4.12.2021 | Svátek má Barbora


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 24.10.2021 10:33

Nápady uvedené v článku, tedy "podpora chdých lidí, důchodců,..." jsou zvrácené. Chyba je jinde. příčina je, že penze nebo výplata nestačí na základní potřeby. Ty, které jsme si zvolili, tak ti nám budou diktovat. Z Brusele i z Prahy.

J. John 24.10.2021 10:05

Krizi způsobila EUrounijní Vrchnost, konkrétně zejména Timmermans a Merkel. Jejich zelené chiméry platíme my.

Zdroj: https://johnjiri.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=776926

J. Jurax 22.10.2021 17:24

V našich podmínkách se tímhle vším řeší příznaky nemoci, nikoliv příčina.

A jednoznačnou příčinou je zelené magořeni EU s přikázanou podporou solárů a fofrníků, jejichž drahou a těžko využitelnou energii nepotřebujeme, protože i bez nich jsme vývozci energie. Navíc si určujeme interní cenu elektřiny podle lipské burzy, kde jsou ceny zkurweny dotovanými soláry a fofrníky a nesmíme si ji vnitrostátně určovat sami, neboť jsme vazaly EU, která to zapovídá. I když máme elektřiny zatím dost a není důvod zdražovat.

Navíc zelení magoři z EU navalili na uhlí, jehož máme dostatek, emisní povolenky, razantně je zdražují a vytvořili podmínky pro kšefty s nimi, aby spekulanti s nimi bohatli a energie zdražovaly. A cpou nám plyn se stejnými emisemi, jenž je ovšem dražší a vytváří tvrdou závislost na ideologicky nepřípustném Rusku. Ledaže se ruský plyn bude pasírovat skrze Nord Stream přes Německo, čímž sice podraží, ale bude už ideologicky přijatelný (kdyby šlo pasírovat Rosatom přes Německo, pustili by jej k nám postavit svou osvědčenou jaderku).

No a nakonec blbečkové z brusele furt nemají jaderky za bezemisní zdroj, což jejich stavbu byrokratický prodražuje.

Tak nějak podezírám ty pitrýsky z brusele z masivní konzumace tvrdých drog, protože tak efektivní ničení vlastní energetiky neobluzený mozek nemůže vymyslet. A jejich domácí přisluhovače taky.

P. Rada 22.10.2021 18:49

Pokud jde o podezření ze konzumace drog - sice né tvrdých ale zato dlouhodobě konzumovaných - je mým typem opojnost mocí. Už století se lidstvo cítí být mocným opojeným pánem planety. Dlouhodobě pojato jde ale nejspíše o přechodný blud.

"Neobluzený mozek" by mohl napovědět, že ke stavbě jakékoliv budovy s betonu a oceli... je třeba energie. Vysoce sofistikvané výrobky jsou pak v dominantním obraze postaveny na cenách spotřebované energie - nikoliv prostých surovin či cen pozemků... S energetického mixu dané země pak i pro výstavbu JE nutně vychází míra imisivity. Svou míru uhlíkové stopy má takto zákonitě kdejaký výrobek - včetně všech typů elektráren. Usilovat o jakkoli přírodním zákonům kontoverzní lidskou legislativu sice lze a takové zákony lidské společnosti prokazatelně mají a co hůře - respektují je.

"Jednoznačnou příčinou" je tedy když už - tak růst spotřeby a nezohlednování míry uhlíkové stopy a narostlá protipřírodní svévole.

"Magoři" kteří se chtějí podílu na odpovědnosti při tvorbě uhlíkové stopy vyvléknout si ale situaci mohou zásadně zjednodušit použitím toalitního principu kolektivní viny - samozřejmě jiných skupin.

Souhlasit lze tedy jen s Vaší prvou větou. Řešíme příznaky nemoci ale nikoliv její příčinu. Dodávám, že tou obecnou příčinou je rozpor lidského zákonodárství vzhledem k zákonům přírodním.

J. Novotny 22.10.2021 20:24

Velká jaderka má tu emisní stopu v přepočtu na vyrobenou MWh po dobu svého života spolehlivě nižší, než větrníky či soláry.

P. Rada 22.10.2021 23:38

Pane Novotný můžete se velice mýlit. Vše totiž záleží také na fakticky dosažené efektivitě těžby energií. Pro příklad JETE která je 3 generace má projektovanou životnost 60let. To vychází za předpokladu bezinflačního a bezhavarijního průběhu na EROEI cca 6x. Do toho ale není započítána likvidace paliva ani likvidace objektu včetně reaktorů. Tomuto stavu také odpovídají běžné tabulkové hodnoty tohoto typu.

Pro udržitelnost civilizační je přitom nutné dosáhnout návratnosti alespon 5x. Novější typy 3+gen. pak vycházejí při zásadně lepší bezpečnosti také zhruba trojnásobně dražší. Takto se už ale fakticky stávají prodělečnou investicí a jako každý jiný výrobek jen navíc nesoucí svou uhlíkovou stopu.

U všech realizací pochopitelně záleží na vhodném umístění atd. Obecně ale platí, že až na vyjímky i přes veškerý technologický pokrok v energetice už prakticky století klesá efektivita těžby. To nejspíše nutně navodí zásadní celospolečenské změny.

J. Vintr 22.10.2021 22:29

Řekl bych, že ty pitrýsky z EU někdo řídí. Nějspíš Čína, která pak skrachovalou Evropu celou koupí za hubičku. Otázka je jestli bude stát i o Evropany, nebo je raději nahradí Číňany, kteří jsou poslušnější....

P. Rada 23.10.2021 0:12

Říkat si můžete co chcete. Rozhodující zůstanou ekonomicko- technická fakta.

Představte si, že jste vladař v silné lidnaté zemi (číně?) která ale má zásadně větší problémy s dopady klimatu (povodně/sucha a takto navozená degradace půdy, hlad...). To při polovičních aktuálních a mnoha-násobně menších dlouhodobých imisích na osobu než jiná menší zemička (česko). Ta na osobu už půlstoletí čmoudí daleko více navíc jak kde kdo a nově začíná vykazovat i vyšší energetickou náročnost tvorby HDP. Celkově pro zasaralou infrastrukturu technologicky slábne dokonce více jak její sousedé (EU?) kteří se alespn trochu dlouhodoběji opírají o domácí obnovitelnosti.

Cestou ke snížení vnitřních dopadů i tenzí obyvatelstva by pak pro Vás spíše jak utahování už tak utažených domácích opasků moho být exemplárně obchodně eliminovat vzdálenou škodivější populaci. Obdobně obchodně závislým sousedům pohrozit, že pokud se (česka) pokusí zastat - mohou dopadnout stejně.

Domácí (čínské) disciplinované publikum by to nejspíše hromadně uvítalo jako rozhodný státnický počin. Přitom by nebylo nutné ani vojensky zasahovat - postačilo by přerušit obchodní dodávky životně klíčové suroviny (fosfor , měd, vzácné prvky...) které jsou tak jako tak doma (v číně) stále potřebnější. Padlo by tak několik much jednou ranou.

Proč by asi takovýto scénář nebyl reálnější - jak Váš nápad s vyumělkovanýma"pitrýskama"?

R. Tichý 22.10.2021 16:24

Neni jediny duvod, abychom resili potupne socialni davky na energetickou chudobu. Staci vyuzivat ZNAME, DOSTUPNE a hlavne LEVNE zdroje energie, KTERE MAME K DISPOZICI, navzdory Gretanum.

P. Rada 22.10.2021 17:00

Proč ty "levné" zdroje co jsou k dispozici nejmenujete do diskuse?

Nejlevnější může pro někoho být něco si půjčit až ukrást tak, aby nedošlo na splácení a dokonce s úroky.

Komu, případně za jakých podmínek, připadlo/připadne právo nevratně jednostranně naložit s odvěkým přírodním bohatstvím celé společnosti, země, kontinentů, planety?

Pokud jde o sociální dávky na tzv. energetickou chudobu, tak ty mi přijdou logickou obdobou minimální mzdy, kterou ale většina zemí zákonem i přes částečnou rozpornost přijala už před desetiletími. Vy jste pro zrušení minimální mzdy?

R. Tichý 22.10.2021 18:48

Uhli, jadro, plyn, to jsou moznosti nasi zeme.

Nemeli bychom byt pokrytci jako Nemci, kterym 1/2 roku nefoukal vitr a palili uhli jako certi bez mrknuti Grety.

Ano, jsem pro zruseni minimalni mzdy.

J. Novotny 22.10.2021 14:32

Ten předplacený elektroměr jsem kdysi měl, byl populární u nájmů. Cvakal nepříjemně rychle, takže jsem často řešil jestli zatopit, nebo se jít projít.

V. Novák 22.10.2021 13:45

Takže v Británii to mají dobře vyřešené - a 10 tisíc lidí ročně zemře v důsledku podchlazení... Kolik by to asi bylo, kdyby to dobře vyřešené neměli?

A to ostrovní Británie s oceánským klimatem ovlivněným Golfským proudem a teplotou, která málokdy klesne pod nulu a kde moc nesněží...

V. Kolman 22.10.2021 10:52

"Řešíme" pouze následky:

Lidí je na naší matičce Zemi příliš. Lidstvo se bez ohledy na všechny "gríndýly" nakonec zadusí a bídně zahyne ve vlastních odpadech. Navzdory všem filtrům, katalyzátorům atd. Snad sebou nestrhnou do propasti i ostatní živočichy:-(.

Přeživší 1 - 5% lidí začne znovu od začátku.

??? Pokolikáte už???

R. Langer 22.10.2021 11:22

Hovadina. :-P

A. Forman 22.10.2021 11:24

Máte ve studni špatnou vodu, blbne se po ní.

P. Rada 22.10.2021 13:45

"Špatnou vodu" má ve studních už polovina Česka (nově rezidua herbicidů a pesticidů) - ale "blbnutí" je přesto data daleko dřívějšího. Držet hubu a krok jsme přeci svorně u piva zvládli skoro půlstoletí a rozkradení zbytečků surovinových zásob a potenciálu půdy i lesů jsme si pot samametově s hubou ucpanou pomíjivostmi nechali s "blbosti" devastovat do dneška.

A. Forman 22.10.2021 13:50

Nereagujte na mne, už jsem vám to psal 2 x, dokážete to pochopit, blbečku ?

P. Rada 22.10.2021 17:03

"Blbeček" není např. schopen pochopit, že ve veřejné diskusi nemá žádná privilegia si určovat, kdo na něj může/nemůže/ má a jak .... reagovat.

O. Kaucký 22.10.2021 14:52

Australáci jsou tak hloupí, že si nechávají rozkrádat uhlí skoro celým světem. A to ještě objevili naftu, to je co?;-D

P. Rada 22.10.2021 17:14

"Hloupí" někteří australané jaksi budou. Typ jejich hlouposti nese příchut sobeckosti či víry, že na zlé činy nadužívání uhelného potenciálu nemohou také doplatit. Kousek "hloupé" tj. nedomyšlené vychytralosti na tom rozhodně bude. Při poslední vlně požárů uhořely totiž v Austrálii stamiliony kusů zvěře ale jen někteří lidé. Žádný s tamních uhlobaronů ale mezi nimi zatím nebyl.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BE%C3%A1ry_v_Austr%C3%A1lii_(2019%E2%80%932020)

H. Paculová 22.10.2021 17:37

R^;-D

P. Rada 22.10.2021 13:56

Pane Kolmane ohledně opakování historie biologického vývoje jste nekritickým optimistou. Nové uhelné i nerostně surovinové zdroje totiž na planetě Zemi už zřejmě nikdy nevzniknou.

Jsou ale doposud potenciálně dostupné na planetách jiných hvězd. To však jen pro ty, kteří své příležitosti konzumě nepromrhají nebo podobně ničivě je nezlikvidují válečně.

J. Vintr 22.10.2021 22:31

On se to, aby na naší planetě lidí podstatně ubylo, už někdo zřejmě snaží zařídit....

J. Berger 22.10.2021 9:29

Opatření k zamezení zdražení energií jsou vcelku jednoduchá. Otázkou je, zda jsou také průchodná. Je to: zrušení povolenek, odchod od green dealu, povolení fosilních zdrojů energií, návrat k emisní normě EURO 1 až 3. To jest návrat rozumu, To jsou vše věci, které silně zdražují, až někdy znemožňují výrobu a dopravu (s čímž zdražení souvisí).

J. Hajský 22.10.2021 9:43

R^

H. Kotaz 22.10.2021 11:34

Takže zrušení současné EU

KOMPLET !!

P. Pepax 22.10.2021 10:11

Souhlas, současný energetický chaos je uměle vyvolán především zeleným úletem a emisními odpustky. EU vedou šílenci.

P. Rada 22.10.2021 10:17

"Zdražení energií" ... je důsledně vzato vágní pojem. To zejména ve chvíli kdy uznáme za fakt, že peníze dnes nemají prakticky žádné makroekonomické krytí a jsou tak jen pomůckou na poměřování bezprostřední směny - nikoliv celospolečenských trendů.

Na problém je ale odjakživa možné se dívat nezávisle od peněz jako na těžbu energií, kde měřítkem je poměr energie získanéné k vložené. Efektivita těžby energií (EROEI) ale v dominanci už století klesá.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Doposud však roste celková masivnost a tím i míra produkce nerecyklovatelných škodlivin. To vše vede k zásadním civilizačním problémům s destabilizace světa. Věda tento problém popisuje už přes deset let - politika ho adekvátně refektovala:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

R. Langer 22.10.2021 11:23

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku! Lžeš, jako když Rudé právo tiskne! :-P