26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Havlův vzor byl nacistický filosof Heidegger

Když se Hitler stal 1933 kancléřem, Heidegger vstoupil do NSDAP a jako rektor řídil nacifikaci university. Havel rád citoval Heideggerovy tirády proti demokracii…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Martinovská 29.7.2013 21:32

Jádro je dobré.

Já jsem to taky četla v jedné učebnici, tentokrát určené vysokoškolákům: jádro je dobré. Tak jsem si na to vzpoměla, když jsem viděla tenhle článek.

Dále jsem tam četla: Areva staví ve Finsku Olkilouto... bude dokončeno v r. 2013... Ve skutečnosti asi až v r. 2016 a náklady se třikrát prodraží, podle Ekonom a.

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/jadro-je-dobre-uci-za-miliony-energeticke-firmy-skolaky-1009854

M. Martinovská 27.7.2013 12:58

Muži a ženy

Velmi zajímavý článek S. Komárka v před předposledí Orientaci - Vítejte v mutterlandu, zmiňuje například, že lov a boj jako tradiční mužské činnosti byly zatlačeny do virtuální reality, kterou si muži za účelem tohoto úniku vytvořili, protože tyto činnosti nejsou v realitě tolerovány (armáda má nedostatek čelnů atd.) Měřitelný je velmi razantní průměrný úbytek testosteronu v populaci, který má vliv i na plodnost. Ovlivňování hormonální hladiny prostředí například hormony ze zbytků antikoncepce, kterou čističky nezachytí, má vliv na ryby či jiné živočichy. Snižování kvality a počtu spermií je taky jasné. Látky z pet-lahví zjevně taky ovlivňují mužskou plodnost.

Zkrátka a dobře, relně vzato, i kdaž je to spíš naštvě, to muži by měli být dnes chráněni - a podle mě ještě jeden jejich nejohroženější druh, poddruh -  a politici. Zatím jsou loveni beztrestně jako dřív cikáni a začíná to mít vliv na stav jejich populace. Nějakým způsobem je přesto potřebujeme. Člověk je velice organizovaný tvor. Se spoustou potřeb se obracíme na nějaké organizace, třeba na stát, obec. Ale čím víc je potřebujeme, tím víc je haníme.

M. Martinovská 20.7.2013 21:21

Obecná důvěra v soudy mě trochu děsí. Co když něco důležitého bude soudit nějkaý Berka?

Je to nějaká potřeba Velkého Otce, který za nás rozhodne, co je správné. Co jsme tu dělali odpoledne? rozebírali pár vět rozhodnutí soudu. Je to trochu legrační - právníci nejsme. Můžeme citovat paragraf, ale vedle něj může ležet jiný... paragrafy nikdy nemůžou postihnout složitost konkrétních případů. Vždy se dají vyložit tak - či tak. Pokud bychom vzali větu, že poslanec musí vždy hlasovat podle svého nejlepšího svědomí, můžeme na jejím základě zavřít úplně všechny poslance - nutnost politické dohody je nám sice nějak intuitivně jasná, ale nutnost politické dohody znamená, že se poslanec někdy podřídil své straně.

Rozhodnutí soudu je jistě pro společnost nutné, aby se nějak rozhodlo, a podle těch pravidel se dál hrálo, ale neznamenají nějakou absolutní pravdu či vůbec pravdu. Martin Weis píše mj.: v zemích, kde považují svou vládu za špatnou, požadují od ní více rozhodnutí, ve více věcech. Potřebujeme Otce, aby rozhodoval, a my pak mohli nadávat. Nechceme rozhodovat sami... to je ten rozdíl: Rodina, někdy obec, chodník, poslanecká sněmovna, to je místo, kde rozhodujeme sami. Soud, jmenovaný prezidentem, je místo, kde rozhoduje Otec.

M. Martinovská 21.6.2013 22:59

Celníci a nevěstky vás předejdou do Božího království,

Zákoníci a farizeové, pokrytci!

Přeloženo do dnešní řeči: Politici a prostitutky. Ti si totiž  aspoň nemyslí, že jsou spravedlivější, než... .než politici a prostitutky.

M. Martinovská 18.5.2013 12:02

Berkův flusanec a Putna

Zeman naznačil nějaké tajemné Putnovo provinění, Berka hází další plivanec, že se jedná o nějaký antisemitský web. Pročetla jsem Putnův web a občas čtu jeho články, protože jsem ho v jednom zaměstnání kdysi potkala. Má všelijaké nectnosti a občas píše dost nesympaticky, ale antisemitismus to není. Ani antijudaismus, to je nesmysl. 

Pokud Zemanovi vadí homosexualita (což je možné, občas se takto zmínil), tak je to ponižující spíš pro něj.

Jedna velká  -  mírně řečeno - nesrovnalost: Zeman o Putnovi cosi ví, až tak moc, ž eho nechce jmenovat. Čili ho evidentně sleduje či čte. Jinak by snad, bez znalosti věci, o Putnovi nerozhodoval? Naproti tomu tentýž Zeman "Neví", že Putna podporoval v kampani Schwarzenberga. Nikdy si během kampaně a po ní - on, ani jeho štáb - neotevřel Lidovky.cz, tam byly Putnovy články dost výrazně vidět.

M. Martinovská 16.5.2013 23:20

Krásná diskuze o tom, na čem jste dřív jezdili.

Na krytu z lampy! Uliční ceduli! to muselo svištět. Ještě jedno důležité skluzadlo nikdo nenapsal, normální pečicí plech, jezdí skvěle, daleko rychlejš než řiditelný boby z NDR. 

Ale strašně to blbne - můžou za to hackeři asi. Vůbec občas nešel otevřít Pes.

Dobrou noc.

M. Martinovská 25.4.2013 22:04

Jsem ráda, že si taky někdo myslí totéž, co já

Téma bylo už 100x probráno tam a zpět a je pozdě večer, je skoro proti bontonu dávat sem nějaký článek, ale mě se líbil, tak třeba ještě někomu.

http://zpravy.idnes.cz/komentar-k-prezidentu-milosi-zemanovi-dy1-/domaci.aspx?c=A130425_1921285_domaci_jav

M. Martinovská 13.4.2013 15:29

Zajímavý odkaz:

Najděte si své místo a vyslechněte vzpomínky panmětníků. Možná se u vás v okolí nic nedělo... nebo to jen nevíte... nebo to víte, a nevědí to ostatní...

http://www.mistapametinaroda.cz/

M. Martinovská 13.4.2013 9:50

Díky, paní Šauerová, pánové Hlosto, Pavlovský

Kopíruju z příspěvku p. Šauerové: Zákon č. 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek, ve z.p.p., v § 7, odst. 6, stanoví : "Členství v Radě je neslučitelné s členstvím v politické straně nebo v politickém hnutí". - Michal Uhl je ve straně Zelených. Není, co dodat.

Děkuji také panu Hlostovi (A hrdý buď, žes vytrval....)

a panu Pavlovskému (Nespojité vidění, je to na začátku diskuze.

Výborně, přesně jste to napsali, jak si to myslím i já.

J. Václavíková 11.4.2013 21:13

Re: Fendrych na aktuálně:

Vypadá to, že si ještě užijeme.

J. Václavíková 27.3.2013 13:40

Článek pana Payna vše uvádí na pravou míru:

Potíž tkví v tom, že historik by měl rozumět zejména historickým souvislostem, přičemž to pan Vítězslav Kremlík zdaleka nedělá. Místo toho vyslovuje velmi zobecňující (zobecňování bez kritického vymezení je známkou primitivního myšlení či prostě hlouposti) tvrzení a tato nemá argumentačně vůbec podepřené. Zejména jde o to, že hází do jednoho pytle jmenovaného filosofa a Václava Havla na základě toho, že Václav Havel se kdesi vyjádřil o onom mysliteli pochvalně.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/polemika-k-opakovanym-vyjadrenim-pana-kremlika-frr-/p_spolecnost.asp?c=A130325_165849_p_spolecnost_wag

J. Svěrák 23.3.2013 10:14

Ubohost

Autor zřejmě rád kope do mrtvol a navíc nemá ponětí o filosofii. Heidegger má samozřejmě škraloup vzhledem k jeho sympatiím k Hitlerovi, ale to ještě neznamená, že jeho filosofie vede k nacismu! Jak ubohé! Dle podobné logiky bychom mohli zavrhnout například Platona kvůli jeho osdouzení demokracie. Havlův odkaz je především spojen s celoživotním bojem za lidská práva, což je v neojostřejší kontradikci vůči tomu, co z něho autor chce udělat!

J. Belling 27.3.2013 11:54

Re: Ubohost

Přirozeně nejde o Heideggera nebo dokonce o filozofii. Účelem je kopnout si do Havla, a tomu je podřízena veškerá logika.

To slohové cvičení za polemiku nestojí.

