28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vaclav 14.2.2007 19:05

Komentář k formálnímu členství v LM

milan007 14.2.2007 18:00

pan Janeček

Pan Janeček porušil zákon a ještě k tomu hledá výmluvy. Já se začnu chovat stejně a kašlu na zákony a předpisy. Přestávám platit televizní poplatek. Přidáte se ??

mládě 14.2.2007 17:55

že by

někdo odsoudil soudruha,kdyř nebyl zrovna generál - jenom plukovník    (třeba)

Bimbrdle 14.2.2007 11:22

Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

kdyby nebyl, to by mu to ukázali! Do milic se příjimali zvlášť dobře prověření soudruzi. Pokud tam byl někdo "dodán" stranickým příkazem, nic se na kvalitě prověřování nemělo měnit. Na "formalitu" milicionářů nevěřím. Znal jsem jednoho opravdu slušného (bez ironie), ročník asi 1906. (Byl totiž "indoktrinován" zamlada křesťanstvím.) Ale i ten MUSEL poslouchat, milice byly vlastně vojenská organizace. Kdyby neuposlechl, bylo by s ním velice zle. To mi řekl na můj dotaz. Výjimka jen potvrzuje pravidlo. NEVIDÍM DůVOD, proč by takoví jako F. Lambert měli dnes zastávat tak ŠPIČKOVÉ FUNKCE. To je opravdu tak superschopný a nenahraditelný? Nebo tam jsou spíše OSOBNÍ VAZBY pana Janečka. Čert aby se v tom vyznal!

Věřím knihám (a nemám důvod jim nevěřit, jak to bylo všechno s milicemi "jen formáln") typu: Miroslav NOVÁK: Pevná opora strany, 1982 /// František LIŠKA (* 1931, snad redaktor Rudého práva): Čtyřicet let věrnosti straně, 1987.

Nezapomeňme: MOC a jak ji UDRŽET, byla naprosto zásadní věc v KSČ, KSSS, atd. A je naprosto zásadní věcí i dnes v KSČM, ČSSD a zřejmě i jinde. Nebo se snad pletu? V čem?

Malý Aston 14.2.2007 12:18

Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Já se domnívám,že se pletete.Proč nemůže nějaký milicionář řídit ekonomiku Ćt,když rozvědčík Filip může dělat místopředsedu poslanecké sněmovny?Proč tatíček Falber,vedený jako donašeč Stb,může sedět v Bruselu a jiní nemohou zastávat jiné funkce? Proč Paroubek,exponent strany Socialistické kolaborující s KSČ v rámci Národní Fronty jako zdání demokracie může dělat předsedu ČSSD a jiní mají pracovat rukama?Máte to nějak popletené.Ti co řídili Stb,ti co řídili Lidové Milice nebyli členové Stb ani Milicí a jsou tudíž čisťouncí jako mimina.Ti mohou všechno.A volové,kteří k nim vlezli to odserou jako vždy.Mouřeníni vždy padnou jako první.:-D

Bimbrdle 14.2.2007 13:02

Re: Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Milý pane Malý Astone, vůbec si nemyslím, že se pletu. Pan soudruh rozvědčík Pilip by neměl být místopředsedou poslanecké sněmovny, atd., atd. Problém je v tom, že vámi jmenovaní lidé jsou drzí a vlezlí jako vopice. A my se moc neozýváme (a když, tak neúčinně) a zodpovědní lidé je tam klidně nechají a třeba je tam dosadí a dosazují. V tom je ten problém. A bude i nadále. Nic se nestane. Ale mělo by se stát!

Malý Aston 14.2.2007 14:33

Re: Re: Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Jistě jste pochopil,že s Vámi souhlasím a to slovo"popletený" jsem jen zneužil.Nemůžeme dělat nic,to jste jistě pochopil.Můžeme si zde nebo jinde ponadávat,pohádat se a tím to končí.Normální poskomunistická kocovina nic více a nic méně.To vyžaduje čas a pevné nervy.Urychlit poznání občanů aby se řídili svými zkušenostmi a ne tím,co říkají v televizi a píší v novinách není možné.:-D

