28.3.2024 | Svátek má Soňa


SPOLEČNOST: Ekoteroristé na rypadle

30.10.2019

Banda ekoteroristů obsadila v úterý rypadlo lomu Vršany a rozvinula tam plachtu s heslem „Uhlí patří pod zem“.

Mimochodem, zajímalo by mě, jestli si tito aktivisté zase dojdou na vrátnici nechat si dobít mobily, jak je jejich dobrým zvykem.

Nicméně plachet tam měli o něco víc. Na další je nápis „Klimatickou spravedlnost“, což je prázdné heslo, kterým se aktivisté ohánějí, aniž by se však alespoň pokusili toto heslo definovat. Nepokusili - protože to nejde. Je to naprosto prázdný shluk písmen. Spravedlnost nemá s klimatem nic společného, stejně jako neexistuje žádná denní nebo podzimní či fyzikální a chemická spravedlnost.

Dalším heslem je „No Borders, No Nations“, které odkazuje na to, že valná část aktivistů se rekrutuje z řad internacionalistických komunistů.

A dále je tam plachta, na které se píše cosi o kapitalismu, ale z žádné z dostupných fotografií se mi nepodařilo rozklíčovat, co tam konkrétně stojí. Motivem však nepochybně něco jako „Zničme kapitalismus“. Protože o to ve skutečnosti těmto lidem jde. O zničení svobody, zničení trhu, zničení posledních zbytků kapitalismu. A následně o zničení moderní, vyspělé a technologicky orientované civilizace, protože ta bez kapitalismu nemůže existovat. Pokud zmizí kapitalismus, skončí i civilizace a pomřou i ty tisíce aktivistů, kteří nevědomky sledují i své vlastní zničení.

Jejich představa, že bez fosilních paliv jsme schopni udržet efektivní technologickou a průmyslovou společnost, je zoufale naivní. Postupný úpadek by byl nevyhnutelný a v konečném důsledku by nebyly ani prostředky na vyvíjení infrastruktury pro luxusní, tzv. obnovitelné zdroje energie. Koneckonců, každý ví, do jak absurdní situace jsme se s tzv. obnovitelnými zdroji dostali: energie pro elektrovozy se musí někde vyrobit a tzv. obnovitelné zdroje jsou zoufale neefektivní a tak drahé, že je stát musí podporovat tučnými dotacemi, jinak by celá ta drahá párty skončila během jediného roku.

Situace chudých zemí by však byla ještě zoufalejší. Zatímco dnes vyspělý a bohatý Západ by pravděpodobně odstoupení od fosilních paliv nějakou dobu unesl a zvládl by pumpovat peníze do drahých a neefektivních zdrojů energie (a vedle toho by zvládl využívat jádro, i když to by se patrně stalo cílem aktivistů hned poté), chudé země si nic takového dovolit nemohou. Pro ně jsou fosilní paliva jedinou šancí vymanit se z bídy, kterou si ekologičtí aktivisté, obklopení luxusem a pohodlím, nedokáží představit.

Zajímalo by mě mimochodem, kolik z těch, kteří touží po světě bez fosilních paliv, ještě před pár lety nadšeně podporovalo biopaliva. A kolik z nich bude 17. listopadu protestovat proti Babišovi.

„Budeme tady, dokud bude trvat doba uhelná,“ tvrdí prý ekoteroristé na rypadle lomu Vršany. Pokud bychom to měli brát doslova, pak si zvolili jistou smrt. Buďto zemřou hlady během protestů na rypadle, protože doba uhelná jen tak neskončí, nebo se jim skutečně podaří dobu uhelnou násilně ukončit, a pak zemřou hlady úplně stejně. Oni jediní v podstatě zaslouženě.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem.