20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Dva tisíce slov znovu na scéně?

Letošního 27. června tomu bude padesát dva let. Je to hrozné, jak ten čas utíká. Ale na ten červnový den roku 1968 si pamatuji dobře. Řada mých přátel mě tehdy na onen text, vyšlý ve čtyřech tehdejších periodikách, hned zrána upozornila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 18.6.2020 6:52

Ano, pane Kohoute. Avšak neřekl bych, že ta doba je pouze nyní: obecně je známo, že dějiny píší vítězové a zdá se, že takových vítězů máme dnes více, než naše historie dokáže unést. Doufejme, že naši historikové, co budou psát o době, kdy žijeme, nepodlehnou. Jedna historka: Po r. 1968 jsme byli, jako střední řídící kádři podrobeni zocelení nuceným absolvování politických školení, něco, jako VÚML. Vyskytli se i lektoři, kteří už tehdy nevěřili tomu, co hlásali, takové jsme v malé spúolečnosti zvali "na pivo". Chtěli jsme se dozvědět něco víc, než jen z úvodníku Rudého práva. A tak jsem se dozvěděl, že Gustáv-Husák, hledá historika, který by přepsal dějiny SNP tak, že vůdcem povstání by on, ale že historikové se sic neodvážili odmítnout, ale taky nenapsali. Snad jsou ještě takoví i dnes.

P. Victorin 18.6.2020 6:22

Pane Písaříku - samozřejmě, že nejde dodatečně měnit, co se událo. Avšak pro vyvarování se chyb v budoucnosti, je potřeba vyvarovat se chyb minulých a proto je potřeba tyto nezastírat, nýbrž seriózně zkoumat! ... Pochopeno?

L. Písařík 18.6.2020 6:36

Velmi dobře, avšak lidstvo se chová podobně, jako dítě, které varováno před ohněm, neuvěří, dokud se nespálí. Obávám se, že tudy cesta nevede. Pochopeno, pane.

P. Victorin 18.6.2020 6:48

Pane Písaříku - z vaší strany se jeví, o co ohledně minulosti objektivně jde, že bohužel zůstává nepochopeno... Rv

L. Písařík 18.6.2020 6:54

Pane Victorine. Nemohu vám brát váš názor a dovolte, abych si ponechal i svůj.

P. Victorin 18.6.2020 7:01

Pane Písaříku - beze všeho si ponechejte svůj názor, že pro úspěšnou budoucnost není potřeba seriozně se poučit z minulých vlastních chyb! Vaše objektivně zcestné uvažování nepociťuji jako svůj osobní problém... Pochopeno?;-)

L. Písařík 18.6.2020 7:11

Napsal jste vy, pane. Já napsal jen něco takového, že ta poučení moc nepomáhají a připadají mi jako Poučení z krizového vývoje. Pamatujete? Ostatně každý má právo na své chyby a neznám nikoho, kdo by se chyb nedopouštěl..... Nenalezne se člověk ten, aby se zavděčil lidem všem-----pravila babička.

P. Victorin 18.6.2020 7:21

Pane Písaříku - k mému názoru o potřebě poučit se z vlastních chyb, jste dnes v 6:36 napsal zde výše toto - "Velmi dobře, avšak lidstvo se chová podobně, jako dítě, které varováno před ohněm, neuvěří, dokud se nespálí. Obávám se, že tudy cesta nevede... /citace/".

Shrnutí: Když nejste schopen přiznat realitu, které jste se dopustil, aspoň laskavě nepruďte! ... Děkuji!

P. Victorin 18.6.2020 6:18

Pane Kotazi - souhlasím, že V. Havel tenkrát opravdu porušil vlastní slovo, ale pokud jde o mne - dokázal jsem ho pochopit. Dosud však nechápu a odsuzuji, že ministr financí Klaus při epochální transformaci státního majetku poškodil vlastní stát propagací vysloveného podvodníka a nebyl za to "pohnán k zodpovědnosti"!

H. Kotaz 18.6.2020 6:26

A to ani morálně, natož trestně.

P. Victorin 18.6.2020 6:55

Pane Kotazi - když výše jmenovaný, místo seriózního prošetření jeho prokazatelného závažného osobního selhání a případného potrestání, dokonce politicky a společensky povýšil až do funkce nejvyššího státního představitele - morální úpadek několika generací občanů ČR byl dokonán!

H. Kotaz 18.6.2020 7:18

A na tom se podepisovala a podepisují mnohá média ( v té době na prvním místě tv NOVA/V. Železný, nyní " šplhající do Senátu )

P. Victorin 18.6.2020 7:25

Pane Kotazi - souhlasím!... Končím shodnou diskuzi a Přátelsky zdravím! R^

S. Novák 18.6.2020 9:18

:-)....p. Vitoríne,,,souhlas i S Vámi !