27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dva tisíce slov znovu na scéně?

Letošního 27. června tomu bude padesát dva let. Je to hrozné, jak ten čas utíká. Ale na ten červnový den roku 1968 si pamatuji dobře. Řada mých přátel mě tehdy na onen text, vyšlý ve čtyřech tehdejších periodikách, hned zrána upozornila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 19.6.2020 12:37

Škoda, že se panu Adlerovi nezachtělo dát odkaz: https://www.svobodny-svet.cz/8902/prala-bych-si-aneb-2000-slov-dnes-od-obycejne-zeny.html. Ale budiž, netřeba čtenářstvo vychovávat k lenosti, už tak je líné dost.

Ještě jsem nečetl diskusi, tak se budu možná opakovat. Text 2000 slov dnes má jednu zásadní vadu: píše za "MY". Naprosto pomíjí dávnou(?) moudrost Kdo chceš hnout světem, hni sám sebou.

U některých to možné je: "aby i v budoucnu vzdělání mělo stále svou hodnotu". Proč ne. Lze skrze krajské úřady tlačit na kvalitu škol a nelze-li změnit školu, je možné založit školu novou, ne že ne. Ano, vím, že to kromě docela přísných podmínek zahrnuje i klacky pod nohy. "Abychom dokázali podporovat jasné talenty" - proč ne, podporujte. Není třeba hned stavět "halu pro Sáblíkovou", stačí přispět na trenéra nebo třeba talenta osvobodit ze školní výuky fyziky a poskytnout mu náročnější vyučovací plán.

Ale: "Přála bych si, aby naši politikové měli úroveň." No, přát si můžete, ale obávám se, že jaký pán, takový krám, a politici byli zvoleni.

Nebo dokonce: "Přála bych si, abychom se v rámci Evropy spoléhali na ty kolem nás, kteří nás respektují, ne na ty, kteří se nám snaží diktovat, nebo jednají bez ohledu na nás." A také: Přála bych si, abychom si vážili všech, kteří pracují, a nepreferovali ty, kteří nepracují a nikdy pracovat nebudou." Je mi líto, ale je věcí každého, na koho spoléhá a koho si váží.

V originálním textu http://www.totalita.cz/txt/txt_2000slovt.php mě, v kontrastu s paní Zwyrtek Hamplou, vysloveně zaujala věta: "Do příštích dnů však musíme jít také s vlastní iniciativou a vlastními rozhodnutími." Tvrdím, že dokud budeme plakat, možná i dobře a na správném hrobě, nezměníme nic. Mezi "oni musí" a "my musíme" není podstatný rozdíl. Změna může přijít jedině ze strany "Já dělám".

M. Pivoda 18.6.2020 21:27

Historie ještě neskončila (jak mylně napsal Francis Fukuyama), ale přiblížil se konec politiky.

Wikipedie: The End of History and the Last Man (1992), by Francis Fukuyama, is a book of political philosophy which argues that with the ascendancy of Western liberal democracy—which occurred after the Cold War (1945–1991) and the dissolution of the Soviet Union (1991)—humanity has reached "not just ... the passing of a particular period of post-war history, but the end of history as such: That is, the end-point of mankind's ideological evolution and the universalization of Western liberal democracy as the final form of human government." For the book, which is an expansion of his essay, "The End of History?" (1989), Fukuyama draws upon the philosophies and ideologies of Georg Wilhelm Friedrich Hegel and Karl Marx, who define human history as a linear progression, from one socio-economic epoch to another.

M. Pivoda 18.6.2020 21:19

Nejzajímavější část článku pro mne bylo toto čtení: "... Kdybychom sloučili programy všech stran a skupin, které programy mají, vzájemně by se vše vyrušilo jako záporné a kladné v matematice a nezbylo by nic. A nikdo."

Ale co z toho vyplývá? Cesta vpřed nevede přes politické strany. Dnes již žijeme v jiné době.

Spekuluji, že naši budoucnost rozhodnou silné technologické firmy. Takovým druhem firmy ale určitě není Agrofert.

Z. Lapil 19.6.2020 12:42

Abyste nebyl zklamán. Bez ironie - Agrofert sedí na jídle, zatímco Microsoft vás ani ve spojení s Applem a devětadevadesáti ÚSU (Úžasnými StartUppy) nenakrmí.

Tvrzení, že jídlo si koupím, je asi tak stejně technologicky naivní, jako tvrzení, že elektřinu si naberu ze zásuvky.

F. Žůrek 18.6.2020 19:50

Pane Anderle, je to jednoduché: stačí se podívat na ostrov Island, tam si udělali již sami pořádek. My však nejsme toho schopni a to z mnoha důvodů!

