8.3.2021 | Svátek má Gabriela


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dva zdroje protiimigračních postojů

Docela mě překvapily komentáře k německým parlamentním volbám. Po holandské zkušenosti, kdy strana Geerta Wilderse zdvojnásobila počet poslaneckých mandátů, ale přesto se psalo o tom, že utrpěla porážku, jsem očekával, že něco přes dvanáct procent, které utržila Alternativa pro Německo, bude prohlášeno za mizerný výsledek, dokládající, že Němci se od této strany odvracejí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 5.10.2017 23:24

Pane autore, vážím si Vás,

ale nevěřím v založení nějaké "politické strany", která by byla jaksi mírně jiná, a lidi by ji respektovali a vítali. Dnes je už Evropa mnohem dál v odporu vůči Islámu. A hlavně vůči migrantům, kteří berou jako samozřejmost, že je přijímat máme, a tudíž i živit, kdežto oni asi vůbec neznají význam slova - asimilace.

Např. Většina muslimů na celém světě byla spokojena s útoky na dvojčata v New Yorku, což dokazují průzkumy. Oni nejsou ochtni slevit ze svých "hodnot", a my nemáme proč jim ustupovat.. My musíme chránit a bránit NAŠE hodnoty, tradice..

V. Čermák 5.10.2017 19:18

Tak z vítače se stal odmítač?

Je pravda, že jen idiot nemění názory. Ale v jeho případě by bylo lepší držet déle ústa. I Pavel, který se zrodil z Saula začal pozvolna. Možná už získává pomalu nadhled nad migrací, ale velmi pomalu, ještě mu nedošlo, že ji způsobily USA a také naši spojenci při Arabském jaru. A toho Putina v mozku má stále zaseknutého. Měl by ještě hodně, ale hodně přemýšlet a teprve potom psát...

P. Han 5.10.2017 20:12

Re: Tak z vítače se stal odmítač?

Vy, jak se zdá, názory neměníte. :-P

M. Řídký 5.10.2017 16:43

Tragédie Dana Drápala

Z migrace asi nemá radost nikdo. Osobně vlastně chápu primitivní nacionalisty, kteří migranty nenávistně odmítají i když s nimi nesouzním. Chápu i odmítače migrace, kteří si svůj odpor různě racionalizují a ke kterým se počítá i Dan Drápal, ale rozhodně nechápu Dana Drápala osobně. Člověk, který byl dlouhá léta pastorem křesťanské církve, založené až na fundamentální znalosti a poslušnosti Bible najednou hledá argumenty a "dobré důvody", proč nepřijímat migranty. On lépe než kdo jiný by měl nalézt argumenty proč je přijmout. Nepochybně by dokázal citovat jasné biblické výzvy k pomoci lidem v nouzi. Pokud se lidé jeho typu odvracejí od těch nejelementárnějších křesťanských hodnot (co je víc křesťanské než soucit s lidmi v těžké situaci?), těžko něco chtít po zbytku společnosti, která je vůči křesťanským hodnotám vesměr rezistentní. Váš postoj, je pane Drápale, pošetilý, nekonzistentní vůči Vašim jiným tvrzením a já se za něj stydím.

V. Čermák 5.10.2017 18:59

Re: Tragédie Dana Drápala

i vy jeden stydlíne. Pan Drápal si už pořádně spálil prsty v souvislosti s migrací. Vy ale o tom víte prd a zvete zvesela, aniž byste se zeptal lidí, jestli s tím vaším rozdáváním ČR, která vám mimochodem nepatří, souhlasí....

M. Řídký 5.10.2017 21:17

Re: Tragédie Dana Drápala

Pane Čermáku, vy asi neumíte číst. Nic nerozdávám, že mi ČR nepatří vím. Komentuji postoj jednoho člověka. Nic víc, nic míň. Že sem dovezl uprchlíky samozřejmě vím. Přečtěte si text raději víckrát, pokud ho nepochopíte napoprvé...

R. Morava 5.10.2017 21:37

Re: Tragédie Dana Drápala

Nejlepší je, když nevěřící poučuje jak se má chovat věřící. Proto pane Řídký jste naprosto mimo. Křesťanství staví pomoc bližnímu na vysokou úroveň jakkoliv až za "V jednoho Boha věřit budeš". Jenomže křesťanství říká miluj bližního svého JAKO SEBE SAMA. A taky nehažte perly sviním. Taktéž Křesťanství znamená postavit se Zlu. Takže pokud Evropa provádí sebevraždu kvůli cizincům znamená to že lidé nemají rádi sebe a svoje děti. Stejně tak nemůže Křesťan tolerovat narůstající islamismus a terorismus, politická korektnost je dnes veliké lhaní což Křesťan podporovat nesmí.

