29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


SPOLEČNOST: Fiala nebyl v Kyjevě

26.4.2022

Předminulou středu si Radiožurnál pozval do svého pořadu Dvacet minut Moniku Richter ze společnosti Semantic Visions. To je ta česká společnost, která analyzuje obsah několika tisíc webů světového internetu. Paní Richter tam precizně vyjádřila to, co sám jaksi tuším na základě zkušenosti. Jak je to s falešnými zprávami typu Američané nebyli na Měsíci? Anebo čerstvě, Fiala nebyl v Kyjevě, proč taky, když je Zelenskyj zašitý ve Varšavě?

Obvykle se tvrdí, že na nesmysly typu Fiala nebyl v Kyjevě naletí lidé hloupí, nevzdělaní, zklamaní životním neúspěchem. No a bác ho, o Fialově podvodu mě onehdy přesvědčoval úspěšný, vysoce postavený, po všech stránkách prosperující světaznalý kamarád. Všiml jsem si toho už dřív, když se Českem valila antivakcinační vlna. Do antivax tábora se hrnuli i velmi vzdělaní a dobře situovaní lidé. Ve snaze přijít na kloub příčině jsem dospěl k závěru, že je za tím snaha vědět všechno líp. V němčině je na to krásný výraz allesbesserwisser. Česky říkáme Všeználek, ale ono je to spíš Lípználek a ještě líp Originálználek.

Paní Richter to v rozhovoru s panem Krocem nazývá intelektuální narcismus. „Není za tím upřímný zájem o pravdu,“ říká paní Richter doslova, „je to touha a přesvědčení, že člověk ví pravdu, že je chytřejší a osvícenější než ostatní. Proto fakta nefungují na lidi, kteří už jsou „přesvědčeni“ o své pravdě, zviklat je nejde“.

Máloco má jen jednu příčinu a jakmile jde o psychiku a o názory, pak už je příčin nekonečně mnoho. Vrátím se k tomu antivax myšlení. Přesvědčil jsem se o tom, že jeden ze zdrojů byl vzdor proti tomu, co se oficiálně hlásá. Bohužel, obávám se, že to platí pro postoj vůči ruské agresi také. Navykli jsme si nedůvěřovat takzvaným oficiálním tezím. Je strašně nešťastné, že vznikl pojem mainstreamová média, tedy média hlavního proudu. Velké noviny a na ně navázané velké weby, samozřejmě veřejnoprávní televize a rozhlas. Když se v mainstreamu objeví zjevný aktivismus a manipulace, je na malér zaděláno. Protože ne-mainstreamových médií je mnoho, každé z nich nabízí svůj cecík, z něhož může Originálználek sát tu svoji pravdu. Třeba o tom, že Fiala nebyl v Kyjevě a co by tam taky dělal, když je Zelenskyj zašitý ve Varšavě.

Co s tím? Líbí se mi rozhlasová Ověřovna, smysl je patrný z názvu. Myslím si ale, že je potřeba takovou ověřovnu zřídit sám v sobě a začít tím, že nebudu důvěřovat mailům uvedeným větou: pošlete dál, než to zakážou.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Další články, úvahy a povídky čtěte na osobní stránce Ondřeje Neffa. Jsou tam i rozhovory, fotky a povídání o sci-fi.
Neff.czChcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.