Vaclav 14.2.2007 19:04

Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Formální členství v LM samozřejmě existovalo. V exportních podnicích (PZO) se jednalo o vzdělané odborníky, kteří se díky svých schopnostem pravidelně dostávali do daleké ciziny v rámci výkonu své práce. Pokud neměli zdravotní potíž a byli členy KSČ ( což formálně byla v podobných podnicích většina pracovníků) dostali se dále do LM stejně automaticky jako dříve do KSČ. Nemohli odmítnout, pokud chtěli svou profesi nadále vykonávat, stejně jako dříve nemohli ze stejného důvodu  odmítnout samotné členství v KSČ. Pokud by odmítli, byli by persekuováni obdobně jako disidenti.  Oni ale na dissent a tedy ztrátu nejen zajímavé práce, ale i  relativně normálního života neměli odvahu, nebo nechtěli uvést příbuzné do persekuce. Někteří z nich pracovali aktivně proti režimu (nedivte se, měli denně na očích ten propastný rozdíl - "co komunismus nasliboval, kapitalismus dávno splnil") a raději byli s ostudou v KSČ a LM, jen aby  mohli svou činnost rozvíjet.

Komunisticky nadšených, hloupých a vlastně  režimem podvedených dělnických kádrů v LM byla v PZO nepatrná menšina. Většina  členů LM v těchto  podnicích byla formální, chápali své členství  jako ostudnou záležitost spojenou s možností vykonávat profesi. Režim je chtěl trochu přikompromitovat, aby nebyli otevřeně neloyalní.

 Pro některé z nich byla LM určitým krytím v prostředí československých expositur v zahraničí. Využívali totiž obchodních cest k různým protirežimovým kontaktům, vývozu tajných informací,  dovozu a distribuci  Svědectví, Listů  a pod. Riskovali víc než výhazov a diskriminaci.  Důvěrné informace získané v LM sloužily jako podklad k  analýzám ve prospěch Západu atd. Těch co využivali situace k riskantním aktivitám proti  režimu nebylo mnoho, ale fungovali dobře. 

 Vaclav

Brown Max 14.2.2007 21:33

Re: Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Tedy soudruhu, prvotřídní blábol(Y)! Přesně čecháčkovský přístup - já se budu mít dobře za každou cenu, však to pak nějak okecám. Takto vytvářený alibismus je nejhorším pokrytectvím, tyto odporné kreatury byly za protektorátu i za komunistů právě těmi pilíři zrůdných režimů, na kterých bezpečně stály. Můj otec byl prvotřídním odborníkem ve firmě Baťa, exportérem pro severské země. Jako takový byl přesunut do vývozní společnosti Exico. Samozřejmě za ním přišli s přihláškou do KSČ. Stejně samozřejmě jim ji hodil pod nohy. Vyhodili ho, celou rodinu persekuovali až do roku 1989 - právě takoví hrdinové KSČ a LM, jako jste vy! ;-€

senior 14.2.2007 22:15

Re: Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Vážený Václave,přiznávám, že jste mne doslova nadzvedl. Do úvodu-abych nebyl podezříván z podujatosti. Po 15 létech zákazu povolání si soudruzi uvědomili,že by mohli využívat mých jazykových znalostí (to většině chybělo)a tak mi bylo laskavě dovoleno, jako MTZákovi jezdit ven- jen na Východ- s pracovníky PZO (s okřídleným křídlem).O profesionalitě těchto pracovníků/nic mám velice nízké mínění- jazykové vybavení mizerné, odborné taktéž. Tak ta skutečná práce zbývala na těch " blbech z fabriky", samozřejmě. Navíc jste zapomněl dodat,že se dalo ušetřit až 50% na dietách- ve tvrdých ,nebo v bonech(sám jsem toho také využíval).Ona pozice ve výsadku PZO- jak jsem se přesvědčil- předpokládala setsakra dobré známosti a vcelku dobré bydlo.Víc nic. Ještě poznámku: všichni, co vyjeli,museli - byl to 2.odstavec cestovní zprávy- psát takové ptákoviny- jako že jsem se nesetkal s pracovníky cizích nepřátelských mocností atd. Psalo se to v 5+1 exemplářích. Kam to šlo, ví Bůh.(a STB na všech úrovních). Vůbec bych se nedivil,kdyby některá z těchto zpráv se teď našla- i když moje lustrační osvědčení bylo čisté, ačkoliv jsem nechápal, proč ho při návratu do funkce ve spec. pedagogice potřebuju. Třeba bych mohl škodit dětem spoluobčanů, kterým nejmenovaný předseda jedné partaje postavil kontejnery.

