19.2.2020 | Svátek má PatrikDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Golf v Klánovickém leseŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 72, poslední: 12.9.2007 15:55, přehled diskusí

Neuvěřitelné uvažování:
Autor: Klánovičák Datum: 9.9.2007 16:57

Takže podle autora by současný investor měl vše vymyslet, několik let vyřizovat všechna potřebná povolení, platit posudky a projektové dokumentace, nechat se kriminalizovat různými poslankyněmi a když by to náhodou všechno vydržel a získal pravomocné stavební povolení, tak by to měl někomu v rámci výběrového řízení přinést na zlatém podnosu.... Ještě zbývá navrhnout, že by měly být ve prospěch vítěze výběrového řízení vyvlastněny nemovitosti, které v dané lokalitě investor vlastní. Chtěl bych vidět autora v postavení investora, jak by se na takový postup tvářil!  

Re: Neuvěřitelné uvažování:
Autor: N.A. Datum: 12.9.2007 15:55

Mozna vas prekvapim, ale ano, mel.

Uz jsem se s podobnym uvazovanim setkal - pan podnikatel prisel na obec s genialnim podnikatelskym napadem, tedy jako ze si pronajme kus obecniho pozemku. A moc se divil, kdyz obec vypsala na vyuziti dotycneho pozemku vyberove rizeni... Ze pry mu ukradli know how a ze prave on si jediny vsiml, ze takovy sikovny pozemek lezi ladem...

Jinymi slovy, na supertajne investicni zamery si pronajmete pole od soukromnika. Na obecnim ci na statnim se podnika zasadne na zaklade vyberoveho rizeni, tedy alespon v civilizovanych zemich.

Klánovický les dlouhodobě devastuje těžba:
Autor: Klánovičák Datum: 9.9.2007 12:09

Klánovický les dlouhodobě devastuje těžba - na pilu jsou odváženy staré duby (kvůli nim je zde přitom návrh na vyhlášení území Natura 2000!!!) a vysazovány jsou místo nich borovice, které zde podle odborníků nemají co dělat! Ale tato činnost Lesů ČR pseudoochráncům lesa vůbec nevadí. Mlčí samozřejmě i Česká inspekce životního prostředí, která si na Lesy ČR nikdy netroufne. Více informací na www.finservis.cz

Můžete podpořit Výzvu na ochranu Klánovického lesa:
Autor: Pavel Roušar Datum: 8.9.2007 14:20

Navštivte webové stránky občanského sdružení Újezdský STROM a podpořte Výzvu na zachování lesa. Naleznete zde také fotodokumentaci z demonstrace i průřez z českých médií, které o demonstraci a nejen o ní psala.

Ukrajina a Ukrajince:
Autor: Lala Datum: 7.9.2007 9:10

8-o

Ukrajina a Ukrajince:
Autor: Lala Datum: 7.9.2007 9:10

Kacet les kvuli:
Autor: Albrecht Datum: 6.9.2007 22:49

golfovemu hristi je preci kravina. To lze udelat daleko snadneji nekde na poli, tam uz je vykaceno, obvykle i meliorovano a vhodna puda.

ČSSD sponzoruje klánovickou rebélii:
Autor: Vala Datum: 6.9.2007 18:06

Vážení, tohle vás bude zajímat. Právě jsem se vrátila z demonstrace na Mariánském náměstí, kam mne vyhnala zvědavost (akce v této chvíli ještě dobíhá). Organizační jádro (vesměs mladí lidé či čistí sympatizanti zelených) jsou tam přioděni do křiklavě oranžových triček na zádech s nápisem "POMÓC - volá Klánovický les...".Hle, sponzorský dárek - koho asi, říkala jsem si. Prozkoumala jsem i zepředu a vida - na hrudi růže a "ČSSD". ..8-o

Re: ČSSD sponzoruje klánovickou rebélii:
Autor: Evropan (original) Datum: 6.9.2007 19:22

No jeje,to je predsi boj proti golfistum - nechutnym zbohatlikum ;-D;-D;-D

Re: ČSSD sponzoruje klánovickou rebélii:
Autor: dea Datum: 6.9.2007 21:29

No, sice mne to taky prekvapilo, ale na druhou stranu, je to ta prvni dobra vec, co CSSD udelala a pokud zabojuje i na magistratu, tak je to dobra zprava, ne? :-D

Jak to skutečně bylo:
Autor: Tom Datum: 6.9.2007 22:41

Organizátoři nechali vystoupit řadu lidí (mediálně prakticky neznámých) z různých:

- politických stran (SNK-ED, Zelení, ČSSD, Lidovců), - místních samospráv,- občanských sdružení.

