24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: Feministkám vadí reklama na pivo...

14.8.2017

... zatímco výstava spoutaných nahých žen je zanechává lhostejnými

V srpnu se Praze uskuteční výstava Voayer, kde se lidé budou moci dotýkat skutečných nahých žen spoutaných v sexuálně „ponižujících“ pozicích. Ředitelka České ženské lobby Jana Smiggles Kavková s tím nemá problém. S akty ale měla.

O výstavě skutečných nahých žen jsem nejprve vůbec nechtěl psát, protože i negativní reklama této dekadentní pseudovýstavy bude reklamou. Nicméně jak jinak upozornit na fakt, že žena stylizována jen do role sexuálního objektu až vyloženě otrokyně a předmětu pro drsné pobavení zřejmě českým feministkám nevadí, zatímco vtípky a dvojsmysly ano. To mě nejdříve trochu pobavilo, ale pak jsem si řekl, že to stojí za komentář.

fem1

Obrázek 1: Vlevo fotografie z výstavy Karla Richtera, která musela být po ostrých protestech feministek stáhnuta. Vpravo fotka z výstavy Voayer, proti které feministky neprotestují. (Autor)

Když jsem o výstavě poprvé četl, čekal jsem kritiku z jiných míst, předně od feministek, které tímto podle mě dostaly perfektní příležitost se zviditelnit a dávat nám mužům další přednášky o sexismu. Žádná kritika ale není – jen vyjádření ředitelky České ženské lobby Jany Smiggles Kavkové, které to přijde v pořádku, protože viděla pár fotek. Ale to je možná ta chyba, paní Kafková. Nejsou fotky jako fotky.

Právě Kavková přitom - společně ještě s Genderovou expertní komorou a Kongresem žen - před dvěma lety stála za stažením výstavy fotografií Karla Rychtera v Akademii věd s tím, že svými akty ženu degradoval jen na pouhý sexuální objekt (více zde). Podobné feministické neziskovky pak i napsaly otevřenou petici pivovaru Bernard, aby stáhl své sexistické a ještě dokonce prý feminismus urážející reklamy.

fem2

Obrázek 2: Feministky napsaly žádost o stáhnutí reklamy na piva Bernard, prezentaci výstavy Voayer ale vůbec nekritizují. (Autor) Trailer zde:

Proč výstava Kavkové nevadí? „Je to od 18 let, je to pro lidi, kteří mají rádi SM praktiky, je otevřeně koncipovaná, nemám problém s tím, že se taková akce pro specifické publikum koná. Vždycky záleží na kontextu,“ řekla ČTK a doplnila: „Ukázky z výstavy Voayer mi nepřišly nijak za hranou a možná i umělecky kvalitnější než ty, co byly na výstavě v Akademii věd.“

Přemýšlím, na jaké fotky se Kavková dívala. Na ty z výstavy Voayer určitě ne, ani na jejich web, reklamy, videa na youtube nebo instagram účtu. Žádný ze zmíněných zdrojů u sebe nemá ani na podobných stránkách jinak povinné upozornění „určeno jen pro starší 18 let“, takže ke všemu se mohou velmi snadno dostat i děti. Ty si tam pak přečtou články typu: Být dospělý má opět smysl, kde popisují, jak kdysi bylo složité dostat se k obrázkům souložících nebo jen tak nahých lidí. Tak to holt ulehčují, jak jen to jde – vždyť je to přece obyčejná výstava, určitě nic s pornografických obsahem...

fem3

Obrázek 3: Takto web k „výstavě“ prezentuje modelky, které si návštěvníci mohou osahat... (Autor)

Asi jsem feministka

Jediná kritika, kterou jsem k výstavě našel, byla od katolického publicisty Michala Semína, který rozhodně nemůže být považován za feministku. Od gender neziskovek skutečně žádná. Tedy reklama na pivo s pin-up girl si vysloužila jejich hromadné petice, tato výstava, natož aspoň její prezentace ne. Přitom propagace skutečně není malá a upoutávky vycházejí i v cizích jazycích.

Jde prostě o pokrytectví všech gender neziskovek, které tímto dokázaly, že jim vůbec nejde o nějaký pozitivní obraz ženy v médiích, potřebují jen vyrábět pseudokauzy, aby získaly další finance například z norských fondů. Nebo si snad někdo myslí, že po podobných výstavách a jejich veřejné propagaci, vzroste respekt k ženám?

Výstava Voayer jednoznačně patří do sféry perverzní sexuality, která by neměla být veřejně podporována a propagována jako nejlepší životní zážitek. Možná pro někoho, kdo má zkreslené představy o životě a myslí si, že podobné praktiky mají být jeho běžnou součástí, a bude na to do smrti vzpomínat.

Proto bych chtěl rovnou všem kritikům vzkázat, že kontext chápu velmi dobře, protože si skutečně vážím českých žen a jejich ženství. Pokud jsou někde podobné „výstavy“ prováděny v uzavřených klubech, tak zřejmě proti tomu nikdo neřekne půl slova. Problém je, pokud vcházím do veřejného prostoru a představuji to jako „normu“ a „novou vlnu moderního umění“. To prostě tato výstava dle mého názoru rozhodně není.

A proto dneska budu vyhlášen po tomto blogu za největší českou feministku, která se nebojí říct, že zmíněná výstava pozitivní obraz žen v majoritní společnosti rozhodně neposílí. Podobně jako boj feministek proti pivu s „koulema“. Ale to by zase bylo na jiný komentář.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu