23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Integrace s Mauricem

Ve Francii na západním pobřeží poblíž známé, televizí zprofanované pevnosti Boyard je malá obec, klasický venkov, kde starousedlice má pár slepic a kohouta jménem Maurice.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 8.9.2019 15:16

Majitelce kohouta Maurice bych poradil,

aby si naložila kolečka pěkně smrdutého hnoje a nedopatřením s nimi zakopla před domem toho stěžovatele na kohoutí muziku.

L. David 8.9.2019 15:14

Majitelce kohouta Maurice bych poradil,

Ś. Svobodová 7.9.2019 14:08

Petice proti hnoji

Narozdíl od francouzského venkova zde nikdo domky neopravuje, ale boří a vystavují se nové všude vůkol. Novousedlíci s podivem zjišťují, že mají za sousedy křupany s hnojištěm, králíky, slepice a bečící ovce. Složená mrva na poli připravená na zaorání je nutí sepisovat petice proti smradu. TAhle žijem i u nás.

H. Kotaz 7.9.2019 14:44

Re: Petice proti hnoji

1*

J. Jurax 7.9.2019 15:06

Taky na co hnojit, že? Potraviny přece vznikají v hypersupermarketu!

M. Prokop 8.9.2019 7:35

Re: Petice proti hnoji

Všude existují lidé inteligentní a rozumní (což není totéž) a blbci. Ve městě i na venkově. Ve Francii i u nás.

F. Navrátil 7.9.2019 12:34

Chce to mazanějšího advokáta

Kohout má alespoň majitelku, ale koho žalovat, když po rozednění začne řvát volně poletující ptactvo?

B. Volarik 7.9.2019 22:54

Re: Chce to mazanějšího advokáta

A co teprve takový muezzin - v pět ráno....to je, panečku kvílení a kokrhání, Maurice hadr....

P. Grigar 8.9.2019 9:20

Re: Chce to mazanějšího advokáta

..kdysi Husák z tribuny kynul davům a pořád dokola opakoval Mier, Mier, Mier.. a z křoví se ozval Jano: veď aj mierim, ale ty ani chvílku nepostojíš.

J. Vintr 7.9.2019 11:05

Stejní lidé, kterým vadí "venkovské" pachy

a zvuky, které vydávají domací zvířata, klidně čichají průmyslové smrady a akceptují kravál, který vytvářejí lidé.

J. Kanioková 7.9.2019 17:18

1*

J. Anděl 8.9.2019 8:27

Re: Stejní lidé, kterým vadí "venkovské" pachy

No - je snad normální, že člověk je na "svoje" zvuky zvyklý a nové ho ruší a stresují. Tak nějak mám pocit, že jsme to zdědili ještě z dob, kdy jsme lezli po stromech a měli chápavé ocasy. A v té době možná i o něco chápavější, neb jednodušší mozky.

Problém tedy nevidím v tom, že klidně usnu za zvuku cinkajících tramvají, zatímco když ztichlou vesnici poté, co usnuly žáby, opanuje psí koncert, trvající třeba dvacet minut, protože někde přes cestu přeběhla kočka, civím do stropu a prostě čekám.

Autor má pravdu, místní zvyky člověk musí vstřebat a integrovat. Integrace je podstatou přežití. A tím myslím nikoliv sebe integrovat do cizího světa. To je nepochopení toho pojmu, bohužel tak časté. Lidé se mu pochopitelně vzpírají. Proč by měli násilím měnit sebe? Ne. To znamená integrovat svět, jaký je, do svého vnitřního světa.

A než se to člověku povede, tak se holt pár nocí nevyspí, protože kolem kokrhají kohouti, jezdí traktory a pobíhají děvčata v minisukních.

H. Kotaz 8.9.2019 10:59

Re: Stejní lidé, kterým vadí "venkovské" pachy

Jde také o to, zda má vůbec chuť se integrovat.

J. Anděl 8.9.2019 15:44

Re: Stejní lidé, kterým vadí "venkovské" pachy

Ta je dokonce rozhodující. Někdo nechce, a proto ani nemůže. Ať měšťák na vesnici, nebo imigrant z Afriky (resp. prostě odkudkoliv).

B. Rameš 8.9.2019 12:38

Re: Stejní lidé, kterým vadí "venkovské" pachy

Mno, ale když integruji svět, v němž se aktuálně nacházím, s jeho zákony a zvyky do svého vnitřního světa, nutně tím svůj vnitřní svět a tedy i sebe změním, ne?

J. Anděl 8.9.2019 15:42

Re: Stejní lidé, kterým vadí "venkovské" pachy

To je správná úvaha.

Snad se mi podaří vystihnout ten drobný rozdíl v postoji či průběhu toho procesu... Když nám říkají: musíš se změnit, naznačují často, že musím dělat věci, které nemám rád, donutit se dělat věci, které jsou správné/místně přijatelné, přetvořit se, kus sebe sama zahodit, zakopat hluboko do země či spálit. V jistém smyslu mě nutí znásilnit sám sebe. Proto někdy (často) selhávají různé snahy přestat se škodlivými návyky či začít cvičit, navštěvovat církev, jíst jiné jídlo či méně jídla atp. Sám jsem to několikrát zkoušel, změnit se. Je to nepřetržitý a vyčerpávající boj, ve kterém pořád musíte měnit chtěné za žádoucí, provádět jakoby v hlavě pořád překlad, jako z jednoho jazyka do druhého.

Když však vnější svět integruji do sebe, neznamená to jednak, že bych musel začít dělat totéž. Nemusím začít pít pivo, abych dobře vyšel se sousedy, co ho pijí. Nemusím chovat slepice, abych kokrhajícího kohouta snesl na sousedním dvorku. Vstřebáním odstraníme konflikt, ale nemusíme se k ničemu nutit. Prostě se to tak jakoby stane samosebou. Jak píšu výše, sám jsem několikrát zkusil se změnit. Nakonec jsem zkusil jiný přístup, ve kterém jsem zůstal sám sebou, navenek se však můj život změnil hodně, protože jsem (víc) začal dělat, co prostě chci, bez konfliktů se světem, nýbrž prostě jen ve světě, ve kterém jsem.

Ale máte pravdu, na konci procesu jsem asi trochu jiný, ale nemusel jsem "se změnit", respektive jsem to tak nevnímal. A kdo ví, třeba si nakonec pořídím kohouta Mauricia v přesvědčení, že nic jsem snad nikdy v životě nechtěl víc :-)

K. Janyška 7.9.2019 9:50

Maurice nebo Gréta.

Všechno z jednoho pramene... Dzp.

J. Hejna 7.9.2019 11:10

Re: Maurice nebo Gréta.

Co jste se snažil naznačit, pane Janyško?

P. Grigar 8.9.2019 9:14

Re: Maurice nebo Gréta.

.. že to pramení z neznalosti spontánního řádu lidského světa. Bez jeho znalosti nic většího nezačínat!!!!!!

J. Anděl 8.9.2019 15:47

Re: Maurice nebo Gréta.

Souhlasím s tím. Velikost díla, tvořeného bez znalosti spontánního řádu lidského světa, by neměla přesahovat rozměry vlastní zahrady.

P. Lenc 7.9.2019 9:08

Nejvědčí legrace je,

že tito lidé "znechucení" venkovany a jejich činností jsou často lidé vyžadující "biopotraviny" které pěstují právě lidé, jako výše popsaná majitelka neslýchaně drzého kohouta.Kdyby blbost létala...

H. Kotaz 7.9.2019 14:43

Re: Nejvědčí legrace je,

1*

J. Jurax 7.9.2019 15:08

A co kdyby blbost kokrhala? To by teprv byl randál!

B. Rameš 8.9.2019 12:30

Re:

Proboha, nestrašte! Už tak mám křehké spaní.

P. Grigar 8.9.2019 9:16

Re: Nejvědčí legrace je,

..inu, kdyby viděli, z jakého krásného, proleželého hnoje vyrůstají jejich biopotraviny, přešla by je chuť.

J. Anděl 8.9.2019 15:59

Re: Nejvědčí legrace je,

Může se to stát, ale pravděpodobně to moc nesedí. Tito lidé si možná život na venkově idealizují a kreslí v růžových barvách, ale nebudou sepisovat žaloby kvůli kokrhajícímu kohoutovi. Sepisovali by, když už, žalobu, kdyby viděli psa na řetězu nebo sousedku, která slepici usekne hlavu bez veterinárního dozoru.

Prostě jsou mezi námi lidé velice nesnášenliví. A osud je už takový, že nás často staví do situací, které obzvláště nesnášíme, jako kdyby nás k nim snad něco přitahovalo nebo co (že by aktivní postoj k nenáviděnému v podvědomí ;-P).

Tak lidem, co nesnáší děti, pod okny postaví dětské hřiště, lidem, co prchnou na samotu za tichem, vybudují nedaleko silnici, atp. A u těch "zbohatlíků" na vesnici je to ještě podobné, jako u těch emigrantů z Afriky: dělají, co dělají všichni ostatní (každý správný zbohatlík se pozná podle toho, že má dům na venkově), aniž by si rozmysleli, jestli to je život, který chtějí žít.

P. Kmoníček 7.9.2019 8:11

No Holásku,

dnes to je mimořádně rozumné !

P. Kopáček 7.9.2019 9:04

Re: No Holásku,

Pane Kmoníčku, nebylo by možné zachovat alespoň základní zdvořilost v oslovení? Např. takto: No, (čárka) PANE Holásku...

Přeji hezký den!

P. Harabaska 7.9.2019 15:17

Re: No Holásku,

A proč Holásku? Voni jsou nějakej cimprlich!

P. Kmoníček 8.9.2019 9:09

Re: No Holásku,

Pane Kopáčku, asi jste ještě články Holáska nečetl, že se divíte.