Na závěr ještě jeden z řečníků prohodil, že demonstrace není myšlena jako politicko-stranicko vyhraněná, že sám volil v Újezdě ODS. Osobně si myslím, že demonstrující inklinovali k různým stranám, ale spojuje je předmět zájmu.

ODS si nadrobila sama tím, že v Klánovicích dopustila rozštěpení své místní organizace s tím, že proti-golfisty vyštípala pomocí náboru mrtvých duší. Ti pak vytvořili nezávislé a původní ODS zde s pro-golfovým programem (na němž bylo místní vedení ODS zainteresováno) prohrála volby. Dnešních 2 tisíce lidí před Magistrátem za ošklivě deštivého dne je docela dost. Pokud si chce ODS udělat image zpupné strany celostátně, tak ať tak pokračuje dále.

Ne se vším, co bylo na demonstraci řečeno bych souhlasil na 100%, ale s tím, že snaha vystavět golfiště v lese (na daném místě a čase) je naprostou neúctou k přírodě, s tím ano.

Re: Jak to skutečně bylo:
Autor: takyobcan Datum: 7.9.2007 5:51

Jeste vice, nez naprosta neucta k prirode to je neucta k verejnosti. A takova neucta se (alespon o volbach) zpravidla tresta.

Osobne mi oba predni predstavitele nasi politiky, jak Pablbek, tak Tupohlavek, mohou byti zcela ukradeni. Jeden je neschopny a druhy zase vseho schopny (ktery je ktery si jiste kazdy sam domysli) ale lesy v majetku cele spolecnosti si nenapadne ukradat nenecham.>-

Paradoxy současné pseudodemokracie.:
Autor: Chris Kelvin Datum: 6.9.2007 18:02

Připadá mi perverzní, že místní občané nemohou, a to ani prostřednictvím vlastního zvoleného zastupitelstva, rozhodovat o tom, co jim kdo postaví za humny. Tohle totiž ve skutečné demokracii západoevropského typu nejde ani na pozemku soukromém (nebyl-li předem k takovému účelu přímo určen např. územním plánem), natož na pozemku ve vlastnictví státu. Je to dnes a denně vidět např. i na stavbách supermarketů přímo v historických centrech měst (zpravidla doprovázených i zmizením nějaké jakžtakž hodnotné architektury) apod. Tady prostě nevládnou občané, ale někdo úplně jiný, kdo dokáže podplatit téměř neodvolatelné úředníky. Mmchdm, v Klánovicích s drtivou převahou vyhráli volby lidé, zastupující odpůrce stavby. Přesto situace v naší pseudodemokracii není vůbec jednoznačná. A kolem je přitom dost volných pozemků, bývalých polí, které stejně budou zastavěny a kde by se hřiště klidně dalo vybudovat. Tyhle pozemky by ale investor musel zaplatit, tady zřejmě doufá, že mu státní les padne zadarmo do klína......