Jen připomenu, že u nás byl komunismus velice silně "prožívaný" a politickou změnu přinesli tak trochu snad "nevědomky" studenti. To nebyla žádná revoluce, ale "oprava" českého komunismu, který přešel na kapitalismus. DŘÍVE SOUDRUZI, DNES KAPITALISTÉ. Disisdenti u nás nakonec zklamali, jen si nic nenalhávejme a PŘIZNEJME SI TO, že de facto pomunismus pokračuje ale nyní ve formě "podivného" kapitalismu, protože politiku se nepodařilo obnovit, řekl bych, že ještě doposud.

Andej Babiš to vše dobře vnímá a jeho hnutí (ANO 2011) poněkud obnovilo snahy, které dříve mělo hnutí OF, které bylo zničeno zásluhou vzniku ODS.

Takže nějak "nešikovně" to u nás dopadlo se vznikem pro změnu kapitalismu, že prý se teď všichni budeme mít dobře.

Tolik stručně, jak to vnímám. Zdař Bůh!

P. Princ 18.6.2020 19:14

Teď ještě tu o třetí cestě.

J. Jurax 18.6.2020 13:30

Oprava předchozího - odklepl jsem to před konečnou revizí ... :-)

"Současní ekonomičtí a političtí zbohatlíci, kteří si neustále a postupně více a více uzurpují moc a vliv, nám to nikdy nedovolí. Museli bychom je spráskat a vyhodit od koryt. Historie nás učí, že to lze. Učí nás, i jak to lze."

Ano. Historie učí leccos. Na to spráskání a vyhození od koryt dodává návodů vpravdě dostatek. Od Spartakova povstání přes husitské boží bojovniky, přes francouzskou revoluci ukončenou vznikem císařství a šturm Zimního paláce až po únor zvaný vítězný. A konečně cinkání klíči.

Bohužel nás taky učí, jak to dopadne. Víceméně krvavou či vyjímečně víceméně sametovou rekorytarizací. Občas i jen částečnou.

J. Jurax 18.6.2020 13:26

"Současní ekonomičtí a političtí zbohatlíci, kteří si neustále a postupně více a více uzurpují moc a vliv, nám to nikdy nedovolí. Museli bychom je spráskat a vyhodit od koryt. Historie nás učí, že to lze. Učí nás, i jak to lze."

Ano. Historie učí leccos. Na to spraskání a vyhození od koryt dodává návodů vpravdě dostatek. Od od Spartakova povstání přes husitské boží bojovniky hnutí, přes francouzskou revoluci ukončenou vznikem císařství a šturm Zimního paláce až po únor zvaný vítězný. A konečně cinkání klíči.

Bohužel nás taky učí, jak to dopadne. Víceméně krvavou či vyjímečně víceméně sametovou rekorytarizací.

L. Severa 18.6.2020 12:59

Zbožná přání aby vítězila morálka, humanita a slušnost. Je to vůbec možné? „Miluj své nepřátele“ hlásala církev po tisícileti. Nakonec i komunisté chtěli vychovat nového člověka. Zatím se musíme smířit s tím jací jsme. „ Bedrizace“- aby byli lidé hodní existuje jen v jakési sci- fi povídce.

L. Písařík 18.6.2020 17:34

Betatrizace- Stanislav Lem: Návrat z hvězd.

J. Jurax 18.6.2020 20:08

No, úplně přesně je to betrizace ... :-)

L. Písařík 18.6.2020 20:09

Dík.

M. Krátký 18.6.2020 12:55

Bylo mi tehdy nádherných 25 let a připojil jsem svůj podpis pod arch papíru u nás v práci - v roce 1989 se naše kádrovačka Eva ( byla o cca deset let mladší než já ) oblíkla do sexy modelu - čtyřky vystrčila dopředu v hlubokém dekoltu a jala se nám všem vracet se širokým úsměvem naše "kádrové listy" - už ani nevím kde jsou - byli jsme opilí tou změnou a podlehli heslu "nejsme jako oni" - bohužel - a tak jsme to zase prošvihli !!!!!!

L. Písařík 18.6.2020 17:25

Kdepak ta kádrovačka je??? Ta kariéra - v 15ti letech čtyřky a už kádrovačka???? Já jsem například našel ve svých materiálech nedoporučení k cestě do KS od uličnického výboru:1. neučastní se veřejných schůzí. 2. koupil si v krátké době druhé auto 3. neperou doma, perou asi v prádelně, protože na dvorku nikdy nevisí prádlo = žijí nad poměry. Chybělo tam, že jsem tu babu nikdy nezdravil věda, že za pozdrav nestojí. Ještě že ta baba mezitím umřela.

