25.5.2022 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Idiot jako národní symbol

Český prezident Miloš Zeman věnoval při státní návštěvě německé kancléřce Angele Merkelové jako oficiální dar výtisk Osudů dobrého vojáka Švejka - a okomentoval to slovy „aby nám lépe rozuměla“. Těžko se tomu rozumí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 15.11.2016 12:47

No, že by pan Urban

skutečně nevěděl, o čem to ten Švejk doopravdy je? To se mi opravdu nezdá. Ale moc dobře vím komu by Švejk mohl vadit v dnešní době... ;-)

J. Hanke 15.11.2016 12:01

dovolil bych si

upravit starou známou stupnici.

1) debil

2) imbecil

3) idiot

4) Jan Urban

P. Han 15.11.2016 11:56

Idiot

je hlavně Urban. A v každém případě lhář. Švejk byl přeložen do více než 50 jazyků a mnohokrát zfilmován. Jak velká část překladů, tak některé i zahraniční filmové verze vznikly dávno předtím, než kdy kdo slyšel o Václavu Kopeckém.

Švejka jsem četl, aniž bych se stal švejkologem, a Haška jako člověka pokládám za fyzickou i mravní trosku. Přesto jsem ochoten uznat jeho román za geniální (i když ne zrovna "veliké") dílo. Samozřejmě identifikace Švejka s celým českým národem (pokud vím, "vynalezl" to jakýsi Němec), je nesmysl. Stejně jako by byl nesmysl identifikovat každého Američana s kapitámen Yossarianem nebo každého Brita s poručíkem Goodbodym. A také to snad nikoho nenapadlo. Švejk prostě národním symbolem není (i když je dobrou ikonou pro turistický ruch). A Urban o Zemanovi dedukuje cosi, co - doufám - Zemana ani nenapadlo. Zeman prostě jen tak plácá a Urban plácá na kvadrát.

Š. Hašek 15.11.2016 14:33

Re: Idiot

Tak tohle zkuste vysvětlit studentům Urbana i jemu. Čekám, že náš mudrátor "seřve" i tu Hlavu 22. Protože "vrhá stíny".

Dobrá poznámka.

V. Mlich 15.11.2016 11:33

Na Švejka mi nešahejte!

Jak můžete někdo nazvat idiotem člověka, který uprostřed války volá na protivníky: "Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!". Byl tam mezi nimi jediný zdravě uvažující.

Podobný dojem mívám dnes z Ovčáčka: říká naprosto normální věci, ale ti šílenci všude kolem něj by chtěli slyšet neco jiného, tak se z něj pokouší dělat blázna.

A. Alda 15.11.2016 12:51

Souhlas, pane.

Už jenom ten úvod je úžasný: http://klempera.tripod.com/svejk00.htm

Nebo úvod 9. kapitoly: http://klempera.tripod.com/svejk09.htm

A další a další...

Ale holt Urban, Halík a Doležal nemají Švejka rádi. Nejsou tak blbí, aby nepochopili, že Švejk se předstíráním blbosti bránil právě takovým, jako jsou oni.

R. Langer 15.11.2016 12:56

Re: Souhlas, pane.

Přesně! Těm chytrým, kteří jediní znají PRAVDU! Tu svou. Švejk by s nimi pěkně vyběhl. A toho se oni totiž ve skutečnosti bojí - že jim někdo nasadí dlouhý nos, jak to dokonale uměl právě Švejk. Proto ho také nenávidí.

Š. Hašek 15.11.2016 14:35

Re: Souhlas, pane.

Koupím si jedno černé, "Evropu zahalujou nějaký mraky"!

K. Novák 15.11.2016 15:27

Re: Na Švejka mi nešahejte!

Nepamatuji se, že by něco takového Švejk v knize volal. Volal to ve filmu, ale to volání tam bylo tendenční a byla to hloupost, protože to volal voják, který vlastně přišel obsazovat území. Smysl by to mělo, kdyby to volal tam žijící civilista.

A. Alda 15.11.2016 15:32

Re: Na Švejka mi nešahejte!