Re: Paradoxy současné pseudodemokracie.:
Autor: Vala Datum: 6.9.2007 18:18

Je to trochu jinak. Měl jste slyšet projevy na Mariánském náměstí. Měly sice do didaktické jasnosti daleko, ale bylo lze z nich pochopit, že Klánovický les není to, čemu se odborně v územních plánech říká "lesní půda". Je prošpikován jinou kategorií půdy, která umožňuje lecjaké stavby a zásahy. To, oč občanům v rebélii jde, je hodně ambiciózní: změnit územní plán tak,aby se Klánovický les stal právě onou jednolitou "lesní půdou", na níž se vztahuje již řada ekologických a přírodních omezení (zákazů stavění). Pak by totiž boj proti hřišti byl neskonale jednodušší. Teď ne. - Jak reálné je změnit už existující rozhodnutí převahou zastupitelského hlasování, to posuďte každý sám. Řečník z magistrátu na náměstí to jen zrekapituloval, a jmenoval kromě samého hlasování asi 10 dalších institucí, které mají do věci co mluvit v různých stadiích procesu (vč. odvolání atd.) a mohou kdykoliv již přijaté rozhodnutí zvrátit... Takže Chrisi, nemluví do toho jen sami tam bydlící občané (prostřednictvím svých zastupitelů), ale i řada státních institucí, které sledují ještě další (nad-lokální) hlediska. Jestli chcete říci, že všechny ty články jsou stoprocentně úplatné investorem hřiště, tak jste trochu mimo.

Re: Paradoxy současné pseudodemokracie.:
Autor: glosátor Datum: 6.9.2007 23:32

Již dávno vím, že to, v čem žijeme, není žádná demokracie, nýbrž zastupitelská diktatura. Co si  uvařejí,  to nám  předhodějí k žrádlu a my jako občané  nemáme pražádnou možnost jim tohle jejich žrádlo hodit na hlavu.

Re: Re: Paradoxy současné pseudodemokracie.:
Autor: AdVy Datum: 7.9.2007 8:11

R^R^R^

Nevím, kde pán bere právo "mluvit za Pražany.:
Autor: oakman Datum: 6.9.2007 15:49

Tohle je věc lokální, ani jedna obec Prahu nepotřebuje, když se kapsuje na prodeji polí do developmentu, je to finančně silná enkláva, která si umí poradit s daleko složitějšími problémy.

Golf je také problém lokální a proto velmi doporučuji, aby si autor, který patří ke skupině, která, jak se zdá podléhá, nebral zbytek města do huby. Klánovičtí se čerta starají o zbytek města, tak nechť v tom pokračují, když se jedná o jejich hádku.

Demokracie není v tom, že si pozvete fanoušky ze sousedství - to je socialismus. Demokracie je v tom, že poražení se musí naučit respektovat vítěze a řešit si své Klánovické problémy doma. Chtělo by to trochu méně skandalismů a více snahy a trpělivosti - ale kde jí dnes u nás vzít?

Koneckonců, jak se každý může přesvědčit, nejdříve by v tom "klenotu lesů" bylo třeba trochu uklidit ten svinec, který tam místní nanosili - ale od toho tu máme Magistrát, co?

Re: Nevím, kde pán bere právo "mluvit za Pražany.:
Autor: anad Datum: 6.9.2007 15:56

Nevim, jak vy, ja jsem odjinud a presto mne ten problem zajima a tizi, politika, ze se kazdy ma starat jen sam o sebe mi prijde dost kratkozraka. Prestoze jsem v Klanovicich casto, zadny bordel a svinec tam nevidim, ale pokud byl prehlednut, tak resit ho tim, ze se les vykaci misto uklidi je opravdu reseni hodne texaskeho masakru motorovou pilou.

Re: Nevím, kde pán bere právo "mluvit za Pražany.:
Autor: N.A. Datum: 6.9.2007 16:39

Vazeny pane, o problemech Klanovic mate opravdu mlhave poneti, tak jen velmi strucne:

Klanovice nejsou financne silna enklava. Klanovicti velmi casto jezdi zpravidla za praci do vnitrni Prahy (zde take konci jejich dane), ale skola a skolka se financuje z klanovickeho rozpoctu. Totez silnice osvetleni, uklid snehu atd. Financne silni jsou developeri v okolnich obcich (nastesti ne v Klanovicich), obce maji z masove vystavby jen vydani.

Klanovicky les neni zalezitosti klanovic, je to vec cele Prahy. Stejne jako je vec jakekoliv jine metropole, aby zachovala alespon ty zbytky zelene, ktere se v jejim okoli vyskytuji.