B. Lukáš 18.6.2020 11:40

Spokojená a rozvíjející se společnost nestojí na majetkově zámožných, ani na krásných modelkách, ani na úspěšných sportovcích či jiných obdivovaných celebritách, ale na charakterech, pracovitých a slušných lidech. Ti z druhé skupiny nepadají z nebe, ale rodí se a jsou na život připravováni na prvním místě v tradičních rodinách sestávajících z otců, matek a dětí a na druhém místě ve školství. Pokud tato zásada nebude společnosti respektována , nelze předpokládat, že dojde k nápravě. Ve volbách by měli být voleni kandidáti politických stran či hnutí z druhé uvedené skupiny , ale oni tam mimo výjimky nejsou. O tom, kdo bude zvolen rozhodují v totalitních systémech elitářské „věrchušky “, v demokraciích bohužel peníze , ale ti slušní a charakterní na bombastické volební kampaně peníze nemají.

Pane Andrle, máte můj obdiv, za zdařilý článek.

I. Pávek 18.6.2020 12:43

Napsal jste to krásně pane Lukáš, souhlasím.

L. Písařík 18.6.2020 17:27

Dobrá myšlenka, ale zbyl by potom někdo, kdo by pracoval?

K. Salajka 18.6.2020 8:52

Dva tisíce slov je krásný text a není jediný, který stojí za pozorné přečtení, také například charta nebo projev Miloše Kopeckého. Dnes jsou v módě kolektivní výzvy - ta Holešovská ale i dopis senátorů apod. Nevýhodou takových kolektivních projevů je požadavek jednoty a zjevná účelovost, která objektivitu spíše předstírá.

Společnost nemůže být vedena zdola, ačkoliv nám to tvrdí pořadatelé některých akcí a z opačného konce to hlásá např. SPD (obecní referenda). Soudobá společnost má problém najít vůdce, který soustavně a přehledně hlásá rozumné názory . To vyústilo ve volbu komiků v Itálii a na Ukrajině, nebo ve volbě našeho (p)rezidenta. Měli jsme to štěstí , že naší řečí mluvili JAK , KHB, a TGM. Není třeba stavět nebo obnovovat jim sochy, nebo u nich řečnit. Lepší je přečíst je pozorně, protože málokdo má takový dar promlouvat k dnešku a marasmu doby, a k potřebě skutečné vzdělanosti, která nekončí vydáním diplomu.

EU financuje znalce z oboru historie, kteří nám mají přivodit sklerózu pod heslem "Společná paměť Evropy" . Snadno tomu budeme čelit, když se nebudeme považovat za předvoj lidstva, ale budeme si upřímně vážit toho, že naši předci i my jsme vybudovali samostatný a svébytný národ a že jsme se nepodíleli na brutálním utlačování sousedních národů (Slováci prominou - ale bylo to opravdu soft). V soutěži s germánskou rozpínavostí a sovětskou kuratelou jsme nakonec obstáli "With a little help from my friends."

L. Písařík 18.6.2020 17:33

Slováci si mohou stěžovat na Novotného, co jim zrušil Univerzitu v Košicích, kde se dával prý diplom za demižon kořalky a málem jim zrušil Maticu Sloveskú, ale pak měli Husáka a za něho šlo 52% národního důchodu na Slovensko, přesto, že jich byla 1/3 obyvatelstva. Až si to konečně uvědomí, budou mu stavět pomníky, žádný Slovák neudělal tolik pro Slovensko, ale ať si to užijí.

Z. Lapil 19.6.2020 12:55

Celé to tady mi připomnělo Renčínova řečníka: "Ceká nás spousta mravenčí práce. V té souvislosti se ptám, jestli máme dost mravenců.

I. Pávek 18.6.2020 7:21

Odpor byznysu, korupčníků a podvodníků, jimž pomalu a jistě narostla křídla, nezlomíš. Poctivé vždy ošidíš nějakým novým plánem. Rozkrádání je dnes státní politika. PODPOROU JE JÍ PŘEDEVŠÍM VŠEOBECNÝ A STRAŠLIVÝ ÚPADEK ŠLOLSTVÍ, všeobecné morálky, rozklad rodiny a nevíra v Boha. A stovky dalších důvodů.

