23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: I obrátil jsem oči v sloup...

I obrátil jsem oči v sloup, čta příspěvky o stavění a nestavění mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 4.7.2019 8:13

Pravda je

jednodušší. Náboženství bylo jen pláštíkem pro sprosté krádeže. Vpád Švédů neměl žádný vojensko-strategický cíl. V té době již bylo jasné, že se brzy uzavřou mírová jednání. Jednalo se o systematické loupení podle připravených seznamů a díky zradě pronikly houfy z Hradčan na Malou Stranu. Na mostě je zadrželi řezničtí tovaryši. Studenti od Jezuitů tam byli, ale slavný Plachý zajišťoval zásobování.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí byl symbolem rekatolizace a germanizace, proti které se naši předci vymezovali. Až do vzniku republiky byli klerikální představitelé součástí mašinérie, která potlačovala vše, co bylo spojené se slavnou historií Cech a Moravy. Proto byl sloup povalen a i když se už za kardinála Berana katolická církev rehabilitovala díky lidovým farářům a smíření s československou státností, zůstává tento mariánský sloup výstrahou katolíků pro heretiky z nekatolických církví. Není náhodou že obnovu katolických symbolů podporují Němci z Bavorska.

J. Kanioková 4.7.2019 19:50

NEBYL symbolem rekatolizace a germanizace

Zastánci obnovy sloupu dílo považují za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od něhož se odvíjelo barokní sochařství v Čechách.

K. Salajka 5.7.2019 8:13

Re: NEBYL symbolem rekatolizace a germanizace

Vaše tvrzení vyvracejí dochované historické podklady a provedení podstavce.

V. Církva 4.7.2019 20:38

Re: Pravda je

Chlape vy píšete jako by jste včera absolvoval školení VUMLu (večerní univerzita marxismu leninismu). To si všechno pamatujete, nebo to mladí marxisté okopírovali tak doslovně.

K. Salajka 5.7.2019 8:11

Re: Pravda je

No katolíkům rekatolizace vyhovovala, ale pro heretiky podobojí to procházka růžovým sadem nebyla. Proti germanizaci stavěli zájmy českých zemí naši předci dávno předtím, než vykoukl Marxík z povijanu. Ostatně na Slovany měl názor podobný jako Habsburkové.

Sám jsem křesťan, ale vadí mi tento sloup na tomto místě jako symbol nadřazenosti jednoho vyznání.