Ohledne toho, co je a neni demokracie - prvnim a zakladnim pravem je pravo lidi sdruzovat se. Jinak by totiz pravo na svobodu projebu a shromazdovani nemelo cenu, vime?

 Co se toho svince tyce, jiste by uklid neskodil, ale nyni se jedna o tom, zda bude co uklizet a kde uklizet.

Guláš v majtekových záležitostech:
Autor: Klokanka Datum: 6.9.2007 15:42

Trochu nekonsistentní:

"...faktem stejně je, že výstavba hřiště znamená privatizaci prostoru ve prospěch provozovatele hřiště, který jej bude pronajímat hráčům"

a o pár odstavců dále zase, že:

"Lesní pozemky Klánovického lesa mají patřit Lesy ČR, a.s. Budovatel hřiště má zájem si je dlouhodobě pronajmout"

Privatizace ve prospěch provozovatele hřiště, který je zas bude pronajímat hráčům, je pitomost. Hráčům se při golfu nic nepronajímá, platí za hru poplatek (green fee), jsou-li členové příslušného klubu, tak poplatky klubové (přičemž golfový klub nemusí být nutně ani provozovatelem toho hřiště). Ani "budovatel" hřiště nemusí být jeho majitelem, dokonce ani pronajímatelem.... Článek je po této stránce trestuhodně informačně zašuměný :-/

Paradoxem bude to, až za pár let bude stejný autor požadovat nonstop policejní vartu v tomhle "čarokrásném kousku přírody":
Autor: oakman Datum: 6.9.2007 15:53

to až se z něj stane "protor plný mladých feťáků ohrožujících mravnost veřejného prostoru.

Pán se chce venčit....... a nechce golf - pravděpodobně ho neumí... přitom procházkářům by tenhle "sport" vadit neměl, s klacky je procházka pokaždé jiná...

Re: Paradoxem bude to, až za pár let bude stejný autor požadovat nonstop policejní vartu v tomhle "čarokrásném kousku přírody":
Autor: Vlad Datum: 6.9.2007 20:32

Taky prudký frajer, pane? Který musí být za každou cenu "in"? Teďkonc se hraje golf, no. I inž. Klaus ho pajdá. Včera to byly gorodky, zítra to budou kameny na cizoložnice?:-D

Neobávejte se, feťáci vám do lesa nepáchnou, mohli by tam narazit na bubáka.

Co takhle si to pinkat doma na zahradě a neotravovat jiné?:-/

Re: Re: Paradoxem bude to, až za pár let bude stejný autor požadovat nonstop policejní vartu v tomhle "čarokrásném kousku přírody":
Autor: Klokanka Datum: 6.9.2007 20:39

O čem to vlastně píšete? Já psala o zkomolených vlastnických vztazích, které článek předjímá velmi svérázným způsobem. Od toho se pak odvíjí ty prapodivné názory v diskusi, které řeší, od koho je výhodnější si les pronajmout, a občas někdo plácne, že od státu to bude zdarma ...Rv

Re: Guláš v majtekových záležitostech:
Autor: Tom Datum: 6.9.2007 22:11

Rekreační les je veřejný statek. Každý do něj může přijít relaxovat.

Golfiště v lese už není rekreační les a tudíž není veřejným statkem, přinejmenším ne v tom rozsahu jako byl dříve.

Na golfiště mohou v zásadě vstupovat jen hráči, kterým provozovatel hřiště udělil právo vstupu. Vzhledem k finanční náročnosti provozu to musí dělat za úplatu i kdyby na tom nechtěl vůbec vydělat (not for profit). Založil však obchodní firmu (a.s.), takže na hřišti chce vydělávat - čili nasadí tržní ceny, tj. maximální možné. Výsledek tedy je:

1) Dříve veřejný prostor je v zásadě přístupný jen tomu, komu to provozovatel povolí (hráči), ten za to bude nucen platit poměrně zásadní poplatky.