Naopak pomáhat lidem Křesťan musí pokud to jde. Pomoc iráckým Křesťanům je správná věc. To že u toho došlo k nedorozumnění není podstatné, problémy jsem osobně očekával, ale i tak to mělo smysl.

M. Řídký 5.10.2017 22:06

Re: Tragédie Dana Drápala

Pane, jak víte že jsem nevěřící? A nikoho nepoučuju, narozdíl od vás. Mimochodem, chcete-li poučovat, doporučuji hlubší studium křesťanství a možná i nějakou transcendeci, která by vám třeba pomohla k většímu klidu. Nebo zkuste alespoň více přemýšlet. Jinak o tom, že pomoc iráckým křesťanům je správná věc v nejmenším nepochybuji.

J. Kanioková 5.10.2017 23:13

A já zase absolutně nesouhlasím s vámi.

Absolutně odmítám vaše - "co je víc křesťanské než soucit s lidmi v těžké situaci?" Nebo spíš - beru to jen ve vztahu ke křesťanům.

K Islámu - ani náhodou ! Islám do Evropy nepatří !!!

D. Drápal 5.10.2017 20:14

Re: Tragédie Dana Drápala

Vážený pane,

já jsem sem nějaké migranty přivezl, ale to asi nevíte. Jenže to nebyli migranti ekonomičtí a nebyli to muslimové. Zatímco různí kritici nás obviňují z toho,že buď utrácíme státní peníze nebo že sem vozíme bohaté lidi (obojí je lež), tak jsem v pomoci těmto lidem nechal kus života a spoustu peněz. Pro mnohé to bylo pošetilé, Vy mě zase považujete za pošetilého zřejmě z protilehlého důvodu. Nu, když někdo něco dělá, schytá to zpravidla z více stran.

M. Řídký 5.10.2017 21:28

Re: Tragédie Dana Drápala

Pane Drápale,

samozřejmě vím, že jste stál za projektem, díky kterému máme alespoň oněch pár imigrantů. Jak ale víte, že ti lidé, které jste dovezl nebyli ekonomičtí migranti? Podle chování části z nich to tak nevypadá... A jak víte, že ti další zoufalí lidé ekonomičtí migranti jsou? Vy znáte jejich životy, vidíte do jejich hlav? Jaká je vůbec definice ekonomického migranta? A otázka které byste měl specificky Vy rozumět: přišel Kristus s doporučením, ať ubožáky rozdělujeme na ekonomické a jiné migranty? Používáte argumenty oněch nacionalistů, o kterých se tak nelichotivě sám vyjadřujete. A proč se holedbáte tím, že lidé, které jste dovezl nebyli muslimové? Jsou muslimové méněcení lidé? To, že jste se podílel na chvályhodném projektu je na smeknutí klobouku. Nicméně to neznamená, že Vaše současné postoje nejsou ostudné a pošetilé...

Z. Lapil 5.10.2017 22:25

Re: Tragédie Dana Drápala

Tohle možná neznáte: Zkušenost je to, co dostanete, když nedostanete to, co chcete.

M. Řídký 6.10.2017 13:05

Re: Tragédie Dana Drápala

A znáte tohle? Skutečná zkušenost je to, co odvodíte z toho čemu ostatní říkají zkušenost.

P. Vaňura 5.10.2017 22:01

Také si můžeme vzít za příklad papeže, kteří vyhlašovali

křížové/svaté války islámu. Bez nich bychom tady nebyli!

P. Vaňura 7.10.2017 11:53

Pomáhá se ZÁSADNĚ vlastním!

Proti nevěřícím se vedou svaté války, zakládají se Svaté ligy atd. atd.! Milosrdenství se koná v omezeném rozsahu, pokud si to můžeme dovolit.

Uvědomte si, že ZÁKLADNÍ povinností KAŽDÉHO BOHA ve všech dobách bylo přinášet vítězství věřícím ve válce. Prvotní křesťanství mohlo fungovat jen tehdy, když armáda císařského Říma bránila hranice. Křesťanství se stalo oficiální heslem "V tom znamení zvítězíš," dokonce v občanské válce a tudíž když zcela ustoupilo od původní sluníčkovské ideologie!

P. Petr 10.10.2017 12:45

Re: Tragédie Dana Drápala

Asi s křížkem po funuse, ale naopak možná dobře že až teď, kdy se "rozvířená voda usadila" Vám pane Řídký píšu svůj pohled. Nekritizoval bych pastora Drápala za to, že se nechová tak, jak Ježíš učil a to vždy a za každých okolností. Musel by totiž z rozhodování vyloučit svůj rozum a to si myslím, že Bůh po věřících lidech nechce. Rozum nám byl dán spolu se svědomím a srdcem a musíme používat všechny tyto nástroje v těžkých chvílích rozhodování. Uvádíte příklad Ježíše. Cožpak ale Ježíš jednal vždy jen tak, aby vyhověl všem kolem sebe ? Cožpak se Ježíš nedostával do konfliktů ? Chtěli ho shodit ze srázu - unikl, chtěli ho kamenovat - ztratil se v davu, chtěli ho korunovat za krále - vyprovokoval tvrdou hádku o jezení svého těla a pití své krve, řeckým poutníkům se ani neukázal, samařské ženě pomohl tak tak, až na její tvrdé naléhání s odůvodněním, že přišel pomoci jen některým. Ne, ani Ježíš se nechoval tak, jak požadujete po pastorovi Drápalovi. Milovat a pomáhat za každou cenu ať to stojí, co to stojí. I Ježíš měl na mysli své poslání, které chtěl dokončit a nenechal se dobrovolně, láskyplně zničit při první příležitosti. Tak i my, občané, politici, vojáci, lékaři, učitelé - každý z nás máme své poslání od Boha a nebylo by správné na ně rezignovat pro bezpodmínečnou lásku a obětování se lidem, kteří o to ani nestojí. Výsledkem by z největší pravděpodobností byla zkáza naše a následně i jejich, protože pak už nebude mít kdo pomáhat. Pomáhat ano, ale ne tak, aby to zničilo toho, kdo pomáhá. A zatím to bohužel neumíme. Neumíme mezi potřebnými vyselektovat fanatiky, usilující o naše zničení. Do doby, než se to naučíme nesmíme riskovat životy své a svých potomků.

M. Řídký 15.10.2017 6:57

Re: Tragédie Dana Drápala

Děkuji za zajímavou odpověď, pane Petře, vážím si jí. Nemyslím si, že je možné migranty přijímat navzdory výraznému nesouhlasu obyvatel. To ale neznamená, že všeobecné postoje obyvatel, ke kterým se, jak se zdá, přidávají křesťané, jsou v souladu s elementární (!) křesťanskou morálkou (nebojím se toho slova), která byla základem naší kultury a civilizace. Ta naprosto jasně jde proti raciu, na které principiálně poukazujete. Stojí totiž na víře, že konat dobré věci je správné bez ohledu na to, zda se (racionálně) vyplatí. Dokonce jde v tom tak (iracionálně) daleko, že by křesťané podle ní měli být pro ostatní blázny. Přiznávám, že mi nejsou moc blízké souboje Biblí, ale musím se ohradit proti tomu jak ji užíváte k tomu, abyste ukázal, že i Ježíš byl fakticky zbabělec a tudíž asi i my máme být zbabělci. Je to podobné, jako by alkoholici chtěli racionalizovat svůj alkoholismus výzvou "pijte víno" nebo výtržníci a rváči poukazovali na Ježíšovo vyhánění obchodníků z chrámu. Pokud budete hledat v Bibli poctivě Kristův postoj, velmi jasně a snadno ho najdete a nebudete muset, promiňte mi to, vařit bizarní guláš neadekvátních příměrů. Záměrně nakonec musím vyjádřit i nesouhlas s tvrzením, že pomoc uprchlíkům je v rozporu s rozumem. Z Vašeho textu chápu, že pokud bychom jim pomohli, tak nejspíš zahyneme. Tak to samozřejmě není. Vše je věcí míry a způsobu, což je o diskuzi ke které jsme se v této zemi vzhledem k všeobecné hysterii bohužel nedostali. Takže, umím odmítače pochopit, umím pochopit lidi, kteří jsou raději zticha a neodporují odmítačům (sám mezi ně vlastně patřím), ale nemohu přijmout tezi, že odmítání pomoci je křesťanský postoj, to považuji za naprosté a až neuvěřitelné selhání. O tom, že existuje někdo, kdo podobné zhůvěřilosti ještě aktivně prosazuje nemluvě.

D. Polanský 5.10.2017 12:00

Hodnotnější či nehodnotnější národ

Pročpak jsou pak národy různě úspěšné? zeptal by se nás Charles Darwin. Nelze kličkovat, jednoduše proto, že některé skupiny lidí (národy) jsou úspěšnější a schopnější než ty druhé. Darwinismus nelze zredukovat pouze na říši rostlin a zvířat. Nebo neplatí? Když neplatí, pak co platí?

Ś. Svobodová 5.10.2017 13:52

Re: Hodnotnější či nehodnotnější národ

Úspěšnost a hodnota nejsou totéž. Např. být nejvyšší (nejúspěšnější) představitel EU neznamená být nejjhodnotnější člověk.

R. Morava 5.10.2017 22:03

Re: Hodnotnější či nehodnotnější národ

Ale, ale, takto zjednodušený, hloupý a primitivní sociální Darwinismus je tak profláknutý a nechutný, že se divím že i po konci nacistů ještě něco takového hlásá.

Je jasné že etičtější, morálně a technologicky vyspělejší civilizace ta evropská proti arabské evidentně je a všichni víme, že kvůli Islámu. A i to naznačuje že 1)Nelze tup2 aplikovat zákony zvířat na vyšší lidskou inteligenci 2) Že Darwinismus má skvělé myšlenky ale nevysvětluje vše, například proč evoluce probíhá ve skocích, nebo proč je evoluce ve skutečnosti rychleší než čistě stochasticky založený přirozený výběr. Nebere v úvahu některé výzkumy týkající se přenosu zkušeností na potomky bez zkušenosti vlastní... Jinými slovy Darwinismus je velký krok k novějším lepším teoriím, přičemž sociální Darwinismus je slepá ulička, silně zneužitá.

K. Vyšata 5.10.2017 11:38

Přestal jsem číst od odstavce, kdy se pan Drápal

zařadil sám do jedné skupiny odmítačů imigrantů. Ten, který se už jednou pokusil imigranty pod zástěrkou "cestovní kanceláře" sem dotáhnout. Blamáž která by pana Drápala měla alespoň na čas donutit chodit při zdi a být tiše. Nebo si vybrat nějaký jiný námět článků.

D. Polanský 5.10.2017 12:04

On pan Drápal se vyvíjí, když si vzpomenu

na jeho starší články, je to nebe a dudy. Sice ještě věří na integraci, ale to ho časem také přejde. Měl by si přečíst Darwinův Původ člověka. Čte příliš západních knih od různých humanitních intelektuálů, pak má z toho v hlavě chaos.

Ś. Svobodová 5.10.2017 13:44

Re: Přestal jsem číst od odstavce, kdy se pan Drápal

Byl prostě naivní a byl za to potrestán. Myslel, že když jsou to křesťané, budou pokorní a vděční. A oni to byli normální lidé ze střední třídy a chtěli to, za čím přišli. Tak je to s většinou uprchlíků. Jen ti muslimští navíc věří, že si to mohou od nevěřících vzít jakkoliv.

K. Vyšata 5.10.2017 13:52

Re: Přestal jsem číst od odstavce, kdy se pan Drápal

Trest, jak je vidět z obsahu článku, tedy z toho co jsem snesl přečíst, byl asi malý. Vzpomeňte si, vybrali nejbohatší ze všech a přivezli si je jako návnadu. Jak pro ostatní imigranty, tak pro oblbován í našich lidí. Naštěstí se ukázalá pravá tvář těch "chudáků" a akce se nepovedla. Jedno by mělo ale varovat, pan Drápal je pořád stejný manipulátor......

D. Drápal 5.10.2017 13:56

Re: Přestal jsem číst od odstavce, kdy se pan Drápal

Vážená paní, mýlíte se. Naivní jsem nebyl. Věděl jsem, že jsou to normální lidé. Někteří z těchto lidí přišli o všechno. Někteří se s tím vyrovnávali dost těžko - jako ten pán, co nám jako první "zavařil". V Iráku byl ředitelem školy a kromě toho měl dvě úspěšné firmy. Dvoupatrový dům s bazénem. O všechno přišel. Mě bylo jasné, že dělá chybu, když jiným tady vykládá, že je "Pan Někdo". Ale jak by reagovali v podobné situaci naši lidé?

