Neviditelný pes

SPOLEČNOST: Esemesky a kouřové signály

23.4.2007

Antiglobalizační myslitel Egon Bondy po smrti globalizátorem

Jistý vyznavač pokroku před lety prohlásil, že o filosofii nelze diskutovat pomocí kouřových signálů. Moderní média jako by nás však do éry kouřových signálů v daném ohledu spíše vracela.

„Tady leží, Zbyněk Fišer.“ Epitaf nedávno zemřelého filosofa Egona Bondyho, z jehož odkazu např. Petr Placák (Placák, P.: Bondyho pravěk, Tyden.cz) trefně podrhuje momenty antiglobalizační, se na některých serverech vyskytuje v této zkomolené, pologramotné podobě. Před občanské jméno filosofa vkládají autoři publikovaných příspěvků nebo sami provozovatelé serverů (v češtině nepatřičnou) čárku, zcela ve stylu anglických obchodních dopisů („Kind regards, …“, „Yours faithfully, …“ apod.)! Z antiglobalizačního myslitele tak jaksi bezděky, nechtěně činí posmrtně určitého herolda, nositele, prosazovatele globalizace – alespoň v oblasti stylu.

V okamžiku, kdy píšu tento článek, se paradoxní, „globalizátorská“ verze Bondyho epitafu vyskytuje už na čtyřech významnějších serverech. Na jednom si se zemřelým filosofem takhle globalizátorsky zašpásoval Jan Motal (Motal, J.: Na život a smrt se ...!). Omluvou mu budiž, že mu to prý přišlo od kohosi v esemesce.

Nekamenujme Motaly. Spolu s Bondym se raději alespoň občas vy...me na domlouvání pomocí esemesek!



zpět na článek