2) Zájemce usiluje o minimální nájemné "ve jménu sportu". Zisk ze zvláštního provozu na státní půdě ale půjde konkrétní a.s. - soukromému subjektu, a nikoliv třeba na nějaké dobročinné účely.  Článek chce říci, že pokud již náhodou by pražské zastupitelstvo usoudilo, že golf v Klánovicích je společensky prospěšný, pak by se na toto využití  "přírodního zdroje" (jakým les bezpochyby je) mělo udělat výběrové řízení a získat maximální možné nájemné pro stát (aby na tom vydělal opravdový majitel), nikoliv tedy pozemky přiklepnout "ze známosti kamarádům", kteří tam pak vybraným zastupitelům začnou na revanš poskytovat zdarma členství atp. Víme jak to chodí.

Jakožto Klánovický rodák:
Autor: bombardak Datum: 6.9.2007 15:24

jsem byl kamarádem dotázán, zda má přeposílat mailem "výzvu k záchraně 30000 stromů". Zde je má odpověď:

...Je to souboj mezi dvema skupinami, jedna chce obnovit golfove hriste, které tam byvalo za 1.republiky a druha jim v tom chce zabranit.

Re: Jakožto Klánovický rodák:
Autor: bombardak Datum: 6.9.2007 15:26

Pokud jde o les samotny, momentálně je zrovna tahle část lesa dost odpudiva, neboť tam mistni vyvezli spoustu bordelu a vypousteji tam splasky. Takze myslim, ze by vystavba hriste tuto část lesa spise zkultivovala, rozhodne by hriste bylo lepsi, nez ten humus co je tam ted. No lkat nad tim, ze se tam nebude moci chodit špacírovat, muze jen ten, kdo tam uz dlooouho nesel, nebo to tam spise vubec nezna.

Re: Re: Jakožto Klánovický rodák:
Autor: N.A. Datum: 6.9.2007 16:31

No, on i zaneradeny les produkuje kuslik, lapa prach, zvlhcuje vzduch a lame vetry (nesmejte se, tady v polabi je vitr opravdu problem, porovnejte s okolnimi obcemi).Sorry ze se opakuju, vycistit zaneradeny les je otazka odpoledne, obnovit vykaceny les je otazka pro svateho Dyndy.

Apropos, kde jste vzal ty splasky? Klanovice maji kanalizaci a navic je les smerem do kopce... Jinak co v lese obcas potkavam je tak nejvejs posekana trava a shnila jablka. ne ze by to vypadalo a vonelo prijemne a le les si stim poradi snaze nes s hektolitry herbicidu nutnych pro travnik bez pampelisek...

hektolitry herbicidu?:
Autor: míša mýval Datum: 6.9.2007 22:34

Pokud je trávník dobře zapojen a sekán, ke nutné odplevelení od pampelišek (dvouděložných obecně) jednou za 2 - 5 let. Dávka clopyralidu na úplnou likvidaci pampelišek a sedmikrásek je asi čtvrt kila na hektar. Sekaný trávník produkuje asi dvojnásobek kyslíku než jehličnatý les. Ostatně pro údržbu ploch je možno využít ovce (i když je to dražší).

Re: hektolitry herbicidu?:
Autor: Albrecht Datum: 6.9.2007 23:00

Ale to ctvrtkilo bude rozpusteno, ne? A jeste uvedte LD50 toho clopyralidu, co se stane, dosahne-li podzemnich vod atd. A to s tim kyslikem - to mate odkud?

Re: hektolitry herbicidu?:
Autor: takyzemedelec Datum: 7.9.2007 6:39

Byl jste nekdy v Klanovicich, mily miso myvale? Jestlize ano, tak nevim jak Vam mohlo uniknout to, ze se nejedna o jehlicnaty les. Navic, kdyz porovnate zivou hmotu (biomass) na hektar, tak stejne Vase prirovnani kulha. Asi by si Vas mozek zaslouzil take "dvojnasobek kysliku" nez se mu zrovna dostava.

Tak miso, konec polehavani. Vztyk, s toho golfoveho travniku a hajdy do lese (nejlepe do Klanovic)! ;-)

Mimochodem (cesky dnes spise "bajdzvej") k tem ovcim se radeji nevyjadrim, nebo zase zde dostanu od pocitace okamzity distanc.