B. Rybák 21.3.2013 0:23

Velmi potřebný článek

Těsně před pádem totality napsal V.H. esej "Slovo o slovu" a začal ji větou "Na počátku bylo slovo, praví se na první stránce jedné z nejdůležitějších knih, které známe". Trapné na této větě je to, že takto nezačíná "kniha knih", ale "Janovo evangelium". Je to o to trapnější, protože tento omyl, byl součástí marxistického školení o Bohu a znamená m.j. i to, že na Boha se příležitostně odvolávající V.H. bibli patrně nikdy neotevřel. V.H. tak nechtěně vytvořil autentickou historickou anegnotu na postkomunismus i na sebe samého.

Vzpomínám si na své silné znepokojení, které jsem zažíval nad jeho "Mocí bezmocných"

"Planetární krize lidského postavení prostupuje ovšem západní svět stejně jako svět náš, pouze v něm nabývá jiných společenských a politických podob. Heidegger výslovně mluví o krizi demokracie. Nic skutečně nenasvědčuje tomu, že by západní demo­kracie – tj. demokracie tradičního parlamentního typu – otevírala nějaké hlubší východisko." ("Způsob, jímž manipulují člověka, je nekonečně jemnější a rafinovanější než brutální způsob systému post-totalitního") "Je nutná existenciální revoluce!" "Než statický soubor zformalizovaných organizací jsou lepší organizace vznikající ad hoc, prodchnuté zápalem pro konkrét­ní cíl a zanikající s jeho dosažením" "věřím tu na samosprávný princip, který jedině asi může poskytovat to, o čem snili všichni teoretici socialismu, totiž skutečnou (tj. neformální) účast pracujících na hospodářském rozhodování, a pocit skutečné odpovědnosti za výsledky společné práce. Princip kontroly a disciplíny by měl být vytěsňován spontánní lidskou sebekontrolou a sebekázní(!!!)"

Mé doufání, že tento disent a jeho vůdce jako předobraz nového světa vyzdvihující "anarchosocialismus" byl pouhou psychologickou reakcí na útlak bylo ale těžce zklamáno.

Po převratu jsem ho slyšel, jak říká: "Demokracie ve východní Evropě bude jiného typu než demokracie západní"!!!, "Nikdy jsem neřekl, že budeme obnovovat kapitalismus"!!!

B. Rybák 21.3.2013 0:30

Re: Velmi potřebný článek (pokračování)

Náhle jsme od "skutečného politika" slyšeli intelektuálsko kavárenské termíny jako např. "nepolitická politika!!!", které měli představovat tu zásadní politickou změnu.

Dokonce i blouznění o hledání "třetích cest" o nichž teoretická analýza i historická zkušenost nezvratně prokázala, že vedou vždy k nějaké formě fašismu, což snad V.H. netušil, ale my dnes už víme, že jeho současnou realizací je především ekofašismus.

Skutečnost, že "anarchosocialistický" V.H. se vmanévroval do pozice obnovitele demokratických státních institucí je jeho osobní tragédií (pro nás nesmírně nákladným absurdním divadlem), protože v této úloze zákonitě zkazil vše co "udělal" (postkomunistická ústava, soudnictví, moc disidentských hudebníků, rušení zbrojní výroby, humanitární bombardování..), byl naštěstí poražen (OH, ODA, DEU) a bez zásahu lidí jako V.K. by v ní totálně selhal nejen on, ale my všichni.

Necítím se na to, abych hodnotil celkový přínos M. Heideggera. I on ale řešil onen výlučně německý rozpor mezi (nebezpečnou) civilizací a (krásnou německou) kulturou a jako mnozí jiní se tím dostal nejenom do ideové blízkosti k nacionálnímu socializmu, ale dokonce se zařadil k jeho realizátorům tím, že se nestyděl nahradit ve funkci rektora univerzity ve Freiburgu muže, který odmítnul vyvěsit protižidovské plakáty, vstoupil do NSDAP ve které zůstal (12 let) až do května 1945.

Jeho spolupráce s nacisty byla v r. 1987 perfektně (pomocí dokumentů) popsána panem Victorem Fariasem v knize "Heidegger a nacismus". Tuto nepromlčitelnou hanbu z něho a z jeho stoupenců nikdo nesmyje a nepodařilo se to pochopitelně ani stoupencům nových socialismů, kteří z jeho nepřátelského postoje k civilizaci a k demokracii vycházejí dodnes.

B. Rybák 21.3.2013 0:35

Re: Velmi potřebný článek (pokračování 2)

Kdo seje vítr, sklízí bouři, je společenský "zákon", na který by si teď měli vzpomenout především ti ctitelé Havla, kterým nebyla žádná lež dost velká a žádné ponížení V.K. a jeho stoupenců (jichž bylo až cca 75%) dost hluboké, že teď dochází k jimi vyvolané zpětné vlně.

Zatím co obvinění V.K. jsou přinejmenším strašlivě nadsazená, je politická zmatenost a impotence (v horším případě zlovůle) V. H. nezpochybnitelná. Z Havla jako politického a myslitelského idolu nezbude po těchto tsunami u drtivé většiny našich občanů vůbec nic.

Pozn.: Děkuji panu Kremlíkovi tento zajímavý článek a především za odvahu, protože jistě ví, jak nenávistným útokům bude vystaven.

J. Sládeček 20.3.2013 19:07

Ano, velice krásně napsané! Už i Hájek říkal, že

Satan sestoupil v jeho podobě

B. Rybák 21.3.2013 0:40

Re: Ano, velice krásně napsané! Už i Hájek říkal, že

Ale netvrdil, že by si toho V.H. jako ostatně většiny opravdu důležitých věcí byl vědom. Řeč je ale o něčem úplně jiném. Tak nemluvte z cesty.

L. Orlita 19.3.2013 21:28

myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

je úplně jedno jakou měl nejistý, hledající a pochybující Havel filosofii. Máme tady jednoho sebejistého, názorově zkamenělého, vyhraněnného lumpa Klause, který svými činy tuto ČR poslal do opravdového marastu

J. Václavíková 19.3.2013 21:31

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

,,Kuponovou privatizaci Jan Stráský popisuje jako cestu k urychlení zbohatnutí některých, tak aby si mohli další rozprodávaný státní majetek koupit. „A pokud jde o to kradení: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali“. Jan Stráský tak v rozhovoru nevědomky přesně popisuje těžko pochopitelnou nevzdělanost, chtivost moci, totální nezodpovědnost a ideologickou slepotu, s jakou se k odstátnění vlastnictví v tomto „mozkovém trustu ODS“ přistupovalo."

M. Martinovská 19.3.2013 22:56

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Ten rozhovor se Stráským byl moc zajímavý. Mě tam zaujalo tehdejší financování ODS.

J. Václavíková 19.3.2013 22:57

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Pomalu se to klube na povrch. Že by proto ta hysterie?

M. Martinovská 19.3.2013 23:01

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Jenže k některým lidem informace prostě neproniknou, co nechtějí, nevidí. 

J. Václavíková 19.3.2013 23:04

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Jedním slovem- fanatici.

B. Rybák 20.3.2013 0:40

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Když ani Vy ani Vaši spolupřitakávači nemáte k tématu článku co dodat, tak neodvádějte tak průhledně pozornost jinam.

P. Pavlovský 20.3.2013 0:08

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Nejhoší je, že nejde ani tak o marast ekonomický, jako mravní.

Takovouto relativisaci otázek dobra a zla neprovozovali ani komunisti!

S těmi stačilo jenom nesouhlasit, kdežto  Kause je nutno vyvracet z kořenů!

B. Rybák 21.3.2013 0:42

Re: myšlenky, smýšlenky, výmysly atd.

Kdyby jste komunistickou ideologii vyvrátil z kořenů, neměl by jste teď problémy s pochopením V.K.

M. Martinovská 19.3.2013 21:20

panu Kremlíkovi cosi těžkého spadlo na hlavu,

Ale není sám. Nemá cenu to příliš rozebírat, už to tu udělali jiní, třeba pan Chládek níže.

Zajímavé je vidět v diskuzi, kolik nenávisti vůči Havlovi vznikne jen ze závisti... ale ve skutečnosti to vlastně píše jen pár jedinců.

Je normální, že každý politik se někdy mýlí. Když chtějí Havlovi odpůrci uvést, co tak strašného udělal proti demokracii, politickým stranám apod., napíšou "měl potřebu... rozvrtat politické strany..."  Chtěl. Je zajímavé, že nejostřejší citát proti politickým stranám jsem našla u Masaryka. Ani jeden z prezidentů proti nim ale nijak nezakročil, jen kritizoval některé jevy s nimi spojenými. Paní Varadinkové ale nemá cenu psát nějaké racionální argumenty, stečou z ní "jak z husy voda", je proti nim dokonale imunní.

J. Václavíková 19.3.2013 21:27

Re: panu Kremlíkovi cosi těžkého spadlo na hlavu,

Kovaná politručka, co?