Svatá slova. Jsem rád, že jsem větší polovinu života prožil za socializmu i s jeho chybami. Jsem rád, že tu v 68 přijeli Rusi. Jinak by to, co popisuje článek a tento odstaveček nastalo o 20 let dříve. Pohlceni, rozkradeni, zotročeni, vysáti a odhozeni pod kola té hydry - kapitalizmu. Rusko může děkovat za Putina. Za Jelcina by na tom bylo stejně jako teď my. Rozkradeno, vydrancováno a opanováno loutkami, jejichž loutkaři, vodiči sedí v přítmí hal světových bankovních domů. A jen vojenská síla Ruska je odrazuje.

Nevím, jak si to představovali ti polistopadoví vůdci. Kdo chce vládnout, musí umět předvídat. Ani jeden pro vládnutí neměl tento předpoklad. A Klaus zvlášť, v tom má pan Victorín pravdu. Neviditelná ruka trhu. Jak funguje nám předvedl s tím perem. Ale máme, totiž máte vy, ti idealisti to, co jste chtěli. Žumpu.

P. Victorin 18.6.2020 7:38

Pane Pávku, přiznávám, že s překvapením zaznamenávám Váš názor na okupaci 21. srpna 1968, se kterým zcela zásadně nesouhlasím, ale jsem rád, že se shodujeme aspoň v názoru na veřejnou polistopadovou činnost prof. Ing. Václava Klause, CSc., dr. h. c. mult. ... Přátelsky zdravím! R^

S. Novák 18.6.2020 9:15

:-).....Moc s Vámi souhlasím jsem opravdu pamětníkem, který jako dítě prožil celou druhou světovou! Pokud se týká 68. píši opakovaně! Poděkujte Němcům kteří tleskali a jásali, (je o tom dost dokladů), Hitlerovi, když se rozhodl likvidovat Židy a méněcennou neárijskou rasu!

Kdyby toho nebylo, nebyl by rok voleb 46. kdy si pamatuji napsáno vápnem na dlažbě v našem městečku.....volte č. 1. A lidé vděčni za osvobození Rusům volili! Pak samozřejmě r. 48., krutá 50. léta.....i já jako syn sedláka jsem to poznal, když jsem po měšťance chtěl jít na výběrovou školu. Pak už jenom dokonáno v r. 68. když předtím došlo k dohodě mezi třemi mocnostmi o poválečném rozdělení Evropy. To byl důsledek, Brežněv si to pohlídal, byla také studená válka.

Dnes....dějiny se přepisují, fest, také často píšu.....já už to opravdu dlouho nebudu, ale.....Vy mladší se dočkáte, že se bude stavět Ádovi pomník !!!:-)

S. Novák 18.6.2020 9:17

:-).....pro p. Pávka!

J. Ganaur 18.6.2020 9:58

Vy jste morální zrůda.Zemřete jako bolševický idiot.Fuj!!!!Ještě jste měl napsat, že jste rád, že Hitler rozpoutal válku, protože tím umožnil Rusákům, aby nás schramstli.

S. Novák 18.6.2020 11:30

:-)...

J. Ganaur....Pane, Va zřejmě nerozumíte psanému textu! Napíšu Vám to tedy znovu..... Kdyby nebylo Němců a Hitlera, nebylo by všechno to, co následovalo! Čili.....ani 68. kdy jsme před tím při poválečném rozdělení Evropy spadli do Ruské sféry! Kdo to tedy zavinil? Hitler nebo Rusové, kteří obětovali miliony životů aby nás ze spárů Hitlera dostali: Závěrem, EU si odsouhlasila., že hlavním viníkem II. světové jsou Rusové! Noooo, není to k smíchu, jinak...přepisování dějin pro blbé a mohu Vás ujistit, že i akademicky vzdělaní padesátníci tomu věří: Stačí? Mám dost času Vám to vysvětlovat, možná, že to jednou pochopíte! Těšilo mě !

J. Ganaur 18.6.2020 11:51

Jasně, kdyby nebylo dědka Čecha, nebylo by Řípu.Umřete hloupej a naštvanej!Dobře Vám tak!

S. Novák 18.6.2020 12:28

:-)......Vy jste nechodil do školy, když se probíralo logické myšlení! Klidně vzpomínejte na prvobytně pospospolnou společnost s kyji a kameny! Argumentujte, místo hloupých odvolávek! Týká se to jen třech generací:

Měl byste absolvovat inkluzi podle Valachové, možná by Vám to pomohlo !

J. Jurax 18.6.2020 13:35

No jo no, jenže pan Novák má výrazně víc pravdy než Vy.

J. Ganaur 18.6.2020 14:06

Vy jste další, kdo měl (má?) rudou knížku.Takových je vás tady přes 80%.