Nenapsal to Hašek, ale Sauer, který chtěl Švejka dokončit. A do filmu to převzali.

A nebylo to na cizím území, ale na území rakousko-uherském, přesněji na území té části Polska, které po třetím dělení připadlo Rakousku. V tu dobu již bylo obsazeno ruskou armádou (za 1. sv. války obléhala ruská armáda i Krakow, leč nedobyla).

I. Hil 15.11.2016 20:58

Re: Na Švejka mi nešahejte!

Až na to, že v knize tato věta není. Až v divadle a filmu se objevuje. Je ovšem pravda, že v podání p. Hrušínského vydá za tisíc mírových prohlášení....

M. Prokop 15.11.2016 10:44

On ten nový německý překlad Švejka

je údajně lepší, než ten starý, zavádějící, jehož autor zřejmě pochopil Švejka podobně jako pan Urban.

O. Zuckerová 15.11.2016 11:37

Re: On ten nový německý překlad Švejka

Švejk nepatří mezi moje nejoblíbenější knihy. Je ale napsán skvěle. Doslovné plnění rozkazů nadřízených je tam jasným pošklebkem. A doslova za geniální považuji Švejkův výkřik "Nestřílejte, vždyť tam sou lidi!" - v absurditě situace NA VÁLEČNÉ FRONTĚ. Souvislost mezi osobní povahou a dílem nemusí být vždy odpovídající. I ožralý bigamista ze čtvrté cenové může sdělit něco zásadního, co má slyšet celý svět.

J. Jurax 15.11.2016 19:08

Re: On ten nový německý překlad Švejka

No jo, ono poměrně často se mezi autory geniálních děl najdou jedinci, jejichž život nebyl nikterak příkladný a taky chlastali jak duhy či brali drogy. V čítankách jsou životopisy učesané ...

A. Alda 15.11.2016 13:46

Žádný Němec však nebude nadšen

třeba tímto textem:

Zde mizela povětšině všechna logika a vítězil §, škrtil §, blbl §, prskal §, smál se §, vyhrožoval §, zabíjel §, a neodpouštěl §.

Viz zde: http://www.svejkmuseum.cz/I_03.htm

To žádný předklad nezmírní.

M. Prokop 15.11.2016 10:40

Další, který z důvodů hlavně ideologických

Švejka nepochopil. Stran osobnosti Haška lze souhlasit.

Š. Hašek 15.11.2016 10:56

Re: Další, který z důvodů hlavně ideologických

Lze souhlasit.

Předmětem "Urbanova moudra" jest ale určitě hlavně zhoubný vliv "závadné" a zastaralé literatury na občany ČR. I světa, neboť dílo jest stále překládáno. Osoba spisovatele je vedlejší. Samotní tvůrci skvělých děl bývají často trošku "mimo".

A. Alda 15.11.2016 14:04

Stran osobnosti Haška

rozhodně NELZE souhlasit.

Přečtěte si něco z jeho životopisu třeba zde: http://www.svejkmuseum.cz/menger.htm

Š. Hašek 15.11.2016 14:37

Re: Stran osobnosti Haška

Netroufám si hodnotit spisovatele, na to nemám, z jeho díla ale "mnohdy čerpám". Nikoliv ale eurodotace.

V. Čermák 15.11.2016 10:38

Pan Urban se snaží přilepit vzdělanému Zemanovi

nálepku Idiota. Ale Proč? No, o panu Urbanovi je všeobecně známo, že pohrdá tou Čecháčkovskou lůzou, která se jednak směje Švejkovi a druhak má ráda Zemana. Tak asi Proto...

M. Prokop 15.11.2016 10:41

Re: Pan Urban se snaží přilepit vzdělanému Zemanovi

Zeman ovšem není idiot (idiot za své idiotství nemůže, narodil se tak), Zeman je něco horšího.

Š. Hašek 15.11.2016 10:52

Re: Pan Urban se snaží přilepit vzdělanému Zemanovi

Ale no tak!

