5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


SPOLEČNOST: Hon na kardinála

11.12.2015

Nová zábava našich „moralistů“?

Krátce z médií:

Putna: Stydím se za svého kardinála. Praha – Kardinál Dominik Duka včera odsloužil v Lánech bohoslužbu za prezidenta Zemana a za vlast. Návrh na bohoslužbu prezidentská kancelář přivítala jako velmi „přátelské gesto“. Někteří lidé, kteří se hlásí ke katolické víře, ale zaměření bohoslužby kritizovali. „Stydím se za svého kardinála,“ napsal na Twitteru literární historik a publicista Martin C. Putna.

Zhruba pět desítek lidí se podepsalo pod otevřený dopis kardinálu Dominiku Dukovi, v němž ho kritizují za páteční mši, kterou sloužil v lánském kostele za prezidenta Miloše Zemana a za vlast. Text otevřeného dopis dnes zaslaly ČTK jeho iniciátorky Ludmila Böhmová a Anna Remešová. Mezi signatáři jsou například studenti, ale i teolog Ivan Štampach. ...

K dopisu se podle jeho iniciátorek přidali i křesťané z jiných církví, podle kterých Duka poškozuje v české společnosti obraz křesťanství jako celku.........

A pan kardinál Duka:

...“Nebudu zastírat, že jsem přesvědčen, že se naše země nachází ve vážném stavu. Jsme spojenci NATO, podílíme se i na vojenských operacích. To vyvolává nebezpečí, že se k nám s vlnou skutečných migrantů dostanou i nepřátelé. Víme přece dobře, jak dovedou zneužít mladých lidí, dokonce i pouhých dětí k teroristickým činům. Proto si myslím, že spolu s otevřenou náručí je na místě i ostražitost...... Jestliže někdo tvrdí, že ptát se na náboženskou orientaci těchto utečenců je bezvýznamné, nebo že se tím porušují lidská práva, pak si myslím že právo na život a bezpečí našich rodin a občanů této země je nadřazeno ostatním právům......

...„Pomáhat potřebným ano, ale chraňme i své blízké“. „Nežijeme ve snadné době. Je zapotřebí mít druhé lidi rád, pomáhat těm, kteří si pomoc zasluhují, ale také nezapomenout na nebezpečí a na to, že musíme chránit i naše nejbližší,“ ....

...Podle kardinála v posledních měsících selhávají při řešení uprchlické krize jak politici, tak elity. Jedna konference stíhá druhou a není týdne, aby se nesešli čelní představitelé Evropy či světa, skutky jsou ale prý málo zřetelné. „O to zřetelnější je ovšem kritika na adresu těch, kdo si dovolili mít jiné mínění, než zmíněné elity z politického světa. Dnes se, žel po strašných zprávách posledních hodin, ukazuje, že řada nepříjemných a nepřijímaných varovných hlasů měla prostě pravdu....

***

I tento malý vzorek několika vybraných pasáží z médií mě nenechává na pochybách, jaký je pravý stav věcí. Pan kardinál Dominik Duka rozhodně, ale současně klidně a rozvážně vyjadřuje své názory, ale naslouchá i těm odlišným. Jeho racionální myšlenky výrazně přesahují duchovní a náboženský rozměr. Jsou pochopitelné a logické i pro „laiky“, kteří nemají osobní vztah k transcendentní zkušenosti a transcendentním představám. Nezůstává jen u všeobecně známých proklamací, že potřebným je potřeba pomáhat, ale v podstatě jistě správné a vznešeně znějící křesťanské myšlenky a zásady vsazuje do současného dějinného kontextu. Důrazně upozorňuje na reálně hrozící nebezpečí plynoucí z bezhlavého, spontánního a neřízeného přijímání všech migrantů bez ohledu na jejich původ, náboženství a důvody, které je k tomu vedou, na to, že současní politici a elity tuto situaci nezvládají, někteří ji dokonce vyvolávají.

Pan kardinál Duka byl a je schopen rozumně hovořit se všemi našimi polistopadovými prezidenty. Byl spoluvězněm a přítelem Václava Havla, dovede vést dialog a nalézat kompromisy s Václavem Klausem, důstojně komunikuje i s Milošem Zemanem.

Uvědomuje si, na rozdíl od svého předchůdce ve funkci pražského arcibiskupa, že konfrontační vztahy vrcholného představitele katolické církve s hlavou státu drtivé většině občanů neprospějí. Je to muž kompromisu, člověk na pravém místě. Nechci a ani neumím hodnotit správnost různých názorových proudů „uvnitř“ katolické církve. Ale zdá se mi, že kromě reálného pohledu na současnou migrační krizi je největším proviněním pana kardinála to, že se příliš „přiblížil“ k prezidentu Zemanovi. A to mu mnohé naše „morální autority“ spolu se svými „učedníky“ neodpustí.

Podle mého názoru bychom si měli pana kardinála Duky vážit a ne ho mediálně pronásledovat, zesměšňovat a urážet.

Já se stydím za pana Putnu, za signatáře otevřeného dopisu panu kardinálovi, za autory urážlivého pořadu na rádiu F1, za všechny ty, kteří mají tu odvahu a drzost kázat panu kardinálovi o morálce.

I když v „Adventní výzvě“, která mj. upozorňuje na zneužití obav z uprchlické krize a kterou podepsala kromě veteránů druhé světové války, odbojářů, přeživších obětí holokaustu, bývalých politických vězňů a disidentů i řada známých „osobností“, například katolický kněz Tomáš Halík, spisovatel a bývalý politický vězeň Jiří Stránský, socioložka Jiřina Šiklová, kardinál Miloslav Vlk, bývalá mluvčí Charty 77 a psycholožka Dana Němcová, není o panu kardinálovi Dukovi ani zmínka, pozornému čtenáři asi neunikne, že do rétoriky této výzvy skryté nesnášenlivosti s jinými, než s těmi jedině správnými, názory pana kardinála zapadají.

Je to pořád dokola. Kde je podepsán Halík a Šiklová, tak pryč od toho!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.