19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Experti ve vládě ano či ne?

Na jedné straně je současný president Miloš Zeman se svým tvrzením, jímž se podbízí veřejnému mínění, že vládnout mají experti (expertem ovšem on samotným není na nic kromě poněkud bizarního oboru prognostiky s tím, že je zároveň zakladatelem tohoto zvláštního umění a také jeho jedinými představitelem), přičemž tuto svou tezi s oblibou vyšperkuje několika urážkami na adresu parlamentu coby žvanírny a žurnalistiky coby žumpy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.7.2013 8:37

Dávno vyřešený problém

Politické problémy mohou pochopitelně řešit pouze politici a ti za své politické kroky odpovídají pouze voličům. Na odbornou stránku politických problémů si vybírají ve svém vlastním zájmu ty nejlepší poradce. Protože skutečně nezávislý odborník by musel přiletět (např.) z Marsu a ti odborníci, kteří jsou k dispozici v drtivé většině hájí zájmy toho, kdo je platí (nebo výhledově bude platit) eventuálně zájmy party, do které patří (např. ekologistů) musí poradce, kterého si demokratický politik zvolí být loajální k němu nebo alespoň k obecným ideám které hájí (moudrý politik jich vyslechne několik). Takovým poradcům pak "druhá strana" a její masmédia říkají "kmotři", což je termín, kterým skuteční kmotři (např. pan Bakala) nikdy poctěni nejsou.

Osud Šumavy, která byla svěřena "odborníkům" je dostatečným varováním před podobnou hloupostí. Síla demokracie nespočívá v tom, že by naslouchala geniálním expertům, kteří by pochopitelně dělali i "geniální" zhovadilosti (např. FV v EU), ale v tom, že většinu občanů nelze klamat dlouho (politickou hloupost poznají i ve své peněžence).

D. Polanský 7.7.2013 18:43

Článek jako mnoho jiných,

ale pravdu autor má v jednom, jasná dělící čára neexistuje. Pravičáků hubou jsme poznal habaděj, ale i levičáků, ale těch echt přes činy není ani na jedné, ani na druhé straně. Úsměvným paradoxem je, že největší hlasatelé pravicovosti se vždy nechávali živit státem.

O. Prochazka 6.7.2013 12:08

To je příšerný

Jak si vylévá pan Payne vztek ma Klausovi a sam se popírá. On pátral po disetaci a habilitaci VK?

Klaus byl zvolen a opakovaně!

B. Rybák 9.7.2013 8:47

Re: To je příšerný

Přesně tak. Je to velmi ubohý útok na V. K. Nebylo snad policejní znemožnění hlasování poslanci Sládkovi, díky němuž byl zvolen V. Havel prezidentem tím neostudnějším krokem v tehdejší politice?

R. Hroza 6.7.2013 12:03

sine qua non, neurofilosofe

Pane Payne, psychiatrové odhadují, že asi 60% voličú je tak nějak "volebně nesvéprávných". "Je třeba vzít tedy Vaši klíčovou myšlenku z nahoře uvedeného textu, že

"Pro rozvoj demokracie u nás i kdekoliv jinde je třeba, aby se veřejnost myšlenkou spravedlnosti důkladně zabývala, přičemž bez vyrovnání se s křivdami (hlavně vlastními) se kupředu pohnout nelze"

a předložit ji těmto 60%túm voličů. Jinak se, jak říkáte,  dopředu pohnout nelze.

P. Vítek 6.7.2013 10:57

Bacha tento Payne neni ten spravny pan Payne!

P. Eugel 6.7.2013 4:05

V Ceskych?

To jako vazne? Myslim, ze s vnimanim demokracie jsme na tom, plus minus, stejne jako kdekoliv v Evrope. Ten bordel v hlavach maj politici.

J. Kanioková 6.7.2013 21:47

Přesně !

Ale nejen politici...

To je, bohužel, na generace...