PS. Těm odborníkům, eventuelně bojovníkům protirežimním, pokud byli, těm se omlouvám.Všem dvěma.

Poláček 14.2.2007 20:30

Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

a také v ODS - a tam obzvlášť!

Para-noid 14.2.2007 21:30

Re: Pan soudruh František Lambert byl také pevnou oporou strany,

Už se těším jak naši štětinatí majstři kádrováci zařídí, že vnouček nemůže být vrátným na obecním úřadě, protože jeho dědeček chodil po sobotách s milicionáři do lesa na cvičení.

franta 14.2.2007 10:27

Nelíbí se mi argument

že tam někdo musel. V podniku, ve kterém jsem pracoval před listopadem 89 byl předsedou ZO KSČ člověk, kterého se všichni báli a který se dlouhou dobu snažil dostat do LM a přesto se mu to nepodařilo a nevzali ho tam. Do KSČ šli jen naivky z přesvědčení nebo ti, kteří z toho chtěli mít prospěch bez ohledu na vlastní přesvědčení. On konečně nějak v tomto smyslu zdůvodňoval své členství i soudruh exministr Tlustý.  

milkom 14.2.2007 14:06

Re: Nelíbí se mi argument

No v našem podniku to vypadalo asi takhle. Kdo se ucházel o řídící funkci musel být minimálně kandidát KSČ. Protože existovaly nějaké tabulky, které určovaly poměr dělníků a THP pracovníků v KSČ, probíhal trvalý hon na dělníky, kteří do KSČ pochopitelně nechtěli. Když uhnali potřebný počet dělníků mohl vstoupit jeden THP a zaujmout významější post. Nový člen KSČ většinou dostal stranickým úkolem vstoupit do lidových milicí. Pokud se tam cpal někdo dobrovolně, tak to musel už být fakt týpek.

Malý Aston 14.2.2007 15:37

Re: Re: Nelíbí se mi argument

Ano,máte pravdu tak to bylo.Ještě dodám,že ti co se k nim nedostali ale chtěli,po převratu nejvíce řvali,že je režim diskriminoval a chtěli odškodnění.Na vedení fabriky se neřešilo jak plnit plán ale kde vzít kandidáty z řad dělníků aby se soudruh tajemník OV KSČ nezlobil.Jenže dělníci do své strany svého předvoje proletariátu nechtěli.:-D

milkom 14.2.2007 15:49

Re: Re: Re: Nelíbí se mi argument

K tomu bych dodal jen to, že čím jsme dál od listopadu 1989, tím řvou hlasitěji a procházejí postupnou proměnou v disidenty.

Para-noid 14.2.2007 21:33

Re: Re: Re: Nelíbí se mi argument

Ty hošany, které nechtěli ani do KSČ vzít jsou dneska čirou náhodou elitou národa a jsou povsěřeni historii rozhodovat, kdo může a kdo nesmí.

jirka.s. 14.2.2007 10:25

Soudruhu Daneši!

"Čím vyšší ambice člověk tehdy měl, tím dál musel posouvat svou formální angažovanost. Lidové milice, tato „pěst pracujícího lidu“, která se v únoru 1948 aktivně podílela na komunistickém puči, byla po roce 1969 k vidění jen v prvomájových průvodech;"

Kdyby toto vaše "tvrzení" nebylo tak stupidně nebezpečné, mohl by se mu někdo i pousmát. Ale já mám dodnes před očima vztekem zkřivenou hubu soudruha milicionáře Neubauera, jak rachotí závěrem ostře nabitého samopalu a míří na studenty, kteří v listopadu 89 přišli před vrátnici našeho podniku s tranparentem a letáky. Pokud jsem nějaké milicionáře znal, vždy to byli individua ze skupin fízlů, nemakačenků, neschopných řiť*o*lezů,a alkoholiků. Ti poslední byli nejužitečnější, protože při jejich "výjezdech" s ostrými střelbami ohrožovali ty ostatní.

P.S.: Můžete mi, soudruhu Daneši ještě připomenout, kdo to asi tak zastřelil v srpnu 1969 studentku Danu? Muzikářovou?

ZW 14.2.2007 10:37

Re: Soudruhu Daneši!

Problém je ovšem také v tom, že v listopadu 89 ty zkřivené huby rachotící závěrem samopalu cítily i velkou podporu ze strany osazenstva toho jejich "chráněného" závodu. S delegací studentů jsem tehdy jeden takový navštívil. Většina zaměstnanců nám zcela vážně radila, ať neblbneme, že nátlakem se nic nevyřeší a že stávka poškodí naše hospodářství. A nebyli to žádní hloupí a zmanipulovaní "dělňasové", byli to technici a ekonomové - a jak oni sami zdůrazňovali "taky nestraníci, jako vy". O dva týdny později, kdy už bylo všechno jasné, narychlo založili své OF a byli z nich ti největší "radikálové".

doktor 14.2.2007 11:07

Re: Re: Soudruhu Daneši!

K tomu osobní vzpomínka: když jsem šel v padesátých letech po maturitě místo na vysokou k lopatě, vypukla v Brně spontánní dělnická stávka za zrušené "vánoční" příplatky. Dělníci velkých, dnes zkrachovaných továren pochodovali masově do centra Brna s voláním "My chceme vánoční!" Šel jsem s nimi. Proti nám nebyly nasazeny Lidové milice, ale  STUDENTI VYSOKÝCH ŠKOL, tehdy už náležitě prokádrovaní svými akčními výbory, kteří se vydali mezi dělníky DISKUTOVAT o smyslu jejich protestu. Stávku rozbili. Ono ani tak nezáleží na uniformě, jako na charakteru.

jirka.s. 14.2.2007 11:42

Re: Re: Re: Soudruhu Daneši!

Souhlas s tím "charakterem". Ale dovedete si představit to faux pas, kdyby proti dělníkům zasáhla ozbrojená pěst dělnické třídy? Vím, že komouši byli neomalení a nestyděli se provést cokoli a pak se z toho sprostě vylhat, ale toto asi bylo i nad jejich žaludek!

Kobylka Lajda 14.2.2007 20:48

Re: Re: Re: Re: Soudruhu Daneši!

Ozbrojená pěst dělnické třídy byla v našem závodě permanentně ožralá!;-O;-O;-D;-D;-D;-D

Para-noid 14.2.2007 21:34

Re: Re: Re: Re: Re: Soudruhu Daneši!

Proč by měli být zrovna milicionáři výjimkou.

Kobylka Lajda 14.2.2007 22:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Soudruhu Daneši!

U nás byli vysoce nad průměrem, tedy  přece jen vyjímka!;-D;-D;-D;-D

jirka.s. 14.2.2007 11:48

Re: Re: Soudruhu Daneši!

Jenom nevím, proč apriori považujete "dělňase" za hloupé a podléhající manipulaci. Byl jsem tehdy jeden z nich (sice nedobrovolně), ale mne nikdo nikdy  nezmanipuloval, právě tak jako většinu mých kolegů. Nám u lisů už toho totiž moc udělat nemohli a někdo na ty komouše přece jenom makat musel!

Martin Daneš soudruhu Jirkovi 14.2.2007 13:03

Re: Soudruhu Daneši!

Čtěte pozorněji, soudruhu Jirko: do svého textu jsem výslovně uvedl, že milicionáři byli "po roce 1969" k vidění jen v prvomájových průvodech - období do roku 1969 včetně se tedy můj výrok netýká. O nasazení Lidových milic v listopadu 1989 nic nevím, domnívám se, že vše zůstalo ve stadiu úvah.

jirka.s. 14.2.2007 13:29

Re: Re: Soudruhu Daneši!

Nádherné, soudruhu Daneši. Obratem ruky se z LM tedy stal spolek baráčníků, že? 

Martin Daneš 14.2.2007 13:47

Re: Re: Re: Soudruhu Daneši!

Jistěže nestal; pokud se Vám zdálo, že ve svém textu hájím Lidové milice, pak jste jej nejspíš špatně pochopil.

el-lobo 14.2.2007 13:47

Re: Re: Soudruhu Daneši!

Ty šedé uniformy se zkratkou LM na rukávě, co se objevovaly na Václaváku v lednu 1989, ty měl na sobě kdo, prosím pěkně?

Karel 14.2.2007 14:35

Re: Re: Soudruhu Daneši!

Na vlastní oči jsem viděl autobusy (možná tři) s LM stát na plácku před bývalým ministerstvem průmyslu (?), dnes se to místo jmenuje Řásnovka. Bylo to ve večerních hodinách někdy mezi pondělkem a středou, den si nepamatuji.