13.8.2020 | Svátek má AlenaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Grass a jeho dnešní problémŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 98, poslední: 28.8.2006 14:11, přehled diskusí

Pane Nový,:
Autor: Zebra Datum: 27.8.2006 23:27

byl jste při smyslech když jste psal tohle: "věčnost, naplněná beznadějí, tmou a triumfem hlupáků a zla. Děkuji nechci. Kdo něco umí, stejně ze Švédska dávno odešel, právě z těchto důvodů." ?

O tom, že jste ve Švédsku v životě nebyl ani minutu netřeba pochybovat.

Klaus se poznal?:
Autor: Joska Datum: 27.8.2006 22:55

Jak na tohle ten Klaus přišel?! Já myslím jedině tak, že takto myslí, žije a uvažuje.. Pocit pýchy, nadřazenosti a drzosti s očekáváním, co ještě všechno vydržíme... Ano to je Klaus

Tohle povídání si Inža z Proseka napsal sám:
Autor: VOM Datum: 27.8.2006 20:58

a píše o sobě. Jediné co opravdu, ale opravdu nechápe, jak to ten nácek na sebe prásknul sám. Docela otevřená zpověď.

Re: Tohle povídání si Inža z Proseka napsal sám:
Autor: janoryna Datum: 28.8.2006 14:09

nakonec, co našich současných veleduchů podepisovalo antichartu a vstupovalo do KSČ i v roce 1989. a teď chtějí grasse exkomunikovat. a taky byly takoví, že je KSČ v 60 letech pro nadměrnou ctižádost ani nepřijala, čímž se stali utlačovanými. a znali rozdíl mezi ČSM, SSM a KSČ.

Ono to s těmi SS nebylo tak jednoduché, jde o to, který rok:
Autor: Historik Datum: 27.8.2006 19:53

máte na mysli. Ze začátku byli SS elitní část Hitlerových paramilitantních oddílů (na rozdíl od "masové" SA) a mimochodem SS přísahali vždy věrnost Hitlerovi,  nikoliv Německu, ke konci války už ani dobrovolnost vstupu do SS neplatila. Je znám případ vojáka Wehrmachtu, který byl odsouzen k smrti, za to, že odmítl k SS "dobrovolně" nastoupit.

Jestliže ale NĚKTEŘÍ Němci tvrdí, že SS byly prostě elitní vojenské jednotky, mají v NĚKTERÝCH případech pravdu. Ne všichni SS sloužili jako dozorci v koncentrácích ani se nezúčastnili boje proti partyzánům spojeném s vražděním civilistům. OVŠEM, něktëré známé válečné zločiny, např, vyvraždění Oradouru či masakr amerických zajatců při bitvě v Ardenách spáchali příslušníci elitních tankových divizí SS.

Re: Ono to s těmi SS nebylo tak jednoduché, jde o to, který rok:
Autor: jiri Datum: 27.8.2006 21:18

Nemecka vojenska prisaha vyslovne slibovala vernost Vudci Adolfu Hitlerovi. V teto veci se tudiz nejedna o velky rozdil.

Waffen SS byla polni armada SS. Tato armada byla doplnovana z etnickych Nemcu zijicich na nerisskych uzemich (Volksdeutsche), odvody k wehrmachtu byly riske. Samozrejme, do SS bylo take mozno vstoupit dobrovolne a byla zde tez rada vselijakych vyjimek.

Pan Grass by tudiz mel vysvetlit, jak se vlastne dostal do SS. Souhlasim vsak s presidentem Klausem, ze nema smyslu posuzovat Grasse podle toho, jaky byl jako teenager. Grassuv problem je uplne jiny...

Mám obavy, že Waffen SS nebylo to nejhorší:
Autor: VL Datum: 27.8.2006 16:41

Velice by mě zajímalo, i když vím, že se to nikdy nedozvím, jaký je obsah spisu Güntera Grasse v bývalé centrále KGB. Myslím si, že je docela zajímavý. Některé jeho publikované názory na mě působí dojmem, jako kdyby je v Moskvě napsali (ostatně jako u mnoha evropských levicových politiků nebo umělců). Pokud se nemýlím, tak je to mnohem horší než účast ve Waffen SS, na kterou by se dalo ještě pohlížet jako na obranu vlasti, ale většinu levicových mírových štváčů lze hodnotit jako vlastizrádce. Typickými případy takových umělců jsou Hanoj Jane Fondová a Robert Redford, kterým jsem vždy přál aby emigrovali do SSSR a užili si to. I takový Dean Read se radši utopil (pokud mu někdo nepomohl).

