, vždyť celé jejich volební kampaně někdo platí, kritiku!

Sven Australan 26.11.2009 12:17

Re: Stav mysli našich presidentů je typický pro postkomunismus

 Jo,  Al Gore, i když si to asi financoval sám (je dost zámožný), ale jeho kniha, protipol knihy Klausovy, je úplná směska lží a polopravd, kterým už dnes nevěří ani Watermelons sami !

Standa 26.11.2009 8:39

Svátá pravda.

Vysokoškolský titul neochrání člověka před hloupostí! Hubálek je toho dokladem.

ll 26.11.2009 6:55

Pan Hubálek asu bude soudním znalcem

A to je děsivé.

Minutus 26.11.2009 14:15

Re: Pan Hubálek asu bude soudním znalcem

To je.

Jiřík 26.11.2009 6:25

Skvěle napsané

Namyšlený Hubálek patří určitě mezi tu slabomyslnou třetinu-už jen tím,jaká má kriteria pro zařazení do ní.No, a jásat nad Havlem,také není moc hodno obdivu

Sibi 26.11.2009 8:24

Re: Skvěle napsané

Naopak, Hubálek má pravdu. Takových "králikářů", kteří necestují, nečtou a nové příležitosti neocení, je spousta. Jde hlavně o lidi s nižším vzděláním, kteří dělají nekvalifikovanou práci. Mám taky několik takových v příbuzenstvu.