To, co se stalo, nepovažuji za "trest". Jsem rád, že Ti, kteří zůstali, se integrují. A někteří z nich vděční jsou, ne že ne. Ale kvůli vděčnosti jsme to nedělali. Ačkoli pan Vyšata chce, abych "chodil při zdi", já jsem rád, že mohu mluvit na základě určitých zkušeností a znalosti věci. Kritizovat u piva dokáže každý.

M. Mikulec 5.10.2017 19:32

Re: Přestal jsem číst od odstavce, kdy se pan Drápal

Jak by v podobné situaci reagovali naši lidé? Jako statisíce jich emigrovala z ČSR a nechali tu všechno. Vyskakovali si snad? Snažili se naučit jazyk a vzít nový začátek do svých rukou. Nenatahovali ruku- dejte, já jsem chudák. Je to odlišná kultura, mentalita, čím nás chce EU zaplevelit. Jak dlouho se přizpůsobují Romové? A to předpokládáme, že mluví česky. Resp. kdo komu se v tomto případě přizpůsobuje?

M. Valenta 5.10.2017 11:02

S podobným umírněným názorem,

zde už nemůžete uspět - názorným příkladem je reakce pomateného generála níže.

J. Machotka 5.10.2017 10:54

Já bych do toho klidně šel

Pokud však má vzniknout nový politický subjekt, nemůže být založen výhradně na postoji k migraci. Současné vnímání některých, které zajímá jen dělení na vítače a nevítače, považuji za mnohem větší riziko než příchod případných nakvótovaných migrantů.

Ostatně, prvním krokem k omezení migrace by mělo být vypracování preferencí migrační politiky, tj. podobného systému, jaký mají cílové země typu Austrálie či Kanada, ve kterém by bylo jasně specifikováno, o jaké cizince máme zájem.

I tak myslím, že jsou jiná témata, která by se měla řešit prioritně. Přehledně jsou zpracována zde: https://machotka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=616138

A. Alda 5.10.2017 10:12

Tentokrát jste, pane Drápale, těžce ujel.

Vážím si Vás a rád Vaše články čtu. Dnes ale jste mne docela rozzlobil.

Vaše tvrzení, že proti imigraci jsou nacionální extremisté, kteří touží po vládě silné ruky, je pomluvou. Já jsem nacionální "extrmista" a současně ale demokratický extremista. Žádnou silnou ruku nechci a nepotřebuji vůbec k ničemu. Antisemita rozhodně nejsem, spíše "árijský sionista". Židů si velice vážím a obdivuji je. A mrzí mne, že Němci většinu českých Židů vyvraždili, protože Židé jsou národem, za kterým jde světlo. Putina podporuji a nechci, aby obsadil Ukrajinu za Dněpr, natož aby obsadil Pobaltí. Ale chci, aby udržoval v Rusku pořádek a prosazoval právo a spravedlnost, protože nebude-li to dělat, stane se Rusko pro Evropu děsivou hrozbou. Jsem nacionalistický extrémista, ale nezastávám protiamerické postoje a nevolám po vystoupení z NATO. Chci ovšem okamžité vystoupení z EU a nacionalisaci naší vnitřní i vnější politiky a nacioanlisaci našeho právního řádu.

Vaše škatulkování jen nejen urážlivé, ale i hloupé a odporující skutečnosti.

A také si Vás dovoluji upozornit na to, že národy stvořil sám Bůh, dle biblické pověsti pod Babylonskou věží. A nepochybně sám Bůh chce, aby národy nadále existovaly a lišily se, protože Kristus nikdy nedal svým následovníkům pokyn, aby všechny učili jednomu jazyku, ale naopak seslat Ducha Svatého, který způsobil, že apoštolé mluvili různými jazyky. Bůh si přeje rozmanitost, na niž nepoukazuje jen Bible, ale všechno úžasné a rozmanité stvoření kolem nás. Jednotni máme být ve víře a lásce, nikoli v národnosti a jazyku.

J. Sova 5.10.2017 11:23

Re: Tentokrát jste, pane Drápale, těžce ujel.

Některým národům dal Bůh určité přislíbení. Gen 32,13: "Ty jsi přece řekl: ‚Určitě se postarám o tvé dobro a tvé potomstvo

rozmnožím jako mořský písek, jejž nelze pro množství sečíst.‘"

Které národy to jsou?