Re: Mám obavy, že Waffen SS nebylo to nejhorší:
Autor: janoryna Datum: 28.8.2006 14:11

a co naši umělci, co podepsali antichartu. a účastníci prvomájových průvodů.

Děkuji, pane profesore, za Váš názor...:
Autor: Adonis Datum: 27.8.2006 10:24

už jsem se lekl, že by to bylo jediné téma, ve kterém nejste erudovaným odborníkem. Očekávám ještě Vaše nestranné vyjádření k poměrně slabé úrodě brambor...

Vážený pane profesore:
Autor: J. C. Datum: 26.8.2006 20:41

Možná že jste zapoměl, nebo se nikdy nedozvěděl, že za odmítnutí služby v ozbrojených silách byl v Německu jediný trest - smrt na šibenici a pokud se nechtěli zdržovat u zdi . Ke konci války už byl rozdíl mezi domobranou, armádou a SS natolik mizivý, že bylo téměř jedno do které složky byl odveden. Zřejmě se pokoušel smířit se se svou minulostí.

Budete se také někdy podobným způsobem smiřovat se svou minulostí před rokem 1990. Třeba jak jste to studoval za totalitního a normalizačního režimu na vysoké škole v kapitalistické cizině (když mnozí nemohli studovat ani v našem státě  na středních školách) a jak jste se svým chlebodárcům revanšoval?  

Re: Vážený pane profesore:
Autor: Andy Datum: 27.8.2006 1:56

jak u blbejch. Tady trotlové nadávají Klausovi, o kousek výše Jičínskému ( kterému, kupodivu, práci ve službách komunistického režimu tito trotlové nevyčítají) nadávají zase jiní. J.C. zjistěte si fakta a pak plácejte,

Re: Vážený pane profesore:
Autor: Ivan/HH Datum: 27.8.2006 3:55

Vážený (ale ne zase tak moc) J.C. Možná by stačilo, kdyby jste si přečetl životopis V.K. na jeho homepage. Pokud ji neznáte a jeho příspěvky jste tam nečetl, tak...

V roce 69 (alespoň do jeho prvé poloviny - než to Husák zavřel) bylo ještě možné celkem bez problémů vyjet a studovat v zahraničí. Jste tak mladý a nebo ta sklerosa tak intensivně u (V)vás ptacuje??

vy jste taky :
Autor: Mysch Datum: 27.8.2006 11:30

celkem bez problemu vyjel a studoval v zahranici?

popiste nam prosim, jak jednoduche to bylo.

Re: vy jste taky :
Autor: čtenář Datum: 27.8.2006 11:43

Do poloviny roku 69 to šlo. Myschi, kolik ti bylo v roce 1969 ? Bez urážky, myslím, že jsi ještě nebyl na světě.

no ctenari mel:
Autor: Mysch Datum: 27.8.2006 11:45

 jsem v te dobe dve deti, a studovat, ani do ciziny jsem nemoh. a kolikpak bylo tobe, kdyz uz si tykame?

Re: rozdíl mezi domobranou, armádou a SS:
Autor: Kardiak Datum: 27.8.2006 14:17

Plácáte nesmysly.Stejně se po válce vymlouvali příslušníci SS souzení za válečné zločiny.Neprošlo jim to,protože SS byla výhradně dobrovolná organizace.Do Wehrmachtu by Grass mohl nuceně narukovat,ale do SS ne!

vy jste u ss byl?:
Autor: Mysch Datum: 27.8.2006 15:22

ze toho o ni tolik vite?

Re: vy jste u ss byl?:
Autor: Kardiak Datum: 27.8.2006 15:53

Nebyl jsem členem,jestli vám jde o to.Vy ano?

no, ja se ptal, :
Autor: Mysch Datum: 27.8.2006 15:59

jen proto, ze toho o ni tolik vite.

ale mozna jste to jen:
Autor: Mysch Datum: 27.8.2006 16:01

nagoogleoval, ale asi jste si jen  zvoli zrovna ty spravne stranicky podbarvene stranky.

Re: ale mozna jste to jen:
Autor: Kardiak Datum: 27.8.2006 16:23

SS byla po válce prohlášená za zločineckou organizaci.Jeden z důvodů byla právě dobrovolnost v náboru.Včetně přísahy Vůdci.To za "stranicky podbarvené" neschováte.A tyto informace jsou asi o třicet let starší,než internet,o Googlu nemluvě.

Re: ale mozna jste to jen:
Autor: Kardiak Datum: 27.8.2006 16:39

A nejde mi jen o G.Grasse.Jde o to,jestli budeme omlouvat chyby,nebo přímo lumpárny u některých lidí,kteří jsou nám sympatičtí.Nechci zpochybňovat jeho velikost jako spisovatele,ale jako kazatel morálky je mimo mísu.

Češi si do Grasse promítají své vlastní problémy:
Autor: Faust Datum: 26.8.2006 20:07

Klaus je vysokoskolsky profesor se vsiom vsudy a Grass je nostel Nobelovy ceny, ani jeden z tech titulu neni dle reguli odebratelny, at se nam to libi nebo nelibi...  Překvapuje v tomto ohledu, jak silně se liší německá reakce od české: zatímco česká většinou omlouvá s oním havlovským "všichni jsme vinni", německá většinou Grasse za jeho pozdní přiznání odsuzuje (těch pár odkazů na reakce jeho přátel, co tu kdosi poslal, je opravdu hodně zkreslující). Pro Německo totiž tato diskuse není nová, zatímco české prostředí si na Grassově příkladu řeší vlastní problémy, o kterých zatím nezačala hovořit, a neuvědomuje si, že má hodně posunuté pojmy. Těch příslušníků SS mezi německými vědci, politiky a "osobnostmi soudobýcch dějin" bylo hodně a doposud možná pár je, ale to byly vesměs osoby, o kterých se to oficiálně nevědělo... Grass je první, kdo chce zůstat člověkem renomé i s touto minulostí, a to je pro Němce prostě nepřijatelné. K německým názorům na Grasse a Grasse na Německo viz zde: http://blog.lide.cz/johanesdoktorfaust/2006/08/16/115 

ostatne, kdo chce:
Autor: Mysch Datum: 26.8.2006 14:14

vi, a dovi se:

http://www.spiegel.de/kultur/gesellschaft/0,1518,431855,00.html

 a kdo nechce keca tady nesmysly.

Otázka načasování této výpovědi:
Autor: Kardiak Datum: 26.8.2006 13:51

Tento problém má ještě jedno možné vysvětlení.Totiž otevření a postupné zpřístupnění archívů SS a ostatních nacistických organizací,které byly dlouho utajované.Pod tlakem možného odhalení je pro G.Grasse výhodnější se halasně přiznat k minulým prohřeškům a omlouvat to svědomím.

1961 napsal grass :
Autor: Mysch Datum: 26.8.2006 13:57

novelu katz und maus, kdybyste si ji precet, davno byste vedel, ze günter grass se k tem ss napodzim 44 prihlasil. dokonce tam psal i proc. ale misto toho, tady uplne zbytecne meditujete nad vyblitkama novinaru, kteri ji necetli take.

kdybyste se podival na jedno jedine interwieuw, ktere grass za poslednich 10 dni poskytl novinarum, pochopil byste ( aspon doufam), ze neslo o nic jineho, nez o pr.

Re: 1961 napsal grass :
Autor: jonáš Datum: 26.8.2006 14:03

Však to je z toho Klausova elaborátu zřejmý taky, že mu šlo jen o to samý. Nemyslels prd? ;-)

Nemyslels prd?:
Autor: Mysch Datum: 26.8.2006 14:08

jo, taky. kdyz uz nema nic jineho, co rici, musi se vyjadrovat k velkemu spisovateli.

ostatne v katz und mas jde taky o prd, kdyz se mahlke prezere tresnema a dostane boleni bricha. bohuzel, uz se z te ponorky nevynori.

Re: Mysch:
Autor: Kardiak Datum: 27.8.2006 14:24

Tohle jsem nečetl,ale pokud to skutečně napsal už tehdy,potom se vnucuje vysvětlení,že za celým tím humbukem okolo jeho současného přiznání se skrývají jen komerční zájmy,tedy snaha udělat reklamu nové knize.Tím totiž padá jeho vysvětlení,že s tímto faktem,který tajil,nechce dál žít.

no, kdybyste sledoval deni,:
Autor: Mysch Datum: 27.8.2006 15:25

davno byste vedel, ze se nejedna o nic jineho, nez o pr. ostatne nekde tady je muj odkaz na 20 let stare clanky, kde to o nem jeho pratele pisi.