J. Jurax 15.11.2016 19:13

Re: Pan Urban se snaží přilepit vzdělanému Zemanovi

No, nevím, Zemana opravdu nemusím, leč soukromě bych řekl, že Zemanovo IQ by dost převyšovalo průměr téhož zdejších diskutérů. Není tedy idiot; někdy se však jeví jako vůl. Ale zdaleka ne vždy.

I. Fencl 15.11.2016 10:32

přehnaně kritický pohled

Článek vnímá literaturu příliš jako politikum. Komunisti dali švejka na štít, ale tohle je totéž s opačným znaménkem. S tímto přístupem by šlo odsoudit dost velkou část literatury, snad i včetně Kafky a Zločinu a trestu. Chápu, že někdo neakcepuje markýze de Sade nebo Zpěvy Maldorovy, ale toto si tak dobře napsaná knížka jako Švejk nezasloužila. Součástí autorského přístupu mj. byla vždy i provokace. U Haška možná ani nebyla vědomá, on byl jistě všelijaký a dejme tomu i latentně homosexuální, ale toto tepání do románu světové úrovně jen dokazuje jeho kvality.

V. Čermák 15.11.2016 10:40

Re: přehnaně kritický pohled

O článek ani o Śvejka autorovi nejde. Plivnout na Zemana, o to mu jde.

Š. Hašek 15.11.2016 10:57

Re: přehnaně kritický pohled

Asi mu jde o oboje.

T. Krystlík 15.11.2016 10:05

Byl dobrý voják Švejk blb, nebo inteligentní člověk?

Češi vyznávají rovnostářství, jehož základem je víra, že všichni jsou v podstatě stejní. Tuto představu jim podsunuli již národní buditelé, a česká oddanost národu, který kmenovou příslušnost staví nad individualitu jednotlivců, tento étos jen zesiluje. Je společensky přijatelné připisovat neúspěch jednotlivce nedostatku jeho snahy nebo pracovitosti, ale ne nedostatku inteligence nebo schopností, protože by to popíralo český axiom o rovnosti. Výslednicí je typický reprezentant českého národa, malý český člověk, který je zosobněním průměrnosti a také tzv. zdravého selského rozumu. Ať mu chybí cokoli, určitě nepostrádá inteligenci. Malý český člověk má „zlaté české ručičky“, které zvládnou cokoliv, Čech je talentovaný, zručný a vynalézavý, hloupost je jako hlavní znak vyhrazena pro konstrukci toho druhého, pro představy o Nečeších. Kdyby tomu tak bylo, museli by Češi být nejbohatším národem Evropy. (Die goldenen böhmischen Händen přezdívali rakouští Němci zručným řemeslníkům z Čech. Jenže to nebyli ve své většině jazykoví Češi, nýbrž Němci českých zemí. Český ekvivalent k böhmisch opomněli Češi vytvořit, takže v češtině tschechisch a böhmisch jedno jsou.)

Češi se kloní k výkladu, že Švejk byl inteligentní a hloupost jen předstíral. Výklady Osudů dobrého vojáka Švejka jsou rozdílné (dílo se stalo známé teprve berlínským německým vydáním): Češi ho považují za satiru na monarchii, zbytek světa za satiru na typického Čecha.

A. Alda 15.11.2016 12:55

A vrcholným dílem přírody

je jistě Sudetský Němec, že...

T. Krystlík 15.11.2016 13:10

Že byste se místo toho uplivnutí

pokusil něco z výše uvedeného vyvrátit?

A. Alda 15.11.2016 14:02

Kniha Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

je protiněmeckým a protirakouským dílem. Celá kniha je zaměřena na to, aby ukázala tupost německého panstva v Rakousku, stupiditu rakouských policistů, soudců a důstojníků, válečnou naivitu sudetských a rakouských Němců a špinavost českých kolaborantů s rakousko-německou mocí.

Neukazuje Švejka ani jako blba, ani jako vychytralého vyčůránka předstírajícího blbost - ukazje rakouské a sudetské Němce jako krvelačné bestie, postrádající nadhled a inteligenci.

Však si tu knihu někdy přečtěte. Třeba zde: http://www.svejkmuseum.cz/Obsah.htm