Diskuze
SPOLEČNOST: Genetické vylepšování
Děkujeme za pochopení.
Pokud bychom to vzali z gruntu,
už teď si s genofondem člověka pořádně zahráváme. Vždyť jsme vyřadili z funkce dost značnou část důležitého mechanismu evoluce, totiž selekce. Ta posouvá druh vzhůru tím, že eliminuje všechno, co je nedokonalé, či není nejvhodnější pro dané podmínky. Naše lékařská věda už si dokáže poradit s většinou defektů, které by v soutěži o dokonalost neobstály. Není nakonec možnost odstranit případné defekty přímo v kódu čistší řešení? Mám na mysli pouhé odstranění genetických defektů, nikoliv vylepšování vzhledu či vlastností. To je ostatně o několik řádů složitější a výsledek spornější, takže to není na pořadu dne.
Berte to zamyšlení jen jako námět k diskuzi, rozčeření hladiny :-)
Z. Lapil
Nedělejme si iluze
Co se může stát, stane se, což ovšem neznamená, že může-li se stát vražda, je správné vraždit. Možná někdy, třeba ono slavné školní "Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem".
Ale co se těch boháčů týká, oni ten svět také neřídí, oni nanejvýš sedí na předních sedadlech, takže vidí kousek víc dopředu, ale také to nemusí být zrovna výhra, třeba když nějaká solidní větev rozbije sklo.
Autor má pravdu, jak poznáváme v závěru
Etika je směšná! Karierista či boháč má přece pravdu.
Např. je zde problém povinného očkování dětí. Nic proti tomu, ale rodiče dětí mají hrůzu z toho, jakým svinstvem jsou jejich děti mnohokrát očkovány. Kšeft farmaceutických firem má přece přednost.
P. Mach
Re: Autor má pravdu, jak poznáváme v závěru
O "kšeftech farmaceutických firem" blábolí akorát dementi, co netuší, že epidemie zabíjejí děcka, viz případ v Německu. Svinstvo je neočkovat a vystavovat děcka nebezpečí černého kašle či spalniček.
etika a mitochondrie
Autor v textu slibuje, že uvede některé nevýhody výměny vadných mitochondrií za zdravější, neuvedl však ani jednu. Vždyť jde ve skutečnosti o nápravu problému, který vzniknul v průběhu evoluce takovou mutací, kterou příroda sama svým výběrem soustavně potlačuje. Skutečně není nic neetického na tom, když přirozené evoluci člověk pomůže tím, že díky svým znalostem vyloučí utrpení zcela nevinných jedinců, kteří své početí sami nemohou ovlivnit. Právě naopak, za neetické bych považoval vědomé plození jednotlivců předurčených k takovým utrpením.
Re: etika a mitochondrie
Není prý ještě jasné, jestli nedochází k nějakým interakcím mezi DNA mitochondrií a jádra. Ty by pak mohly být narušeny.
J. Jurax
Je to marné
jestliže se něco udělat dá, tak to dřív nebo později někdo udělá. Pokrok se nedá zastavit jinak než pádem do středověku nebo doby kamenné.
A je otázka, zda ten pokrok, před nímž dnes někteří varují, je opravdu špatný. Luddité se taky mýlili ...
Pár otázek, které plynou z možného nepochopení
Opravdu je etika brzdou pokroku? Co je to za pokrok, vadí-li mu morální zábrany? Jsou etické ohledy přežitkem středověku? Co si představujete pod pojmem středověk? Vyžaduje pokrok lidské oběti?
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz